TYT

TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları

Merhaba sevgili öğrenciler, YKS sınavı olarak bilinen yeni sistemin 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testi sınavı Türkçe konularını sizler için paylaşıyoruz. Artık YGS Türkçe yerine TYT Türkçe Konuları karşımıza çıkacak. YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamalara göre TYT sınavında 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu sorulacak. Biliyorsunuz sınavlarda her an değişiklik olabiliyor, konularda değişiklik olursa düzenlemeler yapılacaktır. Fakat konulara geçmeden önce genel olarak sorulan soruları cevaplandırmak istiyorum.

TYT Türkçe dersi AYT sınavında var mıdır?
Hayır. Türkçe dersi tek başına AYT sınavında yoktur. Fakat 4-5 soru olacak şekilde Edebiyat dersinin içinde AYT sınavında sorulmaktadır.

Edebiyat dersi TYT sınavında soruluyor mu?
Hayır. Edebiyat dersi TYT sınavında yoktur. TYT Türkçe sınavında sadece Türkçe konularından sorumlusunuz.

Türkçe testinden hiç net yapamazsak puanımız hesaplanır mı?
Yeni net kuralı ile birlikte eğer türkçe veya matematik testlerinin herhangi birinden 0.5 net yapmazsanız puanınız hesaplanmaz. Mesela türkçe testinden hiç netiniz yok fakat matematik testinden 0.5 net veya üzeri netiniz var puanınız hesaplanır.

Alttaki tabloda güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından hazırlanmış 2020 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımlarını bulabilirsiniz.

2020 TYT Türkçe Konuları

KONULAR  
1) Sözcük Anlamı 11) Yazım Kuralları
2) Söz Yorumu 12) Noktalama İşaretleri
3) Deyim ve Atasözü 13) Sözcüğün Yapısı
4) Cümle Anlamı 14) Sözcük Türleri
5) Cümle Yorumu 15) Fiiller
6) Paragrafta Anlatım Tekniknleri 16) Sözcük Grupları
7) Paragrafta Konu-Ana Düşünce 17) Cümlenin Ögeleri
8) Paragrafta Yapı 18) Cümle Türleri
9) Paragrafta Yardımcı Düşünce 19) Anlatım Bozukluğu
10) Ses Bilgisi

Güncel TYT Türkçe konuları üstte ki şekildedir. Alttaki tablodan hangi yıl hangi konudan ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz.

TYT Türkçe Soru Dağılımları

KONULAR 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Ses Bilgisi 1 1 1 1 1 1 3 3 4
Deyim ve Atasözü 1
Dil Bilgisi 5 5 5 5 5 2 3 1 1 1
Noktalama İşaretleri 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1
Yazım Kuralları 2 2 2 1 1 1 2 2 2
Anlatım Bozukluğu 1 1 1 2 1 1 1
Paragraf 20 20 23 20 23 26 22 22 22 22
Cümle Anlamı 7 6 7 7 6 6 7 7 7 7
Sözcük Anlamı 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3
TOPLAM 40 40 40 40 40 40 40 40 40  40

TYT Türkçe Konuları PDF İndir

İnternet üzerinden konuları araştırmakla uğraşmak istemiyorsanız konuların PDF’sini indirebilirsiniz. İnternet olmadığı zamanda kolayca bilgisayarınız olsun telefonunuz olsun veya tabletiniz olsun kolaylıkla konulara göz atabilirsiniz. Türkçe Konuları Tıkla PDF İndir

TYT Türkçe Konuları ve soru dağılımları hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

Bilgilendirme - 10

10

Genel Puan

TYT Türkçe Konuları, Soru Dağılımları ve PDF Değerlendirmesi

Yazı Değerlendirmesi: 3.9 ( 187 Kullanıcı Oyu)
En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ
En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ
Etiketler

İlgili Makaleler

149 Yorumlar

 1. Aşk şarabı alkol sanar kınarlar beni
  Deki; öyleyse Sago başı dönmüş ayyaşın teki
  Manzarayı bilir misin hiç görmediğin yerlerdeki
  Bilmeden konuşmak aptallık değilde ne ki peki
  -USTAD

  1. Sayısalcılar tyt de bütün konulara çalışmalı
   Ayt de ise sadece matematik ve fen yapmaları yeterli

 2. Merhabalar. 11.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim. Seneye staj yapacağım için dershaneye gitmekte zorlanirim die düşünüyorum. Ve evde çalışacağım. Uç ay tatilde başlamayı düşünüyorum. Ama sıkıntı var. Bu konular benim gireceğim sene, yani 2020 senesinde de değişmez değil mi? Yani şimdiden bunları çalışacağım, konular seneye değişir mi?

 3. Daha once buro yonetimi ve 4 yillik isletme bitirdim bu sene secicegim.okulda gordugum derslerden myaf olabilecekmiyim

  1. Alırsın ama matematikte 5 soru ya yakin bilmen lazim cunku matematigin ortalamsi daha yuksek oldugu ici garantilersin

 4. Açıköğrelim lisesi mezunuyum ,alan yok diyor ösm sınavında hepsine giriyormuyum yada sadece sözel olarak mı kapsıyor … teşekkürler

 5. ACIK ÖGRETİMDEN ÖNLİSANS İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ OKUMAK İSTİYORUM NE KADAR NET YAPMAM GEREK OKUL PUANIM DAHA ÖNCE FARKLI BİR BÖLÜM OKUDUGUMDAN DÜŞER Mİ ACABA ?

 6. Acaba bu konular 2019 için doğru dimi yanlış şeye çalışmak istemiyorum çünkü baya bi konuların yazıldığı yere baktı bazı yerlerde hep farklıydı.

 7. Ben konu çizelgesi yapıyorum TYT konularında 19 tane konu var ama soru dağılımlarında 9 konu var kalan 10 tanesini polis olmam icin yazmama gerek var mı ?

 8. Öncelikle Verdiğiniz Emekler için teşekkür ederim. Bir Sorum var, Benim Hedefim yüksek sıkı bir şekilde programım ile çalışıyorum fakat ben sizin paylaştığınız konu ve soru dağılımına göre giderken başka sitelerde uygulamalarda sıralamaları ve bazı konular farklı (Eksik – fazla) Sorum Sizin Paylaştığınız Bu Tablolara güvenebilir miyim? (Soru dağılımları da keşke sıralı olsaydı)

  1. selam arkadaşım, neden bilg. mühendisliğini okumuyorsun. ben de bu sene o bölümü tercih etmeyi düşünüyorum. sarmadı mı? ya da ek bir üni mi okumak istiyorsun?

 9. hocam ben 10 a geçtim biz edebiyat ve türkçeyi beraber işledik yani dersimiz türk dili ve edebiyatı şeklinde birleşikti yani tyt de sadece türkçe mi çıkar

  1. Hayır tyt de edebiyat yok sadece temel türkçe var (paragraf, cümle anlamı, sözcük anlamı, anlatım bozukluğu, noktalama işaretleri, ses bilgisi, fiiler)

 10. ben PMYO istiyorum TYT ye girmem yeterli olduğunuda biliyorumda kaç net yapıldığını neler yapabiliceğimi rica etsem söler misiniz?

 11. Ben 2020 yılında sınava gireceğim. Fakat şimdiden ilerde daha rahat edebilmek için yaz tatilinde çalışmaya başladım. Benim aklıma takılan şey her yıl konular sabit mi kalıyor?
  Şuan 2018veya 2019 konularına çalışmam doğru mu?

   1. Merhaba. Kızım açık lise 10. sınıf. Mütercim tercümanlık istiyor. açık liseye devam ederse üniversite sınavında ne gibi dezavantajları olur. Puan sistemi nasıl olur. Açık lisede alan olmadığı için ek puan durumu nasıl olur. teşekkürler.

 12. Hocam ben çalışmaya başlıcağım alanım eşit ağırlık matematik çok kötü önce TYT mi yoksa AYT konularını mi bitirmem lazım?

 13. merhaba benim bir sorum var burdaki konuları sıraylamı çalışalım yoksa burdakiler dağınık bir şekilde mi yazıldı ?

 14. Selamün aleyküm hocam 2019 tyt ayt konularina göz atarken unirehberi ile tanıştım göz gezdirdim gerçekten tam bana göre uygulamayı indirdim
  Size sorum olacaktı 2018 tyt ayt konuları ve soru sayıları 2019 tyt ayt ile bir mi mesela temel kavramlar 2018 de çıkmadı 2019 da çıkma ihtimali var mı?

  1. Güzel yorumunuz için teşekkürler. Soru dağılımlarına bakabilirsin. Her sene farklı farklı konulardan soru gelmiş. Yani bu sene temel kavramlardan çıkmamış olsa bile seneye çıkma ihtimali yüksektir.

   1. Hocam üniversiteye sınavına 28 temuzda
    itibaren yeni başlamaya karar verdim ve meslekk konusunda çalışma konusunda çok sıkıntı yaşıyorum ilk olarak hangi konu çalışıyor hangi konulara ağırlık vereyim kafam çok karışık bir şeyleri başarmaya çalışıyorum ama ne yapacağımı bilemiyorum universiteleri araştırırken tm1 tm2 TM3 çıkıyor ne demek
    Üniversite sınavı ile ilgili çok yabanciyim 2019 da giricem bana yardımcı olabilirsiniz babam kalp krizi geçirdi uyurken annem abim iki kardeşim var onun için kendi ayaklarımin üstünde durmaliyim ki aileme faydalı olabilmek için
    Sizden ricam bana yardımcı olun bildiğiniz hocalar varsa beni yönlendirebilirsiniz bire bir ders olsun hayata karşı fikir vermesi Ankara Batıkent de kalıyorum

    1. tm1-tm2-tm3 diye bir ayrım kalmadı, artık sadece Eşit Ağırlık olarak geçiyor. Öncelikle hedefini belirle ve ona göre çalışmaya başla. Tüm konulara çalışabiliyorsan hepsine çalış.

 15. Merhaba,bir sorum olucaktı tyt türkçede 19 konu görünüyo altta ise 9 konunun soru dağılımı gösterilmiş.
  diğer konulardan hiç soru çıkmamış mı demek bu ?

 16. Hocam açıklama kısmında ‘ayrıca müfredat üzerinde bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi. Yani yine aynı konular üzerinden sorumlu olacaksınız.’demişsiniz. Kitapçılarda temmuz ayının ortalarında yeni müfredata göre kitaplar çıkacak deniliyor. Bu konuda kafam karıştı.Daha ayrıntılı açıklar mısınız lütfen ?

 17. Yukarıda konular verilmiş ama aşağıda hangi yılda kaç tane çıktığı kısımda o konular yok . Yukarda yani 2018 tyt konularında sıkıntı yok dimi doğru hepsi

 18. Ben TYT Sınavı yani 1.oturumda sadece 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu sorulacak diye biliyorum.Siz yukarıda ilaveten 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu da yazmışsınız. Hangisi doğru acaba?

 19. Hocma mrb Ben izmir yaşar üniversitesi hukuk istiyorum kaç net yapmam gerekir 70bine girmem için ilginiz için çok tesekkur ederım

 20. merhaba meslek lisesi mezunuyum.Açık öğretim 2 yıllık için tyt -ayt sınavlarına gireceğim haziranda meslek liseleri için ayrıca ek puan avantajı varmı dır.
  Kaç puan lazım olacak açö için.

 21. Bu sene yks ye gireceğim tıbbi sekretlik istiyorum. Ygs 3 den alıyor türkçeden ful çıkartıp fen bilgisi ve sosyal bilimlerden 15 20 net yapsam 230 puan alma gibi şansın varmı

  1. aman sakın tıbbi sekreterlik yazmayın berbat bir bölüm berbat dersler ben okuyorum çok pişmanım bunun yerine veterinerliğe bile razıyım alım yok kpss 85dden başlıyor

 22. merhabalar TYT ve AYT barajı aşarsam seneye tercih yapabilirmiyim puanım geçerli olurmu

  1. 200’den yüksek alırsanız bu puanı seneye kullanabiliyorsanız. Nedir bu seneye kullanmak diyorsanız yani seneye sınava girmek istiyorsanız bu puanı kullanabiliyor ve bir daha TYT sınavına girmenize gerek kalmıyor.

 23. Mrb tyt yi kapsayan dersler mesela tarih1 türkçe 1 matematik 1 felsefe 1 bunlardan mi sorunlu acaba 1de kayıt olurken sadece tyt yi kayit oldum eger 180 i gecersem ikinci oturuma giremicem için kayıt olmadığım için 2 yilliklardanmi tercih yapabilirim cevap alabilirmiyim?

 24. hocam ben tercümanlık okumak istiyorum o yüzden TYT’ de sadece türkçe yapsam olur mu yoksa sosyal da yapmam gerkiyor mu

 25. Merhaba TYT de gereken başarı sağlanmadığında AYT puanı yüksek olursa tercih yapma hakkı var mı önceki sistem gibi ikisinin ortalaması alınacak mı

 26. Ben okul öncesi öğretmenliği istiyorum Mersin üniversitesi 405 veya 387 puan matematik hiç yapamıyorum tyt de Türkçe yapsam 30 net matematik 2 veya 3 soru iyi puan alır mıyım yks yede sozelden girecem

 27. Tyt sınavimin sonucunda aldigim puan ile 4 yilliğa gidebiliyomuyuz acaba 4 yillik bir besyo bolumu dusunuyorum

 28. Merhaba ben 4 yıllık ilahiyat istiyorum bunun için iki oturumda da ben matematik hiç yapmasam puanım düşermi bana bi zararı varmı ?

  1. Eğer ilk oturumda çözerseniz size puan kazandıracaktır, fakat 2.oturumda çözmezseniz bir sıkıntı olmayacaktır. Çünkü İlahiyat SÖZEL ile alım yapıyor ve 2.oturumda Sözel puan türü için matematik çözmeye gerek yok.

 29. meraba bn sadece temel yeterlilik sınavına gircem

  2 oturuma girmesem bişey olurmu 🙂

   1. Merhaba ben bilgisayar programcılığı bölümünü okumak istiyorum kaç net yapmam gerekli iki yıllık için

 30. Merhaba, ben güzel sanatlar yetenek sınavlarına gireceğim. Sadece tyt ye yani ilk oturuma girmem yeterli mi?

 31. benim bölümüm sayısal ağırlıklı şimdi benim matematikle aram biraz kötü olduğundan ben türkçeden soruları yapsam matematiktende 5-6 soru yapsam geçerli puanla güzel bi puan tutturup istediğim bölüme gider miyim ?

 32. Arkadaşlar herkese merhaba ben yks sınavlarına hazırlanmak için kendime 2 sene zaman ayırdım bu iki seneye göre de kendime bir ders ve çalışma programı hazırlamak istiyorum aynı zamanda da dersleri paralel bir şekilde götürerek en kolaydan en zora doğru ilerlemek niyetindeyim.Tüm bu konularda Her dersten sırasıyla kolay orta ve zor derecede üç kaynak kitap almak istiyorum tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum…

 33. merhaba hocam sorular kolaymı olacak yani zorlanma gibi birde zamirler çıkacakmı hocam birde ben mesela TYT üzerinden girdim mesala 300 aldım YKS girdim 180 aldım 1.oturumdadaki TYT puani 300 kalırmı yoksa düşermi acil cevap verirseniz sevinirim simdiden teşekkür ederim.

  1. Sorular zor mu kolay mı olacak bilemeyiz. Zamirler konusu çıkacaktır. Diğer sorunun cevabı ise tam olarak belirgin değil. Ama TYT puanının kalacağını düşünüyorum.

 34. Ösym’nin biz öğrencilere zorluk çıkarma konusunda azimle çalıştığı şu dönemde bizler için elinizden geldiği kadar yardım etmenize yaptığınız analiz ve istatiklere sonsuz saygı duyduğumu belirtir teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir