Çalışma TaktikleriYKS

YKS Nasıl Çalışılır? Sıfırdan Üniversite Kazanmak

Üniversiteye giriş sınavı olarak bilinen YKS için adayların çalışma serüveni başladı. Üniversite hayali kuran binlerce adayın sınav sürecinde sınava nasıl hazırlanacağı en önemli telaştır. Özellikle de sınava sıfırdan hazırlanmayı düşünenler için sistemin değiştirilmesi bazı soru işaretlerine neden oldu. Sıfırdan başlayıp üniversite kazanmak gibi sorular adaylar tarafından en fazla merak edilenler arasında. Peki temeli olmayan biri nasıl ders çalışmalı? gelin hep beraber öğrenelim.

Üniversite sınavına hazırlanan birçok öğrencinin asıl sorunu temelinin olmadığını düşünmesidir. Oysa ki bu seviyeye gelen her öğrencinin belirli bir düzeyde temeli vardır. Önemli olan nokta kendinizi geliştirmek ve eksiklerinizi tamamlamaktır. Şunu unutmayın ki temelinizin olmadığını düşünmek yerine hangi konularda, derslerde ya da hangi noktalarda eksiklerinizin olduğunu belirlemek işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Sizlere bu aşamada üniversite sınavına nasıl çalışılır sorusuna ithafen takip etmeniz gereken yolu çizmenizi kolaylaştıracak tavsiyelerimiz var.

çalışmak

Üniversite Sınavına Nasıl Çalışılır?

Temeliniz olmadığını düşünüyorsanız aslında aklınızdaki en önemli soru ”Nereden başlamalıyım?” olmuştur. Nereden ve nasıl olursa olsun en kısa sürede başlamalısınız. İster çalışma kitaplarından, ister İnternet’ten izleyebileceğiniz online videolardan, isterseniz de kötü olduğunuzu düşündüğünüz derslerden özel kurs almaya başlayarak. YKS TYT Konuları listesine bakarak bile başlayabilirsiniz. Hangi konulardan sorumlusunuz, hangi konulardan daha çok soru çıkıyor bunları bilmelisiniz. Ne kadar kısa zamanda çalışmaya başlarsanız daha fazla başarıya ulaşacaksınız. 

Asla Vazgeçmeyin!

Çoğu başarısızlığın sebebi inanmayarak yola çıkmaktır. ”Temelim yok yapamam” sözünü bir kez olsun kullandıysanız evet yapamazsınız. Öncelikle kendinize inanın ve bir hedef belirleyin. Kendinize bir temel oluşturmak istiyorsanız bunun için elbette ki çabalamanız gerekecek. Çalışmaktan ve çabalamaktan sıkıldığınız sürece temeli sağlam bir çalışma sistemine sahip olamazsınız. Bu nedenle asla pes etmeden sorularla savaşmayı tercih ederek temelinizi sağlamlaştırmanızı tavsiye ederiz. Sıfırdan başlayıp üniversite kazanmış olan pek çok öğrenci bulunmakta. Youtube üzerinde güzel videolar oluyor, onların videolarını izleyerek üniversite sınavın nasıl hazırlanmışlar öğrenebilirsiniz.

Doğru Kaynaklardan Yararlanın

Öğrencilerin sıklıkla yaptığı hatalardan birisi bilindik ve zor kaynakları tercih etmektir. Şunu unutmayın ki temelinizin olmadığı bir ders için en çok satılan bir kitabı alarak o kaynaktan hiçbir şey anlamamanız size fayda sağlamaz. İlk aşamada basit, ancak sizin anlayacağınız bir dilden kaynak seçimi de yapabilirsiniz. Öncelikle doğru kaynak seçimi yapmalı, ardından ilerleyen süreçlerde farklı kaynaklardan da çalışarak bilgilerinizi oturtmalısınız. Sizler için oluşturduğumuz YKS Kitap Önerileri başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz. Her seviyeye uygun kitap önerilerinde bulunduk.

Çalışmaya Odaklanın

Kabul edin ki daha şimdiden masa başında oturup saatlerce ders çalışma fikri size zor geliyor. Oysa ki kendinizi bu düşünceye adapte etmek yerine ders çalışmaya odaklanabilirsiniz. Önünüzde uzun bir süreç var. Bu nedenle ilk günlerde 1-2 saatlik çalışmalarla başlayıp, yaklaşık birkaç hafta sonra çalışma saatlerinizi 3-4 saate çıkarabilirsiniz. Dahası bu işin sırrı çok çalışmada değil, verimli çalışmaktadır. Saatlerce ders başında oturup sıkıntıdan patlamaktansa, günde birkaç saatinizi derslerinize ayırarak gerçekten istekli ve verimli bir şekilde çalışmanızı öneririm. Uzun saatlerce çalışmayı sevmiyorsanız her gün düzenli bir şekilde 3-4 saat verimli çalışıp kalan vaktinizi dilediğiniz gibi geçirebilirsiniz. Tabi çalışma saatleri sizin hedeflerinize göre değişiklik gösterecektir. Üniversite taban puanları sayfamızdan bölümlerin ve üniversitelerin taban puanları, başarı sıralamaları bilgilerini öğrenebilirsiniz. Buradan araştırma yaparak kendinize gerçekçi bir hedef belirleyebilirsiniz.

YKS Çalışma Taktikleri

 • Hangi ders olursa olsun temelinizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka sıfırdan başlamalısınız. Bunu özellikle de sayısal derslerde uygulamanız gerekmektedir. Konu çalışmaya baştan sona doğru gitmelisiniz. Çünkü sayısal derslerde ilk konuları anlamadığınız sürece diğer konularda başarı yakalamanızın imkanı yok.
 • Birden fazla kaynak edinmenizde fayda var. Bir konuyu en az iki kaynaktan çalışarak o konuda daha detaylı bilgi edinebilir, farklı kaynaklardan çalışma sayesinde birinde olmayan bilgiyi diğer kaynaktan sağlamış olabilirsiniz.
 • Konu çalıştıktan sonra mutlaka soru çözün. Bu yöntem sayesinde öğrendiklerinizi test edecek, bilgilerinizin kalıcılığını artırmış olacaksınız.
 • Haftada en az 1 veya 2 deneme çözmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede çalıştığınız konulardaki eksiklerinizi görmüş olacaksınız.
 • Kendiniz ait bir çalışma programı mutlaka olmalı. Kendinize günlük ve haftalık programlar yaparsanız daha verimli bir şekilde ilerleyeceksinizdir.

Üniversite sınavına nasıl çalışılır diyenler için en önemli detaylardan bahsettik. Unutmayın ki sizi en iyi tanıyan yine sizsiniz. Bu nedenle önerilerimizi de dikkate alarak kendinize uygun bir çalışma programı hazırlamalısınız. Yarın başlarım değil, hemen bu günden başlayarak geçen zamanı iyi değerlendirmelisiniz. Ayrıca sınav sürecine kadar çalışamadığınız günlerde de kendinizi suçlu hissetmeden kaldığınız yerden devam etmeniz gerekir. Bir gün çalışamadıysanız diğer gün 2 saat fazla çalışarak eksiklerinizi bu şekilde tamamlamaya çalışın.

İlgili Makaleler

105 Yorumlar

 1. Esma seninle aynı durumdayız bende en son7. Sınıfta okula gittim liseyi açıktan 1 dönemim kaldı bitecek üni sınavına girecem herhangi bi hesap kullanıyorsan yaz aynı durumdayız

 2. merhaba ben bu sene üni sınavına girecegim staj görüyorum meslek lisesinde okuyorum ders çalışmak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum staj gördügüm için çok fazal yoruluyorum ve kafama hiçbir şey girmiyor okulun başlarında gece 2-3 e kadar çalışıyordum ama uykusuz kalmaya başladım ve bıraktım tekrar o hevesle başlayamıyorum düşük bir puan alacak mışım gıbı bır his var içimde ve kazanamasam tekrar girdirmez ailem bunu yapamayan ikincide mi yapacak der lütfen bir akıl verin test kitaplarım var ama olmuyor okulun ilk deneme sınavına girdim 150 puan aldım berbat bir puan sayısalım yok edebiyat sosyal biligisi var sadece ve bölümüm 250-300-350 puan istiyor kendimi sıkışmış gibi hisediyorum çevremdeki gecen seneden kalan insanlar sadece dersaneye gidiyor ama ben günümün yarısı çalışma ile geçiyor onları gördükçe nasıl kazanacagım diyorum ve bırkmya başlıyorum lütfen akıl verin

 3. En son 7 ci sınıfa gittim sonra okumadım ama liseyi açıktan bitirdim online şimdi üniversite istiyorum ama bilgim yok nasıl çalışa bilirim sıfırdan lütfen cvplarmisiniz yaşım ilerlemeden okuma istiyorum
  ( 22 yaşındayım )nasıl bir program hazırlamalıyım

  1. İnanç ve Emek…
   Kendinize inanıp emek verip çalışırsanız, Allah’ın izniyle çok rahat kazanabilirsiniz.

 4. Merhaba 22yıl sonra sınava girmeyi düşünüyorum sayısal çıkışlıyım ama çok zaman geçti nerden nasıl başlamalıyım.sözelden girsem şansım olur mu ?

 5. Hocam benim hic temelim yok ben 11.sınıf öğrencisi yim ben ilk yılda universiteye gitmek istiyorum sizce nasıl bir çalışma yapmalıyım bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  1. Hiçbir şey imkansız değildir yapabilirsiniz tabi iyi bir çalışma ile derece de yapılır…

 6. Merhaba, ben mali müşavirim. Okul hayatım boyunca ingilizce öğretmeni olmak çok istedim. Bizim dönemimizde meslek lisesi çıkışlı iseniz alanın dışında tercih yapamazdınız. Her isteyen istediği bölümü tercih edebiliyor mu? Üniversite sınavları hakkında bilgi verebilir misiniz?

 7. Ben bu sene 12 sınıfım ve beni temelin iyi değil matematik hiç anlamıyorum nasıl ders calişcami da bilmiyorum derslere katılıyorum ama yapamıyorum test çözüyorum nasıl ders calişcami da bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz

  1. Aynı durumdayım 5 ay kaldı ve ben diplerdeyim liseye yeni başlayan kardeşlerimizden hiç bir farkım yok diyebilirim bir tek Türkçem güveniyorum o da sadece tyt de var (sayısalcıyım) temelim yok bahanesi 3 hafta önceye kadar kullandığım bir bahaneydi sana kesin olarak söyleyebilirim ki eğer bu gün başlarsan 2 hafta sonra temelim yok nereden başlayacağım diye bir şey demeyeceksin yapacağın şey basit YouTube a gireceksin ve tyt 2021 matematik veya Türkçe senin bileceğin iş fark etmez yazacaksın ve 2 hafta boyunca her gün videolar izleyeceksin testler çözeceksin 2 hafta hiç aksatmadan bunu yaparsan sana söz veriyorum ağzından bir daha temelim yok ne yapacağım cümlesi çıkmayacak bana güven ben üniye gitmiyorum veya çalışkan bir öğrenci değilim senin gibiyim bana kimse bu kadar basit bir şey olduğunu söylememiştim yok şu konu çok çıkıyor yok şu konuya çalış saçma sapan tavsiyeler veriyorlardı sen dediğimi yap Yapman gereken çok basit dediğim gibi hangi dersten başlamak istiyorsan tyt (seçtiğin ders) 2021 yaz ve bütün videoları baştan sona izle her konu videosunda sonra alacağın test kitabından sorularını çöz umarım işine yarar mutlu olurum

   1. komik gelecek ama 44 yaşındayım ve üniversite okumak niyeti içindeyim.. sizin gibi deneyimli insanların tavsiyelerine ihtiyacım var ? ne yapabilirm daha fazla ? hoş henüz sadece bu yazıyı yazmaktan ibaretim :// desteğe ihtiyacım var programlı bir desteğe.. yardımcı yönlendirici bir rehber gerekli.. dershaneye de gidemiyorum ://

    1. Ne komiği Allah aşkına, aksine sizin gibi insanları gördükçe feyz alıyor ve azminize hayran kalıyorum. Öncelikle YKS’de çıkan konuları araştırıp öğrenin ve çıkacak konuların ismini youtube’a yazarak videolarını izleyin. Bir hocayı beğenmezseniz diğerini beğenirsiniz. Konuyla ilgili videoyu izledikten sonra temin edeceğiniz bir video çözümlü test kitabından soru çözerek pekiştirin öğrendiklerinizi. Bu şekilde konuları bitirdikten sonra geömiş yıllarda çıkmış sorulara bakın ve deneme çözerek eksiklerinizi tespit etmeye çalışın. Eksiklerinizi kapatıp konuları tekrar ederek sınava moraliniz yüksek bir şekilde girin ve o hayalinizi gerçekleştrin. Ancak bunun için yarını beklemeyin. Hemen şimdi doğrulun, planınızı yapın ve uygulamaya başlayın. Sorumuz olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım

 8. Hocam ben eşt agirlik bölümundeydim. Sinava girdim ve puanım düşük geldi. Esit agirliga geçme sebebim kimya ve fizikten korkuyodum. Matematigi seviyorum. Diye esit agirlik secmiştim neyse sonucta olmadi sinavda yani türkçe sevmiyorum başim agriyor paragraflari düşününce. Mezuna kalinca bu sene yani sayisaldan girmeye karar verdim hemşirelik istiyorum çünkü. Matematik temelim vardı biraz o yüzden ondan başladım. Ama fizik çok zor diyolar o yüzden ben kimya ve biyolojiye çok calismak istiyorum. Ama bazende diyorum ki yani fizik kimya biyolojiden hiç temelim yok ya 9. Sınıf konularindan başlayıp mı izlesem yoksa tyt konularından başlayıp ful tyt ayt çözsem sonra denemelere fln başlasam. Sizce nasıl hareket etmeme lazım (yardimci olursaniz çok sevinirim

 9. hocam merhaba öncelikle şöyle diyim ben orta okul lise pek takmadım dersleri zamanında pişmanım ve kendime inancım yok temelim yok çok istiyorum çalışmayı ama kendime güvenemiyorum yapabilir miyim onuda bilmiyorum zaten bu sene zorda diğer seneye falan hazırlık için yol gösterir misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu