YKS (TYT – AYT – YDT) Puan ve Sıralama Hesaplama

Sistemimizde kullanılan puanlar ve sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı 2020 YKS verilerine göre güncellenmiştir.

TYT Puan Hesaplama
Doğru Yanlış Net
Türkçe(40)
Sosyal(20)
Matematik(40)
Fen(20)
AYT Puan Hesaplama
Doğru Yanlış Net
Matematik(40)
Fizik(14)
Kimya(13)
Biyoloji(13)
Edebiyat(24)
Tarih-1(10)
Coğrafya-1(6)
Tarih-2(11)
Coğrafya-2(11)
Felsefe(12)
DKAB / İlave Felsefe(6)
Dil(80)
Hesaplama Sonuçları
Puan Türü Ham Puanı Yerleştirme Puanı
TYT
Sayısal
Sözel
Eşit Ağırlık
Yabancı Dil
Sıralama Sonuçları
Puan Türü 2018 2019 2020
TYT
Sayısal
Sözel
Eşit Ağırlık
Yabancı Dil

YKS Puan Hesaplama

Sistemimizi kullanarak 2020 verilerine göre YKS puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. YKS puan hesaplama ÖSYM’nin yayınladığı standart sapmalar kullanılarak ayarlanmıştır. Aynı şekilde YKS sıralama sistemi de ÖSYM raporlarına göre ayarlanmıştır.

Şimdi gelin biraz sınav sisteminden konuşalım. YKS sınavı TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. 2. oturum olan AYT sınavına ise sayısal, eşit ağırlık ve sözel öğrenciler girebilir. YDT sınavına ise dil öğrencileri girmektedirler.

TYT Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

Gelin biraz TYT sınav sisteminden bahsedelim. Temel Yeterlilik Testinde soru sayıları şu şekildedir;

 • 40 Türkçe
 • 40 Matematik
 • 20 Sosyal Bilimler (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din)
 • 20 Fen Bilimleri (7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji)

Bu sınavda genel olarak Türkçe ve Matematik sorularının her birinden 3.1-3.5 arasında puan gelmektedir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden ise 3 civarı puan gelebilmektedir. Bu gelen puanlar her sene standart sapmaya göre değişim gösterebilmektedir. Netlerinizi girerek TYT puan hesaplama yapabilirsiniz.

AYT Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

Alan Yeterlilik Testinde ise soru sayıları şu şekildedir;

 • Matematik: 40 soru (11-12 Geometri)
 • Fen Bilimleri: 40 soru (14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji)
 • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1: 40 soru (24 Edebiyat, 10 Tarih, 6 Coğrafya)
 • Sosyal Bilimler-2: 40 soru (11 Tarih, 11 Coğrafya, 12 Felsefe, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

Bu sınavda eşit ağırlık, sözel ve sayısal öğrencilerinin çözmesi gereken testler farklıdır. Şimdi gelin bundan bahsedelim.

Eşit Ağırlık öğrencileri AYT testinden Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 çözmelidir.
Sayısal öğrencileri AYT testinden Matematik + Fen Bilimleri çözmelidir.
Sözel öğrencileri AYT testinden Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2 testlerini çözmelidirler.

Her puan türü kendi testlerinden zorunludur. Diğer testleri çözmek zorunda değilsiniz. Fakat isterseniz çözebilirsiniz. Diğer testler mesela Sayısal puanınıza etki etmez. Fen Bilimleri testini çözerseniz eşit ağırlık ve sözel  puanlarınız etkilenmez. AYT sıralama hesaplama ile sıranızı görebilirsiniz.

YDT Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

Yabancı Dil Testi olarak bilinen YDT sınavı, dil öğrencilerinin girmesi gereken zorunlu sınavdır. YDT sınavında Almanca, Fransızca, İngilizce, Arapça ve Rusça testleri bulunmaktadır. Fakat her aday kendi bölümünün gerektirdiği dile göre sınava girmektedir. Yani seçim yaparken aday, istediği bölüme göre seçim yapmaktadır.

Bu sınavda sadece 80 Yabancı Dil sorusu bulunmaktadır. Yabancı Dil öğrencileri AYT sınavına girmesine gerek yoktur, sadece TYT ve YDT sınavları yeterli olacaktır.

NET Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlarında genel olarak NET sistemi vardır. Çok basit bir sistemdir fakat yine de bilmeyenler için açıklık getirelim. Sınavda yaptığınız her 1 doğru soru size 1 NET kazandırır, yanlış yaptığınız her bir soru ise 0.25 NET size kaybettirir. Diyelim 10 doğru 5 yanlış yaptınız. 10 doğru yaptığınız için 10 NET cepte. Şimdi her bir yanlış soru 0.25 NET kaybettirecek. 5×0.25= 1.25 NET bize kaybettiriyor. Yani ortalamamız 8.75 NET olmuş oluyor. NET Hesaplama sistemi de bu şekildedir.

Sıralamalar Nasıl Hesaplanıyor?

YKS Puan hesaplama sistemimizde kullanılan sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı verilere göre güncellenmiştir. Sıralama hesaplaması size tercih zamanı çok faydalı olacaktır.

YKS Sınavı 0.5 Net Kuralı

Öğrencilerin aklına takılan en önemli konu ise net kuralı. Hangi testi çözmezsem puanım hesaplanır veya hesaplanmaz gibi sorular kafa karıştırıyor. Bu konuya açıklık getirelim. TYT puan hesaplaması yapmak istiyorsanız Türkçe veya Matematik testlerinin herhangi birinden 0.5 NET yapmanız gerekiyor. Aynı şekilde AYT sınavında da çözmek için zorunlu olduğunuz testlerin birinden 0.5 net yapsanız puanınız hesaplanacaktır. (Üstte hangi testleri çözmelisiniz bahsetmiştik.) YDT sınavı için 0.5 net yapmanız puanınızın hesaplanmasına yetecektir.

YKS TYT Puan Hesaplama hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.
388 Yorumlar

 1. benim kafam karıştı kusura bakmayın bilgilenmek için yazıyorum ben 4 senelik aöf bölüm okumak istiyorum hedefim bu , belirli netler yazıp ayt den almam gereken 1 er neti de girdikten sonra eşit ağırlık yerleştirme puanım 210 gözüküyor lakin eşit ağırlık sıralamaları yazmıyor, bu noktada sıralamanın gözükmemesi sıkıntı olur mu yoksa yazmış olduğum ortalama puan yeterli oluyor mu o okula yerleşmem için

   1. yorumunuz için teşekkür ediyorum ham puanım benim 168 ea gözüküyor barajı geçemiyorum bu durumda sanırım

 2. Merhaba. ben sayısal taban puanı 360 olan bi meslek için soracağım. Ben daha çalışmalara yeni başladığım için tam olarak nasıl hesaplanır bilmiyorum. Bazı sitelerden sınır puanları alarak hesaplama yaptım. Mesela tyt den 170 alsam, ayt den 200 alsam ve obp 80 olsa. geçer miyim? Ve tyt,ayt,obp puan sonuçlarını ne işlemi yaparak bu hesaplama yapılıyor? Şimdiden teşekkürler.

 3. Ben sayısal öğrencisiyim bu sene hemşirelik yazıp bir yere yerleşsem seneye de tekrardan hazırlanıp girsem tyt puanıma obp eklenir mi?

 4. Ayt için Eşit ağırlık seçtim orda sosyal 1 testi varya o testin tarih ve coğrafya test konuları hangi sınıflardan gelir

  1. Şampiyonlar her şartta ve koşulda yarışır arkadaşım.önemli olan senin hazır olup olmadığın ve ne gibi riskler aldığın …

   1. sen zor düşünürsen senin için zor bir süreç olacak o yüzden motiveni düşürme hep kolay olacağını um ki zorlukları aşabilesin , sen sınavdan korkma sınavın sana sorduğu o soru üzerinde inatlaş ki soru senden korksun şuan meslek sahibi olan ya da üniversiteyi kazanan kişiler bizim ne onlardan farkımız ne de onların bizden hiç bir farkı yok her şey emek istek caba azım umut heves inat gerek…………..

 5. Obp 393 istediğim üniversiteye son girenin 477 kaç net daha fazla yapmam gerek obp farkını kaldırmak için

 6. Benim 2 tane sorum var .
  1) Benim sorum şudur ki sıralamayla ilgili:
  En düşük ve en yüksek puan ve sıralama kaç bindir.
  2) OBP nedir ve ne işe yarar? Bana bir kısaca anlatır mısınız?

  1. OBP açılımı Ortaöğretim başarı puanı anlamına gelmektedir. Bu puan üniversite sınavına giren öğrencilerin AYT ve TYT puanlarına eklenmektedir. Böylece son başarı puanı elde edilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu