2021 DGS Puan Hesaplama [Sıralamanı Öğren]

Doğru Yanlış Net
Sayısal(60)
Sözel(60)
Hesaplama Sonuçları
Ham Puanı Yerleştirme Puanı Sıralama
Sayısal
Sözel
Eşit Ağırlık
Sistemimizde kullanılan puanlar ve sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı veriler ve en son sınava giren öğrencilerin verilerine göre düzenlenmiştir. Sıralama hesaplaması size tercih zamanı çok faydalı olacaktır.

DGS Puan Hesaplama sistemimiz ile birlikte güncel verilerle DGS puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. Hesaplama sistemimiz ÖSYM’nin yaptığı DGS değişikliklerine uygun olarak tasarlanmıştır. Yeni sınav sisteminde 60 Sözel ve 60 Sayısal olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Bu 120 soru için ise 150 dakika gibi bir süre verilmektedir.

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kullandığınız DGS puan hesaplama sistemi, sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere 3 puan türünün katsayılarına göre ayarlanmıştır. Sınavdan alabileceğiniz en yüksek puanlar her puan türüne göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca aldığınız puanlar her sene standart sapmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğru ve yanlışlarınızı girdikten sonra hem net sayılarınızı hem puan türlerine göre kaç puan aldığınızı öğrenebilirsiniz.

DGS Önlisans Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanır?

DGS Önlisans Başarı Puanı hesaplama hakkında pek çok soru gelmekte. Ön lisans yani 2 yıllık boyunca sınavlara girerek aldığınız akademik not ortalamasını 0.8 ile çarparak ön lisans başarı puanını elde ediyoruz. En düşük not olan 50’nin ÖBP değeri 40, En yüksek not olan 100’ün OBP değeri 80 olarak alınır. 50’nin altında kalan notlar da 50 olarak değerlendirmeye alınır. Eğer 4’lü puan sistemine ait bir ortalamanız var ise onun için not ortalamanızı 20 ile çarpmanız gerekiyor. Örnek olarak 3.20 bir ortalamaya sahip öğrencinin OBP puanı 20 ile çarpılınca 64 olmaktadır. DGS okul puanı da böyle hesaplanmaktadır. DGS puan hesaplama sistemine bu şekilde eklenmektedir.

DGS En Yüksek Puan Kaç?

DGS en yüksek puan 500 mü? DGS tam puan kaç? gibi sorular tarafımıza geliyor. DGS sınavında en yüksek puan diye bir şey yoktur. Her sene sınavın katsayıları değişim gösterdiği için net bir şey söyleyemiyoruz. Fakat ortalama olarak 360-380 civarı bir tavan puan oluyor. Bu değerler puan türlerine göre değişebiliyor.

DGS Kaç Net Kaç Puan?

DGS sınavında aldığımız 1 netin getirdiği puan her sene standart sapma ve katsayılara göre değişim göstermektedir. DGS hesaplama sistemi üzerinden sizde 1 netin ne kadar puan getirdiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Örnek olarak 1 sayısal puanının sayısal puan türüne etkisi 2.8, sözel puan türüne etkisi 1.5, eşit ağırlık puan türüne etkisi ise 1.7 civarındadır.

DGS Sıralamaları Nasıl Hesaplanır?

DGS puan hesaplama sistemimizde kullanılan sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı veriler ve en son sınava giren öğrencilerin verilerine göre düzenlenmiştir. Sıralama hesaplaması size tercih zamanı çok faydalı olacaktır.

Sitemizde DGS üzerine “çıkmış sorular, Sınavda hangi konular çıkıyor? DGS ne zaman?” gibi pek çok içerik bulunmakta, bu içeriklerimizi de mutlaka okumalısınız. Size çok katkı sağlayacağından emin olabilirsiniz.

71 Yorumlar

 1. Sayisal bolumden giricem ama turkce yapmamin etkisi ne olur 2 turkce sorusu 1 matematik sorusuna mi denk geliyor yapilmali mi sayisalim pek iyi degil.

  1. 4-5 türkçe 1 matematiğe denk geliyor matematiği tamamladıktan sonra türkçeye vaktiniz yeterse bakmanız daha doğru olur. Tabi en az 1 net şartı var onu unutmamalı.

 2. Ben DGS matematikte 42 doğru 7 yanlış tukceden de 1 net yaptım buraya göre en az 290 geliyor ama puanim 273 bu nasıl oluyor dilekçe verip vermeme konusunda kararsizim yardımcı olursanız çok sevinirim:))

 3. Bu bozulmuş, geçen seneki bilgilerimi giriyorum +10 bin gösteriyor puan -15 gösteriyor

 4. 39-2 matematik 19-5 türkçe 67 obp puanı 300 sıralama 1951gösteriyor. Gelen puan 279 sıralama 7400 :)) Pandemi döneminden ötürü şişirilmiş obpler yüzünden puanlar bu durumda sanırım. İnsanın keşke okulu uzatsaydım diyesi geliyor :))

 5. sayısal 44 doğru 6 yanlış
  sözel 28 doğru 4 yanlış
  aobp:53
  bölüm eşit ağırlık puan ne oluyor?

 6. sayısal puanım 228, 64bine girmişim herhangi bir üniversitede fizik bölümüne geçiş yapabilir miyim yardımcı olabilir misiniz?

 7. 51-9 mat 16-5 türkçe 841 sıralama istanbul içinde vakıf üniversitesi gelme ihtimali varmı puan 307 burada 325 çıkıyor anlamadım başarı sıralaması neden yok dgs de

 8. Geçen yıl bir yere yerleştimi işaretleyince 20 puan kırıyo neredeyse ama 8 ila 12 arasında kırılması gerekiyor neden bu şekilde?

 9. Merhabalar, 46 mat, 41 Türkçe. Oöbp 53. Boğaziçi iktisat ya da Boğaziçi İşletme gelir mi? Teşekkür ederim.

  1. Boğaziçi pek mümkün değil.Odtü gelebilir.İkisine gitme şansınız varsa ekonomi yani iktisat bölümünü seçmenizi öneririm.Piyasa da iş imkanlarınız daha geniş olur.Not:iktisat mezunuyum.

 10. Mat 32 d 6y
  Türkçe 11 d 3 y
  Obp 55
  Mekatronik mühendisliği veya makina mühendisliği gelir mi herhangi bir üniversitede

  1. Gelmeye bilir 45 Türkçe net altı zor gibi ben de sinirdayim obp75 ama çok bişey değişmiyor .İstersen okul öncesi yaz okuması da çalışmasında kolay. Ben özel ünv yazacağım yaşadığım yerde ünv yok en yakın özel ünv yazmayı düşünüyorum .Ama fiyatlar çok uçuk yaşın genç se tekrar dene derim.

 11. Kimya mühendisliğine gitmem için kac net kac siralama yapmam gerekiyor giden var mi acaba 16 bin ya da 22 bin yeterli mi

  1. İyi akşamlar, Mat 39.5 net Türkçem de 43-46 aralığında Öbp 58,800 devlette hukuk gelir mi özellikle Selçuk hukuk olur mu sıralamam nasıl olur yardımcı olursanız çok sevinirim

 12. Geçen yıl ki netlerimi girdim. Aynı puanı verdi.. Bu hesaplamaya güvenebilirsiniz. Diğerleri fazla gösteriyor

 13. Tercih kılavuzundaki 11.000 sıralamasının puanı daha yükselmem burdaki 11.000 nın puanı neden daha dusuk

 14. geçen sene örgün öğretim ön lisansımı lisansa tamamladım dgs 2019 ile. bu sene 2.üniversite olarak okuduğum açıköğretim ön lisansı yine açıköğretim lisansa tamamlamak için giriyorum. geçen sene bir bölüme yerleştim kutucuğunu işaretlemeli miyim?

 15. hatalı bu hesaplama diğer sitelerin hepsinde aynı sonuç çıkarken burada daha düşük sonuç çıkıyor

  1. Hesaplama sistemimiz tamamen geçen seneye göre hazırlanmıştır. Çok küçük oynamalar hariç herhangi bir problem yoktur.

  1. sıralama yayınlanmaz fakat geçen sene ki verileri dershanelerden bulup sıralamaya göre tercih yapmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir