Rehber Yazılar

Zamanı Verimli Kullanmak için Yapılması Gerekenler

Zamanı verimli kullanmak bugünün dünyasında oldukça önemli bir hale geldi. Aslında bu devirde sürekli olarak bir şeyler yapmak gerekir. Eskiden vücut gücü çok daha önemliydi. Ama bugün geldiğimiz noktada en önemli şey bilgi. Bunun yanında spor yapmak sağlıklı yaşamak için büyük önem teşkil eder. Aynı zamanda okul, kurs gibi yerlere de vakit ayırmamız gerektiği bir gerçektir. Burada çoğu kişinin hatası hiçbir şey yapmadan uzun saatlerini geçirmesi oluyor. Öte yandan bazı kimseler de bu şekilde olmasa da farklı bir hata yapıyorlar. O da okul dersleri gibi konulara fazla eğilip kişisel gelişim noktalarını kaçırmak oluyor.

Özellikle lisenin sonuna gelmişseniz artık bilmelisiniz ki okul notları sadece öğrenmek için fakat yeterli değildir. Sürekli olarak kitaplar okuyarak öğrenmeli ve öğrenmeye yıllarca devam etmelidir. Bu devirde yapılması gereken budur. Öte yandan sağlığımızı korumak için de kendimize dikkat etmeli günlük sporlarımızı yapmalıyız. İşte bu noktadan sonra zaman sıkıntısı baş gösteriyor. Çünkü bütün bunları yapmamız gerekmesine rağmen bir gün içerisine sığdıramıyoruz. Ama bilinmelidir ki bunların hepsini aynı anda yapmak gayet de mümkün. Bu sebepler zamanımızı boşa geçirmemeyi ve verimli bir şekilde kullanmayı bilmeliyiz.

Zamanı Verimli Kullanmak için Programlı Olun

Zamanı verimli kullanmak için en çok bilineni olmasına rağmen yine de uygulanmayan bir yöntem var. O da programlı olmak. Evet fazla klişe ama kesinlikle işe yarıyor ve yapmanız gerekli. Bu kadar yoğun bir yaşantının olduğu bir çağda yaşadığımız için her işi zamanında yapmalıyız. Bunu organize etmek en zor kısmıdır. Bunun için de program hazırlamak ilk yöntemdir. En büyük hata programa başlayıp hiçbir şekilde uygulamamak veya başlarda uygulayıp sonra da pes etmektir. Kesinlikle her işinizi programınıza göre yaparsanız bu konuda sıkıntı çekmezsiniz ve sonunda program hayatınızın bir parçası haline gelir.

Kendini Bil

Kendini bilmek oldukça önemlidir. Bunun sebebi program oluştururken dahi kendinizi tanımıyor iseniz başarılı olamazsınız. Zaten program uygulanırken başarılı olunmamasının en büyük sebebi de budur. Kendini tanımadan hazırlanan bir program. Aynı zamanda zamanınızı nerelere harcayacağınızı belirlerken de kendinizi tanımak önemlidir. Bu yüzden gerek ders çalışırken gerekse başka bir iş için program hazırlarken internette dolaşan hazır programlar hiçbir işe yaramaz. Sizin kendinizi tanımanız ve buna göre bir program oluşturmalısınız.

Boşa Zaman Geçirmeyin

Boş zaman kavramı halk arasında oldukça yaygın bir söylemdir. Öte yandan gerçekte böle bir zaman yoktur. Boş zamandan kasıt istediğinizi yapabileceğiniz vakittir. Bunun için hiçbir vakit boş geçirilmemelidir. Özellikle bu vakitlerde boş boş yatmak gibi hiçbir aktivite yapılmaması size büyük zararlar vermektedir. Bunun için bunları mümkünse tamamen kaldırmak en azından azaltmak gerekir.

Analitik Zeka Nasıl Geliştirilir? başlıklı yazımıza https://www.unirehberi.com/analitik-zeka-nasil-gelistirilir/ bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Uykunuza Dikkat Edin

Uyku konusu çoğu kişinin en büyük sorunudur. Her insanın uyku sorunu farklıdır. Çünkü kimisi bir türlü uyuyamazken kimisi ise uykudan bir türlü kurtulamıyor. En tehlikelisi de budur. Çünkü uyku eğer sınırlanılmazsa çok tehlikeli bir şekilde sizden saatlerinizi alabilir. Bu tamamen insanın yapısına bağlı bir olgu olduğu için belli bir saat verilemez. Size yetecek kadar uyumanız sizin için en iyisi olmalıdır. Çünkü az uyursanız gün içinde yapacağınız işlerin verimleri düşer. Fakat eğer çok uyursanız bu da hem verim düşürücüdür hem de saatlerinizi boşa harcamış olursunuz. Kısacası bu da yine kendini tanıma maddesine bağlı.  Çünkü kendinizi tanımak maksimum verim ile çalışacağınız saatler de dahil olmak üzere birçok şeyi belirler.

Zamanı verimli kullanmak hem şimdiki hayatınıza hemde geleceğinize yön verecektir. Tavsiyelere uymanızı öneriyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu