TYT

TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları 2019

atlasakademireklam
atlasakademireklam

Merhaba sevgili öğrenciler, YKS sınavı olarak bilinen yeni sistemin 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testi sınavı Türkçe konularını sizler için paylaşıyoruz. Artık YGS Türkçe yerine TYT Türkçe Konuları karşımıza çıkacak. YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamalara göre TYT sınavında 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu sorulacak. Biliyorsunuz sınavlarda her an değişiklik olabiliyor, konularda değişiklik olursa düzenlemeler yapılacaktır.

Alttaki tabloda güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından hazırlanmış 2019 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımlarını bulabilirsiniz.

2019 TYT Türkçe Konuları [YKS]

2019 TYT Türkçe Konu Başlıkları 
1) Sözcük Anlamı11) Yazım Kuralları
2) Söz Yorumu12) Noktalama İşaretleri
3) Deyim ve Atasözü13) Sözcüğün Yapısı
4) Cümle Anlamı14) Sözcük Türleri
5) Cümle Yorumu15) Fiiller
6) Paragrafta Anlatım Teknikleri16) Sözcük Grupları
7) Paragrafta Konu-Ana Düşünce17) Cümlenin Ögeleri
8) Paragrafta Yapı18) Cümle Türleri
9) Paragrafta Yardımcı Düşünce19) Anlatım Bozukluğu
10) Ses Bilgisi

Güncel TYT Türkçe konuları üstte ki şekildedir. Alttaki tablodan hangi yıl hangi konudan ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz.

2019 TYT Türkçe Soru Dağılımları [YKS]

KONULAR 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Ses Bilgisi 1 1 1 1 1 1 3
Deyim ve Atasözü 1
Dil Bilgisi 5 5 5 5 5 5 3 1
Noktalama İşaretleri 2 2 1 1 1 1 1 1
Yazım Kuralları 2 2 2 1 1 1 2
Anlatım Bozukluğu 1 1 1 2 1
Paragraf 20 20 23 20 23 26 22 22
Cümle Anlamı 7 6 7 7 6 6 7 7
Sözcük Anlamı 3 3 2 3 3 3 3 3
TOPLAM 40 40 40 40 40 40 40 40

2019 TYT Türkçe Konuları PDF İndir

İnternet üzerinden konuları araştırmakla uğraşmak istemiyorsanız konuların PDF’sini indirebilirsiniz. İnternet olmadığı zamanda kolayca bilgisayarınız olsun telefonunuz olsun veya tabletiniz olsun kolaylıkla konulara göz atabilirsiniz. Türkçe Konuları Tıkla PDF İndir

TYT Türkçe Konuları ve soru dağılımları hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

71 Yorumlar

 1. Hocam açıklama kısmında ‘ayrıca müfredat üzerinde bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi. Yani yine aynı konular üzerinden sorumlu olacaksınız.’demişsiniz. Kitapçılarda temmuz ayının ortalarında yeni müfredata göre kitaplar çıkacak deniliyor. Bu konuda kafam karıştı.Daha ayrıntılı açıklar mısınız lütfen ?

 2. Yukarıda konular verilmiş ama aşağıda hangi yılda kaç tane çıktığı kısımda o konular yok . Yukarda yani 2018 tyt konularında sıkıntı yok dimi doğru hepsi

 3. Ben TYT Sınavı yani 1.oturumda sadece 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu sorulacak diye biliyorum.Siz yukarıda ilaveten 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu da yazmışsınız. Hangisi doğru acaba?

 4. Hocma mrb Ben izmir yaşar üniversitesi hukuk istiyorum kaç net yapmam gerekir 70bine girmem için ilginiz için çok tesekkur ederım

 5. merhaba meslek lisesi mezunuyum.Açık öğretim 2 yıllık için tyt -ayt sınavlarına gireceğim haziranda meslek liseleri için ayrıca ek puan avantajı varmı dır.
  Kaç puan lazım olacak açö için.

 6. Bu sene yks ye gireceğim tıbbi sekretlik istiyorum. Ygs 3 den alıyor türkçeden ful çıkartıp fen bilgisi ve sosyal bilimlerden 15 20 net yapsam 230 puan alma gibi şansın varmı

  1. aman sakın tıbbi sekreterlik yazmayın berbat bir bölüm berbat dersler ben okuyorum çok pişmanım bunun yerine veterinerliğe bile razıyım alım yok kpss 85dden başlıyor

 7. merhabalar TYT ve AYT barajı aşarsam seneye tercih yapabilirmiyim puanım geçerli olurmu

  1. 200’den yüksek alırsanız bu puanı seneye kullanabiliyorsanız. Nedir bu seneye kullanmak diyorsanız yani seneye sınava girmek istiyorsanız bu puanı kullanabiliyor ve bir daha TYT sınavına girmenize gerek kalmıyor.

 8. Merhaba temelim yok benim kolay ogrenebilicem tavsiye edebileceginiz yayın evi var mi?

 9. Mrb tyt yi kapsayan dersler mesela tarih1 türkçe 1 matematik 1 felsefe 1 bunlardan mi sorunlu acaba 1de kayıt olurken sadece tyt yi kayit oldum eger 180 i gecersem ikinci oturuma giremicem için kayıt olmadığım için 2 yilliklardanmi tercih yapabilirim cevap alabilirmiyim?

 10. hocam ben tercümanlık okumak istiyorum o yüzden TYT’ de sadece türkçe yapsam olur mu yoksa sosyal da yapmam gerkiyor mu

 11. Merhaba TYT de gereken başarı sağlanmadığında AYT puanı yüksek olursa tercih yapma hakkı var mı önceki sistem gibi ikisinin ortalaması alınacak mı

 12. Ben okul öncesi öğretmenliği istiyorum Mersin üniversitesi 405 veya 387 puan matematik hiç yapamıyorum tyt de Türkçe yapsam 30 net matematik 2 veya 3 soru iyi puan alır mıyım yks yede sozelden girecem

 13. Tyt sınavimin sonucunda aldigim puan ile 4 yilliğa gidebiliyomuyuz acaba 4 yillik bir besyo bolumu dusunuyorum

 14. Merhaba ben 4 yıllık ilahiyat istiyorum bunun için iki oturumda da ben matematik hiç yapmasam puanım düşermi bana bi zararı varmı ?

  1. Eğer ilk oturumda çözerseniz size puan kazandıracaktır, fakat 2.oturumda çözmezseniz bir sıkıntı olmayacaktır. Çünkü İlahiyat SÖZEL ile alım yapıyor ve 2.oturumda Sözel puan türü için matematik çözmeye gerek yok.

 15. meraba bn sadece temel yeterlilik sınavına gircem

  2 oturuma girmesem bişey olurmu 🙂

   1. Merhaba ben bilgisayar programcılığı bölümünü okumak istiyorum kaç net yapmam gerekli iki yıllık için

 16. Merhaba, ben güzel sanatlar yetenek sınavlarına gireceğim. Sadece tyt ye yani ilk oturuma girmem yeterli mi?

 17. benim bölümüm sayısal ağırlıklı şimdi benim matematikle aram biraz kötü olduğundan ben türkçeden soruları yapsam matematiktende 5-6 soru yapsam geçerli puanla güzel bi puan tutturup istediğim bölüme gider miyim ?

 18. Arkadaşlar herkese merhaba ben yks sınavlarına hazırlanmak için kendime 2 sene zaman ayırdım bu iki seneye göre de kendime bir ders ve çalışma programı hazırlamak istiyorum aynı zamanda da dersleri paralel bir şekilde götürerek en kolaydan en zora doğru ilerlemek niyetindeyim.Tüm bu konularda Her dersten sırasıyla kolay orta ve zor derecede üç kaynak kitap almak istiyorum tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum…

 19. merhaba hocam sorular kolaymı olacak yani zorlanma gibi birde zamirler çıkacakmı hocam birde ben mesela TYT üzerinden girdim mesala 300 aldım YKS girdim 180 aldım 1.oturumdadaki TYT puani 300 kalırmı yoksa düşermi acil cevap verirseniz sevinirim simdiden teşekkür ederim.

  1. Sorular zor mu kolay mı olacak bilemeyiz. Zamirler konusu çıkacaktır. Diğer sorunun cevabı ise tam olarak belirgin değil. Ama TYT puanının kalacağını düşünüyorum.

 20. Ösym’nin biz öğrencilere zorluk çıkarma konusunda azimle çalıştığı şu dönemde bizler için elinizden geldiği kadar yardım etmenize yaptığınız analiz ve istatiklere sonsuz saygı duyduğumu belirtir teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir