Rehber Yazılar

11. Sınıf Öğrencisi Nasıl Çalışmalı?

11. Sınıfa geçenler için hayatlarının en değişik yıllarından birisi başlıyor. Bunun sebebi ne son sınıftaki gibi yüksek sınav stresi olacak olması ne de önceki gibi sınavı düşünmeden rahat bir yıl olacak olmasıdır. Bu yüzden 11. Sınıf öğrencileri bu senede çok dikkatli olmalı. Zaten bunun bilen bilinçli öğrenci sayısı hayli fazla durumda. Fakat onların da aklındaki soru 11. Sınıf Öğrencisi Nasıl Çalışmalı? Nereden başlayacağım? Gibi sorular oluyor. Biz de bu yazımızda bu gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. 11. Sınıf olup aynı zamanda yüksek hedefleri olan bir öğrenci nasıl çalışmalı, nelere çalışmalı gibi sorulara cevap arayacağız. Bu gibi sorular sınav hazırlanış sürecinin bir parçası haline gelmiştir.

11. Sınıflar Çalışmaya Ne Zaman Başlamalı?

Bu soru çok spekülatif hale gelmiş bir sorudur. Öncelikle ne zaman başladığınızdan ziyade bir 11. Sınıf öğrencisi olarak neler yapmanız gerektiği önemlidir. Gelecek sene çok önemli bir sınava gireceksiniz, dolayısıyla ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir şeklinde bir düşünce her zaman yerli olmayabilir. Sınava çalışmanın erkenden başlaması gerçekten de olumlu bir etki yaratabilir. Fakat bahsettiğim gibi bir ters tepki de yapabilir. Bu yüzden tabiri caizse kararında çalışmak çok önemlidir. İki sene yüksek tempoda sürekli çalışmak için çok uzun bir süredir. Ancak derece yapmak isteyen bir insan belli saatlerde belli sürelerle çalışmak zorundadır. Çünkü hangi puan türünde olursanız olun hiç fark etmeksizin rakipleriniz çok dişli olacaktır.

Sadece 12. Sınıfa sığdırılmış bir sınav süreci stres olgusu da işin içine girdiğinde çok verimsiz oluyor. Dolayısıyla 11. Sınıf ile birlikte sınav hazırlıklarına başlanmalıdır. Fakat çok yoğun ve bunaltıcı bir çalışma içinde olunmamalıdır.

Sosyallikten uzaklaşma bu kadar erken dönemde fazlasıyla sıkıcı olabilir. Bu noktada en önemli şey bireyin alışkanlıklarıdır. Sınav döneminde, sınav çalışmasına zararlı olabilecek alışkanlıkları birden bire bırakmak çok zor olacak. İşte bu dönemden itibaren yavaş yavaş bu alışma süreci yürütülmelidir. Bu sayede hem erken başlayıp büyük yol kat etmiş olursunuz, hem de sınavın sıkıcı çalışma havasına girmemiş olursunuz.

çalışmak

Hangi Konulara Çalışmalıyım? 

Bu süreçte bir 11. Sınıf öğrencisinin çalışmak isteyebileceği bazı konular vardır. Daha çok çalışmanız gereken konuları TYT konuları diyebiliriz. Doğru konuşmak gerekirse hiç bilinmeyen AYT konuları ( türev, integral gibi ) çalışılmasındansa eskiden alt sınıflarda görmüş olduğunuz konulardan başlamanız en akıllıca olanı olacaktır. TYT konularının yanı sıra en önemlisi 11. Sınıf okunurken çok önemli konular olan 11. Sınıf konuları kesinlikle es geçilmemelidir. En büyük ağırlığı bunlara vermek çok mantıklı olacaktır.

Son sınıfa geçtiğinizde üzerinizdeki büyük yükün hafiflemesi için 11. Sınıf dönemini eksiksiz bitirmiş olmanız gerekmektedir. Önceki yılların tekrarı, çıkmış soruların çözümü gibi TYT’ye yönelik çalışmalar da yapılabilir. Ayrıca eski konuların tekrarı bunlar ile bağlantılı olan limit, türev, integral gibi konuların da daha kolay olmasını sağlar.

Aynı şekilde 11. Sınıfın trigonometri gibi sağlam konularına iyi çalışılmalıdır. Özellikle trigonometri konusu çok çabuk unutulabilen ve aslında matematik eğitiminde büyük bir yer kaplayan önemli bir konudur. Daha birçok farklı konu için temel oluşturur. Bu yüzden bu tip konulara yoğunlaşılması çok mantıklı olacaktır. Özellikle AYT konularının tamamına bu esnada girilmesinin çok iyi bir fikir olmadığı aşikar. Çünkü AYT sınavı tamamen bilgi ölçmeyi amaçlayan bir sınav ve dolayısıyla çok çabuk unutulabilen konulardan oluşmakta. Bu yüzden bu konuların temelini ve bağlantı kurulabilecek konularını halledip kalanını son sınıfa bırakmak en iyi tercih olacaktır.

AYT mi Çalışmalıyım TYT mi?

Bu soru 11.Sınıf Öğrencisi Nasıl Çalışmalı? sorusunun yanında en çok sorulanlardan bir tanesidir. Sadece 11. Sınıf olan öğrenciler tarafından değil aynı zamanda son sınıfa gelmiş öğrenciler tarafından dahi sorulan bir sorudur. Her iki sınavın arasında 1 gün ara var. Bu planlama konusunda bazı soru işaretleri doğuruyor. Çünkü AYT sınavı hem daha çok konu barındırıyor hem de yerleştirme puanına etkisi çok daha fazla. Bu yüzden AYT konularına yoğunlaşmak mantıklı görünüyor. Fakat bu süreçte TYT’nin de önemi yadsınamaz. Özellikle de hedefi yüksek olan biri için büyük konular önemlidir. Önemli olan tek şey sadece planlama yapmaktır. Bu planlama sayesinde düzgünce her iki sınava da gerektiği ölçüde çalışabilirsiniz.

Program hazırlanırken yapılan en büyük hata da hazır bir programı almak veya başka birine benim için de bir program hazırlar mısın demek oluyor. Bilinmelidir ki programlama veya planlama bireysel yapılmalıdır. Ya da size yardım eden birisi olabilir fakat kullanacağınız program size özel ve sizin için hazırlanmış olmalıdır. Bu yüzden de kesinlikle bireysel farklılıklarınızı dikkate alarak bir program hazırlamalısınız.

Ders programı oluşturmak hakkında daha fazla bilgi almak için Ders Çalışma Programı Hazırlama bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bir rehber öğretmen size yardımcı olabilir. Aynı zamanda program hazırlarken en önemli şeylerin başında esnek bir program hazırlamak geliyor. İşte bu çok hassas bir nokta. Burada kesinlikle çok katı bir program olmayacağı gibi yine çok esnek bir program da hazırlanmamalıdır. Çok sert ve kesin noktalara belirten programlar ( saat saat yazılanlar gibi ) herkes için uygun değildir. Hatta çoğu zaman yapamadığınızı fark ettiğinizde çalışmayı bırakmanıza sebep olur. Bunun yanında yine çok fazla esnek olan programlar da uygun değildir. Çünkü bu programlarda bir türlü odaklanamaz ve yeterli verimi alamazsınız. Örneğin iki ders seansı arasında 10- 15 dakikalık bir süreden daha fazla olmamalıdır. Çünkü bu teneffüs süresi uzadıkça tekrar derse dönme isteği ve önceki öğrendiklerini hatırlama oranı düşmektedir. Bu yüzden kesinlikle kısa molalar verilmelidir. Pomodoro tekniği bu konuda zorluk çeken öğrenciler için uygulanan oldukça etkili bir teknik olarak gösterilebilir.

11.Sınıf Öğrencisi Nasıl Çalışmalı? başlıklı makalemiz hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Sitemizde bulunan diğer makalelere de mutlaka göz atmalısınız.

İlgili Makaleler

14 Yorumlar

 1. Merhaba ben bu sene 11. Sınıf öğrencisiyim ama pandemide okula gitmediğimiz için tyt konuları kafamda net oturmadı ve düzenli çalışamadım acaba 11. Sinifa başladığımda tyt bastan mi başlamalıyım yoksa 11. Sinif konularına ağırlık mi vermeliyim?

  1. 11.sınıfa ağırlık vermeni tavsiye ederim. Faydasını görürsün sene sonunda.Yaz tatili gelincede tyt yi bitirirsin.

 2. Merhaba ben 11. Sınıfı bitirdim seneye sınava gireceğim tyt yi hallettim ama 1-1.5 ayda hızlıca 11. Sınıfı genel tekrarla tam olarak oturtmam lazım bana yardımcı olur musunuz? Bu sürede nasıl hızlıca tekrar yapabilirim sayısal öğrencisiyim gayet te başarılı geçti 94 ortalamayla bitirdim son bi 11 in önemli konularını oturtmak istiyorum 12. Sınıfta bu kadar iyi bir zaman yaratamayacağım.. Lütfen bir yol gösterin..

 3. Ben de 11,e gidiyorum çalışma uzun ve tempolu bir maraton ama önemli olan çalışma programı ile birlikte olduğu zaman daha iyi ve daha verimli olduğu
  kanaatindeyim

 4. Yapılan tekniksel gözlem harika olmuş .Bende 11.sınıf öğrencisiyim ve tyt de zorlanma yaşıyorum ama inşallah sizin sayenizde başarıcam

 5. Bende 11. sınıfım ve nereden başlayacağımı bilemiyorum tyt yarısına kadar 10. sınıf yaz tatilinde çalışmıştım , ancak kendimi yetersiz hissediyorum çalışma planını nasıl ayarlamak gerekiyor ?

  1. 11 e ağırlık vermeme durumu zaten söz konusu olamaz ister tyt sıfırdan başla ister ortadan 11. Sınıf konularını çok iyi bilmelisin aytnin yanında paragraf problem ve tyt matematik götürebilirsin ama çok,zorlanırsan tyt matematikte en önemli 5 konuyu alabilirsin

 6. İyi günler ben Muhammet Yılmaz. 11. Sınıfa geçtim ve şu an virüs olduğu için okula gidip gitmeme işi belirsiz yine de canlı derslerle idare edeceğiz. Şimdi ben tyt test kitaplarını alıp sakin bir programla tyt halletmek istiyorum ama 11. Sınıf konularına ağırlık vereceğim tabi düzenli bir program oluşturduğumda üç aya tyt biter gibi me geliyor sonra 11. Sınıfa daha çok yoğunlaşırım. Yaz tatilinde de ufak ufak tyt tekrar ve deneme ve 11. Sınıf tekrarı böyle yapmayı planlıyorum ne dersiniz iyi mi kötü mü? Sayısalım bu arada teşekkür ederim.

  1. knk aynı sorun bende de var (nerden başlamak lazım) bu arada ben de sayısalım seninle bi görüşmek isterim dersler hakkında biraz tartışalım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu