TYT

2022 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle TYT Türkçe Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. Bu liste üzerinden dil bilgisi ve anlam bilgisi konularını görebilirsiniz. ÖSYM her sene ortalama olarak 32-33 soru anlam bilgisi, 7-8 soru ise dil bilgisi sorusu sormaktadır. Daha detaylı şekilde TYT Türkçe Soru Dağılımı bölümünden hangi konudan hangi sene kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. Fakat ilk önce öğrenciler tarafından en çok merak edilen şu sorulara göz atmanızı tavsiye ederim.

TYT Türkçe dersi AYT sınavında var mıdır?
Hayır. Türkçe dersi tek başına AYT sınavında yoktur. Fakat 6-7 soru olacak şekilde AYT sınavı Edebiyat dersinin içinde sorulmaktadır.

Edebiyat dersi TYT sınavında soruluyor mu?
Hayır. Edebiyat dersi TYT sınavında yoktur. TYT Türkçe sınavında sadece Türkçe konularından sorumlusunuz.

Türkçe testinden hiç net yapamazsak puanımız hesaplanır mı?
Yeni net kuralı ile birlikte eğer Türkçe veya Matematik testlerinin herhangi birinden 0.5 net yapmazsanız puanınız hesaplanmaz. Mesela Türkçe testinden hiç netiniz yok fakat matematik testinden 0.5 net veya üzeri netiniz var puanınız hesaplanır.Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2022 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

TYT Türkçe Konuları

KONULAR
Sözcükte Anlam
Söz Yorumu
Deyim ve Atasözü
Cümlede Anlam
Paragraf

 • Paragrafta Anlatım Teknikleri
 • Paragrafta Düşünceyi Geliştirme Yolları
 • Paragrafta Yapı
 • Paragrafta Konu-Ana Düşünce
 • Paragrafta Yardımcı Düşünce
Ses Bilgisi
Yazım Kuralları
Noktalama İşaretleri
Sözcükte Yapı/Ekler
Sözcük Türleri

 • İsimler
 • Zamirler
 • Sıfatlar
 • Zarflar
 • Edat – Bağlaç – Ünlem
Fiiller • Fiilde Anlam (Kip-Kişi-Yapı)
 • Ek Fiil
 • Fiilimsi
 • Fiilde Çatı
Sözcük Grupları
Cümlenin Ögeleri
Cümle Türleri
Anlatım Bozukluğu

Güncel TYT Türkçe konuları bu şekildedir. Altta bulunan tablodan hangi konudan hangi yıl ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz. 

TYT Türkçe Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI
2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010
Ses Bilgisi 1 1 3 3 1 1 1 1 1 1
Dil Bilgisi 2 3 8 1 1 3 2 5 5 6 5 5
Noktalama İşaretleri 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2
Yazım Kuralları 2 2 2 2 2 1 1 1 2 2 2
Anlatım Bozukluğu 1 1 2 1 1 1
Paragraf 25 26 22 22 22 22 26 23 20 23 20 20
Cümlede Anlamı 3 6 3 7 7 7 6 6 7 7 6 7
Sözcükte Anlamı 5 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3
SORU SAYISI 40  40  40 40 40 40 40 40 40 40 40 40

Soru dağılımları da bu şekildedir. Her sene soru çıkan konulara çalışırken mutlaka daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. PDF dosyasına geçmeden önce altta bulunan butona tıklayarak tüm YKS konularına ulaşabilirsiniz.

TYT Türkçe Konu Takip Çizelgesi PDF

İnternet üzerinden konuları araştırmakla uğraşmak istemiyorsanız ÜnRehberi ekibi tarafından hazırlanan konu takip çizelgesini PDF olarak indirebilirsiniz. PDF üzerinden konulara yönelik bitirdiğiniz kitapları da takip edebilirsiniz. TYT Türkçe Konu Takip Çizelgesi Tıkla PDF İndirTYT Türkçe Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.


345 Yorumlar

 1. Mrb ben meslek lisesi mezunuyum bilgisayar bölüm ama ben bilgisayar olduğum için saysala giriyor. Ama saysalim sıfır ben fizoterapi bölüm istiyorum ama tyt ayt sadece sözel yapacam sizce olurmu istediğim bölüm gelirmi

 2. Arkadaşlar ben bu süre stresini bir türlü yenemiyorum süre tutmadan çözünce soruları çok iyi yapiyorum hatta fullediğim bile oluyor ama süre tuttuğumde o an üstüme bir yük biniyor ve hiç bir şey yapamıyorum bunun bir çaresi varmı??

 3. Hocam benim matematik çok kötü hiçbir şey anlamıyorum ayt de 1 doğru şart hesaplama için Hocalara sordum tyt den 8 soru çıkacak mis ayt den bunlar hangi konular onlara çok sıkı çalışacağım söylerseniz sevinirim hocalara soramadım teşekkür şimdiden

 4. Merhabalar. Ben Dil öğrencisi değilim ama bildiğim kadarıyla size yardımcı olmaya çalışacağım, umarım yardımcı olur. YKS 3 parçadan oluşuyor TYT, AYT ve Dil Sınavı olmak üzere. Dilci bir öğrenci TYT ve elbette Dil Sınavına giriyor. Size önerim hemen gidin ve alabildiğiniz kadar TYT denemesi alın. Bu denemeleri en az haftada iki kere çözün. Çözerken ders ders süre tutun çünkü TYT de en büyük sorunlardan biri süre yetiştirmektir. Başlarda netleriniz düşük olabilir umutsuzluğa kapılmayın çünkü bu çok normal. Süre tuttuktan sonra tek tek incelemelerde bulunun ve hangi derslerde süreniz çok gidiyor ise o dersin alan denemelerini edinin ve bu denemeleri de yine süre tutarak çözmeye gayret edin. Bir süre sonra çok daha hızlı olacaksınız. TYT çok basit bir sınav derin bir bilgiye ihtiyacınız yok. Her dersin konularına teker teker bakın ve bu konuları Youtube üzerinden çalışabilirsiniz. Eğer konuya aşina iseniz konu özetini bir gözden geçirmeniz bile yeterli olacaktır. Dİl sınavı kısmında çok bir tecrübem yok. Ben İngilizceyi az çok biliyorum okuldan bağımsız ve kendimi test etmek için girmek istedim bu sene dil sınavına. Daha önce hiç dil sorusu bile çözmemiştim ve grammer bilgim de çok iyi olmamasına rağmen 80 soruda yanılmıyorsam 67 doğru yaptım. Daha önce çok az bir süre bile çalışmış olsam eminim 75 den fazla yapardım. Gördüğüm kadarıyla sorular çok grammer odaklı değil daha çok parça okuyup parçadan bilgi sorma, boşluk doldurma, karışık cümleleri sıralama şeklinde. Bence bu soru kalıplarını az bilsen iyi bir İngilizcen varsa kolaylıkla yaparsın. Yani önerim soru çözmen 🙂

  1. Sayısalcıyım. Ve bu yıl alan seçicez. Sınıfımın yarısı sayısalcı. Ama matta kendime güveniyorum. Geri kalanı yaparım zaten. Bir sorum var görür müsün bilmem ama sence tıp isteyen biri için ingilizce ne kadar önemli? Ben öyle gramer falan çalışmam zaten en büyük hatam budur bence ama kelimelerde baya iyiyim, cümle kurmaya da eh desek, çevirim de iyi. Hala eksik hissetmem dışında sorun yok ve sence türkçe ve ingilizce dışında bir dil öğrensen bu çince mi korece mi olurdu. Şunu söyleyeyim ülkelerine karşı bir sevdam falan yok. Sadece bana en yatkın gelen diller bunlar. Ve bir tıp okumak isteyen için dil ne kadar önemli olabilir. Kazanırsam falan ülkemde kalmayı umuyorum ama şu an ki ben ve o zaman ki ben farklı düşünebilme ihtimali olabilir. Kimse 8 yıl sonra ne düşüneceğini bilemez. Ama burada bir beyin cerrahı olmayı tercih ederim…

   1. Tıp okumaya başladığında bütün literatür Latince. Yurtdışındaki süreçleri takip edebilmek adına okurken ve mezun olduğunda ingilizcenin bir makaleyi okuduğunda anlayacak kadar iyi olması gerekli. Ama önce sen kazan sonra bunları yapmak daha kolay olacaktır.

 5. Merhaba fen lisesi cikisliyim ama üniversiteye gitmedim ve mezun olalı beş sene oldu bu süreçte derslerle hic alakam olmadığı için epey koreldigimi söyleyebiliriz bu sene dilden sınava girmeye karar verdim yeni calismaya baslicam ilk on bin istiyorum benzer bir hikayesi olan ya da bunu nasıl başarabileceğime dair bir tavsiyesi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum

    1. Merhaba beraber calismaya ne dersin ben 2020 mezuna kaldim ve eylul ayinda derse baslamam gerkiyordu,sorunlar cikti ve 10 kasimda derse baslamak istiyorum ama hic ders calismak istemiyorum belki bir arkadssim olursa calisabilirim diye dusundum senide tesadufen gordum

     1. Bende kısa bir süredir tyt çalışıyorum ama derslere pek aram olmadığı için pek birşey anlamıyorum yada calisasim gelmiyor beraber çalışacak birileri olursa iletişime geçelim?

     2. Merhaba ben de 2020 mezunuyum beraber çalışabiliriz. Ulaşmak isteyen olursa telegram : @Furqn16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu