YKS

2020 Sözel Bölümler ve Sözel (TS) Meslekleri

Hepinize merhaba sevgili öğrenciler. Bu yazımızda pek çok öğrencinin aklına takılan “Sözel meslekler nelerdir? Sözel bölümler hangileridir? TS bölümleri ve meslekleri nelerdir?” gibi soruları cevaplandırmaya çalıştık.

Sözel yani kısaltılmış hali ile TS, üniversiteye giriş sınavında alınan puanların hesaplanması için ayarlanmış puan türlerinden bir tanesidir. Mesela bazı bölümler daha fazla tarih bilgisi gerektirir, bazıları için ise daha çok kimya gereklidir. İşte bu ayrımı yapmak için bu puan türleri oluşturulmuştur ve bu puan türlerine özel her dersin ağırlıkları farklıdır. Mesela “Okul Öncesi Öğretmenliği” bölümüne gitmek istiyorsanız sözel testlerini çözmeniz gerekir. 

★★ Tüm 4 Yıllık Bölümler Taban Puanları için Tıklayınız ★★

Sözel Öğrencileri Hangi Derslere Çalışmalı?
Sözel öğrencileri öncelikle 1.oturum olan TYT sınavına girmek zorundalar. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri bulunmaktadır. Bu sınava girdikten sonra 2.oturum olan AYT sınavına da girmek zorundalar. Bu sınavda ise öğrenciler kitapçık içerisinde bulunan Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2Türk Dili Edebiyatı testlerini çözmek zorundalar.

★★ Üniversite Taban Puanlarını Öğrenmek için Tıklayınız ★★

Bu liste ÖSYM tarafından 30.01.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Bölümlerin üzerine tıklayarak bölümlerin taban puanları, sıralamalarını ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz.

SÖZEL BÖLÜMLER

BÖLÜMÜN ADI ÖĞRETİM SÜRESİ PUAN TÜRÜ
Animasyon ve Oyun Tasarımı 4 SÖZ
Arkeoloji ve Sanat Tarihi 4 SÖZ
Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı 4 SÖZ
Basın ve Yayın 4 SÖZ
Canlandırma Filmi Tasarım ve Yönetimi 4 SÖZ
Coğrafya 4 SÖZ
Coğrafya Öğretmenliği 4 SÖZ
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları 4 SÖZ
Çerkez Dili ve Edebiyatı 4 SÖZ
Çizgi Film ve Animasyon 4 SÖZ
El Sanatları 4 SÖZ
Film Tasarım ve Yazarlık 4 SÖZ
Film Tasarım ve Yönetmenliği 4 SÖZ
Film Tasarımı 4 SÖZ
Fotoğraf 4 SÖZ
Fotoğraf ve Video 4 SÖZ
Gastronomi 4 SÖZ
Gastronomi ve Mutfak Sanatları 4 SÖZ
Gazetecilik 4 SÖZ
Geleneksel Türk Sanatları 4 SÖZ
Görsel İletişim 4 SÖZ
Görsel İletişim Tasarımı 4 SÖZ
Görsel Sanatlar 4 SÖZ
Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı 4 SÖZ
Gürcü Dili ve Edebiyatı 4 SÖZ
Halkbilim 4 SÖZ
Halkla İlişkiler 4 SÖZ
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 4 SÖZ
Halkla İlişkiler ve Tanıtım 4 SÖZ
İlahiyat 4 SÖZ
İletişim 4 SÖZ
İletişim Bilimleri 4 SÖZ
İletişim Sanatları 4 SÖZ
İletişim Tasarımı 4 SÖZ
İletişim Tasarımı ve Medya 4 SÖZ
İletişim Tasarımı ve Yeni Medya 4 SÖZ
İletişim Tasarımı ve Yönetimi 4 SÖZ
İletişim ve Tasarım 4 SÖZ
İslami İlimler 4 SÖZ
Kurgu-Ses ve Görüntü Yönetimi 4 SÖZ
Kültür ve İletişim Bilimleri 4 SÖZ
Kürt Dili ve Edebiyatı 4 SÖZ
Medya ve Görsel Sanatlar 4 SÖZ
Medya ve İletişim 4 SÖZ
Okul Öncesi Öğretmenliği 4 SÖZ
Özel Eğitim Öğretmenliği 4 SÖZ
Radyo ve Televizyon 4 SÖZ
Radyo, Televizyon ve Sinema 4 SÖZ
Reklam Tasarımı ve İletişimi 4 SÖZ
Reklamcılık 4 SÖZ
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler 4 SÖZ
Rekreasyon Yönetimi 4 SÖZ
Sanat Tarihi 4 SÖZ
Sanat ve Kültür Yönetimi 4 SÖZ
Sanat Yönetimi 4 SÖZ
Sinema ve Dijital Medya 4 SÖZ
Sinema ve Televizyon 4 SÖZ
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 4 SÖZ
Sümeroloji 4 SÖZ
Süryani Dili ve Edebiyatı 4 SÖZ
Tarih 4 SÖZ
Tarih Öğretmenliği 4 SÖZ
Televizyon Haberciliği ve Programcılığı 4 SÖZ
Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji 4 SÖZ
Türk Dili ve Edebiyatı 4 SÖZ
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 4 SÖZ
Türk Halkbilimi 4 SÖZ
Türkçe Öğretmenliği 4 SÖZ
Yeni Medya 4 SÖZ
Yeni Medya ve Gazetecilik 4 SÖZ
Yeni Medya ve İletişim 4 SÖZ
Zaza Dili ve Edebiyatı 4 SÖZ
ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ

En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

117 Yorumlar

  1. Öyle bir bölüm artık yok. Diş protez teknolojisi – ağız ve diş sağlığı bulunmakta. 2 yıllık bölümlerdir. TYT sınavına çalışmalısınız.

 1. Sözel bölümde önü açık güzel iş imkanı olan meslekler hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

 2. Merhaba lise 2 olacağım ve düz lisede sözel alanını seçip fotografçılığı seçebilme imkanım var mı ve kaç yıl okuyabilirim

  1. Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü 2 yıllıktır. 2 yıllık bölümler ilk sınav yani TYT puanıyla alıyor. 4 yıllık bölümler ise TYT-AYT (1. 2.SINAV) ile değerlendiriliyor. Coğrafyamızda 2 yıllık bölüm okuyanlar vasıfsız olarak görülüyor ama öyle değil. Mesela ben Tarih Öğretmeni olacam ilerleyen süreçlerde ama atanma ihtimalim kısıtlı. Arkadaşım 2 Yıllık Radyoloji bitirdi ve çalışıyor şuan. O yüzden bir bölümü yazarken 2 ya da 4 yıllık diye değerlendirme.

 3. Hocam tarih öğretmenliği okumayı cok istiyorum sizce atanabilir miyim bu yuzden edeb bolümünü bıraktım

 4. Liseyi Sayısal alandan bitiren Sözel-2den sınava girecekse alan dışı tercihten yerleştirme puanın kırılır mı ?

 5. Birde çizgifilm animasyon bölümü için heryerde sadece tyt ve özel yetenek sınavı deniliyor. Ayt ye girmiyecek miyim? Sadece tyt sınavına girersem genel puanım düşük gelir ozaman??? Bideee tyt sözel aynı şeyler mi oluyor??

 6. Çizgi film ve animasyon bölümü yetenek sınavıylada alıyor fakat ben sözelden gitmek istiyorum yetenek sınavına girmeden sözel puanıyla gitmem mümkünmüdür acaba teşekkürler

 7. Hocam bensozelciyim 4 yillik gastronomi ve mutfak sanatlari (fakulte) bolumunu secmek istiyorum bu bolum icin neler yapmam gerekiyo hangi puan turu gerekiyo yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim:)

  1. Ben girdiğimde ygs puanıyla alınıyodu yine girebilirsin ama bu bölüm gerçekten çok kısıtlı hiç önermem işsiz kalırsın

  2. Ben odyometri mezunuyum aklın varsa okuma atama yok 10 bin tane mezunu var sen mezun olana kadar o sayı dahada artıcak biz yandık sende yanma

 8. hocam ben imam hatip ,te
  okuyorum ve hukuk fakültesi seçmek istiyorum sizce zor olur mu çalışma açısından çünkü biliyorsunuz ki imam hatip,in dersleri zor olduğu için ne yapmalıyım kararsız kaldım

  1. Ben de bi kaç yıl önce o hataya düştüm imam hatip cikisliyim .hedefim psikolojiydi ona benzer .ama çok zoeandim kafam karıştı çünki mat.im iyi olsada o kadar yeterli düzeyde değildi ve kazanamadim kendimi de çok yordum .o yüzden size tavsiyem çok iyi düşünün gerçekten yapabilirmisiniz bunu düşünün öyle karar verin

 9. İyi günler, Sözel öğrencisiyim.
  Açıköğretim Web tasarım ve kodlama (önlisans) bölümünü seçmek istiyorum, sınava girdim tercih yaptım ama yerleşememişim. Nedendir acaba ?
  Tyt yerleştirme Puanım – 214 Sınav puanım da 178.

  Sayısal da 145 almışım, acaba sayısal bölüm olduğu için mi yerleşemiyorum. Önlisans bölümleri tyt ile alınıyor diye biliyordum ama yanılıyormuyum ?

  Teşekkürler

  (Açıköğretim başka bir bölüme pasif te olsa kaydım var, bunun etkisi olabilir mi acaba ) Büroya gidip sildirdim, oradaki çalışan arkadaş neden değil dedi)

 10. Merhaba ben sözel derslerden gireceğim sınava ama 4yıllık cocuk gelişim istiyorum ayt sınavın da sözel ders yapsam gelir mi 4yıllık cocuk gelişim hangi puan türüyle alıyor yardımcı olursanız cok sevinirim.

 11. Merhaba hocam lütfen bana yardımcı olun çocuk gelişimi bölümü sözelden mi alıyor? Ben eşit agirlikciyim y-221 y-söz puanım 239 hangisinden alırlar hocam açık öğretimden şimdiden çok teşekkür ederim hocam

 12. Hocam merhaba, ben önlisans Çocuk Gelişimi mezunuyum. Şimdi lisans Okul Öncesi Öğretmenliği okumak istiyorum. Tercih rehberleri ile görüştüğüm de bana ek puan sıralaması ile tercih yapacağımı söylediler tercih yaptığım da ise uyarı çıktı ve tercihlerim kabul edilmedi 24. Maddeye yönlendiriyor orada ise şu yazmakta 300.bininci sıralama koşullarını karşılayamadığınız için bu bölümü tercih edemezsiniz. Ben anlamadım yani ek puanımı ve sıralamamı kendi alanımda kullanamayacaksam ne işe yarıyor. ÖSYM ile görüştüm onlar alan içi tercihleriniz de kullanabilirsiniz diyor daha sonrasın da öğretmenlik dışı bir bölüm seçtiğiniz de bu uyarı vermeyecektir diyor ama Okul Öncesi Öğretmenliği benim alan için bölümümdür. Kısacası ek puan ve sıralamamı kullanamıyor muyum ? Şimdiden teşekkürler

 13. İyi günler hocam sözelde 212 bindeyim okul öncesi öğretmenliği özel eğitim öğretmenliği ve ilahiyat gelir mi acaba düşünceniz nedir acaba

  1. Benim 34 bin sözel sıralamam var özel eğitim gelmiyor kardeşim . Okul öncesi öğretmenliği geliyor. Kardeşim ya bir daha sınava git yada özel üniversiteye git. Sözelciler bu iki branş harici bir şey okursa kpss ile atanmaları zor.

 14. Merhabalar hocam ben tyt den matematik çözmedim 232 puan aldım ayt sözelden 260 tyt den tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik e gidebilir iyiym matematik çözmeden

 15. hocam ben sözelciyim ilahiyata gitmek istiyorum tyt de hangi testleri cözmeliyim
  sosyal bilimleri çözmelimiyim

 16. MRB hocam sözel puanım 280 hangi bölümlere gidebilirim.Sizce ıyısı hangisi bana yardımcı olursanız sevinirim

 17. İyi günler ben sözel çıkışlıyım ama tıbbi görüntüleme istiyorum oda sayısal bı sorun olur mu acaba bide tyt de bunun ayrımı var mi ya sözel sayısal diye yoksa puana göre istedigim birine gidebilir miyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler:)

 18. hocam iki sorum olcak beden eğitim hocaligi 2yillik universiteleri varmi bide beden eğitim hocaligi olmam icin tyt ve ayt de napmaliyim hocam

 19. Mehabalar ben dilden girmek istiyorum arapca ogretmenligi.sozelden mi girecegim.1 oturumda matematik yapmak zorundamiyim.

  1. Arapça öğretmenliği istiyorsanız sözelden seçim yapacaksınız.İlahiyat seçmeniz lazım.Dil den olmuyor.

 20. Selamünaleyküm ben sözelciyim ama hemşirelik okuyorum yeni sınav sisteminde hemşirelik hâlaa sayısaldan mı alıyor?..

 21. Merhaba ben radyo ve televizyon okumak istiyorum arastirmalarima göre mezun olduktan sonra is imkanı yokmuş acaba sizde gerekli açıklamayı yapabilir misiniz?

   1. ben sözelciyim hukuk okumak istiyorum. sadece tyt,de mat çözsem yks de kendi alanımı çözsem, okuyabilir miyim ?

 22. Merhaba 2 yıllık veteriner teknikerliği için hangi soruları çözmem gerekiyır. Sözel çıkışlıyım tercih edebilir miyim?

 23. Merhaba ben lisede çocuk gelişim bölümdeyim ama eşit ağırlık üzerinde okuyorum.. ama ben özel eğitim öğretmenliği okumak istiyorum yani sozel çalışan ünide özel eğitim okurmuyum ama ben suan eşit agirlikciyim okulumuzda sozel sınıfı yok lütfen bilgi verirseniz sevinirim TEŞEKKÜRLER…

 24. Merhaba. Ben sayısalcıyım fakat Türkoloji bölümünü okumak istiyorum. Bunun için alan değiştirmeme gerek var mı ? Sayısal olarak sınava girersem Ayt de sözel çözemeyecek miyim ?

 25. tytdematematikçözmeseksadecetürkçe ve digerleriniçözsekikincisınava girebiliyormuyuzmatematikçözmesek

 26. Polisliğe Hazırlanıyorum Yeni gelen sınav sisteminde ne yapmam gerekiyor eşit ağırlıkçıyım ilk oturuma girsem yeterlimi ne çözmem gerekiyor ağırlık olarak kaç puan ile alıyor pmyo

 27. iyi günler tarih öğretmenliği sayısaldan almıyormuydu sözeli ilk defa sitenizden gördüm yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 28. Ben ses yönetmenliğini ya da radyo televizyon yani medya ile ilgili bölümleri okumayi çok istiyorum yapilan denemeelrdede puanim fazlasiyla yetiyor ama iş olanaklari yokmuş bu doğru mu

 29. tm öğrencisiym ama tek kitapçık olduğu için sözel sorularınıda çözüyorum. Tercih zamanı örneğin hem sınıf öğretmenliği hem okul öncesi yani tm olmama rağmen sözelden de tercih yapabilir miyim?

 30. Dil okumak istiyorum ama okulumuzda dil açılmıyor. Eşit ağırlık mı sözel mi hangi bölüm daha iyi benim için?

 31. Tarih Öğretmenliği okumak istiyorum. Ama YKS sınavında matematik ya da fen çözsem notum yükselir mi istediğim okul 358 ile alıyor

 32. merhaba…ben 2018 de inşallah İstanbul üniversitesi-Lisans-Kamu yönetimi-Uzaktan eğitim okumak istiyorum bunun için ne yapmalıyım,yeni sistemde nasıl sınavlar,YKS birinci oturuma tek mi gireceğiz yoksai ki oturuma da mı ??

  …………teşekkürler şimdiden….

  1. Sözel öğrencileri 1.oturumda TYT ve 2. oturumda alan sınavları için ise Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2–Türk Dili Edebiyatı testlerini çözmek zorundalar.

 33. Buradaki bölümlerin içeriğini ve ileride getirilerinin neler olabileceğini öğrenebileceğim bir kaynak mevcut mudur?

  1. ilk oturum TYT sınavı Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2-Türk Dili Edebiyatı testlerini çözeceksiniz. BURAYA tıklayarak ne kadar soru çıkıyor, neleri çözeceksiniz görebilirsiniz.

 34. Selamünaleyküm ben ilahiyata gidecem bizim okulda sözel sınıfı yok hocalar diyorki eşit Ağırlık a git gidErsem eşit Ağırlık sınavına girip ordan ilahiyat a gidebilirmiyim sözel sınavına girmem gerekiyormu

  1. İlahiyat sadece Sözel ile almakta. Fakat Eşit Ağırlık ile çoğu ders aynı olduğu için eşit ağırlığa da gidebilirsin. Okulundaki rehber hocasından da yardım almanı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir