Çalışma TaktikleriRehber YazılarTYT

7 Adımda TYT Nasıl Çalışılır? TYT Tavsiyeleri

Hepinize merhaba arkadaşlar, bu yazımızda TYT Nasıl Çalışılır? TYT’ye Nasıl Çalışılır? TYT Nasıl Hazırlanılır? gibi öğrenciler tarafından merak edilen sorulara 7 adımda cevap veriyoruz.

HEDEF BELİRLEYİN
Her şeyden önce hayallerinizi, gelecekte nerede olmak istediğinizi belirleyin. Unutmayın hedefler olmazsa nereye varmaya çalıştığınız, ne kadar ilerlediğiniz koca bir boşluk olur.

PROGRAMLI ÇALIŞIN
Programlı çalışın demişken de instagramdan gördüğünüz bol takipçili hesaplara uyup saçma sapan programlara uymaya çalışmayın. O programlar internetten konulara bakıp her haftaya ayrılarak hazırlanmış birer saçmalık. Yani herkesin kapasitesi, çalışma şekli farklı olduğu için o programlar herkeste etkili olacak diye bir şey yok.

“Eee ne yapacağız ?” diyenler için şöyle açıklayayım. Tavsiyem öncelikle kendinize orta düzey bir deneme alın ve 2-3 denemesini farklı günlerde çözün. Hangi konulardan ne gibi eksikleriniz var öncelikle bunları belirleyin. Daha sonrasında siz de internetten kendi alanınıza ait olan dersleri zaten biliyorsunuzdur, o derslerin TYT konularını bir kağıda yazın. Konuyu kaç günde bitirdiğinizden çok konuyu tam anlamıyla anlayabilmeniz önemli olduğu için “şu kadar günde şu kadar konu bitecek” saçmalığına sakın bulaşmayın.

Programınızı kendiniz, kendinize göre oluşturun. İnternetten programın nasıl hazırlanması gerektiğine dair bilgiler alabilirsiniz. Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

KİTAPLARINIZI İYİ SEÇİN
Bol bol soru çözmek önemli evet ama kaliteli soru çözmek daha önemlidir. Yani demek istediğim herhangi bir önünüze gelen kitaptan ders çalışıp soru çözmek yerine öğretmenlerinizin önerdiği seviyenize göre olan kaliteli yayınların kitaplarını çözmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Bunun haricinde yapamadığınız soruları öncelikle elinizden geldiği kadar uğraşın. Hala yapamıyor musunuz, o zaman bir bilene sormaktan sakın çekinmeyin. Sitemizde Kaynak Tavsiyeleri başlıklı kategorimize mutlaka göz atmalısınız.

KONU ANLATIMLARI
Herkesin anlama şekli farklı olduğu için ille de böyle yapın denebilecek bir durum değil bu da. Siz kendinizi benden daha iyi tanıyorsunuz. Yani kitaptan okuyarak mı yoksa video izleyerek mi daha iyi anladığınızı öncelikle bir deneyin. Size hangisi daha yararlı geliyorsa o yöntemi uygulayarak çalışmalarınıza devam edin. Bunun haricinde kesinlikle okuyup/izleyip konuları anladığınızı sanmayın. Kesinlikle konu özetlerini anlayacağınız bir şekilde defterinize yazın. Çalıştığınız konunun testlerini çözerken gerek formüller olsun gerek bilgiler olsun illa ki bilmediğiniz ya da unuttuğunuz şeylerle karşılaşabileceğiniz için koca kitapları kurcalamak yerine yazdığınız notları okuyarak kısa sürede bilgiye ulaşmış olursunuz.

UYKU DÜZENİ
Sınav senesinde çoğu kişinin zorlandığı en büyük sorun uyku düzenini tam oturtamamaktır. “Eee ne yapacağız?” diyenler için alarm kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.  Uyku düzeni de her şeyde olduğu gibi kişiden kişiye değişmektedir. Uykuda geçen süreden çok uykunun kalitesi önemlidir. 1 saat uyuyup kendini dünyanın en zinde insanı hissedenler olduğu gibi 10 saat uyuyup kendini yorgun hissedenler de vardır. Ufacık bir tavsiyem var bu konuda o da şu; eğer baş ağrıları, boyun ağrıları gibi şikayetleriniz varsa yastığınızı değiştirin. Ufacık bir sorun çok büyük sorunları tetikleyeceğini unutmayın.

Çoğu uzmanların da söylediğine göre karanlık bir ortamda uyumak uyku kalitesini arttırıp daha zinde hissetmenizde size yardımcı oluyormuş. Deneyin belki işe yarar.

BAŞKALARI…
“Ne demek başkaları ?” şu demek; bu yıl kocaman bir stres küpü olacaksınız. İyiliğinize bile söylenen birçok cümlenin altından olumsuz düşünceler bulmaya çalışacaksınız. Yok komşunun çocuğu 120 soruda 130 net çıkarıyormuş falanlı filanlı muhabbetlerin geçtiği ortamlardan olabildiğince uzak durun. Uzak duramıyor musunuz, o zaman da hiçbir şeyi takmamanız gerektiğini söyleyeyim. Çünkü o konuşanların çok iyi bildikleri kesin olsaydı sizin sınav motivasyonunuzu düşüreceği yerde oturup “size daha fazla nasıl yararlı olabilirim” diye kafa yorarlardı.

Yani demek istediğim moralinizi bozacak etkenler çok olacak, sizi sizden daha iyi kimse anlayamaz. Kulağınızı biraz tıkamaya şimdiden başlayın

çalışmak

TAVSİYELER
Öncelikle her önünüze gelenin tavsiyesini dinlemeyin. Buna ben de dahil. Siz kendinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz. Size uymayan, size yararı olmayacak tavsiyelere “he” deyip geçin. Ağzı olan herkes konuşur, siz o konuşmalardan size yararı olanları/olacakları seçin ve uygulamaya koyulun.

 • Yapabildiğiniz konuların üzerine değil, yapamadığınız konuların üzerine gidin. Bir konuda zaten en üst basamakta olduğunuzu, hiç soru kaçırmadığınızı düşünüyorsanız o konu üzerinde daha çok durmanızın bir mantığı olmadığını kavrayın. 1 soru 1 sorudur, yapamadıklarınızla da uğraşın.
 • Bir konuyu tam anlamıyla anladığınızı düşünüyorsanız konu anlatım çalıştıktan sonra bol bol soru çözün, konuyu pekiştirmiş olacaksınız.
 • Konularınız bitmese bile haftada 1 deneme çözüp 1 hafta içinde ne kadar ilerlediğinizi görün, bu hem konulardaki eksiklerinizi anlamanızı sağlayacak hem de 1 net bile artırsanız içiniz mutlulukla dolmuş olacak.
 • Farklı soru tipleri görmeniz çok önemli. Tek bir yayına bağlı kalıp sadece o kitabın sorularını çözmeyin. Her ders için en az 2 kitabınız olsun, farklı soruları görün.
 • Kesinlikle bunun yalnızca bir sınav olduğunu asla unutmayın. Bu sınav sizin zeka seviyenizi veya yeteneklerinizi yansıtamaz. Bu sınav sadece kısıtlı zamanda, bilginizi ve test yeteneğinizi ölçmek için var. O yüzden öncelikle kendinize dürüst olun. Eksiklerinizden korkmayın. Açıkça eksiklerinizi ortaya koyun ve onları kapatmak için sistemli ve düzenli bir şekilde çalışın. Ta ki tamamen o konulardan emin olana kadar. Günlük ya da haftalık hedefler koyun ve mutlaka yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Elinizden geldiği kadar zamanla çalışın. Diğer bir önemli nokta, motivasyonunuzu yüksek tutun. Geçmişteki başarısızlıklarınızı değil, başarılarınızı hatırlayın. Kendinizi yorgun, yılmış ya da vazgeçmiş bulduğunuzda hayallerinizi aklınıza getirin.

“Tutkularınızdan ve hayallerinizden vazgeçmeyin. Eğer vazgeçerseniz, bedeniniz bu dünyada var olsa da, yaşamınız son bulacaktır.” *Henry David Thoreau

TYT Nasıl Çalışılır başlıklı makalemiz hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

37 Yorumlar

 1. merhaba ben 2021 tyt den 94 net yaptım mat 27 edebiyat 32 sözel 19 fen 16 net yaptım 11 sınıfa geçtim sayısal seçtim tıp istiyorum matematik netlerimi yükseltmem için hangi kitaplardan faydalanmam gerekir

 2. Ben 10. Sınıfı bittirdim 11. Sınıfa geçeceğim benim ortalama kaç saat çalışmam lazım

 3. Merhaba bende 11 sinifa gidicem yabancı dil göreceğim için tyt kismini bugünlerden bitirmek istiyorum ama bir yandan yabanci dil için kelime grammer çalişmaliyim sizce hangisine ağırlik vermeliyim ? Tyt mi yoksa ydt mi ?? Bide tyt konuları 3ayda bitirebilir miyim Şimdiden tesekkurler

 4. Merhaba ben 10. Sınıftayım şimdiden başlamak istiyorum neler yapmalıyım nereden başlamalıyım ?

  1. ben 11e gidiyorum 11de çalışmaya başladım netlerim 70 civarında o yüzden kasmadan çalışılmalı

 5. Meraba hocam 11. Sınıftayım 10’a kadar yürtdişinda okudum şimdi sizce nasıl yapmalıyım çünkü tyt’de zaten sıkıntı çıkacak bir yardımcı olur musunuz söyleyin ne yapmalıyım

  1. 9.sınıfa kadar okudum bende yurtdışında,geldiğimde hiç bir şey bilmiyordum. 10.sınıfta tüm tyt konularını çıkarıp günlere dağıtarak çalıştım. Bir yerden sonra dershaneye başladım ve orda bir kez daha tyt konularını pekiştirdim. 11.sınıfım şuan. Tyt de pek bir erksiğim kalmadı. Dilci olduğum için ydt ağırlıklı çalışıyorum şuan. Hiç bir sıkıntım yok. Önemli olan anlayarak çalışmak,hemen bitirmek değil… Başarılar diliyorum,umarım yardımım dokunmuştur…

 6. Merhaba ben şuan 12.sınıfım tyt ye neredeyse yeni başlamış sayılabilirim şuan 55-60 net arası yapıyorum ama 90 net civarı yapmak istiyorum genel olarak zor ve önemli konulara ağırlık vermeyi diğer konuları denemelerle pekiştirmeyi düşünüyorum sizce neler yapabilirim

 7. Hocam o kadar çok tyt çalışmama rağmen hala 50 60 seviyesindeyim bir türlü yetiştiremiyorum ne yapmam lazım

  1. çok değil anlayarak çalış çıkarttığın notlara değil çözdüğün sorulara ve soru tiplerine odaklan

 8. Hocam ben biraz geciktim ama istediğim bölüme TYT’den 40 50 netle bile girebiliyorum. 9 ve 10. sınıf bilgilerini unuttum ama ders ortalamam %70-75 arasıydı yani demek istediğim konuları tekrar pekiştirmemin çok da zor olacağını düşünmüyorum. Kendimi fazla kasmadan netten konu anlatım ve birazcık soru çözersem halledebilirim diye düşünüyorum ortalama 250 günde. Önerebileceğiniz bir şey var mı acaba-gerçi önereceğiniz kadar şeyi önermişsiniz de :D-. Kısacası size söylediğim aklımdaki planı uygularsam ümit var mıdır hocam 😀

  1. Tabi çalışma stilini uygulayabilirsin. Gelişim olduğunu anlayabilmek için ayda 1 veya 2 deneme çözebilirsin. 3 ayda çözdüğün denemelerin netleri artıyorsa iyi ilerliyorsun demektir.

  2. Hocam konulara sırasıyla çalışmak yerine soru dağılımina göre çalışsam nasıl olur en azından soru çok gelen yerlere iyice zaman ayriririmyanlış bı teknik olmaz değil mi tyt zayıf Ayt hiç yok(Sağlık meslek Lisesi mezunuyum) aynı zamanda çalışıyorum günde 5 saat anca ders calisabiliyorum

 9. Tyt Sosyali 20 soruda +15 net yapmak istiyorum.
  Nasıl çalışmalıyım? Hangi dersle başlamalıyım?

 10. 11. sınıfa gectim ve tyt bıtırmek için çok az zamanım var. Biraz başladım ama bunu düzenli hale getiremedim. Sizce zamanım var mı varsa neler yapmalıyım?

  1. Önünde upuzun bir süre var. Bitiremezsen bile güzel bir seviyeye gelmiş olursun. 11. sınıfı sağlam tutmaya çalış. Gerçekten çok katkısını görürsün.

 11. öncelikle çok teşekkürler^^ Ben artık 11.sınıfa geçiyorum ve tyt çalışmaya başlamak istiyorum. Çoğu arkadaşımın aksine benim daha önce hiç uyduğum bir ders çalışma disiplinim olmadı, etrafımda da bu konuda yardım alabileceğim pek birileri yok. İyi kötü bir hedefim var (Biraz genel bir hedef açıkçası ama beni hırslandırıyor.) ve denemek istiyorum kendimi. Sizce her dersin tyt sine aynı anda mı başlamalıyım yoksa teker teker dersleri mi bitirmeliyim?

  1. Teker teker bitirmek uygun olmaz. Hepsini beraber götürmelisin. Bazen sıkıldığında diğer dersten bazen diğerinden çalışacaksın. Güzel bir program ayarlarsan ilerleyebilirsin. Sitemizde örnek çalışma programları var bakabilirsin.

 12. Lise 2 bitti . Tyt başlayacağım.Tyt ye 9 10 diye aştan alarak mı çalıssam yoksa tyt konuları diye yazıp konu konu mu çalıssam?

  1. 9-10 diye baştan başlayarak çalışabilirsin. İşlediğin konuları tekrar ederek test çözerek pekiştirmen diğer seneler için çok yararlı olacaktır.

 13. Merhabalar netlerim düşüyor ne yapacağımı şaşırmış durumdayım lütfen yardım edin 26 nete kadar düştüm

  1. Tanıdıkarınızı uzun süre sohbet etmeyin
   Tamam anladım ama testleri bol bol çözün durmadan çözün motivasyonunuz artar herhangi kafana birşeyi de takmayın olumsuz yaşadıklarınızı düşünmeyin kendine odaklanın

 14. Merhaba ben 2000 yılı meslek lisesi sayısal mezunuyum. Daha önceden açık öğretimde okuyordum ve bıraktım şimdi tekrar sınava girmek istiyorum.Yeni düzeni hiç bilmiyorum ayt sayısal yapmam gerekiyor sanırım. Birde tyt var temel yetenek testi bunu da yapmam gereklimi biraz açıklama yaparmısınız. Teşekkürler.

  1. Tyt sınavı 2 yıllık Ayt sınavı 4 yıllık için eğer 4 yıllık sayısal bölüm istiyorsanız İki sınavada girmeniz gerekiyor Tyt 9 ve 10. Sınıf konularından Ayt ise ağırlık olarak 11. 12. Sınıfın konularından çıkıyor.

 15. 12. Sınıfım ve meslek lisesinde okuyorum. Çoğu derste temelim yok özellikle matematikte. Sözel dersler benim için biraz zorlayıcı hafızamda tutamıyorum. Daha önce de ders çalışan bir insan değildim açikçası. Ama hedeflerim var. Bu yüzden çalışmak istiyorum. Ama ne yapacağımı bilmiyorum..

  1. Eğer ki hedeflerin varsa onlara sıkıca tutun ve ne olursa olsun vazgeçme hedeflerin senin için de büyük olsun öncelikle kendine İnan çünkü senden başkası senin hayatını hedeflerini değiştiremez gerçekten kendine inanarar yola adım atabilirsin senin için çokta geç değil en baştan başka sıfırdan ve unutma ki insan istedikten sonra her şeyi başarabilir ve sende başaracaksın buna her zman İnan.

  2. Ben doping hafızayı öneririm temelden anlatıyor onu almazsan da kendine bir plan yap önce tyt yi bitir ben video izleyerek ve bol soru çözerek kendimi geliştirdim senin gibiydim sözel için de paragraf çöz kitap oku eminim faydasını görüceksin ha bide matematik için problemler test kitabı alıp da çözebilirsin problem çözmeye alıştırır seni dediğim gibi hayaline ulaşmak için kendini sık sonra ömür boyu istediğin mesleği yap nasıl çalışacağını em iyi sen bilirsin

  1. Arkadaşım ben mezuna kaldım meslek lisesinde olduğum için mat temel YÖK önemli olan herşeyden önce matamatik tm eşit ağırlık gireceksen şimdiden fasiküller al bütün konuların bitir dershanen falan başlamadan tabi gitceksen sabah akşam Çalışsanda en fazla 100 bin e gireceksin bunu unutma güzel çalış tempon iyi olsun çünkü matamatik konuları Türkçe tarih coğrafya sürekli birikecek hızlıca başla derim 🙂

  2. Tavsiyem sıfırdan temel at gireceğin tyt sınavında kaç ders var örneğin 4 dersmi ona göre kendine ait bir program hazırla ve uygula olumlu bulursan devam olumsuz bulursan değiştir farklı bişey dene

  1. Dershane ler kapanıyor diye duydum ki zAten dershaneye gitmek pek de iyi olmuyor özel ders almanı tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu