TYT

2021 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle TYT Matematik Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. Daha sonra ise TYT Matematik Soru Dağılımı bölümünden hangi konudan hangi sene kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. TYT Matematik testi 40 sorudan oluşmaktadır. ÖSYM bu testin içerisinde her sene ortalama olarak 31-32 soru Matematik, 8-9 soru ise Geometri sorusu sormaktadır. TYT Geometri Konularına sitemizden bakabilirsiniz. 

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2021 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

TYT Matematik Konuları

KONULAR
Temel Kavramlar
Sayı Basamakları
Bölme ve Bölünebilme
EBOB – EKOK
Rasyonel Sayılar
Basit Eşitsizlikler
Mutlak Değer
Üslü Sayılar
Köklü Sayılar
Çarpanlara Ayırma
Oran Orantı
Denklem Çözme
Problemler

 • Sayı Problemleri
 • Kesir Problemleri
 • Yüzde Kar Zarar Problemleri
 • Karışım Problemleri
 • Grafik Problemleri
 • Yaş Problemleri
 • İşçi Problemleri
 • Kar Zarar Problemleri
 • Hız Problemleri
Kümeler
Kartezyen Çarpım
Mantık
Fonskiyonlar
Polinomlar
2.Dereceden Denklemler
Permütasyon ve Kombinasyon
Olasılık
İstatistik

Güncel TYT Matematik konuları bu şekildedir. Altta bulunan tablodan hangi konudan hangi yıl ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz. 

TYT Matematik Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Temel Kavramlar 1 4 4 4 3 4 2
Sayı Basamakları 1 2 1 2 2 1 2 2 1
Bölünebilme Kuralları 1 1 1 2 1
OBEB-OKEK 2 1 2 5
Rasyonel Sayılar 3 1 1 1 1 2 1 2 4
Basit Eşitsizlikler 1 1 1 1 2 1 1
Mutlak Değer 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Üslü Sayılar 1 1 2 2 2 2 1 3 3
Köklü Sayılar 1 1 1 2 3 1 0 2 1
Çarpanlara Ayırma 1 1 1 2 1 3
Oran-Orantı 1 2 2 2 3 3
Denklem Çözme 1 2 1 2 2 3 4
Problemler 13 12 11 11 13 10 8 10 5 10
Kümeler-Kartezyen Çarpım 1 1 2 2 1 2 1 1
Mantık 1 1 1 1 1
Fonksiyonlar 2 2 1 1 1 2 2 2 1 2
Polinomlar 1
Permütasyon-Kombinasyon 2 1 1 1 1 1 1
Olasılık 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1
İstatistik 1 1 1 1 1 2
SORU SAYISI 30 30 29 32 33 32 32 32 32 33

Soru dağılımları da bu şekildedir. Her sene soru çıkan konulara çalışırken mutlaka daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. PDF dosyasına geçmeden önce altta bulunan butona tıklayarak tüm YKS konularına ulaşabilirsiniz.

TYT Matematik Konu Takip Çizelgesi PDF 

İnternet üzerinden konuları araştırmakla uğraşmak istemiyorsanız ÜnRehberi ekibi tarafından hazırlanan konu takip çizelgesini PDF olarak indirebilirsiniz. PDF üzerinden konulara yönelik bitirdiğiniz kitapları da takip edebilirsiniz. TYT Matematik Konu Takip Çizelgesi Tıkla PDF İndir

TYT Matematik Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ

ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

172 Yorumlar

 1. Ebob Ekok konusunda diğer sitelerde soru çıkmış olarak gösteriyor. Fakat sizde göstermiyor ben sizin verdiklerinize göre çalışıyordum. Ama şu ebob ekok soru sayısı mantığını anlamadım. Aydınlatırsanız sevinirim.

  1. EBOK EKOK, konu olarak 2021’de karşınıza çıkabilir. Soru dağılımında ise bir problem yoktur. Gönül rahatlığı ile çalışmalarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

 2. Problemlerin alt başlıklarından kaçar tane çıktığını paylaşırsanız sevinirim. Senelik programımı hazırlıyorum.

  1. Genel olarak karışık olarak hepsinden soru çıkıyor. Çalışmalarınıza tüm alt başlıkları eklemenizi tavsiye ederim.

   1. Teşekkür ederim makalenin başını okumamıştım 🙂 Seneye YKS’ye gireceğim. Faktöriyel çıkmayacak değil mi? Verdiğiniz konulara çalışabilir miyim gönül rahatlığıyla.

     1. Biliyorsun ÖSYM artık her konuyu problem gibi sormaya başladı. Artık ezberci sistemden uzaklaşıp mantık çerçevesinde sorular soruyor. O yüzden hep problemler sormuş gibi gözüküyor. Halbuki o sorular diğer konular ile alakalı olabiliyor. Problemler konusunu kapsayan 13 soru sorulmuştur.

   2. BU sayfayı hazırlayanın emeklerine sağlık ellerine sağlık arkadaşlar matematik çok zor diyor gerçekten zor mu sorular matematikten iyi sonuç alırsam eczacılık seçcem taban puanı 445 acaba 7 ,8,9,10 sınıf yıl sonu notları da hesaplanıyor mu hesaplanıyorsa ne kadar etkiler

 3. Bize böyle kolayca anlayıp ulaşabileceğimiz şekilde hazırladığınız için teşekkürler ama kafama takılan şey konuların yazıldığı şekilde mi yoksa ilk önce 9, sınıf daha sonra da 10. sınıf şeklinde mi çalışsak bizim için daha verimli olur lütfen beni aydınlatınnn :(((

 4. Kartezyen çarpım çıkmış sorulara baktım. Fakat ygs ve tyt’de soru cıkmamış. Bu sene çıkma ihtimali var mı?

 5. Matematik yapmadan tyt de puanım hesaplanırmı? Velhasil tyt de 0.5 net net kuralı nedir ? Ayrıca puanimi gelecek seneye kullanmak için ham puanınmı yoksa yerleştirme puanının 200 ve üzeri olmasi lazım.

  1. Matematik yapmadan puanının hesaplanmasını istiyorsan Türkçe testinden 0.5 net veya üzeri yapmalısın. Ham puanının 200 ve üzeri olması gerekiyor.

 6. Merhaba hocam problemler kendi içerisinde farklı başlıklara ayrılıyor bunların konu dağılımlarını söyliyebilirmisiniz lütfen

 7. Allah günlünüze göre versin arkadaşlar. Büyük hedefler küçük hayallerle başlar. Tepeye gözünüzü dikerek önünüze bakmadan gidemezsiniz.

 8. Matematik mantik isidir . Hicbirimiz anamizin karninda ogrenmedik maetmatik turkce ,tarih gibi okunarak cozule bilecek bir ders degildir .Ben yapamam demeyin ben en iyisini yaparim de ve kağit kalemi al eline basla tyt ve ayt ye herkese basarilar dilerim

 9. Konular tıklanınca içeriğe ulaşım ve bir kaç açıklayıcı örnek olsa tadından yenmezmiş bu site. temiz ve net kaynaklara olan ihtiyaç hat safhada..

  1. İstersen adam soru çözümüyle youtube videosu da koysun soru dağılımı arkadaşlar başlık ne bekliyorsunuz tam olarak

 10. Konu dağılılarına dikkat edin agirlik vereceginiz konulari belirleyin cogu konu sadece problem uzerlnden soruluyor cikmamis bi onceki sene calismiyayim demeyin sakin

  1. hangi bölümü istediğine bağlı ama youtube da akıllı koç diye bir adam var o öyle videolar yapıyor bakabilirsin

 11. problemlerin konu dağılımı olarak da sayı verebilir misiniz mesela şu kadar yaş problemi,kar zarar

 12. Ben şu an büro yönetimi ve yönetici asistanlığı açık öğretim lisesi 11.sınıf öğrencisiyim. Matematik alt yapım neredeyse hiç yok, ama ne cesaretse sosyoloji bölümü okumak istiyorum. Kendimi en baştan matematik öğrenmeye şartlandırdım. Bu sene 8.sınıf seviyesine getirip seneye, dershaneye gitsem başarabilir miyim? Sınav benden hangi dersleri yapmamı istiyor

 13. Ben ebelik istiyorum liseden mezun olalı 2 sene oldu. Hangi dersten kaç tane yapmalıyım matematiğim çok iyi değil ama çalışıp yapmak istiyorum. Ona göre bilgi verir misiniz. Hangi dersten kaç tane yapmalıyım?

 14. Çıkan soru sayılarını yazdığınız panodaki bazı konular üst kısımda konu başlıkları verimlerinizin tamamını kapsamıyor . 2019 Yılında Olacak olan YKS sınavında ( Müfredat olarak ) o yazmadığınız konular kaldırıldığı için mi çıkan soru adetleri panosunda yazmadınız ?

 15. Merhaba ben yenı Açıköğretim lisesinden mezun oldum matematiğim kötü sözellerim çok iyi Tyt sınavına gırmeyı düşünüyorum ama matematikten düşük alsam ama diğer derslerim den geçerli olsam Üniversiteyi kazanabılırmıyım ? 24 yaşındayım dersaneye gitme gibi bi şansımda yok videolardan takıp edıyorum matematiği ama çözmeye gelınce yapamıyorum ne tavsıye edersınız ? 🙁

    1. Tabikide matematik olmadan üniversite kazanabilirsin benim bir arkadaşım var matematikten sıfır çekti ama türkçesi full yaptı türkçe full olunca üniversiteyi kazandı ama bölümlere görede değişebilir

 16. Kaç soru çıktığı ile ilgili yerde konuların içinde olmayanlarda var mantık mesela konularda yok. Bu mantık konusunun kaldırıldığı için mi telden?

 17. Başka sitenin 2 tablosuyla bunu karşılaştırdım onlarınki aynıyken bu tabloda farklıydı , güvenebilirmiyiz ? birde şu problemler neleri kapsıyor yazarmısınız kolay ise ayırsaydınız güzel olurdu

  1. Konularda sorun yoktur, gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz. Problemler için ise eski senelerden farkı yoktur. Bu seneye özel kaldırılan problemler yoktur. Sınava girecek öğrenciler problemler konusu için eski müfredata uymak zorundalar.

 18. aytde moduler aritmetigin sadece problem kismi mi sorulacak , mebin aciklamasinda.9,10 ,11deki tum konular var yaziyordu ama anlamadim yardimci olur musunuz?

  1. Merhaba Buse, bu konular 2. Oturumda direk karşımıza gelmez genelde başka konuların içinde karşımıza sunulacak o yüzden iki oturum içinde geçerlidir diyebiliriz.Esenlikler.

 19. Biriniz de cikip demiyor ki bu tyt matematik soru dagiliminda 2018 de soru sayisi toplam neden 29 diyee tyt de toplamda 40 soru soruldu neden 29 yaziyor orda

 20. 2018 yılında üslü sayılarla ilgili suru çıktı. Ama siz tabloda çıkmadı olarak yazdınız. Soru şu idi. Elinde bir oyun hamuru olan Melis, şekilde gösterildiği gibi her adımda elindeki her bir oyun hamurunu iki parçaya ayırıyor ve 3. adım sonunda 8 parça oyun hamuru elde ediyor.
  Melis başlangıçtan itibaren her adımda , elindeki her bir oyun hamurunu 2 yerine 3 parçaya ayırsaydı 4. adım sonunda kaç parça oyun hamuru elde ederdi?

 21. Hocam havuz problemleri kalkmadı mı ? Tyt den çıkan konular nelerdir? ben mezunum 2019 a hazirlaniyorum.Yardimci olurmusunuz?

 22. Hocam ?
  Örneğin ; Temel Kavramlar Hem TYT hemde AYT çıkmış sınav soruları olarak görünüyor.
  Ama Temel Kavramları sadece AYT nin konusu olarak belirtmişsiniz. Bu durumu nasıl yorumlamalıyız?

   1. Teşekkürler Hocam, Peki? Çıkmış sınav sorularındaki PROBLEMLER başlıgını hangi konu ile ilişkilendirmeliyiz?

 23. Sizce ayt sınavında tahminen kaç tane tyt konusu sorulur? 5’ten az mı sorulur? ve isci havuz faiz problemleri kalkmış diye duydum doğru mu?

 24. selamualaıkum ben üniversitede 26 girişliyim. 2 kez sınava hazırlanıyorum. benım orta öğretim puanım düşüyor mu?. yada başarı sıralamamı etkılıyor mu . bilgi verirseniz cok memnun olurum

 25. Benim anlamadığım tyt de konular ayni diyorsunuz ama yayinlanan örnek kitapcikta soruların hepsi mantık uzerine yani bu konularla alakasi yok o nasıl oluyo ???

  1. Örnek kitapçığı bizde inceledik, sorulan tüm konular bu listede bulunmaktadır, bu liste harici soru sorulmamıştır. Sorular genel olarak artık ezbere dayalı şekilde değil, mantık üzerine sorulmaktadır.

 26. Geçen Sene kazandım bi Üniversite fakat kayıt yaptırmadım, kimileri puan kesilecek kimileri kesilmeyecek diyor..
  Çok kritik bi konu cevaplardanız çook sevinirim (!)
  Bunda önce 2-3 yazdım fakat cevap alamadım.

 27. neden konuların geçmiş yıllara ait soru dağılımları diğer sitelerle farklı. bu nasıl olabiliyor

 28. TYT MATEMATİĞİ BİTİRDİM VE ŞUAN DENEME ÇÖZÜYORUM .
  YKS MATEMATİK TYT YLE AYNIMI ACABA KONU FARK VAR MI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir