YKS (TYT – AYT) Puan ve Sıralama HesaplamaDiploma Puanınız:

Geçen Sene Bir Bölüme Yerleştim

TYT Puan Hesaplama

Doğru Yanlış Net
Türkçe(40)
Matematik(40)
Sosyal(20)
Fen(20)

TYT Puanları

Puan Tipi Ham Puan Yerleştirme Puanı
TYT Puanı

TYT Sıralamaları

2018 2019
Sıralama

AYT Puan Hesaplama

Doğru Yanlış Net
Matematik(40)
Fizik(14)
Kimya(13)
Biyoloji(13)
Edebiyat(24)
Tarih-1(10)
Coğrafya-1(6)
Tarih-2(11)
Coğrafya-2(11)
Felsefe(12)
Din(6)
Dil(80)

AYT Puanları

Puan Tipi Ham Yer
Eşit Ağırlık
Sözel
Sayısal
Yabancı Dil

AYT Sıralamaları

2018 2019
Eşit Ağırlık
Sözel
Sayısal
Yabancı Dil
YKS Puan Hesaplama

Sistemimizi kullanarak 2019 verilerine göre YKS puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. YKS puan hesaplama ÖSYM’nin yayınladığı standart sapmalar kullanılarak ayarlanmıştır. Aynı şekilde YKS sıralama sistemi de ÖSYM raporlarına göre ayarlanmıştır.

Şimdi gelin biraz sınav sisteminden konuşalım. YKS sınavı TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. 2. oturum olan AYT sınavına ise sayısal, eşit ağırlık ve sözel öğrenciler girebilir. YDT sınavına ise dil öğrencileri girmektedirler.

TYT Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

Gelin biraz TYT sınav sisteminden bahsedelim. Temel Yeterlilik Testinde soru sayıları şu şekildedir;

 • 40 Türkçe
 • 40 Matematik
 • 20 Sosyal Bilimler (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din)
 • 20 Fen Bilimleri (6 Biyoloji, 7 Fizik, 7 Kimya)

Bu sınavda genel olarak Türkçe ve Matematik sorularının her birinden 3.1 civarı puan gelmektedir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden ise 3 civarı puan gelmektedir. Netlerinizi girerek TYT puan hesaplama yapabilirsiniz.

AYT Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

Alan Yeterlilik Testinde ise soru sayıları şu şekildedir;

 • Matematik: 40 soru (11-12 Geometri)
 • Fen Bilimleri: 40 soru (14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji)
 • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1: 40 soru (24 Edebiyat, 10 Tarih, 6 Coğrafya)
 • Sosyal Bilimler-2: 40 soru (11 Tarih, 11 Coğrafya, 12 Felsefe, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

Bu sınavda eşit ağırlık, sözel ve sayısal öğrencilerinin çözmesi gereken testler farklıdır. Şimdi gelin bundan bahsedelim.

Eşit Ağırlık öğrencileri AYT testinden Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 çözmelidir.
Sayısal öğrencileri AYT testinden Matematik + Fen Bilimleri çözmelidir.
Sözel öğrencileri AYT testinden Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2 testlerini çözmelidirler.

Her puan türü kendi testlerinden zorunludur. Diğer testleri çözmek zorunda değilsiniz. Fakat isterseniz çözebilirsiniz. Diğer testler mesela Sayısal puanınıza etki etmez. Fen Bilimleri testini çözerseniz eşit ağırlık ve sözel  puanlarınız etkilenmez. AYT sıralama hesaplama ile sıranızı görebilirsiniz.

YDT Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

Yabancı Dil Testi olarak bilinen YDT sınavı, dil öğrencilerinin girmesi gereken zorunlu sınavdır. YDT sınavında Almanca, Fransızca, İngilizce, Arapça ve Rusça testleri bulunmaktadır. Fakat her aday kendi bölümünün gerektirdiği dile göre sınava girmektedir. Yani seçim yaparken aday, istediği bölüme göre seçim yapmaktadır.

Bu sınavda sadece 80 Yabancı Dil sorusu bulunmaktadır. Yabancı Dil öğrencileri AYT sınavına girmesine gerek yoktur, sadece TYT ve YDT sınavları yeterli olacaktır.

NET Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlarında genel olarak NET sistemi vardır. Çok basit bir sistemdir fakat yine de bilmeyenler için açıklık getirelim. Sınavda yaptığınız her 1 doğru soru size 1 NET kazandırır, yanlış yaptığınız her bir soru ise 0.25 NET size kaybettirir. Diyelim 10 doğru 5 yanlış yaptınız. 10 doğru yaptığınız için 10 NET cepte. Şimdi her bir yanlış soru 0.25 NET kaybettirecek. 5×0.25= 1.25 NET bize kaybettiriyor. Yani ortalamamız 8.75 NET olmuş oluyor. NET Hesaplama sistemi de bu şekildedir.

Sıralamalar Nasıl Hesaplanıyor?

Sistemimizde kullanılan sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı veriler ve en son sınava giren öğrencilerin verilerine göre düzenlenmiştir. Sıralama hesaplaması size tercih zamanı çok faydalı olacaktır.

YKS Sınavı 0.5 Net Kuralı

Öğrencilerin aklına takılan en önemli konu ise net kuralı. Hangi testi çözmezsem puanım hesaplanır veya hesaplanmaz gibi sorular kafa karıştırıyor. Bu konuya açıklık getirelim. TYT puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız Türkçe veya Matematik testlerinin herhangi birinden 0.5 NET yapmanız gerekiyor. Aynı şekilde AYT sınavında da çözmek için zorunlu olduğunuz testlerin birinden 0.5 net yapsanız puanınız hesaplanacaktır. (Üstte hangi testleri çözmelisiniz bahsetmiştik.) YDT sınavı için 0.5 net yapmanız puanınızın hesaplanmasına yetecektir.

YKS TYT Puan Hesaplama hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bilgilendirme - 10

10

Genel Puan

YKS TYT puan hesaplama sistemimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Güzel oylarınızı bekliyoruz

Yazı Değerlendirmesi: 3.86 ( 239 Kullanıcı Oyu)

234 Yorumlar

 1. Merhaban ben 3 yıl önce tercih yaptım fakat yerleşmedim bu sene tekrar tercih yaptığımda okul puanlarım, sınav puanıma eklenir mi?

 2. Iyi akşamlar ben ydt giricem 80 sorudan kaçını bilmem.lazim ve ben yurtdışında okudum.turkce ve matematik sifir tyt çalışıyorum neyapmam lazım kaç neyim olması gerekiyor

 3. Hocam yabancı dil sınavına girebilmemiz için TYT den kaç puan almamız lazım 🙂 ben en son ÖSS sınavına girmiştim. Yeni sistemle ilgili çok bir fikrim Yok. Teşekkür Ederim.

   1. Hocam tyt netlerim türkçe 35,75 net , mat 3,75 ve sosyal 15,75 olsa en az. Tahmini olarak dilden kaç yapmam gerekir 355 alabilmem için ?

  1. Evet, AYT gibi sayısal puan, eşit ağırlık puan vesaire yok. Bu yüzden TYT’de tüm sorulardan sorumluyuz bir eşit ağırlık öğrencisi olarak

 4. OBP etkisinde; diploma notumuzun mezun olunan okulun başarı ortalamasının üstünde kalması herhangi pozitif bir etkisi olur mu?

 5. merhaba hocam ben bişey anlamadım bazılar diyor tyt de tüm derslerin puanları eşit bazılarda diyor sos_fen daha yüksek yoksa doğru mu? ki doğru olursa çok iyi olur

 6. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümüne geçen yıl yerleşen son öğrenci 299 puan ve 220 bin sıralama yapmış. Ben bu yıl 306 puan ve 180 bin sıralama civarı ile sizce bu bölüme girebilir miyim? ve bölüm 50+2 kişi alıcak.

 7. Merhaba hocam size bir sorum olacakti diyelim ki Bn bu sene okul puanımı kullandım ve puanım düşük olduğu için bi üniversiteye yerlesemedim ve tekrar sınava hazırlanmak istiyorum seneye tekrar sınava girdiğimde okul puanım tam olarak mı verilir yoksa yarısı mi ?şimdiden teşekkür ederim

 8. Geçen senenin verileri kullanıldı derken geçen yıl yerleşenlerin netlerine göre ayarlama yapıldı yani değil mi ?

 9. Merhaba hocam. Şuan bu site ve diğer sitelere göre 2 puanla mühendislik barajını geçemiyorum. Bu senekinde sizce geçer miyim?

 10. Hocam benim hesaplamalarıma göre tyt’den 51 net yapmışım.Ayt’ den 23 net yaptım ve bölümüm sayısal hangı meslekler kabul eder ve kaç puan gelir

 11. Songül ek puan ne kadar verileceğini anlayabilmemiz için okul puanını paylaşman gerekli. Ona göre hesaplayabiliriz.

 12. Merhabalar hocam tyt em 15 net yapiyo ham puanla baraji gecemiyorum. Yerlestirme puani ile gecilebilirmi universiteye ayt em super gecti bu arada tyt sıkınti ne olu cevaplayin.

 13. 7 yıl önce üniversite sınavına girip bi üniv e kaydolup bir sene sonra kayıt sildim. bu sene tekrar girdim puanıma diploma notum eklenir değil mi? birde eklense bile geçen sene yerleşenlerden puan kesiliyor benden de kesilir mi

 14. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümüne geçen yıl yerleşen son öğrenci 299 puan ve 220 bin sıralama yapmış. Ben bu yıl 306 puan ve 180 bin sıralama civarı ile sizce bu bölüme girebilir miyim?

 15. Merhaba ben 2012 dek8 ek puandan yararlanacağım lisede okuduğum bölümü seçecek fakat en az ve an çok kaç puan veriliyor cevaplarmışız.

 16. Hocam merhaba. Ayt barajını geçebilmemiz için en az 20 net yapmamız gerektiğini söylüyor bazı siteler. Ama puan hesaplama programlarında tyt ayt ye eklendiği için aytden 20 net yapmasam bile barajı geçebiliyorum beni bu konuda aydınlatır mısınız ? Teşekkürler.

  1. Merhaba 20 net gibi bir şey yoktur. 20 net yapmasanız bile barajı geçebilirsiniz. Örnek veriyorum TYT puanınız güzel olsun AYT matematikten 4 net yapsanız Sayısal puan türünde barajı geçebilirsiniz.

 17. Merhaba hocam ben daha önce ygs sınavı ile üniversiteye gittim.Tyt sınavına girdim bu sene diploma puanımdan gelecek olan ek puan düşürülür mü????Tyt puan hesaplamada geçen sene bir bölüme yerleştiyseniz kutucuğu var geçen sene bir bölüme yerleşmedim ama 2014 senesinde üniversiteye gittim.

   1. Hocam Üniversite’ye kayıt yaptırmamın üzerinden mi 2 sene geçmesi gerekiyor yoksa üniversiteden kaydımı sildirdiğim günden itibaren mi??

 18. İyi günler 4 senelik üniversite için ayt de ham puan mı esas alınacak yoksa yerleştirme puanı mı ?

 19. Merhabalar tyt ham puanım 232.6500 ydt ham puanım 248.3100 okul ortalamam ise 82 ingiliz dili ve edebiyatından bir yerlere yerlesebiliyor muyum?

 20. Merhaba Hocam TYT puanım 250 AYT puanım 356 51.25 netim var sizce güzel bir dört yıllığa gidebilir miyim ? Sözelim.

 21. Merhaba aytde edebiyat, felsefe ve din kültürü tam. Tarih1den 2, Tarih2den 1 ve Coğrafyadan 1 yanlışım var. TYTde ise türkçe ve sosyal 2şer yanlış, matematik 27.25 net ve fen 7.50 net. Diploma puanım 90.73, sizce bu netlerle sözelde ilk 100 gelir mi? Hesaplamada 103 çıktı sıralamam.

 22. merhaba tyt 178
  Ayt 210
  4 yıllık tercih edebiliyomuyum?
  toplam kaç puanım oluyo genel olarak bilginiz varsa lütfen cevaplarmısınız?

 23. Merhaba hocam benim TYT ham puanım:176 yerleştirme puanım:222 , AYT eşit ağırlık: 188. Sözel: 213 4 yıllık bir yeri kazanırmıyım? Tyt 176 olunca korktum 180i geçemedim, lisansı kazanamadım diye
  Başka bir soru daha sormak istiyorum diyelim 4 yıllık tutuyor iyi bir yeri kazanırmıyım düşük bir puan mı?

 24. merhabalar , 2015de yerleştim bıraktım 2017de yerleştim bıraktım şimdi tekrar sınava girdim okul puanım tam mı gelir yarım mı ?

 25. Merhaba diploma notum 63.3 ben maalesef sınavda sadece Türkçe dersinden sanırsam 15 doğru 9 yanlış yaptım başkada test çöz meden çıktım sonuç ne olur bu durumda 0 mi beklentim yok yinede bilmek istiyorum seneye inşallah girmeyi düşünüyorum

 26. Merhaba daha önce bir çok kez sınava girdim ve açık öğretim olarak iki farklı bolum bitirdim bu yıl tekrar girdim notlarımı sisteminizde hesaplattim istediğim bölüm tutuyor sanirim. Daha önce yerleşmiş ve okumuş olmam oradaki hesaplama kutuduğunda isaretlemis olmam tercihimde sorun olur mu puanım düşer mi veya okul puanı mi gelmez

 27. Merhaba tyt ham puanım 174,700 Aty ham puanım 174,1300 yerleştirme 174,1300 buna diploma puanım eklenecek mi birde 2 yıllık mı 4 yıllık mı üni tercih edebilirim

 28. Merhabalar Hocam. Aytden 180 dediniz ama herhangi bir puan türünde 180 yapmamız yeterli mi ? Yoksa tercih edeceğimiz bölümün puan türü mü olması gerekiyor ?

 29. Bir sorumda daha olucak hocam TYT den 150 yi geçersem AYT den 180 i geçersem okul puanımda eklenirse 4 yıllık bölüm tercih edebilirmiyim bir sorum daha var diploma notum 72,5 kaç puan gelir

 30. Hocam merhabalar sınava 2. kez girdimde hazırlanmamıştım.
  AYT EA Ham puanım 180,3900 Fakat matematikte -0.5 netteyim yerleşebilir miyim?

 31. tyt den 174 puan aldım acaba o puana diploma puanı eklenecekmi? diploma puanım 70.01 acaba puanım kaç olacak

 32. Eşit ağırlıkçıyım . Ayt de sadece Sözel de 180 i geçiyorum diğerlerinde geçememişim. Eşit ağırlıkçı olup sözelde 180 i geçmemiz yeterli midir 4 yıllık aöf seçebilmek için?

 33. Merhaba tyt hesaplanırlen sayısal alandaki yanlışlar sözel alanı etkiliyor mu yoksa herbiri kendi içindemi hesaplanıyor

 34. Merhaba tyt ham puanım 163.2000 ayt ham puanım 174.7800 yerleştirme puanım 212.5800 4 yıllık üniversite tercih edebiliyor muyum

  1. Tyt Den 180 alamazsam 160 larda puan alsam ayt sınavındaki puanım da 180 i geçerse 4 yıllık bölüm seçebiliyor muyum? (Tyt deki 180 barajı kaldırıldı mı?)sadece ayt de 180 puana ulaşsam 4 yıllık bölüm seçebiliyor muyum?

 35. Mesela tyt den 175 aldım. Ayt den ise 250. Ayt puanım hesaplanır değil mi ? Tyt den 180 i geçemedim ya. Ayt den aldığım o 250 puanla tercih yapabilir miyim ?

 36. Hocam merhaba bir şey sormak istiyorum. Marmara Üniversitesi iktisat bölümünü istiyorum bu sene 200 binle kapatmış. Diyelim ki sıralamam 200-250 bin aralığında geldi ilk sıralara yazsam gelme ihtimali var mı sizce? Cevaplarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 37. fen matematik sayısal bölümü öğrencisiyim. Sınava TM bölümünden hazırlanıp hukuk veya psikoloji okumak istiyorum.Eşit ağırlık puanım hesaplanırken, Diploma notuma göre gelecek başarı puanım düşer mi?

 38. Tyt de 150 barajını geçtim diyelim ayt de ise ham puanım 180 nin altında diploma notum eklenirmi bu birinci sorum ikincisi ise sizin hesap robotunuzdan hesapladım diploma notum eklenirse eğer ham puanıma yerleştirme puanım 200 ü geçiyor bu şekilde oluyormu. Teşekkürler

   1. 45mi keskebenim akrabam 78puan aldi 40 puan alabildi mezuna kalmisti 250aldi okul puaniyla 290aldi istediği okulu kazanamadi tekrardan sinava çalıştı cuma günü gircez hayırlısıyla 45 sanki biraz abarti oldu hocam

 39. Merhaba hocam Tyt den 170 aldım diyelim ayt sözel 250 olsa ben sözelden yıllık programlara başvuru yapabilirmiyim

 40. Merhaba hocam Standart sapma bir öğrenciye ne kadar ek katkı puanı yapabilir. Mesela Türkiye ayt ortalaması yerlerdeyken aytden 25 veya 30 net yapan birine standart sapmadan puan gelirmi?

 41. Hocam iyi günler merhaba. Ben geçen sene açık öğretimden bir bölüme yerleştim. Diploma puanım 82. Puan eklenmede düşukluk olur mu? Cevaplarsanız çok sevinirim.

 42. merhaba hocam tyt sınava girdiğimde bir Türkçe sorusunu boş bırakırsak türce soruları veya tyt kendisi hesaplanırmı mesela ben Türkçe denmelerde yapamadığım soruyu noş bırakıyorum yaptıklarım da genelikle doğru çıkyor

 43. Merhaba hocam.11 sınıf eşit ağırlık alan öğrencisiyim.Tyt ve dil sınavına girmek istiyorum.alan değişikliğim nedeni ile puanımın düşeceği söyleniyor. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 44. Merhaba hocam netleri girdim tyt 76 k sıralama ayt 58 k sıralama yerleştirme sıralaması hangisi oluyor?

 45. Hocam ben dilciyim. Dil yerleştirme puanımla mı üniversitede herhangi bir dil bölümüne yerleştirileceğim yoksa tyt yerleştirme puanımla mı ? Ve %40 – %60 olayı nasıl olacak ? Cevaplarsanız çok sevineceğim.

 46. hocam merhaba ben deneme sınavı sonuçlarını hem sizin sitenizden hesapladım hemde başka bir siteden hesapladım ama araları çok uçurum çıktı benim de kafam çok karıştı sizin sitenizde yüksek sıralama çıkrken diğer sıtede ise çok az sıralama çıktı napacağımı şaşırdım.

 47. hocam merhaba ben tyt giricem 2 yılıık tarım bölümü için sadece sözelim iyi, 2013 yılında tercih yapıp kayıdımı yaptıramamıştım. Bu sınavda puanımın düşeceğini söylüyorlar tercih yapıp kayıt yaptırmadığım için bilgilendirirmisiniz acaba

 48. Hocam ben dil öğrencisiyim izmir 9 eylüle gitmek istiyorum tyt ve ayt den kaç net yapmalıyım birde matamatiğim çok iyi değil

 49. ben sayısaldan gireceğim sınava hemşirlerik fakültesi istiyorum TYT AYT ile birlikte alıyor bu iki sınavın sayısal puanlarını nasıl birleştiriyorlar?
  mesela sitelerde 300 puan diyor hemşirelik için ben TYT den 305 aldım diyelim AYTden de 290 aldım mesela nasıl hesaplıyolar anlamadım

 50. Merhabalar hocam. Ben eşit ağırlık öğrencisiyim fakat aldığım karar ile son 3 ay sözel bölümü için çalışmaya karar verdim. Ayt de matematik çözmeyeceğim fakat Tyt de matematik çözeceğim. Eşit Ağırlıkçı olmam sözelden tercih yapmamı etkiler mi? Çünkü sınava eşit ağırlıktan gireceğim. Saygılar

 51. Ben sosyal bilimler ögrencisiyim 10.sınıf ama sayısal a geçmek istiyorum geçmeli miyim bazıları geç sen yapıyorsun diyor bazıları da fen kısmı zor diyor çok araftayim ne napmaliyim eğer gecersem hedefim zaten 430 filan 🙁

 52. merhaba hocam iyi günler ben sözelciyim ama sayısalım az çok iyidir ben sınavda hem sayısal hem sözel yaparsam puanlarımı nasıl etkiler kaç net yapmam lazım 4 yıllık için

 53. Hocam merhabalar,ben sözel öğrencisiyim.Sayısal derslerim berbat.Puanım ve sınavımın geçerli sayılması için matematikten kaç net yapmam gerekli ?

 54. Sıralama sınavın zorluğuna göre değişebilecektir tabii ki ama hocam, hesaplama kutucuklarına yazılan testlerin getireceği puan değişir mi? Değişse de çok sapma olur mu?

 55. Merhaba; liseden sayısal bölüm mezunuyum ama sözel alandan 4 yıılık bir bölüm tercih etmek istiyorum; bu durumda alan hesaplaması nasıl yapılır? (sisteme son derece yabancıyım, yıllar sonra sınava tekrar gireceğim) sözel bölüm için özellikle hangi derslerden net çıkarmam gerekir? Teşekkürler.

 56. merhaba hocam , ben sözel çözücem sayısal çözmediğim zaman sınavım geçersiz sayılır mı ?

 57. bu yıl meslek liselerine ek puan gelecek mi bide kendi bölümümü seçersem ek puan gelir mi

 58. Meraba 530 ve üstü yerleştirme puanı tahmini olarak yeterli olacak midir ilk 100e girebilmek için

 59. Merhaba, bu seneki sıralamaları nasıl olur sizce, 2018 e benzer şekilde mi olur yoksa büyük farklar olur mu?

 60. İyi günler ben yeni karar verdim bazı nedenlerden dolayı 4 ay var elimden geleni yapacağım fakat şuanki girdiğim tyt denemelerinde 14-15 net yapabiliyorum 14net yapıp 148 alınca Barajı geçemediğimden obp gelmiyor diyelim SINAVDA en kötü 16 net yapsam 150 yi geçsem OBP GELİR Mİ ? diploma puanım 76 bir de TERCİH YAPARKEN HAM PUANDAN ALINAN PUANLA MI TERCİH YAPILIYOR yoksa Hamın üstüne eklenen obp ile mi tercih yapılıyor ?

 61. GEçen sene Lisans tamamlama amaçlı DGS ile aöf’e yerleştirildim bu sene yks ile başka bölüm için sınava girersem puanım düşer mi?

 62. Merhaba
  Sınava girip 4 yıllık açıköğretim okumak istiyorum;
  1. TYT sınavından kaç puan almam gerekiyor?
  2. 4 yıllık okuyabilir muyum?
  3. AYT sınavına girmek zorunda mıyım?
  4. Açık Lise mezunlarının Alanı nedir?

 63. 2019 senesindeki tyt sınavında şu kural gecerlimi bir mat sorusu yapmasa sınav hesaplanmıyor bu dogrumu

 64. Merhaba bir şey sormak istiyorum. Ben tytde problemlerde çok zorlanıyorum. Problem çalışmak yerine edebiyat ve matematik2 ye ağırlık versem nasıl olur?

 65. bir şey sormak istiyorum ben tyt-ayt puan hesaplaması yaptım da bizim yerleşim puanımız ve sıralamamız ayt ortalamasının altındaki sonuç değil mi ?

 66. Merhaba , 2 yıllık fizyoterapi okumak istiyorum . Her iki sınava da girmem gerekiyor mu ? Yoksa sadece TYT ile girebilir miyim ?
  Ve 2 yıllık Fizyoterapistlik için TYT de TÜrkçe ,Matematik ,Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerin in tamamını mı yapmam gerekir .

  2.Üniversitem olacak yeni sisteme çok yabancıyım yardımınızı rica ederim
  Saygılar

 67. Hocam lutfen cevap verin tyt netlerim dusuk geliyor ayt sinavim daha yuksek geliyor. Mesela tyt siralamasinda 167 bine giren biri ayt sinavinda 70 bine cekebilir mi?
  Tyt netim 70 civari ayt netim 40 geliyor

  1. yök atlas 2018 verilerine göre en son 313000 ile öğrenci almış eğer 2019 yılında kontenjanı artarsa gidebilme şansınız var. 2017 de de 240000 ile almış.

 68. Tyt den 260 alıp AYT den herhangi bir puan aldık diyelim hem üniversite tercihi hemde 260 puan ile polisligi deneyebilirmiyiz?

  1. Eğer EA puanının hesaplanmasını istiyorsan Türk dili ve edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testlerini cevaplaman gerekir.

 69. Merhabalar. ben coğrafya veya türkçe öğretmenliği için sözel dersleri çözmem gerekiyor ama sadece sözeli çözdüğümde yeterli puanı çekemiyorum .diğer testleri çözmem gerekiyor mu.bu hesap işinden bişey anlamadım beni bilgilendirir misiniz

  1. TYT’den tüm testleri çözmen gerekiyor. AYT de ise Türk Dili ve Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini çözmen gerekir

 70. Merhaba ben 20 yıl sonra üniversite okumak istiyorum. Sınıf öğretmenliğini okumak.Sınavın hangisine gireceğim hangi derslerden kaç net bırakmam gerekiyor.Kaç puan almalıyım yardımcı olun lütfen.Aynı zamanda %40 engel durumum var

 71. Merhabalar. Tyt den 16.000 ve Ayt den 11.000 geliyor sıralamam. Medipol Tıp Tam burslu mümkün mü yada Istanbul içinde devlette veya tam burslu tıp kazanabilir miyim?

 72. merhaba ben tyt de matematik ve türkçeyi fulledim varsayalım .Fen ve sosyali çözmesem ve AYT de sayısal dan sadece matematiği fullesem feni hiç çözmesem sayısal puanım hesaplanır mı?

 73. hocam çocuk gelişim 2 senelik için ne kadar netim olması qerekio matematiqi boş bıraksam olurmu

 74. merhaba,sitenizdeki sonuçlar doğrumudur acaba.eğer doğruysa tyt puanım tahmini 262,sıralamam 732.000 çıkıyor.diyaliz tutar mı sizce

 75. Hocam meslek lisesi 12 sınıf öğrencisiyim tyt ye gireceğim okul puannı veriyorlarmı

 76. Merhaba hocam, 12.sınıf öğrencisiyim. İç mimar olmak istiyorum. mat netim en az kaç olmalı?

 77. Matematik hiç net yapamadik ama Türkceden bir çok net yaptik puanimiz hesaplanir mı hesaplanmaz mı

 78. Ben 2010 yılında liseden mezun olup 2014 yılında girdiğim bölümü bitirdim. Şimdi de Boğaziçi Psikoloji’yi hedefliyorum. Acaba 8 sene önce mezun olmuş olmam bana sıkıntı yaratır mı? İstediğim bölüme girmem için en fazla kaç hata yapabilirim. Sınav konusunda çok endişelenmiyorum ama bu puan olayı kafamı kurcaladı. Doğru düzgün verilen cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 79. Hocam merhaba size birkaç sorum olacak sırasıyla;
  1) Ben tercihlerimde bir hata yaptım ve kazandığım üniversiteye gitmeyeceğim. Seneye puanımın düşeceğini biliyorum ama ne kadar düşeceği hakkında sorum var yarı yarıya düşeceğini 12 ile çarpılacakken 6 ile çarpılacağını öğrendim. Bu sene 37 puan geldi seneye 18 puan mı gelecek yoksa bu şekilde değil mi yarısından fazla düşenlerde olduğunu duydum çünkü.
  2) Sizce puanı düşen öğrenci güzel bir bölüm kazanabilir mi yoksa bu durum çok mu etkiler bir sonraki seneyi mi beklemek lazım.
  3) Lisede eşit ağırlık okuyan öğrenci sayısaldan sınava girerse obp puanında düşme olur mu?
  4) Meslek yüksek okullarının üniversitelerde önceliği var bu durumda normal lise çıkışlı öğrencinin bu programlara girme şansı nedir. Puanı yetse bile öncelikli öğrencilerin tercih etmesi oranına mı bağlıdır onlardan sonra sıra gelirse mi girebilir yoksa kontejanda onlara ayrılmış bir sayı var mıdır?
  5) Bir üniversitede istediğimiz bölümün açılması için öğrencilerin yapabilecekleri bir şey başvuru yapabilecekleri bir yer var mıdır?
  Beni bu konularda aydınlatırsanız çok sevinirim.

 80. Hocam sizce obp puanı kırılan bir öğrenci iyi bir bölüm kazanabilir mi. yoksa bir sonraki seneyi mi beklemesi lazım

 81. Hocam ben tercihlerimde bir hata yaptım ve bu yıl kazandığım bölüme gitmeyeceğim. Seneye obp puanım 12 ile değil 6 ile çarpılacakmış yarı yarıya düşecekmiş okuldan bu sene 37 puan geldi seneye 18 puan mı gelecek daha farklı şeyler söyleyenlerde var yoksa daha fazla mı düşer ?
  Diğer sorumda eşit ağırlık öğrenişi sınava sayısaldan girerse opb puanında okuduğu alandan girmediği için bir kırılma olur mu ?

 82. Ben Amerikan veya İngiliz dili okumak istiyorum.
  Sorum basit, TYT sınavına girip tüm soruları boş bırakıp hepsinden 0 çektiğimi varsayalım, ama YDT sınavında 80 soruda en az 60 doğru yaptım, yinede puanım hesaplanırmı?

 83. Şimdi ben eşit ağırlık öğrencisiyim ama sayısal bölümünden hemşirelik bölümünü istiyorum ve sayısal derslerde çalışıyorum şimdi ben eşit ağırlıkdan sayısal bölümüne tercih yaparsam puanım kırılırım başka Bi sorum daha var herkese farklı testler verilecek demişsiniz ben eşit ağırlık olarak fen çözemicekmiyim?

  1. AYT sınavında tek bir kitapçık veriliyor ve istediğiniz testi çözebilirsiniz. Orada demek istediğimiz zorunlu olduğunuz testlerdir. Ayrıca sayısal testlerini çözüp hemşirelik tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir