TYT

2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle TYT Fizik Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. Daha sonra ise TYT Fizik Soru Dağılımı bölümünden hangi konudan hangi sene kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. Fizik dersi 20 soruluk TYT Fen Bilimleri testinin içinde sorulmaktadır. 7 fizik sorusu karşımıza çıkıyor. 

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

TYT Fizik Konuları

KONULAR
Fizik Bilimine Giriş
Madde ve Özellikleri
Sıvıların Kaldırma Kuvveti
Basınç
Isı, Sıcaklık ve Genleşme
Hareket
Dinamik
İş, Güç ve Enerji
Elektrik
Optik
Manyetizma
Dalgalar

Güncel TYT fizik konuları üstte ki şekildedir. TYT sınavında genel olarak mantık soruları sorulmaktadır. Fizik deyip de sözel yerleri atlamamanızı tavsiye ediyoruz. TYT fizik için sözel kısımlar size puan kazandıracaktır. Günlük hayatın fiziğe uyarlanmış halinde sorular sorulmaktadır. Alttaki tablodan hangi yıl hangi konudan ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz.

TYT Fizik Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012
Fizik Bilimine Giriş 1 1 1 1 1 1 1
Madde Ve Özellikleri 1 2 1 1 1 1
Sıvıların Kaldırma Kuvveti 1 1 1 1 1
Basınç 1 1 1 1 1
Isı, Sıcaklık ve Genleşme 1 1 1 1 2 2 2 2 1
Hareket 1 1 1 1 1 1 1 1
Dinamik 1 1 1 1
İş, Güç  ve  Enerji 1 1 3 1 2 1 2
Elektrostatik 1 1 1 1
Elektrik Akımı 1 1 1 1 1 1 3 3
Optik 1 2 2 3 1 1 1 1 2
Manyetizma 1 1 1 1 1 1 1
Dalgalar 1 1 1 1 1 1
SORU SAYISI 7  7 7 14 14 14 14 14 14

Soru dağılımları da bu şekildedir. Her sene soru çıkan konulara çalışırken mutlaka daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. PDF dosyasına geçmeden önce altta bulunan butona tıklayarak tüm YKS konularına ulaşabilirsiniz.

TYT Fizik Konu Takip Çizelgesi PDF 

İnternet üzerinden konuları araştırmakla uğraşmak istemiyorsanız ÜnRehberi ekibi tarafından hazırlanan konu takip çizelgesini PDF olarak indirebilirsiniz. PDF üzerinden konulara yönelik bitirdiğiniz kitapları da takip edebilirsiniz. TYT Fizik Konu Takip Çizelgesi Tıkla PDF İndir

TYT Fizik Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.


Üniversite Öğrencileri!
Özel Yurtlar ve Fiyatları Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYINIZ

Sınava Çok Az Kaldı! Deneme Çözmeyi Unutma! YKS DENEMELERİ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ


56 Yorumlar

  1. Üst Üste 4 yil çıkmamış ama bu sene ters köşe yapıp koyabilirler Bakmadan fayda var

 1. tyt fizik baştan sona günde 4 saat çap fasikülleri ile ne kadar sürede biter hocam tecrübelerinize dayanarak ortalama bi süre verebilir misiniz?

 2. Sadece fizikten başka konulara çalışşam olur deilmi çünkü başka sitelerde burda olmayan konular var kafam karıştı

 3. hocam fizikten bi türlü anlayamıyorum dinlerken sıkılıyorum ama sınavda fizikle alakalı soru çözmem lazım en basit konular hangileridir?

 4. Allah askina kitap aldim benim hocam yayinlarinin arkadasim butun hevesimi kirdi fizik cok zor dedi gercekten zor mu korkiyorum

  1. kanka yok çalışma fiziğe boş hem çok zor zaten beyler çaktırmayın rakip eliyorum ea ya kaysın birazda onlar sıkışsın hsjjsjsjjs

 5. soru dağılımını göstermek güzel de keşke ek olarak bu sorularıda başlık başlık gösterseydiniz

  1. ayt mat çözersen ea puanın hesaplanır.İstersen ayt edebiyat da çözersin sıralaman artar

  1. zaten uzun bir konu değil geçen sene aytde çıktı tytde çıkarmı orasını bilemem ama çalışmakta fayda var

 6. TYT konu dağılımları yazıyor, TYT’de fenden 20 soru var ama neden fizik 14 kimya, biyoloji 13 soru yazıldı?

 7. Hocam İşlem ağırlıklı sorular mı daha fazla yoksa mantık gerektiren sorular mı?

 8. Sayısalcıyım.Tyt ve ayt deki tarih ve coğrafyayı yaptığımızda etkisi ne oluyor hocam teşekkürler.

 9. Basit makineler, makaralar, elektrik, elektrostatik, iş güç enerji vs bunların hiçbirisi tyt ve ayt sınavında yoktu. Sormuyorlarsa neden her yerde bunları müfredatta var gibi gösteriyorlar?

 10. Teşekkürler hocam. Bir şey soracağım. bu sene 12. sınıf oldum. TYT’de Fizik Bilimi’ne giriş bölümünden ‘Fizik’in Alt Dalları’ konusu çıkabilir mi sınavda? Biz 9. sınıftayken bu konu yoktu MEB kitabımızda ama şimdiki 9. sınıfların müfredatında var.

 11. Hocam transformatörlerden 6 yıldır çıkmadığı halde neden eklediniz. biz o konuyu bu sene (11.sınıf) gördük ayt konusu olmuyor mu ? Birde emeğenize sağlık teşekkürler 🙂

 12. Hocam soru sayısının yarı yarıya düşürülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Çalıçtığımız konuların yarısından soru çıkmıyor ve boşa gidiyor

 13. Hocam merhaba ben son sınıfa geçtim şimdi basit makineler gibi önemli konulardan soru gelmemiş acaba seneye tamamen farklı konulardan mi soracaklar sorulan konulara çalışmakla olmaz dimi?

 14. Öncelikle böyle bir imkan sunduğunuz için çok teşekkür etmek istiyorum, acaba burada yazılan konuların hangileri tyt hangileri yksye ait nasıl ayırt edebilirim? Şimdiden teşekkürler.

 15. Fizik konuları burada az diye buradan aldım fakat başka yerlerde daha fazla konu var niye böyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir