DGS

2021 DGS Konuları ve Soru Dağılımı

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2 yıllık meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans bölümlerinden mezun olan öğrencilerin 4 yıllık lisans programında eğitimlerine devam etmek için katıldıkları bir sınavdır. 2000 yılından bu yana yapılan sınavın amacı öğrencilerin lisans eğitimi için sayısal ve sözel alanda akıl yürütme becerilerinin test edilmesidir. DGS kaç soru var diye soruyorsanız, toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. 60 sayısal, 60 sözel sorudan oluşan sınav için süre 150 dakikadır. DGS dersleri ise Türkçe, matematik ve geometri şeklindedir. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bu yazımızda DGS konuları ve soru dağılımı listesini de paylaşıyoruz.

2 yıllık eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilerin 4 yıllık lisans programlarında devam edebilecekleri programlara kayıt yaptırmaları için uygulanan Dikey Geçiş Sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Bu sınav için her üniversitenin %10 kontenjan açma zorunluluğu bulunmakla birlikte, adayların ise 30 tercih yapma hakkı bulunmaktadır.

DGS Konuları ve Soru Dağılımı

ÖSYM tarafından hazırlanan sınav soruları her yıl değişiklik gösteriyor. Özellikle aşağıda belirteceğimiz konu başlıklarından mutlaka çıkacak diye bir şart yok. Bazı yıllarda soru çıkan konudan diğer yıl çıkmazken, kimi yıllarda ise bir konudan 3-5 soru gelirken diğer yıl daha fazla soru çıkabiliyor. Alttaki mavi butonlar üzerinden DGS konuları ve hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış öğrenebilirsiniz.DGS’ye Kimler Başvurabilir?

Dikey Geçiş Sınavı’na üniversitelerin 2 yıllık öğretim programını o yıl bitirecek olan ya da son sınıf ve staj dışındaki mezuniyet için gerekli şartları sağlamış olan öğrenciler başvurabilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi Dikey Geçiş Sınavı’na başvurabilmek için öğrencilerin staj yapmış olma zorunluluğu yoktur. Fakat sınavı kazanan bir adayın 4 yıllık programa kaydını yaptırabilmesi için stajını tamamlamış olması zorunludur.

DGS’ye Nasıl Çalışılmalı?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki DGS’ye nasıl çalışmalı sorusunun cevabı tamamen sizde. Öncelikle dikey geçiş sınavının genel anlamı ile kazanamayacağınız bir sınav olduğunu düşünmeyin. Çünkü üniversitenin 2 yıllık bir programını tamamlayan çoğu öğrencinin başarılı olabileceği bir sınav. Eksik olduğunuz konuları belirleyerek bu yönde bir çalışma programı oluşturmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında dgs denemeleri çözmeyi ihmal etmeyin. Bilhassa son sınıf öğrencisi olarak hem mezuniyete odaklanıp, hem de Dikey Geçiş hedefi olanlar için fazla kasmamak gerektiğini belirtelim.

Dikey Geçiş Sınavı için not ortalamasının büyük rol oynadığını belirtmekte de fayda var. Not ortalamanız 3.00 üzerinde ise bu sınavdan başarı yakalama olanağınız daha da artacaktır. Bu nedenle düşük bir not ortalamasına sahipseniz elbette ki sınavdan başarılı olmak için daha yoğun bir çaba harcamanız gerekir. DGS konu dağılımı listesinde epeyce bir zaman harcayacaksınız. Bir anlamda bu sınava hazırlanırken not ortalamanızı da yüksek tutmanızın önemli olduğunu unutmamanız şart.

DGS çalışma tüyoları;

 • Okul dışında kalan vaktinizin çoğunluğunu soru çözerek geçirmenizi tavsiye ederim. Özellikle hafta sonu konu çalışma, hafta içindeki boş vakitlerinizde ise soru ya da deneme çözme şeklinde bir program oluşturabilirsiniz.
 • DGS hazırlanırken konu çalışmadan ziyade bol soru çözmenizi öneririm. Ne kadar fazla soru çözerseniz (özellikle geçmiş yıllarda çıkmış sorular) o kadar fayda göreceksiniz.
 • Bu sınav genel anlamda pratik düşünme, akıl yürütebilme ve mantık yürütmeye dayalı olduğu için mantık sorularına yoğun önem vermelisiniz. Örneğin; sözel kısımdaki son 6-8 soruluk mantık test sorularının çoğu adayın fark yaratması hedefiyle hazırlandığı bir gerçek. Bu sorularla zaman kaybetmek istemeyen adaylar soruları es geçmekte. Siz sınav öncesinde bu tarz sorulara yoğun çalışarak işin pratiğini öğrenip sınavda mantığa dayalı sorularla fark atabilirsiniz.
 • Her gün mutlaka sınava çalışmalıyım, çalışma programını aksatmamalıyım şeklinde odaklanmayın. Özellikle de son sınıf öğrencisiyseniz dikey geçiş sınavına odaklanarak kendi derslerinizi aksatmamanızı tavsiye ederim.

DGS ile Geçiş Yapmalı mıyım?

Üniversite yaşamına adım attığınız andan itibaren her daim bir adım daha ileri gitmeyi düşünenlerdenseniz kesinlikle dikey geçiş sınavı ile yükselmeyi tercih edebilirsiniz. 2 yıllık eğitiminizi 4 yıllığa tamamlamak, hatta belki daha ileriki süreçte yüksek lisans ve akademisyenliğe kadar uzanmak için DGS bir kapıdır. Fakat gireceğiniz bu kapıyı iyi seçmeniz gerekmektedir. 2 yıllık ve 4 yıllık eğitimin aynı olmadığını belirtelim. İlk aşamada tercih yaparken mutlaka geçeceğiniz üniversitenin sizi kaçıncı sınıftan başlatacağını araştırın. Bazı üniversiteler direkt olarak 3. sınıftan başlatırken, bazı üniversitelerde ise hazırlık sınıfı mecburi olmaktadır. Hatta bazı üniversitelerin hem hazırlık sınıfı okuttuğu, hem de 2. sınıftan başlattığı görülmektedir. Bu nedenle 2 yıl okudum, 2 yıl daha okuyup dört yıla tamamlarım şeklinde düşünerek yanlış bir yol izlememenizi öneririm.

DGS konuları ve bilgiler hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.


38 Yorumlar

 1. Merhaba ben yasin yaşlı bakım bölümü mezunuyum DGS ile hemşireliği tamamlamak istiyorum .bunun için sadece sayısal mi yapmalıyım sozelden de yüksek net çıkarmam gerekir mi şimdiden tşkler…

 2. Merhaba ÜniRehberi, iki sorum olacak:
  1. Önlisansına sözel puanı ile girmiş ve mezuniyetinden yaklaşık 3 yıl geçmiş biri DGS’deki yine sadece sözel puanı ile gireceği bölümleri mi tercih edebiliyor?
  2. Açıköğretim olmayan bir önlisans mezunu biri DGS ile açıköğretim lisans bölümlerine girebiliyor mu? Varsa herhangi bir koşulu var mı?

 3. Ben daha önceden aöf ten 4 yıllığa tamamladım ama önce halkla ilişkiler 2 yıllık okumuştum.Peki dgs ye girme şansım var mıdır?

 4. Merhabalar. Açıkö. Çocuk gelişimi önlisans 1.sınıf öğrencisiyim.
  Lisans yapmak istiyorum. DGS sınavında başarılı olunursa
  Örgün okuyabilecekmiyim?

 5. Ben anestezi teknikerliği okuyorum dgs yle hemşireliğe geçmeyi düşünüyorum. Eğer hemşireliği bitirirsem hem anestezi hem hemşire mezunu mu olucam.

 6. İyi günler hocam
  Ben 2 yıllık açık öğretim polis meslek yüksek okulundan mezun oldum şuan emekliyim dikey geçiş sınavında hukuk fakültesine geçiş yapabilirmiyim

 7. ben makine mühendisliğine geçtim. 3 yılda ucu ucuna bitiyor. ders saymama durumları var. ben önlisansta 26 ders gördüm sadece 7 tanesi sayıldı gerisini siz düşünün.

  1. merhaba Kamil. mak.müh için dgs ye gireceğim . sorumlu olduğum konular sadece sayılsal mı turkceden de soru çözmeliyim sınavda

 8. Merhaba ben ilâhiyat on lisans mezunu olucam insAllah dgsye de girmeyi düşünüyorum
  Sadece sözel yapmam gerekiyor dimi
  Sayisal yapmak benim insiyatifime kalmis olan bisey
  Simdiden tesekkur ederim

    1. bir soru emin olup doğru yapman gerekiyor
     emin olmadığın bir başka soruyu da beraberinde işaretlersen ve yanlış çıkarsa netin düşer haberin olsun
     1 doğru iki yanlış sorunun cevabı 0.5 net getirir
     her yanlış net doğrudan 0.25 net düşürür
     en basit bu şekilde anlatılabilir

  1. sayısal yaptığında eşit ağırlık ve sayısal puanın hesaplanıyor. sözel ise bölümün sadece türkçe yapman etkili olur matematikden yaptıkların sözel puanını etkilemez.

   1. min. 1 sayısal NET çıkması gerekiyor yoksa puan hesaplanmıyor. Sayısalcılar ise min. 1 sözel NET çıkarması gerekiyor.

 9. 2005 halkla iliskiler onlisans bitti ama birturlu devam edemedim simdi dgs istiyorum ama cok yil gectogi icin Nasil bir yol izlemeliyim bilmiyorum. Yrd edermisiniz

 10. Hocam iki yıllık egitimin ve 4 yıllık egitimin aynı olmadıgını söylemişsiniz dgs ile geçiş yaptıgımızda Ayt ile giden bir elekrtik mühendisinin gördüğü bütün dersleri görmüş olmuyormuyuz zaten dgs ile geçsek bile aynı degilmi???

  1. Bölümden bölüme değişiklik gösterebiliyor. Bazı öğrenciler 2 yıl burada okudum 2 yılda 4 yıllık bölümü okurum tamamlarım gibi düşünebiliyor. Bundan dolayısı ile aynı olmadığını belirtmek istedik. Tabi her bölümde böyle oluyor diye bir şey yok. İyi araştırmak lazım.

 11. Arkadaşlar eğer okuduğunuz bölüm sayısalsa sayısala çalışmanız gerekiyor sözelse sözele sayısal bölüm okuyup sayısal çözerseniz 3.0 puan alırsınız her bir soru için eğer sözel çözerseniz de 0.6 puan alırsınız.Aynısının tam tersi sözel için geçerli sözel çözerseniz 3.0 sayısal çözerseniz 0.6 ama şunu da unutmamak lazım 30 mat 30 türkçe yaparsanız bir çok kişinin önüne geçebilirsiniz.

 12. Hocam merhaba bilgileriniz için çok teşekkür ederiz. Dgs ile özel üniversite şansımız yüzde kaç olabilir ? Ne kadar net gerekir ?

 13. Merhaba hocam 2019 dgs sınavında türkçe dil bilgisinin eklendiği söyleniyo ki araştırdığım kadarıyla da türkçe de çıkacak konulat başlığında görünüyor ama aldığım hiç bir deneme de dil bilgisiyle karşılaşmadım kafam karışmış durumda bu yıl dil bilgisi çıkacak mı? Çıkmayacak mı?

 14. Merhaba hocam, ben Anadolu Üniversitesinde 2 yıllık bölüm olan Emlak yönetimi öğrencisiyim nasip olursa mayıs sonunda da mezun olacağım. Dgs ye başvurdum konu ve teknik araştırması yaparken sizin bu açıklamalarınıza rast geldim. Size sormak istediğim hatta bunu birçok hocamla da paylaşıp tartıştığım bir soru var. Lisansa tamamlamak için sizce hangi bölümü tercih etmeliyim. Benim aklımda yüksek lisans ve asistanlığa kadar ilerlemek var . Çoğu hocamın önerisi İşletme bölümü oldu. Yalnızca bir hocamdan harita mühendisliği bölümünün duyumunu ve önerisini aldım. Siz ne düşünüyorsunuz ve önerirsiniz bu konuda ?

 15. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim çok faydalı oldu. Benim sorum şu sözelden giren biri sadece türkçe çalışması yeter mi sayısalada bakması gerek mi ? Aynı şekilde sayısalcı biri için ? Cevaplarsanız sevinirim. Tekrardan teşekkürler.

 16. Öncelikle yazınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sorum şu: Açıköğretim sosyal hizmetler önlisans öğrencisiyim, şu an son sınıftayım. Matematik mi yoksa sözel odaklı mı çalışmam gerekir?
  Bir sorum daha var: Açıköğretimde staj kalktı ne yazık ki, fakat yine de dgs’ye girip yerleşebilmem için staj yapma zorunluluğum var mıdır?
  Şimdiden teşekkürler.

 17. Dgs matematik konuları ile yks matematik konukarı aynı. Biz tyt kitabıyla dgs çalışabilir miyiz? Soru tarzları aynı mıdır?

 18. Ben hemsirelik düşünüyorum duzenli calisamiyorum ama nasil yapabilirim bunu temelim var en fazla 15 20 arasi yaparim ama korkularım da var ozelllikle problemlerden yana

 19. Merhaba, bu yıl DGS Türkçe konularına yeni konular (TYT konuları) eklendiği söyleniliyor. Ben bu konuda resmi bir kaynak bulamadım. Bu söylencelerin doğruluğu nedir acaba?

 20. Hocam merhaba.Ben yerel yönetimler ikincı sınıf öğrencisiyim.benim matematiğime türkçeyemi ağırlık vermem gerekiyor.Saygılar.

 21. Hocam dgs matematikte çıkıcak konuları güncel mi acaba ? Bu konular ösym nin güncel hali mi?

 22. Merhabalar aydınlatıcı yazınız için çok teşekkür ederim
  Beni bir konuda aydınlatmanıza ihtiyacım var: Ben elektrik ön lisans mezunuyum sadece matematik odaklı mı çalışmalıyım, sınavda hangi kısımdan başlamalı hangi kısıma önem vermeliyim?
  Bu sorularımı irdeleyerek beni aydınlatırsanız çok minnettar olurum.
  Tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir