2021 DGS Puan Hesaplama [Sıralamanı Öğren]

Doğru Yanlış Net
Sayısal(60)
Sözel(60)
Hesaplama Sonuçları
Ham Puanı Yerleştirme Puanı
Sayısal
Sözel
Eşit Ağırlık
Sıralama Sonuçları
2019 2020
Sayısal
Sözel
Eşit Ağırlık
DGS Puan Hesaplama için sistemimizde kullanılan puanlar ve sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı veriler ve en son sınava giren öğrencilerin verilerine göre düzenlenmiştir. Sıralama hesaplaması size tercih zamanı çok faydalı olacaktır.

DGS Puan Hesaplama sistemimiz ile birlikte güncel verilerle DGS puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. Hesaplama sistemimiz ÖSYM’nin yaptığı DGS değişikliklerine uygun olarak tasarlanmıştır. Yeni sınav sisteminde 60 Sözel ve 60 Sayısal olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Bu 120 soru için ise 150 dakika gibi bir süre verilmektedir.

DGS Puan Hesaplama

Kullandığınız DGS puan hesaplama sistemi, sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere 3 puan türünün katsayılarına göre ayarlanmıştır. Sınavdan alabileceğiniz en yüksek puanlar her puan türüne göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca aldığınız puanlar her sene standart sapmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğru ve yanlışlarınızı girdikten sonra hem net sayılarınızı hem puan türlerine göre kaç puan aldığınızı öğrenebilirsiniz.

DGS ÖBP Puanı Hesaplama

DGS Önlisans Başarı Puanı hesaplama hakkında pek çok soru gelmekte. Ön lisans yani 2 yıllık boyunca sınavlara girerek aldığınız akademik not ortalamasını 0.8 ile çarparak ön lisans başarı puanını elde ediyoruz. En düşük not olan 50’nin ÖBP değeri 40, En yüksek not olan 100’ün ÖBP değeri 80 olarak alınır. 50’nin altında kalan notlar da 50 olarak değerlendirmeye alınır. Eğer 4’lü puan sistemine ait bir ortalamanız var ise onun için not ortalamanızı 20 ile çarpmanız gerekiyor. Örnek olarak 3.20 bir ortalamaya sahip öğrencinin ÖBP puanı 20 ile çarpılınca 64 olmaktadır. DGS okul puanı da böyle hesaplanmaktadır. DGS diploma notu kaç puan getirir diye soruyorsanız 24 ile 48 puan arası getirmektedir. DGS puan hesaplama sistemine bu şekilde eklenmektedir.

DGS En Yüksek Puan Kaç?

DGS en yüksek puan 500 mü? DGS tam puan kaç? gibi sorular tarafımıza geliyor. DGS sınavında en yüksek puan diye bir şey yoktur. Her sene sınavın katsayıları değişim gösterdiği için net bir şey söyleyemiyoruz. Fakat ortalama olarak 360-380 civarı bir tavan puan oluyor. Bu değerler puan türlerine göre değişebiliyor.

DGS Kaç Net Kaç Puan?

DGS sınavında aldığımız 1 netin getirdiği puan her sene standart sapma ve katsayılara göre değişim göstermektedir. DGS hesaplama sistemi üzerinden sizde 1 netin ne kadar puan getirdiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Örnek olarak 1 sayısal puanının sayısal puan türüne etkisi 2.8, sözel puan türüne etkisi 1.5, eşit ağırlık puan türüne etkisi ise 1.7 civarındadır.

Sizler için kaç net kaç puan tabloları oluşturduk. En çok aranan puanları ve ortalama olarak o puan için kaç net yapmamız gerektiğini alttaki tablolardan öğrenebilirsiniz.

Bu tablolar 2020 DGS Puan Hesaplama sisteminde kullanılan katsayılar ve standart sapmalara göre hazırlanmıştır. Sınavın zorluğuna göre her sene yapmamız gereken netler değişim göstermektedir. 

DGS 250 Puan için Kaç NET Gerekir?

Diploma Puanı: 65 Sayısal Testi Sözel Testi
Sayısal 26 NET 10 NET
Sözel 6 NET 34 NET
Eşit Ağırlık 19 NET 34 NET

DGS 260 Puan Almak için Kaç NET Gerekir?

Diploma Puanı: 65 Sayısal Testi Sözel Testi
Sayısal 30 NET 10 NET
Sözel 11 NET 37 NET
Eşit Ağırlık 19 NET 40 NET

DGS’den 270 Almak için Kaç NET Yapmak Lazım?

Diploma Puanı: 65 Sayısal Testi Sözel Testi
Sayısal 33 NET 15 NET
Sözel 12 NET 41 NET
Eşit Ağırlık 25 NET 42 NET

DGS’de 280 Puan Kaç Net?

Diploma Puanı: 65 Sayısal Testi Sözel Testi
Sayısal 33 NET 15 NET
Sözel 12 NET 41 NET
Eşit Ağırlık 25 NET 42 NET

DGS’de 290 Puan Kaç Net?

Diploma Puanı: 70 Sayısal Testi Sözel Testi
Sayısal 38 NET 25 NET
Sözel 20 NET 46 NET
Eşit Ağırlık 27 NET 50 NET

DGS’den 300 Almak için Kaç Net Yapmak Gerekir?

Diploma Puanı: 70 Sayısal Testi Sözel Testi
Sayısal 41 NET 30 NET
Sözel 20 NET 50 NET
Eşit Ağırlık 40 NET 44 NET

DGS Sıralamaları Nasıl Hesaplanır?

DGS puan hesaplama sistemimizde kullanılan sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı veriler ve en son sınava giren öğrencilerin verilerine göre düzenlenmiştir. Sıralama hesaplaması size tercih zamanı çok faydalı olacaktır.

DGS Hakkında Merak Edilen Sorular

DGS NET Hesaplama Nasıl Yapılır?
Pek çok sınavda olduğu gibi DGS sınavında da her doğrunuz 1 net her yanlışınız ise -0.25 NET olmaktadır. Böyle olunca 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

DGS Baraj Puanı Kaç?
DGS sınavında belirli bir baraj puanı yoktur. 1 net sayısal 1 net sözel yaptığınız takdirde en düşük puan standart sapmalara göre 130-140 civarı olmaktadır.

DGS Kaç Puan Üzerinden Hesaplanır?
DGS sınavında belirli bir puan sınırı yoktur. Standart sapmalar her sene değiştiği için puanlarda farklılık olmaktadır.

DGS Katsayıları
Katsayılar, standart sapmalara göre her sene değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı DGS sınavında belirli bir katsayı olduğunu söylemek mümkün değildir. Detaylı bilgi için ÖSYM DGS sayfasına bakabilirsiniz.

DGS’yi Kazanmak için Kaç Net Yapmak Gerekir?
DGS sınavında yapmanız gereken net sayısı sınavın zorluğuna ve geçiş yapmak istediğiniz bölüm ve üniversitenin taban puanlarına göre değişiklik göstermektedir.101 Yorumlar

  1. Bu sene dersler hep online oldu öğrencilerim okul puanları çok yüksek, buna göre bir ayarlama yapılacak mı acaba

  2. Merhaba,Açıköğretimde yaz okulunda alacağım 1 dersim var. Ders 1.yıl bahar dönemi dersi. Bu dersi yaz okulunda verirsem Dgs’den yerleşebilir miyim?

  3. Merhaba gıda mühendisliğine geçiş için kaç net yapmam gerekiyor tecrübeli biri yardımcı olabilir mi? Yorumları okuduğumda her sene farklı sonuçlar çıktığı yazıyordu katsayılar neye göre değişiyor bilmiyorum

    1. Dgs ile geçişte ki taban puanlarına bakın gitmek istediğiniz bölümün daha sonra puan hesaplama sitelerinden o puanları veren net sayısını bulabilirsin. Tabi bu sana nokta atışı sonuç vermez ama 5 aşşağı 5 yukarı bi fikir sahibi olursun

  4. Benim akts ‘ em yetmediği için 2 dersim yaz okuluna kaldi. Üniversitenin akademik takvimine göre yaz okulu sonucları 6 eylül 2021 de açıklanıyor . Dersleri verirsem dgs de yerlesebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu