YKS

2022 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 2.oturumu olan Alan Yeterlilik Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle AYT Biyoloji Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. Daha sonra ise AYT Biyoloji Soru Dağılımı bölümünden hangi konudan hangi sene kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. Biyoloji dersi 40 sorudan oluşan AYT Fen Bilimleri testi içinde sorulmaktadır. ÖSYM bu testin içerisinde her sene 14 soru fizik, 13 soru kimya ve 13 biyoloji sorusu sormaktadır.

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2022 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

AYT Biyoloji Konuları

KONULAR
Sinir Sistemi
Endokrin Sistem ve Hormonlar
Duyu Organları
Destek ve Hareket Sistemi
Sindirim Sistemi
Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi
Solunum Sistemi
Üriner Sistem (Boşaltım Sistemi)
Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim
Komünite Ekolojisi
Popülasyon Ekolojisi
Genden Proteine

 • Nükleik Asitler
 • Genetik Şifre ve Protein Sentezi
Canlılarda Enerji Dönüşümleri • Canlılık ve Enerji
 • Fotosentez
 • Kemosentez
 • Hücresel Solunum
Bitki Biyolojisi
Canlılar ve Çevre

Güncel YKS biyoloji konuları üstte ki şekildedir. Alttaki tablodan hangi yıl hangi konudan ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve AYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz. Tabloda toplam soru sayısı eksik olabilir, çünkü müfredattan kaldırılan konuların önceki senelerde kaç soru çıktığı listede bulunmamaktadır. 

YKS AYT Biyoloji Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI 2021 2020 2019 2018
Sinir Sistemi 1
Endokrin Sistem 1 1 1
Duyu Organları 1
Destek ve Hareket Sistemi 1 1
Sindirim Sistemi 1 1
Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi 1 1 1 1
Solunum Sistemi 1 1 1
Üriner Sistem 1 1 1
Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim
Komünite ve Popülasyon Ekolojisi 2 2 2
Nükleik Asitler 1 1
Genetik Şifre ve Protein Sentezi 2 2 1 3
Canlılık ve Enerji
Fotosentez ve Kemosentez 1 1 1 1
Hücresel Solunum 1 1 1
Bitki Biyolojisi 2 3 2
Canlılar ve Çevre 1 1 1
SORU SAYISI 13 13 13 13

Soru dağılımları da bu şekildedir. Her sene soru çıkan konulara çalışırken mutlaka daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. PDF dosyasına geçmeden önce altta bulunan butona tıklayarak tüm YKS konularına ulaşabilirsiniz.AYT Biyoloji Konu Takip Çizelgesi PDF 

İnternet üzerinden konuları araştırmakla uğraşmak istemiyorsanız ÜnRehberi ekibi tarafından hazırlanan konu takip çizelgesini PDF olarak indirebilirsiniz. PDF üzerinden konulara yönelik bitirdiğiniz kitapları da takip edebilirsiniz. AYT Biyoloji Konu Takip Çizelgesi Tıkla PDF İndir

AYT Biyoloji Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.


47 Yorumlar

 1. Boşaltım ve üriner sistemi aynı anlama geliyorken (boşaltım eski müfredatta üriner ise yeni müfredatta kullanılıyor) çizelgede neden ayrı iki satır ve soru dağılımı bulunmakta?

  1. kardeş geç kalmadınmı sencede
   şaka şaka 1 ayda biter ayt az konu var ama tyt bitmiş olsun en azından yada kampüs son tekrarlarla bi gözden geçir

 2. Bütün biyolojiden sorumluyuz kısaca, tyt ayt diye bir ayrışım yok anladığım kadarıyla…

   1. Merhaba boşaltım sisteminden 2020 de 1 soru geldi ancak yukarıda- şeklinde belirtilmiş. Bi yanlışlık var sanırım? Diğer konularda da var mı böyle bi hata? Buraya çok sık gelip bakıyorum da

    1. Merhaba boşaltım sistemi olarak belirttiğiniz soru, tablomuzda üriner sistemi olarak bulunmaktadır.

  1. Günde biyoloji için 4-5 saatin altına düşme 1 ayda biter şuanda ben o şekilde yapıyorum
   ayt kimya içinde 3 saat çalışıyorum yetiyor ama benim organik kimya falan bitik yoksa 3 saat az gelirdi diye düşünüyorum velhasıl kelam 1 ayda hem kimya hem de biyoloji bitmiş olucak
   Mezunum 🙂

   1. adam 1 sene önce yazmış sende 1 sene sonra cevap vermişsin neyse bende senden tam 1 sene sonra cevap veriyorum bunu gören başkası da 1 sene sonra cevap versin ondan sonraki de … paradoksa sokak.

     1. Paradoks, görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki oluşturması veya sezgiye karşı bir sonuç oluşturmasıdır(wikipedia tanımı). Burda sizin yapmaya çalıştığınız şey paradoks olmuyor.

    1. 16 Mayıs 2021 bir sene olmadı evet sadece yazmak istedim ayt biyoloji 20gunde bitirmeye çalışcam inş biter djskkfmg

     1. ilk sınava girdik 0 biyoloji bilgim ile bakalım yarına kaç net çıkarabilicem şimdiden konuların yarısını izledim

    2. Ayt bıyolojıde en cok 12. Sınıf konuları gelıyor bıtkı komınıte vs sızce sıstemler mı zor bu bıtkı komınıte falan mı nedense bana sıstemler daha basıt gelıyo keske sıstemler daha çok cıksa sızce

 3. 65+ net yapmaya odaklanarak tamamen ayt ye çalışmalısın. TYT’ye sadece deneme çözerek çalışman yeterli. AYT’ye ise hem deneme hem de kaynak çözümleri yapman gerekiyor. Garanti ilk 10.000 istiyorsan TYT–> 105+ AYT–> 65+ yapman yeterli hatta büyük ihtima fazla bile olabilir sınava bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu