2021 DGS Puan Hesaplama [Sıralamanı Öğren]

Doğru Yanlış Net
Sayısal(60)
Sözel(60)
Hesaplama Sonuçları
Ham Puanı Yerleştirme Puanı
Sayısal
Sözel
Eşit Ağırlık
Sıralama Sonuçları
2019 2020
Sayısal
Sözel
Eşit Ağırlık
Sistemimizde kullanılan puanlar ve sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı veriler ve en son sınava giren öğrencilerin verilerine göre düzenlenmiştir. Sıralama hesaplaması size tercih zamanı çok faydalı olacaktır.

DGS Puan Hesaplama sistemimiz ile birlikte güncel verilerle DGS puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. Hesaplama sistemimiz ÖSYM’nin yaptığı DGS değişikliklerine uygun olarak tasarlanmıştır. Yeni sınav sisteminde 60 Sözel ve 60 Sayısal olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Bu 120 soru için ise 150 dakika gibi bir süre verilmektedir.

DGS Puan Hesaplama

Kullandığınız DGS puan hesaplama sistemi, sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere 3 puan türünün katsayılarına göre ayarlanmıştır. Sınavdan alabileceğiniz en yüksek puanlar her puan türüne göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca aldığınız puanlar her sene standart sapmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğru ve yanlışlarınızı girdikten sonra hem net sayılarınızı hem puan türlerine göre kaç puan aldığınızı öğrenebilirsiniz.

DGS ÖBP Puanı Hesaplama

DGS Önlisans Başarı Puanı hesaplama hakkında pek çok soru gelmekte. Ön lisans yani 2 yıllık boyunca sınavlara girerek aldığınız akademik not ortalamasını 0.8 ile çarparak ön lisans başarı puanını elde ediyoruz. En düşük not olan 50’nin ÖBP değeri 40, En yüksek not olan 100’ün ÖBP değeri 80 olarak alınır. 50’nin altında kalan notlar da 50 olarak değerlendirmeye alınır. Eğer 4’lü puan sistemine ait bir ortalamanız var ise onun için not ortalamanızı 20 ile çarpmanız gerekiyor. Örnek olarak 3.20 bir ortalamaya sahip öğrencinin ÖBP puanı 20 ile çarpılınca 64 olmaktadır. DGS okul puanı da böyle hesaplanmaktadır. DGS puan hesaplama sistemine bu şekilde eklenmektedir.

DGS En Yüksek Puan Kaç?

DGS en yüksek puan 500 mü? DGS tam puan kaç? gibi sorular tarafımıza geliyor. DGS sınavında en yüksek puan diye bir şey yoktur. Her sene sınavın katsayıları değişim gösterdiği için net bir şey söyleyemiyoruz. Fakat ortalama olarak 360-380 civarı bir tavan puan oluyor. Bu değerler puan türlerine göre değişebiliyor.

DGS Kaç Net Kaç Puan?

DGS sınavında aldığımız 1 netin getirdiği puan her sene standart sapma ve katsayılara göre değişim göstermektedir. DGS hesaplama sistemi üzerinden sizde 1 netin ne kadar puan getirdiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Örnek olarak 1 sayısal puanının sayısal puan türüne etkisi 2.8, sözel puan türüne etkisi 1.5, eşit ağırlık puan türüne etkisi ise 1.7 civarındadır.

DGS Sıralamaları Nasıl Hesaplanır?

DGS puan hesaplama sistemimizde kullanılan sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı veriler ve en son sınava giren öğrencilerin verilerine göre düzenlenmiştir. Sıralama hesaplaması size tercih zamanı çok faydalı olacaktır.

Sitemizde DGS üzerine “çıkmış sorular, Sınavda hangi konular çıkıyor? DGS ne zaman?” gibi pek çok içerik bulunmakta, bu içeriklerimizi de mutlaka okumalısınız. Size çok katkı sağlayacağından emin olabilirsiniz.

98 Yorumlar

 1. Merhaba,Açıköğretimde yaz okulunda alacağım 1 dersim var. Ders 1.yıl bahar dönemi dersi. Bu dersi yaz okulunda verirsem Dgs’den yerleşebilir miyim?

 2. Merhaba gıda mühendisliğine geçiş için kaç net yapmam gerekiyor tecrübeli biri yardımcı olabilir mi? Yorumları okuduğumda her sene farklı sonuçlar çıktığı yazıyordu katsayılar neye göre değişiyor bilmiyorum

 3. Benim akts ‘ em yetmediği için 2 dersim yaz okuluna kaldi. Üniversitenin akademik takvimine göre yaz okulu sonucları 6 eylül 2021 de açıklanıyor . Dersleri verirsem dgs de yerlesebilir miyim?

  1. Güz döneminden olursa girilebiliyor bahar döneminden varsa giremiyoruz ve güz dönemindeki alttan dersleri ilk güz döneminde vermek zorundasın yoksa geçici mezuniyet belgem iptal ediliyor

 4. Geçen yıl Boğaziçi bilgisayara giren en yüksek puan 373 puan iken burada 60 Türkçe 60 matematik neti, 80 ortalama girmeme rağmen o puanı elde edemiyorum. Hesaplama algoritmasında bir problem var sanırım.

  1. Hesaplama algoritmasında bir problem yoktur. Katsayılar kısmından 2019 DGS Sınavı’nı seçerseniz istediğiniz puana ulaşacaksınızdır. Her sene katsayılar değişiyor, o yüzden puanlarda da değişiklik oluyor.

   1. Eski sistemde Uludağ makineyi kazandım tekrar sınava girsem aralarında çok fark oluyormu..itu uçak gemi veya Uludağ makine için ne dersiniz

   2. problem var. bu sene yani 2020 de boğaziçi 373 ile öğrenci aldı. Sizin hesaplamanızda 2020 puanlamasında full yapan 4 ortalaması olan 373 alamıyor. Yani yanlış var. şuan 2019 değil 2020 hesaplaması geçerli çünkü sınav açıklandı. katsayılar belli.

    1. 2019’da boğaziçi 373 ile öğrenci aldı. 2020 yılı için yeni yerleştirme sonuçları açıklandı. Tabloda boğaziçinin en yüksek 351 ile öğrenci aldığı gözükmektedir. Hesaplamada herhangi bir problem yoktur.

 5. Öbpde geçen sene yerleştimi işaretlediğimde 20 puan kesiyor aslında 10 puan kesmesi gerekiyor lütfen ilgilenirmisiniz

 6. Makine mühendisligi veya enerji mühendisligi ile ortalama kaç net yapmak lazım kazanan arkadaşlar tecrubelerini söyleyebilirlermi

  1. Katsayıları değiştirmiş olabilirsiniz cümlenizi anlamadım . Ben sadece netleri girdim , Katsayı diye bi şey girmedim . Katsayidan kastınız nedir
   Teşekkürler

   1. Yukarda 2019 ile 2020 sınavı seçeneği var. İkisinin katsayıları farklı. Çünkü her sene standart sapma değişiyor.

 7. Puanlarınızda bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Çünkü çok basit bir hesaplamayla 338.015 yapacak şekilde ayarladım sıralamada 8. olarak gösterdi 2020’de eşit ağırlıkta. Sonra 339 yapacak şekilde hesapladım bu sefer eşit ağırlıkta 7. olarak gösterdi. Ancak 338,59669 puan gsü hukuğun en yüksek puanı, 338,95705 ise ankara hukuğun en yüksek puanı. Yani bu aralıkta toplam 2 kişi puan tutturmuş bu yıl. Dolayısıyla verilerinizi güncellemeniz gerektiğini düşünüyorum. Kolaylıklar,

  1. Verilerimiz mezun öğrencilerin sonuç belgelerine göre ayarlanmıştır. Bu sene eşit ağırlıktan 358 puan alan öğrenci 1. oldu. Her sene puan ve sıralama verileri değişiklik gösterebiliyor.

 8. Açık öğretimden bilgisayar bölümü okuyorum DGS ile örgün mühendisliğe çevirebiliyor muyum (ön lisans elektronik okuyorum )

 9. Sayisal bolumden giricem ama turkce yapmamin etkisi ne olur 2 turkce sorusu 1 matematik sorusuna mi denk geliyor yapilmali mi sayisalim pek iyi degil.

  1. 4-5 türkçe 1 matematiğe denk geliyor matematiği tamamladıktan sonra türkçeye vaktiniz yeterse bakmanız daha doğru olur. Tabi en az 1 net şartı var onu unutmamalı.

 10. Ben DGS matematikte 42 doğru 7 yanlış tukceden de 1 net yaptım buraya göre en az 290 geliyor ama puanim 273 bu nasıl oluyor dilekçe verip vermeme konusunda kararsizim yardımcı olursanız çok sevinirim:))

 11. Bu bozulmuş, geçen seneki bilgilerimi giriyorum +10 bin gösteriyor puan -15 gösteriyor

 12. 39-2 matematik 19-5 türkçe 67 obp puanı 300 sıralama 1951gösteriyor. Gelen puan 279 sıralama 7400 :)) Pandemi döneminden ötürü şişirilmiş obpler yüzünden puanlar bu durumda sanırım. İnsanın keşke okulu uzatsaydım diyesi geliyor :))

 13. sayısal 44 doğru 6 yanlış
  sözel 28 doğru 4 yanlış
  aobp:53
  bölüm eşit ağırlık puan ne oluyor?

 14. sayısal puanım 228, 64bine girmişim herhangi bir üniversitede fizik bölümüne geçiş yapabilir miyim yardımcı olabilir misiniz?

 15. 51-9 mat 16-5 türkçe 841 sıralama istanbul içinde vakıf üniversitesi gelme ihtimali varmı puan 307 burada 325 çıkıyor anlamadım başarı sıralaması neden yok dgs de

 16. Geçen yıl bir yere yerleştimi işaretleyince 20 puan kırıyo neredeyse ama 8 ila 12 arasında kırılması gerekiyor neden bu şekilde?

 17. Merhabalar, 46 mat, 41 Türkçe. Oöbp 53. Boğaziçi iktisat ya da Boğaziçi İşletme gelir mi? Teşekkür ederim.

  1. Boğaziçi pek mümkün değil.Odtü gelebilir.İkisine gitme şansınız varsa ekonomi yani iktisat bölümünü seçmenizi öneririm.Piyasa da iş imkanlarınız daha geniş olur.Not:iktisat mezunuyum.

 18. Mat 32 d 6y
  Türkçe 11 d 3 y
  Obp 55
  Mekatronik mühendisliği veya makina mühendisliği gelir mi herhangi bir üniversitede

  1. Gelmeye bilir 45 Türkçe net altı zor gibi ben de sinirdayim obp75 ama çok bişey değişmiyor .İstersen okul öncesi yaz okuması da çalışmasında kolay. Ben özel ünv yazacağım yaşadığım yerde ünv yok en yakın özel ünv yazmayı düşünüyorum .Ama fiyatlar çok uçuk yaşın genç se tekrar dene derim.

 19. Kimya mühendisliğine gitmem için kac net kac siralama yapmam gerekiyor giden var mi acaba 16 bin ya da 22 bin yeterli mi

  1. İyi akşamlar, Mat 39.5 net Türkçem de 43-46 aralığında Öbp 58,800 devlette hukuk gelir mi özellikle Selçuk hukuk olur mu sıralamam nasıl olur yardımcı olursanız çok sevinirim

 20. Geçen yıl ki netlerimi girdim. Aynı puanı verdi.. Bu hesaplamaya güvenebilirsiniz. Diğerleri fazla gösteriyor

 21. Tercih kılavuzundaki 11.000 sıralamasının puanı daha yükselmem burdaki 11.000 nın puanı neden daha dusuk

 22. geçen sene örgün öğretim ön lisansımı lisansa tamamladım dgs 2019 ile. bu sene 2.üniversite olarak okuduğum açıköğretim ön lisansı yine açıköğretim lisansa tamamlamak için giriyorum. geçen sene bir bölüme yerleştim kutucuğunu işaretlemeli miyim?

 23. hatalı bu hesaplama diğer sitelerin hepsinde aynı sonuç çıkarken burada daha düşük sonuç çıkıyor

  1. Hesaplama sistemimiz tamamen geçen seneye göre hazırlanmıştır. Çok küçük oynamalar hariç herhangi bir problem yoktur.

  1. sıralama yayınlanmaz fakat geçen sene ki verileri dershanelerden bulup sıralamaya göre tercih yapmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir