TYTYKS

2024 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

TYT Matematik konuları listesi pek çok öğrenci tarafından aranmakta. Bu yazımızda sizlere özel Temel Yeterlilik Testi içerisinde yer alan matematik dersi için sınav konularını paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Daha sonra ise TYT Matematik Soru Dağılımı bölümünden hangi konudan hangi sene kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. TYT Matematik testi 40 sorudan oluşmaktadır. ÖSYM bu testin içerisinde her sene ortalama olarak 31-32 soru Matematik, 8-9 soru ise Geometri sorusu sormaktadır. TYT Geometri Konuları yazısından bakabilirsiniz.

Üniversite hayalleri kuran her aday için kritik bir adım olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), öğrencilerin matematiksel yetkinliklerini değerlendiren temel bir bölümdür. TYT matematik konuları, bu sınavın kalbinde yer almakta ve adayların problem çözme, analitik düşünme ve mantıksal akıl yürütme becerilerini sorgulamaktadır. TYT matematik konuları ve önemi göz önünde bulundurulduğunda, sınavdaki başarı, bu alan üzerinde yoğunlaşmak ve temel kavramları sağlam bir şekilde özümsemekle doğru orantılıdır. Bu bölümde, geleceğin üniversite öğrencilerinin giriş sınavında karşılaşacakları matematik ile ilgili temel bilgileri ve konseptleri ele alacağız.

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2024 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

TYT Matematik Konuları

KONULAR
Temel Kavramlar
Sayı Basamakları
Bölme ve Bölünebilme
EBOB – EKOK
Rasyonel Sayılar
Basit Eşitsizlikler
Mutlak Değer
Üslü Sayılar
Köklü Sayılar
Çarpanlara Ayırma
Oran Orantı
Denklem Çözme
Problemler
– Sayı Problemleri
– Kesir Problemleri
– Yaş Problemleri
– Yüzde Problemleri
– Kar Zarar Problemleri
– Karışım Problemleri
– Hareket Problemleri
– İşçi Problemleri
– Tablo-Grafik Problemleri
– Rutin Olmayan Problemleri
Kümeler
Mantık
Fonskiyonlar
Polinomlar
2.Dereceden Denklemler
Permütasyon ve Kombinasyon
Olasılık
Veri – İstatistik

Güncel TYT Matematik konuları bu şekildedir. Altta bulunan tablodan hangi konudan hangi yıl ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz. 

TYT Matematik Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Temel Kavramlar 2 3 3 1 4 4 4 3 4 2
Sayı Basamakları 1 1 2 1 2 1 2 2 1 2 2 1
Bölünebilme Kuralları 1 1 1 1 1 1 2 1
OBEB-OKEK 2 1 2 5
Rasyonel Sayılar 2 2 3 1 1 1 1 2 1 2 4
Basit Eşitsizlikler 3 1 1 1 1 1 1 2 1 1
Mutlak Değer 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Üslü Sayılar 1 1 1 1 1 2 2 2 2 1 3 3
Köklü Sayılar 1 1 1 1 1 1 2 3 1 0 2 1
Çarpanlara Ayırma 1 1 1 2 1 3
Oran-Orantı 1 1 1 1 2 2 2 3 3
Denklem Çözme 1 2 1 2 1 2 2 3 4
Problemler 10 13 11 13 12 11 11 13 10 8 10 5 10
Kümeler 1 1 1 1 1 2 2 1 2 1 1
Mantık 1 1 1 1 1 1 1 1
Fonksiyonlar 1 1 1 2 2 1 1 1 2 2 2 1 2
Polinomlar 1 1
Permütasyon-Kombinasyon 1 2 1 1 1 1 1 1
Olasılık 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1
Veri – İstatistik 1 1 1 1 1 1 1 1 2
SORU SAYISI 30 30 30 30 30 29 32 33 32 32 32 32 33

TYT matematik konuları arasında yer alan ve sıkça sınava giren diğer konuları da benzer bir şekilde inceleyerek, sınavınıza en verimli şekilde hazırlanabilirsiniz. Öğrenme sürecinde karşılaştığınız zorluklarla başa çıkabilmek ve kalıcı öğrenme sağlamak için mutlaka konu tekrarları yapın ve düzenli olarak deneme testleri çözün. TYT matematikte sıkça çıkan konular, bu strateji ile sistematik bir şekilde çalışıldığında, TYT Matematik sınavında başarıya ulaşmanızı sağlayacak anahtar bilgilerdir.

Soru dağılımları da bu şekildedir. Her sene soru çıkan konulara çalışırken mutlaka daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. Altta bulunan butona tıklayarak tüm TYT konularına ulaşabilirsiniz.

TYT Matematik Deneme Sınavlarının Önemi

Deneme sınavları, öğrencilerin zaman yönetimi becerilerini geliştirir ve gerçek sınav stresini simüle etmek için ideal bir yöntemdir. Ayrıca, yanlış yapılan konuların tespit edilmesine olanak sağlayarak, eksiklerin giderilmesi için doğru yönlendirme yapar. Bu nedenle, başarılı bir hazırlık tüyoları listesi her zaman düzenli deneme çözmeyi içermelidir.

Deneme Sınavı Çözüm Teknikleri

Deneme sınavlarını çözerken izlenecek doğru stratejiler, sınavdaki performansı doğrudan etkiler. Soru tiplerinin önceliklendirilmesi, soruları çözme hızının artırılması ve doğru cevap şansını yükseltme yöntemleri gibi çeşitli tekniklerle sınav süresi verimli bir şekilde kullanılabilir.

Deneme Sınavı Tekniği Avantajı Uygulama Tüyosu
Gerçek Sınav Zamanlaması Zaman yönetimi becerisini geliştirir Gerçek sınav süresini aşmadan denemeleri çözün
Öğrenme Çeşitliliği Çeşitli soru tiplerine adapte olmayı sağlar Değişik kaynaklardan sorularla çalışın
İşaretli Cevap Tekniği Hızlı ve verimli soru çözme Soru işaretlerini not alın ve tekrar gözden geçirin
Sürekli Değerlendirme Eksik konuların belirlenmesi Her deneme sonrası hatalı soruları analiz edin

TYT Matematik Çalışma Yöntemleri ve Planı

TYT matematik başarısını artırmak için özelleştirilmiş bir çalışma planı ve etkili çalışma yöntemleri büyük önem taşır. Verimliliği artıran teknikler, disiplinli bir çalışma programı ve derslere ayıracağınız belirli saatler, bu süreçteki başarınızı doğrudan etkileyecektir. Aşağıda, sizin için hazırlık tüyoları ve önerilen bir çalışma planı tablosu bulunmaktadır.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

 • Konuları anlama odaklı çalışın, ezberden kaçının.
 • Her ders sonrası kısa tekrarlar yaparak bilgileri pekiştirin.
 • Zaman yönetimine özen gösterin ve dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durun.
 • Her matematik konusundaki temel kavramları iyice özümseyin.
 • Sınav tipi sorularla uygulamalı pratikler yapın.

Günlük ve Haftalık TYT Matematik Çalışma Programı Nasıl Olmalı

Günlük ve haftalık planlamanız, hedeflerinize ulaşmanızda size rehberlik edecek bir rota belirlemenizi sağlar. Aşağıdaki tabloda, her bir gün ve hafta için önerilen çalışma saatlerini ve hangi matematik konularını işlemeniz gerektiği önerilmektedir.

Gün Çalışma Süresi Çalışılacak Matematik Konuları Ek Notlar
Pazartesi 3 Saat Kümeler ve Fonksiyonlar Her konu başlığı için en az 50 soru çözün.
Salı 2 Saat Üslü Sayılar Üslü sayılarla ilgili temel kuralları gözden geçirin.
Çarşamba 3,5 Saat Denklemler ve Eşitsizlikler Denklem kurma pratiği yaparak konuyu pekiştirin.
Perşembe 3 Saat Çarpanlara Ayırma Polinomlar için çarpanlara ayırma yöntemlerini uygulayın.
Cuma 2 Saat Köklü İfadeler Karekök ve küpkök işlemlerinin üstünde durun.
Cumartesi 4 Saat Problem Çözme Teknikleri Gerçekçi problemler üzerinden çözüm stratejileri geliştirin.
Pazar 5 Saat Genel Tekrar ve Deneme Sınavı Haftanın konuları üzerinden genel bir tekrar yapıp, bir deneme sınavı çözün.

Bu tablo, TYT matematik çalışma yöntemleri ve planı konusunda öğrencilere yol gösterici bir örnek teşkil etmekte olup, kişisel duruma göre modifikasyonlar yapılabilir. Ancak, düzenli tekrar ve soru çözümünün önemini göz ardı etmemek gerekmektedir.

TYT Matematikte Başarı İçin Hazırlık Tüyoları

TYT matematik sınavında başarılı olmak için uygulamanız gereken stratejilerden bahsetmeden önce, bu yolculukta size rehberlik edecek bazı temel prensipleri gözden geçirmekte fayda var. TYT matematik çalışma yöntemleri ve planı ile başarıya ulaşabilir ve hazırlık tüyoları‘ndan faydalanabilirsiniz.

Hızlı ve Etkili Problemleri Çözme Yöntemleri

Öğrenciler, matematik problemlerini hızlı ve etkili bir şekilde çözmek için çeşitli yöntemler geliştirmesi gerekmektedir. Örneğin soru kökündeki anahtar kelimelere odaklanmak, problemin temelini anlamak ve hızlı bir çözüm yolunu bulmak için önemlidir. Ayrıca, çözüm stratejileri oluşturmak, pratik yapmak ve öğrenme stillerine uygun çalışma materyalleri kullanmak, bu yöntemlerin başarı ile uygulanmasını sağlar.

Zaman Yönetimi ve Motivasyon

TYT matematik çalışmalarında zaman yönetimi, tüm hazırlık süreci boyunca kritik öneme sahiptir. Bir çalışma takvimi oluşturarak, kendinize gerçekçi hedefler koyarak ve küçük molalar planlayarak zamanı etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca motivasyonunuzu artırıcı aktiviteler ve ödül sistemleri de, öğrenmekten keyif almanıza ve hedeflerinize ulaşmada yardımcı olacaktır.

Zaman Yönetimi Motivasyon Artırma
Günlük öğrenme hedefleri koyun Kısa molalar vererek zihni dinlendirin
Her gün düzenli çalışma saati belirleyin Başardığınız küçük hedefler için kendinizi ödüllendirin
Öncelikli konulara odaklanın Grup çalışmalarında bulunarak sosyal destek alın

TYT matematik alanında başarıyı hedefleyen adaylar için en doğru bilgi kaynaklarına erişim büyük önem taşır. TYT matematik konuları için sunulan ders kitapları sayesinde temel matematik bilgisi pekiştirilirken, öğrencilerin konu anlatımlarından maksimum verimi alması hedeflenir.

AYT Matematik Konuları ve TYT’den Farkları

AYT matematik konuları, öğrencilerin üniversiteye girişte ikinci aşama olan Alan Yeterlilik Testi’nde karşılaştıkları konulardır. Bu konular, TYT matematik konularına göre daha derin ve kapsamlıdır. Öğrencilerin AYT’de başarılı olabilmek için TYT matematiğe ek olarak daha ileri düzey konuları kavramaları gerekmektedir.

 1. AYT’de TYT’den daha fazla soyut matematik konusu bulunur.
 2. İleri düzey fonksiyonlar ve trigonometri AYT matematikte önemli bir yer tutar.
 3. TYT matematikte temel düzeyde işlenen konular AYT’de detaylandırılır ve derinleştirilir.
 4. AYT matematik, problem çözme becerisini daha üst seviyede test eder.

AYT matematikte başarılı olabilmek için öğrencilerin, TYT ve AYT matematik arasındaki farkları net bir şekilde anlamaları ve bu farklılıklar ışığında çalışma stratejilerini geliştirmeleri gerekmektedir. AYT sınavı, öğrencilerin matematiksel düşünme yeteneklerini ve kavramsal anlamalarını daha derinlemesine test ettiği için, hazırlık sürecinde bu farklılıklara özen göstermek büyük önem taşımaktadır.

TYT Matematik Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

297 Yorumlar

 1. Permütasyon ve kombinasyonve polinomlar çok önemli bir konu mu?Çalışmasak olur mu?
  Onun yerine başka dersten konulara ağırlık versek?

  1. Tyt geometri diye bişey var tyt matematiğin devamı olarak biraz araştırma yaparsan öğrenirsin

  2. Burada yazmıyor ama AYT’de permütasyon kombinasyon binom ve olasılıktan her yıl 2 yada 3 soru çıkıyor . Yani çok önemli . Ağırlık vermek istiyorsan vermelisin . Çok işe yarar .

 2. Merhabalar 2010 lise mezunuyum açık üniversite okumak istiyorum en az kaç net çıkarmam gerekir?

  1. Açıktan Kamu Yönetimine DGS ile geçiş yapmıştım ama arkadaşım sıfırdan girmişti 210 puanla 2018 yks puanıdır, 25 Türkçe 4 Mat ,Fen Bilimleri toplam 9 doğrusu vardı diye hatırlıyorum. ama Herhangi bir önlisans bölümü için yeterli olacaktır bu skalada netler Açıktan okumak adına diye düşünüyorum Başarılar.

  2. Sececegin bölüme bağlı seçeceğim bolum kac net kac puan istiyorsa ona göre almalisn

 3. Sozelciyim özel eğitim öğretmenliği düşünüyorum tyt matematik de ne kadar net yapmam gerekiyor ve problemlerde konular hangi ağırlıkta oluyor

 4. Reis problemleri anlamıyormuydun yoksa yetişmedimi ve bir sorum olacak tyt mat da
  Temel kavramlar
  Problemler
  Sayı basamakları
  +10 net getirirmi

  1. Tabikide çok daha fazla da gelir ama matamaktik te konu konu gidemezsin baştan problemlere kadar gitmen gerekiyor aksi takdirde hiçbirsey ogrenemezzsin kendimden biliyorum iyi çalışmalar

 5. konu dağılımı ne zaman açıklanır 2021 bi türkçe açıklanmış diğerleri ne
  zaman açıklanır

  1. TYT 2020 sınavında çıkan konular derslere eklenmiştir. AYT içinde yakında eklenecektir.

  1. ne bölüm istediğine bağlı aytye önem vermen daha mantıklı ama tyt matematik de seni öne geçirebilir bir yerden fark atman gerekiyor çünkü eşit ağırlık bölümleri de sözele cok sık veriyor o yüzden matematik bilmen sana baya ayrıcalık sağlar

 6. Arkadaşlar ben tyt türkçe’de 35 sosyalde 18-20 fen’de yine 18-20 net aralığı yapıyorum ancak matematik problemler eksiğim hala sürüyor 1 ay kaldı bu matematikte netlerimi 11 civarından nasıl 22 civarına getirebilirim yani şuan tyt matematikte tek eksiğim problemler. Aklımda bir program oluşturdum aslında günde 1-2 saat probleme ayırarak dediğim nete gelebilir miyim?

  1. Ben fende 18 türkçede en sosyalde 18 yapan birinin türkçede 11 yaptığını görmedim.Ben türkçede 25 yapıyom matta 18 fen 11 sosyal 12

 7. 2. dereceden denklemlerden soru çıkmıyor mu tyt de yukarıda konusu yazıyor ama soru dağılımında göremedim ?

 8. Merhaba, bir şeyi merak ediyordum da, yukarıda verilen soru dağılımlarında 30 küsür soru vermiş ancak normalde 40 soru çıkıyor. Sistemi pek anlayamadım, yardımcı olur musunuz?

 9. Merhaba tyt matematik de hiç net yapmasam da puanımın yettiği her bölüme gidebiliyor muyum? Yoksa üniversitelere girişte problem olur mu?

  1. Tytde nerden yaptıgının önemi yok. çuünkü tyde alan kaldırıldı 2018de. sadece 120 soruda kaç net oldugu önemli 🙂

  2. çok problem olur şurda hala biraz zamanın var git benim hocamın kitabını al her gün en az iki üç bölüm bitir emin ol 10 netin altında yapmazsın her gün düzenli bir şekilde yap geometriye de bak inan anlayacaksın o 10 net sana az gelebilir ama seni 10 binlerce kişi ileri atacaktır buna emin ol eğer bu dediklerimi üşenmeden yaparsan ama kitapsız çalışma basit konulara yönel temel kavramlar gibi

 10. İç mimar ve çevre tasarımı okumak istiyorum tyt kısmında sadece matematikten eksıgım var onuda su 98 gunde bitirmeye calsıyorum sizce yetişirim gunde 7 8 saat çalışıyorum.

  1. 7 – 8 fazla ise 5 saat verimli çalış akşam Test çöz .Hafta sonu deneme yap.@EBRU 98 günde en çok çıkan konular hangisi ise TYT ve AYT olarak ayrı ayrı bak analiz oluştur ve hemen hızlı konu tekrarı ille zinde bir tempo ile soru çözümüne başla. İlk olarak Paragraf denilen konuya sadece soru çöz. Fiilimsilerde isim sıfat zarf zamir Kavramlarına çalış. Matematikte problemler konusuna çalış denklem yeteneğini geliştirir ve 13 soru o konudan çıkar Geometri konusunda yamuk dikdörtgen üçgen ve katı cisimlere çalış. Fizikte optik fiziğe giriş madde ve kütle kaldırma kuvvetine çalış. Kimyada asit baz tuz konusuna çalış ve karışım ve de kimyaya giriş konularına çalış. Oldu mu sana 50 net oldu mu sana 280 puan okuldan aldığın puan (70 OBP)ise ekle 42 yi Oldu sana 322 puan ve hedefine ulaştın….FAKAT KENDİNİ KANDIRMAYI BIRAK ERTELEME VE BAŞARIYI YAKALA…

  2. Çalışma saatlerini 10 saate kadar çıkart bence ve bol bol kitap okumaya dikkat et 😉

 11. edebiyatım iyi msü istiyorum 60-65 net yeter ama netleri yapmam için mat dan 10-20 arası net yapmam lazım ama tyt bi türlü anlayamıyorum

 12. Merhaba ben sayısalcıyım 2 yıllık grafik tasarım düşünüyorum ve TYT’de Türkçe,Matematik,Biyoloji,Felsefe,Tarih,Coğrafya tek çözmeyi düşünüyorum denemede genelde 10-20 arası net yapıyorum günde 1-2 saat tek çalışıyorum sizce olur mu ?

  1. 15 netle barajı geçebilirsin ancak sadece puan değil sıralamada önemli günde 3-4 saat çalışsan daha verimli olur.

  2. yeterli zaten taban puanları düşük çok çıkan konulara çalış yeter kolayca yaparsın

  3. bence çok yanlış türkiyenin ekonomik değeri düşük is bulma imkanlari zor bi meslek sahibi olsan bile açıkta kalacaksın eğer bir meslek sectiysen en iyi şekilde yerine getirmeye çalış ve yüksek yap mantıklı ve senin için doğru olan bu

 13. 12. Sınıf öğrencisiyim ve deli gibi korkuyorum. Çok kısa bir süre kaldı sınava ve matematik benim için çok zor bir ders nasıl anlayarak çalışabilirim

   1. Ben kullanıyorum çok da harika değil. Bakma o kadar reklam yapıldığına YouTube de daha iyi hocalar var gerçekten

   2. Aynen çok verimli ben daha bu sene aldım keşke çok önceden alsamışım anlatma tarzı mukemmel

  1. Rehber matematik ile çalışabilrsin hem çok güzel anlatıyor hemde sorular çözerek anlatıyor

  2. tyt kısmıda çıktıgı için biraz tyt kısmından yaparsın üçgenlere çalış

   ve az bi süre kaldığı için konu ele
   matematikten eşitsizlikleere logaritma dizilere kolay konulara çalış

  3. Rehber matematik ten başla yol alırsın emin ol ben doping hafıza öğrencisiyim doping i bıraktım rehber matematik ten izliyorum tyt matematik i

  1. Sayı ve kesir problemleri en çok çıkan problem konusudur en çok buna çalışmanı öneririm.

 14. arkadaşlar 11. sınıfım tm den ilk 50.000 e girmem için günde 1.5-2 saat çalışıyorum sizce yeterli mi?

  1. 11. Sınıfsan ve hedefin çok küçük ilk 5000 bine girersin sen rahat ol 50 bin ufak bence kendine güven

  2. kanka çok şanslısın bak gunde 3 saat çalış çalıştıgından zevk al istikrarlı çalış çok iyi yerlere gelirsin 11 aytsine de çalış ben 12yim çok pişmanım zamanında çalışmadııgıma sırf sen belki bunu okuyup çalsırısn diye yazdım

  3. ilk 50 bine girebilmek için en az 3.5-4 saat ders çalışman lazım insanlar 10 bine girebilemek için 9 saat ders çalışıyor

   1. Verimli çalış istersen 1 saat çalış ister 2 saat ; 50saatde çalışsan verim almadığın taktirde döner dolaşır aynı noktada kendin ile selamlaşırsın

  1. Msü tyt ile alıyor puanlamada şöyle oluyor sayısal ve sözel puanın hesaplanıyor DHO ve HHO u sayısal puanı üzerinden alıyor KHO da sözel EA üzerinden alıyor

  2. Sende msüye giricem heralde hava harpmi Karamı ben kara günde 11 saat çalışıyorum derslere hepsini not alıyorum gecelri uyumuyorum sabah sayısal akşam sözel clisiyom inşallah emeğimiz boşa gitmez çok yorgunum ama bedelini ödemem lazım daha aradada fytye ve sözlü mülakata çalışıyom

  3. DAHA FAZLA BİGİ ALMAK İSTERSEN İÇTRAK youtube hesabına bakabilirsin sadece msü ve askeri alımları anlatan bir kanaldır telegram grublarımızda vardır oralarda msü okuyan ve bitirmiş kardeşlerimizde vardır msü mülakatlara hazırlık soru paylaşımıda yapıyoruz

 15. Merhabalar, 9.sınıf öğrencisiyim ve FEN LİSESİN’de okuyorum. Hani a kare + b kare açılımı veriyorlar ve bununla birlikte Sayı Basamakları olan bir soruyla karşılaştım SINAVDA böyle acayip ve zor sorular olacak mı ?

  1. su anda o konuları ilk defa gördüğün için gözünü korkutabilir veya ben bu kare açma küp açma veya iki kare farkı gibi formülleri nasıl ezberliycem nasıl çözeceğim çok zor diyebilirsin ama emin ol en kolay konular onlar sadece sen ilk defa karşılaştığın için zor geliyor ama yavaş yavaş hepsi oturacaktır çarpanlara ayırma en eğlenceli ve iyice anlaman gereken konulardan biri çünkü bu formüller ve sadeleştirmeleri neredeyse tüm matematik konularında göreceksin bu konuları iyice anlamaya çalış

  1. Evet , zaten sana sos1 , sos2 , mat ve fen in kitapcıklarını veriyorlar sen istediğini çöz . Puanın da ona göre hesaplanacak zaten ts , tm , mf hepsi hesaplanıyor . Ben geçen sene tm ve ts çözmüştüm .

 16. Merhaba tytden ben matematik turkçe fizik kimya biyolojj cografya tarih çozcemde sayisalim çözebiliyomuyum diye sorucaktimda

 17. Benim merak ettigim sinav sorularının konuları mesela 2019 da matematik tyt sinavinda 1. Soru hangi konunun gibisinden bunu nerede bulabilirim

 18. hocam mantık ve obeb ekok 4 5 yıldır sorulmamış görünüyo problemlerin içinde mi çıkıyo acaba?

  1. mantık çıkmamış ama zaten aşırı kısa bir konu, problemlerde çıkmıyor. EBOB EKOK taki mantığı, hangisinde ebob hangisinde ekok kullanman gerektiğini bilmen gerekir çünkü sayı kesir problemlerinde kısa yol olarak vs kullanmamız gerekebiliyor

 19. Bir sözelci olarak tyt matematiği 1 ayda günde 4 saat zaman ayırarak bitirdim 1 saat konu anlatımı 3 saat test ayt matematik ise yeni başladım 3 ay kadarda onun süresi var dert etmeyin toplamda 4 ayda biter tamamen yani 🙂

  1. Merhaba yukarıda çıkmış soruların konu dağılımları verilmiş en alta da toplam 30 soru yazılmış geri kalan 10 soru ne konulardan çıkacak peki bir bilginiz var mı?

  2. kardeşim eğer sözelden gireceksen AYT mat çözmene gerek yok .
   edebiyat ve sosyal çözmen yeterli olacak sözel puanın için.

  3. zamanın daralmasıyla ben bu sene sırf tyt ye girmeyi planlıyorum. 5 ayı full tyt ye bıraktım. 1 ay da cidden biteceğini hiç düşünmedim. senin gibi mi yapmalıyım eşit ağırlığım

 20. daha çalışmaya tam başlamadım en çok çıkan konulara yüklensem olumlu sonuç alır mıyım

  1. bütün konular birbiri ile bağlantılı olarak ilerliyor şimdi 0 dan başlasan bile sınava kadar çok rahat bir biçimde yetişir merak etme 🙂

  2. Hiçbir şey için geç değil problemlerden genel olarak 13 tane çıkıyor hiç çalışamasan bile onlara çalış derim ki daha önünde bir sürü zaman var istersen hepsini halledebilirsin

 21. Butün mufradattan sorumlusunuz denmişti ona göre hazırladinız deilmi yani 2021de bu konular çıkıcak

  1. Evet en son açıklanan konular bu şekilde. Fakat her zaman değişiklik olabiliyor. Değişiklik olursa bilgilendirme yaparız.

 22. Ebob Ekok konusunda diğer sitelerde soru çıkmış olarak gösteriyor. Fakat sizde göstermiyor ben sizin verdiklerinize göre çalışıyordum. Ama şu ebob ekok soru sayısı mantığını anlamadım. Aydınlatırsanız sevinirim.

  1. EBOK EKOK, konu olarak 2021’de karşınıza çıkabilir. Soru dağılımında ise bir problem yoktur. Gönül rahatlığı ile çalışmalarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

 23. Problemlerin alt başlıklarından kaçar tane çıktığını paylaşırsanız sevinirim. Senelik programımı hazırlıyorum.

  1. Genel olarak karışık olarak hepsinden soru çıkıyor. Çalışmalarınıza tüm alt başlıkları eklemenizi tavsiye ederim.

 24. 2020 YKS DE hangi konudan kaç soru çıktığını ne zaman yazcaksınız burda en son 2019 var?

   1. Teşekkür ederim makalenin başını okumamıştım 🙂 Seneye YKS’ye gireceğim. Faktöriyel çıkmayacak değil mi? Verdiğiniz konulara çalışabilir miyim gönül rahatlığıyla.

     1. Biliyorsun ÖSYM artık her konuyu problem gibi sormaya başladı. Artık ezberci sistemden uzaklaşıp mantık çerçevesinde sorular soruyor. O yüzden hep problemler sormuş gibi gözüküyor. Halbuki o sorular diğer konular ile alakalı olabiliyor. Problemler konusunu kapsayan 13 soru sorulmuştur.

   2. BU sayfayı hazırlayanın emeklerine sağlık ellerine sağlık arkadaşlar matematik çok zor diyor gerçekten zor mu sorular matematikten iyi sonuç alırsam eczacılık seçcem taban puanı 445 acaba 7 ,8,9,10 sınıf yıl sonu notları da hesaplanıyor mu hesaplanıyorsa ne kadar etkiler

 25. Bize böyle kolayca anlayıp ulaşabileceğimiz şekilde hazırladığınız için teşekkürler ama kafama takılan şey konuların yazıldığı şekilde mi yoksa ilk önce 9, sınıf daha sonra da 10. sınıf şeklinde mi çalışsak bizim için daha verimli olur lütfen beni aydınlatınnn :(((

  1. Bu şekilde veya 9 ve 10. sınıf şeklinde çalışabilirsiniz. Pek bir fark olmayacaktır.

 26. Kartezyen çarpım çıkmış sorulara baktım. Fakat ygs ve tyt’de soru cıkmamış. Bu sene çıkma ihtimali var mı?

 27. Matematik yapmadan tyt de puanım hesaplanırmı? Velhasil tyt de 0.5 net net kuralı nedir ? Ayrıca puanimi gelecek seneye kullanmak için ham puanınmı yoksa yerleştirme puanının 200 ve üzeri olmasi lazım.

  1. Matematik yapmadan puanının hesaplanmasını istiyorsan Türkçe testinden 0.5 net veya üzeri yapmalısın. Ham puanının 200 ve üzeri olması gerekiyor.

 28. merhabalar bölme böl. ebob bu sene kalktı deniyor dığru mu acaba bilgi verir misiniz
  teşekkürler

 29. Merhaba hocam problemler kendi içerisinde farklı başlıklara ayrılıyor bunların konu dağılımlarını söyliyebilirmisiniz lütfen

 30. Allah günlünüze göre versin arkadaşlar. Büyük hedefler küçük hayallerle başlar. Tepeye gözünüzü dikerek önünüze bakmadan gidemezsiniz.

 31. Matematik mantik isidir . Hicbirimiz anamizin karninda ogrenmedik maetmatik turkce ,tarih gibi okunarak cozule bilecek bir ders degildir .Ben yapamam demeyin ben en iyisini yaparim de ve kağit kalemi al eline basla tyt ve ayt ye herkese basarilar dilerim

 32. Konular tıklanınca içeriğe ulaşım ve bir kaç açıklayıcı örnek olsa tadından yenmezmiş bu site. temiz ve net kaynaklara olan ihtiyaç hat safhada..

  1. İstersen adam soru çözümüyle youtube videosu da koysun soru dağılımı arkadaşlar başlık ne bekliyorsunuz tam olarak

 33. Konu dağılılarına dikkat edin agirlik vereceginiz konulari belirleyin cogu konu sadece problem uzerlnden soruluyor cikmamis bi onceki sene calismiyayim demeyin sakin

  1. hangi bölümü istediğine bağlı ama youtube da akıllı koç diye bir adam var o öyle videolar yapıyor bakabilirsin

 34. problemlerin konu dağılımı olarak da sayı verebilir misiniz mesela şu kadar yaş problemi,kar zarar

 35. Ben şu an büro yönetimi ve yönetici asistanlığı açık öğretim lisesi 11.sınıf öğrencisiyim. Matematik alt yapım neredeyse hiç yok, ama ne cesaretse sosyoloji bölümü okumak istiyorum. Kendimi en baştan matematik öğrenmeye şartlandırdım. Bu sene 8.sınıf seviyesine getirip seneye, dershaneye gitsem başarabilir miyim? Sınav benden hangi dersleri yapmamı istiyor

 36. Ben ebelik istiyorum liseden mezun olalı 2 sene oldu. Hangi dersten kaç tane yapmalıyım matematiğim çok iyi değil ama çalışıp yapmak istiyorum. Ona göre bilgi verir misiniz. Hangi dersten kaç tane yapmalıyım?

 37. Çıkan soru sayılarını yazdığınız panodaki bazı konular üst kısımda konu başlıkları verimlerinizin tamamını kapsamıyor . 2019 Yılında Olacak olan YKS sınavında ( Müfredat olarak ) o yazmadığınız konular kaldırıldığı için mi çıkan soru adetleri panosunda yazmadınız ?

 38. Merhaba ben yenı Açıköğretim lisesinden mezun oldum matematiğim kötü sözellerim çok iyi Tyt sınavına gırmeyı düşünüyorum ama matematikten düşük alsam ama diğer derslerim den geçerli olsam Üniversiteyi kazanabılırmıyım ? 24 yaşındayım dersaneye gitme gibi bi şansımda yok videolardan takıp edıyorum matematiği ama çözmeye gelınce yapamıyorum ne tavsıye edersınız ? 🙁

    1. Tabikide matematik olmadan üniversite kazanabilirsin benim bir arkadaşım var matematikten sıfır çekti ama türkçesi full yaptı türkçe full olunca üniversiteyi kazandı ama bölümlere görede değişebilir

 39. Kaç soru çıktığı ile ilgili yerde konuların içinde olmayanlarda var mantık mesela konularda yok. Bu mantık konusunun kaldırıldığı için mi telden?

 40. Başka sitenin 2 tablosuyla bunu karşılaştırdım onlarınki aynıyken bu tabloda farklıydı , güvenebilirmiyiz ? birde şu problemler neleri kapsıyor yazarmısınız kolay ise ayırsaydınız güzel olurdu

  1. Konularda sorun yoktur, gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz. Problemler için ise eski senelerden farkı yoktur. Bu seneye özel kaldırılan problemler yoktur. Sınava girecek öğrenciler problemler konusu için eski müfredata uymak zorundalar.

 41. aytde moduler aritmetigin sadece problem kismi mi sorulacak , mebin aciklamasinda.9,10 ,11deki tum konular var yaziyordu ama anlamadim yardimci olur musunuz?

 42. Mantık çıkmayacak mı? Mantık konusu 9. sınıfın ilk konusu olarak işleniyor şimdi.

  1. Merhaba Buse, bu konular 2. Oturumda direk karşımıza gelmez genelde başka konuların içinde karşımıza sunulacak o yüzden iki oturum içinde geçerlidir diyebiliriz.Esenlikler.

  2. hayır bu sadece temel yeterlilik testi için geçerli,yani iki senelik okumak isteyenler için

 43. Biriniz de cikip demiyor ki bu tyt matematik soru dagiliminda 2018 de soru sayisi toplam neden 29 diyee tyt de toplamda 40 soru soruldu neden 29 yaziyor orda

 44. 2018 yılında üslü sayılarla ilgili suru çıktı. Ama siz tabloda çıkmadı olarak yazdınız. Soru şu idi. Elinde bir oyun hamuru olan Melis, şekilde gösterildiği gibi her adımda elindeki her bir oyun hamurunu iki parçaya ayırıyor ve 3. adım sonunda 8 parça oyun hamuru elde ediyor.
  Melis başlangıçtan itibaren her adımda , elindeki her bir oyun hamurunu 2 yerine 3 parçaya ayırsaydı 4. adım sonunda kaç parça oyun hamuru elde ederdi?

 45. Hocam havuz problemleri kalkmadı mı ? Tyt den çıkan konular nelerdir? ben mezunum 2019 a hazirlaniyorum.Yardimci olurmusunuz?

 46. Hocam ?
  Örneğin ; Temel Kavramlar Hem TYT hemde AYT çıkmış sınav soruları olarak görünüyor.
  Ama Temel Kavramları sadece AYT nin konusu olarak belirtmişsiniz. Bu durumu nasıl yorumlamalıyız?

   1. Teşekkürler Hocam, Peki? Çıkmış sınav sorularındaki PROBLEMLER başlıgını hangi konu ile ilişkilendirmeliyiz?

 47. Sizce ayt sınavında tahminen kaç tane tyt konusu sorulur? 5’ten az mı sorulur? ve isci havuz faiz problemleri kalkmış diye duydum doğru mu?

 48. selamualaıkum ben üniversitede 26 girişliyim. 2 kez sınava hazırlanıyorum. benım orta öğretim puanım düşüyor mu?. yada başarı sıralamamı etkılıyor mu . bilgi verirseniz cok memnun olurum

 49. Benim anlamadığım tyt de konular ayni diyorsunuz ama yayinlanan örnek kitapcikta soruların hepsi mantık uzerine yani bu konularla alakasi yok o nasıl oluyo ???

  1. Örnek kitapçığı bizde inceledik, sorulan tüm konular bu listede bulunmaktadır, bu liste harici soru sorulmamıştır. Sorular genel olarak artık ezbere dayalı şekilde değil, mantık üzerine sorulmaktadır.

 50. Geçen Sene kazandım bi Üniversite fakat kayıt yaptırmadım, kimileri puan kesilecek kimileri kesilmeyecek diyor..
  Çok kritik bi konu cevaplardanız çook sevinirim (!)
  Bunda önce 2-3 yazdım fakat cevap alamadım.

  1. ÖSYM’nin yaptığı açıklamalara göre Kontenjanlı bir bölüme yerleştiğiniz takdirde kesin kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da puanınızda düşme olacaktır.

 51. Sinav iki gun olacak ya 1.de baraji gectigimizi bir gunde nasil anlayip 2.ye girecez?

 52. neden konuların geçmiş yıllara ait soru dağılımları diğer sitelerle farklı. bu nasıl olabiliyor

 53. TYT MATEMATİĞİ BİTİRDİM VE ŞUAN DENEME ÇÖZÜYORUM .
  YKS MATEMATİK TYT YLE AYNIMI ACABA KONU FARK VAR MI

  1. TYT de değil Ayt konusudur. polinom parabol 2. derece denklem konuları. Bence sorulmaz tyt de

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu