TYT

2024 TYT Din Kültürü Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle TYT Din Kültürü Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. Daha sonra ise TYT Din Kültürü Soru Dağılımı bölümünden hangi konudan hangi sene kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. Din Kültürü dersi 20 soruluk TYT Sosyal Bilimler testinin içinde sorulmaktadır. 5 Din Kültürü sorusu karşımıza çıkıyor. 

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2024 TYT Din Kültürü Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

TYT Din Kültürü Konuları

KONULAR
Bilgi ve İnanç
Din ve İslam
İslam ve İbadet
Gençlik ve Değerler
İslam Medeniyeti ve Özellikleri
Allah İnancı ve İnsan
Allah’ın Varlığı ve Birliği
Allah’ın İsim ve Sıfatları
Kur’an-ı Kerim’de İnsan ve Özellikleri
İnsanın Allah İle İrtibatı
Kur’an-ı Kerim’de Gençler
Bir Genç Olarak Hz. Muhammed
Hz. Muhammed ve Gençler
Bazı Genç Sahabiler
Din ve Aile
Din, Kültür ve Sanat
Din ve Çevre
Din ve Sosyal Değişim
Din ve Ekonomi
Din ve Sosyal Adalet
Ahlaki Tutum ve Davranışlar
İslam Düşüncesinde İtikadi, Siyasi ve Fıkhi Yorumlar

Güncel TYT din kültürü konuları üstte ki şekildedir. Alttaki tablodan hangi yıl hangi konudan ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz.

TYT Din Kültürü Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016
Bilgi ve İnanç 1 1 1 1 2 1 2
Din ve İslam 1 1
İslam ve İbadet 1 1 1 1 1 1
Gençlik ve Değerler 1 1 1 1 1
Allah İnsan İlişkisi 1
Hz. Muhammed (S.A.V) 1 1 1 1 1 1
Vahiy ve Akıl 1 2 1 1
İslam Düşüncesinde İtikadi, Siyasi ve Fıkhi Yorumlar 1 1
Din, Kültür ve Medeniyet 1 1 1 1
SORU SAYISI 5 5 5 5 5 5 5 5

Soru dağılımları da bu şekildedir. Her sene soru çıkan konulara çalışırken mutlaka daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. Altta bulunan butona tıklayarak tüm TYT konularına ulaşabilirsiniz.

TYT Din Kültürü Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

20 Yorumlar

 1. merhaba. aklıma takılan belki saçma gelebilecek bir soru var. sormak istiyorum. tyt 9 ve 10. sınıftan oluşuyor bildiğim kadarıyla ve ayt ise bölüme bağlı olarak 11 ve 12. sınıf konularından oluşuyor. sormak istediğim şey, tyt sınavında sosyal bilimlerde din testinde 11. ve 12. sınıfın din konuları çıkıyor mu. tyt sosyal bilimler kısmından tarihte de 9 ve 10. sınıfın yanında 11. ve 12. sınıfın konuları var mı. ben 11. sınıfım ve sayısal bölümündeyim. tarih ve edebiyat görüyorum, aklıma takıldığı için soruyorum. teşekkürler

  1. TYT kısmı 9 ve 10. sınıftan oluşmaktadır. Ders ders bakarak konuları öğrenebilirsiniz.

 2. merhaba şuan 10. sınıftayım ve sanırım 2024 de sınava gireceğim ama şimdiden çalışmaya başlamak istiyorum lakin heryerde 2022 konuları var bunlara çalışmam ne derece mantıklıdır? benim sınav tarihime kadar konularda cok büyük bir fark olur mu lütfen cevaplayın

  1. 2024 ÖSYM sınavında öğrenmediğin bir konu çıkmayacaktır. Bu yüzden 9 ve 10. sınıfta öğrendiğin konulara çalışabilirsin.

   1. Merhabalar 2022 tarihli güncel tablo bilgileri göremedım 2021 den geriye dönük mevcuttur hepsınde

  2. Konularda hafifleme olur can kardeşim onun dışında ne görüyorsan o. Stres yapmadan duzenli bir şekilde soru çöz ve sorgula. Yanlış yaptığını her soru için bu benim için öğrenmek için bir fırsat de. İnan şuan öğrendiklerin ilerde hafifletilmesi senin yararına olacaktır. Çünkü mantıkda gene formüller var bilmek zorundasın 2019 mezunu ve bu durumu tecrübe etmiş biri olarak söylüyorum

 3. 2022 konularinda din kultur ve medeniyet konusu olarak yaziyor ama konu anlatim kitabinda islam ve bilim anadoluda islam islam dusuncesinde tasavvufi yorumlar guncel dini meseleler hint ve cin dinleri olarak var. baslik degisikligi mi oldu yoksa din kultur ve medeniyet sayddigim beş konuyu mu iceriyor ?

  1. Merhaba, saydığınız konular 12. sınıf konularıdır. TYT sınavında değil AYT sınavında çıkmaktadır. Bu yüzden bu listede yer almamaktadır.

  1. AYT konuları için 12. sınıf müfredatını öğrenmemiz gerekiyor. Fakat büyük bir değişiklik olmayacaktır.

  1. En yakın sürede gerekli güncellemeler yapılacaktır. Fakat çok fazla değişiklik olmayacaktır.

 4. Merhaba kuantum din konu anlatım aldım tyt için ama konularında kafam karıştı
  Üniteler şöyle
  1. İnanç
  2. İbadet
  3. Hz Muhammed
  4. Ahlak gençlik değerler
  5. İslam Dünyası ve bilim
  6. İslam in farklı yorumları ve güncel dini meseleler
  7. Dinler ve ozellikler
  Lütfen söyleyin hangi konular TYT için aklım karisti lütfen hızlı cevap verin

 5. Merhabalar,
  2018- 2019 yılına ait müfredat değişikliğinden Dkab hangi konularda etkilendi bilgi verir misiniz? Ona göre çalışmaları şekillendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu