TYT

2021 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle TYT Türkçe Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. Bu liste üzerinden dil bilgisi ve anlam bilgisi konularını görebilirsiniz. ÖSYM her sene ortalama olarak 32-33 soru anlam bilgisi, 7-8 soru ise dil bilgisi sorusu sormaktadır. Daha detaylı şekilde TYT Türkçe Soru Dağılımı bölümünden hangi konudan hangi sene kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. Fakat ilk önce öğrenciler tarafından en çok merak edilen şu sorulara göz atmanızı tavsiye ederim.

TYT Türkçe dersi AYT sınavında var mıdır?
Hayır. Türkçe dersi tek başına AYT sınavında yoktur. Fakat 6-7 soru olacak şekilde AYT sınavı Edebiyat dersinin içinde sorulmaktadır.

Edebiyat dersi TYT sınavında soruluyor mu?
Hayır. Edebiyat dersi TYT sınavında yoktur. TYT Türkçe sınavında sadece Türkçe konularından sorumlusunuz.

Türkçe testinden hiç net yapamazsak puanımız hesaplanır mı?
Yeni net kuralı ile birlikte eğer Türkçe veya Matematik testlerinin herhangi birinden 0.5 net yapmazsanız puanınız hesaplanmaz. Mesela Türkçe testinden hiç netiniz yok fakat matematik testinden 0.5 net veya üzeri netiniz var puanınız hesaplanır.

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2021 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

TYT Türkçe Konuları

KONULAR
Sözcükte Anlam
Söz Yorumu
Deyim ve Atasözü
Cümlede Anlam
Paragrafta Anlam

 • Paragrafta Anlatım Teknikleri
 • Paragrafta Konu-Ana Düşünce
 • Paragrafta Yapı
 • Paragrafta Yardımcı Düşünce
Ses Bilgisi
Yazım Kuralları
Noktalama İşaretleri
Sözcükte Yapı
Sözcük Türleri

 • İsimler
 • Zamirler
 • Sıfatlar
 • Zarflar
 • Edat – Bağlaç – Ünlem
Fiil, Ek Fiil, Fiilimsi
Sözcük Grupları
Cümlenin Ögeleri
Cümle Türleri
Anlatım Bozukluğu

Güncel TYT Türkçe konuları bu şekildedir. Altta bulunan tablodan hangi konudan hangi yıl ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz. 

TYT Türkçe Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010
Ses Bilgisi 1 3 3 1 1 1 1 1 1
Dil Bilgisi 3 8 1 1 3 2 5 5 6 5 5
Noktalama İşaretleri 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2
Yazım Kuralları 2 2 2 2 1 1 1 2 2 2
Anlatım Bozukluğu 1 1 2 1 1 1
Paragraf 26 22 22 22 22 26 23 20 23 20 20
Cümlede Anlamı 6 3 7 7 7 6 6 7 7 6 7
Sözcükte Anlamı 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3
SORU SAYISI  40  40 40 40 40 40 40 40 40 40 40

Soru dağılımları da bu şekildedir. Her sene soru çıkan konulara çalışırken mutlaka daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. PDF dosyasına geçmeden önce altta bulunan butona tıklayarak tüm YKS konularına ulaşabilirsiniz.

TYT Türkçe Konu Takip Çizelgesi PDF

İnternet üzerinden konuları araştırmakla uğraşmak istemiyorsanız ÜnRehberi ekibi tarafından hazırlanan konu takip çizelgesini PDF olarak indirebilirsiniz. PDF üzerinden konulara yönelik bitirdiğiniz kitapları da takip edebilirsiniz. TYT Türkçe Konu Takip Çizelgesi Tıkla PDF İndir

TYT Türkçe Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ
11'li TYT Setimiz ile Evde Sınava Hazırlanın SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

250 Yorumlar

 1. ben 2 yıllık üniverste düşünüyorum ama hem tyt hem ayt ye girip tyt puanımı yükseltme gibi bi durum olabilir mi sizce

 2. askeri sağlık istiyorum da ham puan 250 260 almam lazım matematik ve fen hariç türkçe sosyalden kaç net yapmam lazım türkçe ağırlıklı

 3. merhaba bu sene ilk defa yks sınavına gireceğim ve dilciyim matematikle neredeyse hiç aram yok türkçe sosyal falan iyi matematiği yapmasam ya da yapsam ama net olmasa sınav geçerli olur mu ?
  detaylı bi açıklama yapar mısınız ?

  1. TYT sınavında yapacağınız her soru size puan kazandıracaktır. Dil bölümü istiyorsanız AYT sınavına girmenize gerek yok sadece TYT + DİL sınavı yeterli olacaktır.

  1. Evet tyt puanı üzerinden yerleştirme yapılıyor 250 bu senede galiba
   Ama ayt den de geçiş var polislige her iki sınavdan da polisliğe gidebilirsin

 4. Merhaba iyi günler ben bu sene tyt ye giricem 2 yıllık istiyorum türkçeye daha ağırlık vermek istiyorum hedefim tıbbi sekreterlik ayt girmek zorunda miyim yoksa sadece tyt yeterli mi?

 5. merhaba bu sene tyt de matematik bölümüne dokunmayı düşünmüyorum bundan hiç soru çözmezsem sınavım geçerli sayılır mı? en az kaç soru çözmem gerekli?

 6. merhaba ben bugün sayısal bölüm için hazırlanmaya başladım tyt de sosyal soru çözmeli miyim çözmezsem sınavım geçersiz sayılır mı acaba.

 7. Yarın çalışmaya başlıyorum eğer istediğim üniversite ve bölüm olursa tekrar dönüp yazacağım buraya 🙂 Siteye olan emekleriniz için teşekkürler. 22.12.2020

 8. Merhaba.Ben üniveriste sınavına 27 yaşımda girecegim.Sözel 4 yıllık bir bölüm istiyorum.Fakat nelere çalışmam gerekiyor bilmiyorum.tyt de sadece sözel sorulara mi cevap vermeliyim yoksa sayısal çözmem artı kazandırır mi?Ve sınava 6 ay var sizce bu sene denemeli miyim yoksa 2022 ye mi birakmaliyim.(sıfırdan baslayacagim ve 2021 de uzaktan eğitim ile ders veren aof e de kayıt olabilirim)yardımcı olursanız duaciniz olurum

  1. tytde türkçe sosyal fen ve matematik çözmelisiniz. Sınavın ikinci oturumu olan aytde ise yalnızca alanınızı çözmelisinz.

  2. TYT de türkçe din felsefe coğrafya tarih e ağırlık ver ama tyt de sözel sayısal diye ayırmıyor. Yani kaç net yaptığın önemli. Ayt de sosyal 1 ve sosyal 2 yi çözmelisin

  3. eğer sayısal isteseydiniz olmayabilirdi. ama sözel bölümde rahatlıkla 6 ayda halledebilirsiniz. tyt demek temel yeterlilik sınavı demek yani tüm derslerdeki temel bilgileri bilip bilmediğinizi sorgular. bu nedenle türkçe mat sosyal fen bölümlerinin hepsinden sorumluyuz. ve tüm derslerin puanları neredeyse aynıdır. yani dinden de bir soru çözseniz mattanda bir soru çözseniz pek farketmez. önemli olan netlerinizin fazla olmasıdır. türkçede 40 soru var 30a yakını paragraf, 10 tsnede dil bilgisi. ben sizin yerinizde olsam türkçede en az 35 net yapmaya çalışırdım. alanınız olan sözel derslerine çalıştıktan sonra sosyalden de zaten rahatlıkla 15 üstü yaparsınız. oldu mu netiniz 50. fendeki en kolay ders kimyadır 7 soru çıkar. matta da en çok çıkan konulara azıcık çalışırsınız. kimya ile mattan toplam 10 net yaparsınız. toplamda 60 netiniz olur. ve emin olun 60 net ile güzel bir bölüme yerleşirsiniz. bir de ayt var tabiki. aytde de sözel hakkında pek bi bilgim yok ama ayt alan sınavıdır ve sadece bilgiyi ölçer. bu nedenle 80 soruya 160dk verir. çok çalışan en iyi yapar. tytde ise 120 soru 120dk soruların çoğu yorum ve analiz gerektirir. temel bilgisi ve hızlı olan kazanır.
   her gün paragraf çözerek hızlanabilirsiniz.

   tyt sosyal soru dağılıı 5 tarih 5 cogrfya 5 felsefe 5din
   tyt fen soru dağılımı 7 fizik 7 kimya 6 biyoloji
   tyt mat en az 10 tane problem 10 tanede geometri çıkar geri kalan 20 soru diğer konulardandır

   çalışma konusuna gelince bende de dahil olmak üzere etrafımdaki herkes youtubdan çalışıyor. tavsiye kanal önerim ise matematikte rehber matematik knalı. matematiğe ilk adım kampı veriyor. sizin gibi derslerden uzak kalmış kişilere yararlı olabilir. aynı zamanda 49 günde tyt mat kampı da var ve işe yarıyor ama dediğim gibi bence mata çok vakit ayırmayın. türkçe ve sosyali çalışmadanda yapabilirsiniz.
   kimyada kimya adası veya kampüs öneririm. sözel kanallar hakkında pek bilgim yok ama malesef

  4. Bence sifirdan baslicaksan 6 ay yetmez sana 2022 ye birak ve tytde matematige ağırlık ver feni bosver unutma sozelcilerin cogu sozel dersleri yapior onlara fark atmak istiyor isen tyt matematite yüksek net yapman lazim nasil fark attigini göreceksin bana guven basarilar

  5. merhaba ben bu sene gireceğim inşallah sınava , eğer hiçbir birikiminiz yoksa hiç bu sene sınava gireyim diye kendinizi sıkıntıya sokmayın ufaktan çalışmaya başlayın YouTube da gerçekten dersleri çok iyi anlatan hocalar var mesela bu sene içerisinde tyt yi bitirin (matematikte rehber matematik kanalı öneririm) kendinize kolay düzeyde test kitapları alarak bu yola koyulun derim ama şimdiden ufak çalışmalara başlayın ileride pişman olmayın

 9. ben 11 sınıfım ve bugünden sonra TYT başlayacağım bunlara çalışacam umarım değişiklik olmaz yoksa hepsi boşa gider ve depresyona girer bi daha çalışamam.. Neyse TEŞEKKÜRLER ÜNİREHBERİ BANA SINAV İÇİN BOL BOL ŞANS DİLEYİN~

  1. hedefin çok yüksekse uyanık olduğun her zaman çalışmalısın orta ise çıkacak konuları tekrar edip sınava kadar deneme çözebilirsin

 10. merhaba mesela konular 16 tane konu var ama yılda çıkmış soru dağılımı sadece 10 yani diğer yıllarda hiç o konulardan soru çıkmamışmı çalışmamıza gerek yokmu yani

  1. Tüm konulara çalışmalısınız. Hepsinden soru gelme ihtimali var. Soru dağılımı daha genel bir liste. Konu başlıklarında alt başlıklarda bulunuyor.

 11. Merhabalar 2022 tayfadan öğrenciyim bu konulara mı çalısmalıyım bılgılendırırsenız sevınırım

 12. ben hangisine çalışayım TYT Türkçe konuları mı yoksa TYT Türkçe soru dağılımı mı?

   1. Tüm TYT konularına çalışmanız gerekiyor. Soru dağılımı sadece hangi konudan kaç soru çıkmış onu gösterir.

 13. Dil bilgisi konularını yazmışsınız ama edebiyat (roman hikaye vs.) konularını yazmamışsınız acaba onardan sorumlu olduklarımız kesin bir şekilde açıklanıyor mu?

  1. 2014 ve 2015’te sorulmayıp 2016’da 2 tane sorulmuş. kesin bir cevap verilemez ancak zor bir konu değil, çalışmakta fayda var.

 14. Ben 11.sınifa geciyorun ve tyt ye simdiden başlıyacam.Vermiş olduğunuz tyt konularinda bir değişiklik olur mu?

  1. Merhaba, TYT konuları senin 9 ve 10. sınıfta gördüğün konulardır. Değişiklik olma ihtimali düşük.

  2. zannetmiyorum soru sayısı değişiyor sadece şimdiden başlaman senin için süper avantaj olurr

 15. “Tyt Türkçe soru dağılımı”yazan yerde hangi tarihlerde kaç tane soru çıktığını mı anlatmak istediniz

    1. TYT konularında pek değişiklik olmayacaktır. Bu konulara çalışabilirsin. Fakat 1 ay içerisinde 2021 olarak güncelleyeceğiz.

 16. GERÇEKTEN MÜKEMMEL BİR SİTESİNİZ. ARKADAŞLARIMA DA ÖNERDİM. KONU VE SORU DAĞILIMLARI GÜNCEL VE BİLGİ AKTARIMINIZ YARARLI VE GÜNCEL DİĞER SİTELERE BAKIP ÇALIŞIYORDUM VE BOŞUNA ÇALIŞIYORMUŞUM. ŞİMDİ İSE 3 KONUDAN KURTARDINIZ BENİ :d YANİ SİZİN SAYENİZDE ZAMAN KAYBINDAN KURTULDUM HATTA ZAMAN KAZANDIM UYGULAMANIZI İNDİRİP 5 YILIDZ VERİP YORUM YAPTIM. BAŞARILARINIZ DEVAMINI DİLERİM İNŞALLAH BU SİTE HEP BU ŞEKİLDE GÜNCEL KALIR. TEŞEKKRÜLER.

 17. bir sitede konular arasına “sözel mantık” denen hiç sevmediğim bir konu eklenmiş, gerçekten sözel mantık konulara dahil mi?

 18. Aşk şarabı alkol sanar kınarlar beni
  Deki; öyleyse Sago başı dönmüş ayyaşın teki
  Manzarayı bilir misin hiç görmediğin yerlerdeki
  Bilmeden konuşmak aptallık değilde ne ki peki
  -USTAD

  1. Sayısalcılar tyt de bütün konulara çalışmalı
   Ayt de ise sadece matematik ve fen yapmaları yeterli

  2. Türkçeye çalışman yeterli edebiyattan soru yok tyt de ayt de ise edebiyat çözmeyeceksin zaten

  1. paragrafta herhangi belirli bir konu yok her zaman sordukları şeyi soruyorlar ana düşünce vs vs

 19. Merhabalar. 11.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim. Seneye staj yapacağım için dershaneye gitmekte zorlanirim die düşünüyorum. Ve evde çalışacağım. Uç ay tatilde başlamayı düşünüyorum. Ama sıkıntı var. Bu konular benim gireceğim sene, yani 2020 senesinde de değişmez değil mi? Yani şimdiden bunları çalışacağım, konular seneye değişir mi?

  1. Biraz geç oldu ama şöyle bende 12.sınıfım. Konulara bu tabloya göre çalışabilirsin. Yani bu çıkmaz bu çıkar diyemeyiz. Ama bu tablodaki her şeyi çalışarak kesinlikle iyi netler çıkarabilirsin.

  2. Hayır değişmez kaba taslak 30-33 tane paragraf tarzı yorum soruları falan olur,geri kalanı da noktalama işaretleri ses bilgisi sıfat zamir falan olur.

  3. Bende seninle ayni durumdayim ama şimdiden dershaneye gidiyorum rehberlerin söylediklerine gore konular degismez ama belki soru sayilari 1 eksilir yada artar bende boyle düsünüyorum zaten ama bence simdiden baslasan daha iyi olabilir bende öyle yaptim

  4. çok iyi düşünmüşsünüz bu sene staj ve dershane çok zor oldu benim için derslerime odaklanamadım

 20. Daha once buro yonetimi ve 4 yillik isletme bitirdim bu sene secicegim.okulda gordugum derslerden myaf olabilecekmiyim

  1. Alırsın ama matematikte 5 soru ya yakin bilmen lazim cunku matematigin ortalamsi daha yuksek oldugu ici garantilersin

 21. Açıköğrelim lisesi mezunuyum ,alan yok diyor ösm sınavında hepsine giriyormuyum yada sadece sözel olarak mı kapsıyor … teşekkürler

 22. ACIK ÖGRETİMDEN ÖNLİSANS İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ OKUMAK İSTİYORUM NE KADAR NET YAPMAM GEREK OKUL PUANIM DAHA ÖNCE FARKLI BİR BÖLÜM OKUDUGUMDAN DÜŞER Mİ ACABA ?

 23. Acaba bu konular 2019 için doğru dimi yanlış şeye çalışmak istemiyorum çünkü baya bi konuların yazıldığı yere baktı bazı yerlerde hep farklıydı.

 24. Ben konu çizelgesi yapıyorum TYT konularında 19 tane konu var ama soru dağılımlarında 9 konu var kalan 10 tanesini polis olmam icin yazmama gerek var mı ?

 25. Öncelikle Verdiğiniz Emekler için teşekkür ederim. Bir Sorum var, Benim Hedefim yüksek sıkı bir şekilde programım ile çalışıyorum fakat ben sizin paylaştığınız konu ve soru dağılımına göre giderken başka sitelerde uygulamalarda sıralamaları ve bazı konular farklı (Eksik – fazla) Sorum Sizin Paylaştığınız Bu Tablolara güvenebilir miyim? (Soru dağılımları da keşke sıralı olsaydı)

  1. selam arkadaşım, neden bilg. mühendisliğini okumuyorsun. ben de bu sene o bölümü tercih etmeyi düşünüyorum. sarmadı mı? ya da ek bir üni mi okumak istiyorsun?

 26. hocam ben 10 a geçtim biz edebiyat ve türkçeyi beraber işledik yani dersimiz türk dili ve edebiyatı şeklinde birleşikti yani tyt de sadece türkçe mi çıkar

  1. Hayır tyt de edebiyat yok sadece temel türkçe var (paragraf, cümle anlamı, sözcük anlamı, anlatım bozukluğu, noktalama işaretleri, ses bilgisi, fiiler)

 27. ben PMYO istiyorum TYT ye girmem yeterli olduğunuda biliyorumda kaç net yapıldığını neler yapabiliceğimi rica etsem söler misiniz?

 28. Ben 2020 yılında sınava gireceğim. Fakat şimdiden ilerde daha rahat edebilmek için yaz tatilinde çalışmaya başladım. Benim aklıma takılan şey her yıl konular sabit mi kalıyor?
  Şuan 2018veya 2019 konularına çalışmam doğru mu?

   1. Merhaba. Kızım açık lise 10. sınıf. Mütercim tercümanlık istiyor. açık liseye devam ederse üniversite sınavında ne gibi dezavantajları olur. Puan sistemi nasıl olur. Açık lisede alan olmadığı için ek puan durumu nasıl olur. teşekkürler.

 29. Hocam ben çalışmaya başlıcağım alanım eşit ağırlık matematik çok kötü önce TYT mi yoksa AYT konularını mi bitirmem lazım?

 30. merhaba benim bir sorum var burdaki konuları sıraylamı çalışalım yoksa burdakiler dağınık bir şekilde mi yazıldı ?

 31. Selamün aleyküm hocam 2019 tyt ayt konularina göz atarken unirehberi ile tanıştım göz gezdirdim gerçekten tam bana göre uygulamayı indirdim
  Size sorum olacaktı 2018 tyt ayt konuları ve soru sayıları 2019 tyt ayt ile bir mi mesela temel kavramlar 2018 de çıkmadı 2019 da çıkma ihtimali var mı?

  1. Güzel yorumunuz için teşekkürler. Soru dağılımlarına bakabilirsin. Her sene farklı farklı konulardan soru gelmiş. Yani bu sene temel kavramlardan çıkmamış olsa bile seneye çıkma ihtimali yüksektir.

   1. Hocam üniversiteye sınavına 28 temuzda
    itibaren yeni başlamaya karar verdim ve meslekk konusunda çalışma konusunda çok sıkıntı yaşıyorum ilk olarak hangi konu çalışıyor hangi konulara ağırlık vereyim kafam çok karışık bir şeyleri başarmaya çalışıyorum ama ne yapacağımı bilemiyorum universiteleri araştırırken tm1 tm2 TM3 çıkıyor ne demek
    Üniversite sınavı ile ilgili çok yabanciyim 2019 da giricem bana yardımcı olabilirsiniz babam kalp krizi geçirdi uyurken annem abim iki kardeşim var onun için kendi ayaklarımin üstünde durmaliyim ki aileme faydalı olabilmek için
    Sizden ricam bana yardımcı olun bildiğiniz hocalar varsa beni yönlendirebilirsiniz bire bir ders olsun hayata karşı fikir vermesi Ankara Batıkent de kalıyorum

    1. tm1-tm2-tm3 diye bir ayrım kalmadı, artık sadece Eşit Ağırlık olarak geçiyor. Öncelikle hedefini belirle ve ona göre çalışmaya başla. Tüm konulara çalışabiliyorsan hepsine çalış.

 32. Merhaba,bir sorum olucaktı tyt türkçede 19 konu görünüyo altta ise 9 konunun soru dağılımı gösterilmiş.
  diğer konulardan hiç soru çıkmamış mı demek bu ?

 33. Hocam açıklama kısmında ‘ayrıca müfredat üzerinde bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi. Yani yine aynı konular üzerinden sorumlu olacaksınız.’demişsiniz. Kitapçılarda temmuz ayının ortalarında yeni müfredata göre kitaplar çıkacak deniliyor. Bu konuda kafam karıştı.Daha ayrıntılı açıklar mısınız lütfen ?

 34. Yukarıda konular verilmiş ama aşağıda hangi yılda kaç tane çıktığı kısımda o konular yok . Yukarda yani 2018 tyt konularında sıkıntı yok dimi doğru hepsi

 35. Ben TYT Sınavı yani 1.oturumda sadece 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu sorulacak diye biliyorum.Siz yukarıda ilaveten 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu da yazmışsınız. Hangisi doğru acaba?

 36. Hocma mrb Ben izmir yaşar üniversitesi hukuk istiyorum kaç net yapmam gerekir 70bine girmem için ilginiz için çok tesekkur ederım

 37. merhaba meslek lisesi mezunuyum.Açık öğretim 2 yıllık için tyt -ayt sınavlarına gireceğim haziranda meslek liseleri için ayrıca ek puan avantajı varmı dır.
  Kaç puan lazım olacak açö için.

 38. Bu sene yks ye gireceğim tıbbi sekretlik istiyorum. Ygs 3 den alıyor türkçeden ful çıkartıp fen bilgisi ve sosyal bilimlerden 15 20 net yapsam 230 puan alma gibi şansın varmı

  1. aman sakın tıbbi sekreterlik yazmayın berbat bir bölüm berbat dersler ben okuyorum çok pişmanım bunun yerine veterinerliğe bile razıyım alım yok kpss 85dden başlıyor

 39. merhabalar TYT ve AYT barajı aşarsam seneye tercih yapabilirmiyim puanım geçerli olurmu

  1. 200’den yüksek alırsanız bu puanı seneye kullanabiliyorsanız. Nedir bu seneye kullanmak diyorsanız yani seneye sınava girmek istiyorsanız bu puanı kullanabiliyor ve bir daha TYT sınavına girmenize gerek kalmıyor.

 40. Mrb tyt yi kapsayan dersler mesela tarih1 türkçe 1 matematik 1 felsefe 1 bunlardan mi sorunlu acaba 1de kayıt olurken sadece tyt yi kayit oldum eger 180 i gecersem ikinci oturuma giremicem için kayıt olmadığım için 2 yilliklardanmi tercih yapabilirim cevap alabilirmiyim?

 41. hocam ben tercümanlık okumak istiyorum o yüzden TYT’ de sadece türkçe yapsam olur mu yoksa sosyal da yapmam gerkiyor mu

 42. Merhaba TYT de gereken başarı sağlanmadığında AYT puanı yüksek olursa tercih yapma hakkı var mı önceki sistem gibi ikisinin ortalaması alınacak mı

 43. Ben okul öncesi öğretmenliği istiyorum Mersin üniversitesi 405 veya 387 puan matematik hiç yapamıyorum tyt de Türkçe yapsam 30 net matematik 2 veya 3 soru iyi puan alır mıyım yks yede sozelden girecem

 44. Tyt sınavimin sonucunda aldigim puan ile 4 yilliğa gidebiliyomuyuz acaba 4 yillik bir besyo bolumu dusunuyorum

 45. Merhaba ben 4 yıllık ilahiyat istiyorum bunun için iki oturumda da ben matematik hiç yapmasam puanım düşermi bana bi zararı varmı ?

  1. Eğer ilk oturumda çözerseniz size puan kazandıracaktır, fakat 2.oturumda çözmezseniz bir sıkıntı olmayacaktır. Çünkü İlahiyat SÖZEL ile alım yapıyor ve 2.oturumda Sözel puan türü için matematik çözmeye gerek yok.

 46. meraba bn sadece temel yeterlilik sınavına gircem

  2 oturuma girmesem bişey olurmu 🙂

   1. Merhaba ben bilgisayar programcılığı bölümünü okumak istiyorum kaç net yapmam gerekli iki yıllık için

 47. Merhaba, ben güzel sanatlar yetenek sınavlarına gireceğim. Sadece tyt ye yani ilk oturuma girmem yeterli mi?

 48. benim bölümüm sayısal ağırlıklı şimdi benim matematikle aram biraz kötü olduğundan ben türkçeden soruları yapsam matematiktende 5-6 soru yapsam geçerli puanla güzel bi puan tutturup istediğim bölüme gider miyim ?

 49. Arkadaşlar herkese merhaba ben yks sınavlarına hazırlanmak için kendime 2 sene zaman ayırdım bu iki seneye göre de kendime bir ders ve çalışma programı hazırlamak istiyorum aynı zamanda da dersleri paralel bir şekilde götürerek en kolaydan en zora doğru ilerlemek niyetindeyim.Tüm bu konularda Her dersten sırasıyla kolay orta ve zor derecede üç kaynak kitap almak istiyorum tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum…

 50. merhaba hocam sorular kolaymı olacak yani zorlanma gibi birde zamirler çıkacakmı hocam birde ben mesela TYT üzerinden girdim mesala 300 aldım YKS girdim 180 aldım 1.oturumdadaki TYT puani 300 kalırmı yoksa düşermi acil cevap verirseniz sevinirim simdiden teşekkür ederim.

  1. Sorular zor mu kolay mı olacak bilemeyiz. Zamirler konusu çıkacaktır. Diğer sorunun cevabı ise tam olarak belirgin değil. Ama TYT puanının kalacağını düşünüyorum.

 51. Ösym’nin biz öğrencilere zorluk çıkarma konusunda azimle çalıştığı şu dönemde bizler için elinizden geldiği kadar yardım etmenize yaptığınız analiz ve istatiklere sonsuz saygı duyduğumu belirtir teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir