TYT

TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımları

Merhaba sevgili öğrenciler, YKS sınavı olarak bilinen yeni sistemin 1.oturumu olan TYT Fizik konuları listesini sizler için paylaşıyoruz. Son yapılan değişikliklere göre TYT sınavında 7 fizik sorusu karşımıza çıkacak. Bu 7 soru ise 20 fen bilimleri sorusu içerisinde çıkacak. YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamalara göre TYT sınavında 120 soru sorulacak ve bu sorular için toplam 135 dakika verilecek. Ayrıca müfredat üzerinde bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi. Yani yine aynı konular üzerinden sorumlu olacaksınız.

Alttaki tabloda güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından hazırlanmış 2020 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımlarını bulabilirsiniz.

TYT Fizik Konuları

 • Fizik Bilimine Giriş
 • Madde ve Özellikleri
 • Hareket ve Kuvvet
 • İş, Güç ve Enerji I
 • Isı ve Sıcaklık
 • Elektrostatik
 • Elektrik ve Manyetizma
 • Basınç
 • Kaldırma Kuvveti
 • Dalgalar
 • Optik

Tavsiye Yazı: Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? – Çalışma Taktikleri

Güncel TYT fizik konuları üstte ki şekildedir. TYT sınavında genel olarak mantık soruları sorulmaktadır. Fizik deyip de sözel yerleri atlamamanızı tavsiye ediyoruz. TYT fizik için sözel kısımlar size puan kazandıracaktır. Günlük hayatın fiziğe uyarlanmış halinde sorular sorulmaktadır. Alttaki tablodan hangi yıl hangi konudan ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz.

TYT Fizik Soru Dağılımları

KONULAR 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Fizik Bilimine Giriş 1 1 1 1 1 1
Madde Ve Özellikleri 1 1 1 1 2 1
Hareket ve Kuvvet 1 1 1 1 1 1 1
İş, Güç  ve  Enerji I 2 1 2 1 3 1 1
Isı ve Sıcaklık 1 2 2 2 2 1 1 1
Elektrostatik 1 1 1 1
Mıknatıs 1 1 1 1 1 1 1
Elektrik Akımı 3 3 1 1 1 1 1
Kütle Merkezi
Dinamik 1 1 1 1
Sıvıların Kaldırma İlkesi 1 1 1 1
Basınç 1 1 1 1 1
Ses 1 1 1 1 1
Optik 2 1 1 1 1 3 2 2
TOPLAM 14 14 14 14 14 14 7  7

 

TYT Fizik Konuları PDF İndir

İnternet üzerinden konuları araştırmakla uğraşmak istemiyorsanız konuların PDF’sini indirebilirsiniz. İnternet olmadığı zamanda kolayca bilgisayarınız olsun telefonunuz olsun veya tabletiniz olsun kolaylıkla konulara göz atabilirsiniz. TYT fizik konuları PDF dosyasını mutlaka indirmenizi tavsiye ederiz. Fizik Konuları Tıkla PDF İndir

TYT Fizik Konuları ve soru dağılımları hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

Bilgilendirme - 10

10

Genel Puan

TYT Fizik Konuları Değerlendirmesi

Yazı Değerlendirmesi: 3.75 ( 104 Kullanıcı Oyu)
ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ

En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ

ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ

En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ

Etiketler

İlgili Makaleler

35 Yorumlar

  1. zaten uzun bir konu değil geçen sene aytde çıktı tytde çıkarmı orasını bilemem ama çalışmakta fayda var

 1. TYT konu dağılımları yazıyor, TYT’de fenden 20 soru var ama neden fizik 14 kimya, biyoloji 13 soru yazıldı?

 2. Hocam İşlem ağırlıklı sorular mı daha fazla yoksa mantık gerektiren sorular mı?

 3. Sayısalcıyım.Tyt ve ayt deki tarih ve coğrafyayı yaptığımızda etkisi ne oluyor hocam teşekkürler.

 4. Basit makineler, makaralar, elektrik, elektrostatik, iş güç enerji vs bunların hiçbirisi tyt ve ayt sınavında yoktu. Sormuyorlarsa neden her yerde bunları müfredatta var gibi gösteriyorlar?

 5. Teşekkürler hocam. Bir şey soracağım. bu sene 12. sınıf oldum. TYT’de Fizik Bilimi’ne giriş bölümünden ‘Fizik’in Alt Dalları’ konusu çıkabilir mi sınavda? Biz 9. sınıftayken bu konu yoktu MEB kitabımızda ama şimdiki 9. sınıfların müfredatında var.

 6. Hocam transformatörlerden 6 yıldır çıkmadığı halde neden eklediniz. biz o konuyu bu sene (11.sınıf) gördük ayt konusu olmuyor mu ? Birde emeğenize sağlık teşekkürler 🙂

 7. Hocam soru sayısının yarı yarıya düşürülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Çalıçtığımız konuların yarısından soru çıkmıyor ve boşa gidiyor

 8. Hocam merhaba ben son sınıfa geçtim şimdi basit makineler gibi önemli konulardan soru gelmemiş acaba seneye tamamen farklı konulardan mi soracaklar sorulan konulara çalışmakla olmaz dimi?

 9. Öncelikle böyle bir imkan sunduğunuz için çok teşekkür etmek istiyorum, acaba burada yazılan konuların hangileri tyt hangileri yksye ait nasıl ayırt edebilirim? Şimdiden teşekkürler.

 10. Fizik konuları burada az diye buradan aldım fakat başka yerlerde daha fazla konu var niye böyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir