YKS (TYT – AYT) Puan ve Sıralama Hesaplama

Diploma Puanınız:

Geçen Sene Bir Bölüme Yerleştim

TYT Puan Hesaplama

Doğru Yanlış Net
Türkçe(40)
Matematik(40)
Sosyal(20)
Fen(20)
TYT bölümünde 150, AYT bölümünde ise 180 Puan Barajını geçemezseniz sıralamayı hesapla butonuna bastığınızda sıralamanız hesaplanamaz.

AYT Puan Hesaplama

Doğru Yanlış Net
Matematik(40)
Fen(40)
Edebiyat(40)
Sosyal(40)
Dil(80)

TYT Hesaplama Sonucu

Ham Yer. Sıralama
TYT

AYT Hesaplama Sonucu

Ham Yer Sıralama
EA
SOZ
SAY
DİL

YKS Puan ve Sıralama Hesaplama

Sistemimizi kullanarak 2018 verilerine göre YKS puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. YKS puan hesaplama ÖSYM’nin yayınladığı standart sapmalar kullanılarak ayarlanmıştır. Aynı şekilde YKS sıralama hesaplama sistemi de ÖSYM raporlarına göre ayarlanmıştır.

Şimdi gelin biraz sınav sisteminden konuşalım. YKS sınavı TYT,AYT ve YDT olmak üzere 3 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. 2. oturum olan AYT sınavına ise sayısal, eşit ağırlık ve sözel öğrenciler girebilir. YDT sınavına ise dil öğrencileri girmektedirler.

TYT Puan ve Sıralama Hesaplama Nasıl Olacak?

Gelin biraz TYT sınav sisteminden bahsedelim. Temel Yeterlilik Testinde soru sayıları şu şekildedir;

 • 40 Türkçe
 • 40 Matematik
 • 20 Sosyal Bilimler (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din)
 • 20 Fen Bilimleri (6 Biyoloji, 7 Fizik, 7 Kimya)

Bu sınavda genel olarak Türkçe ve Matematik sorularının her birinden 3.3 civarı puan gelmektedir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden ise 3.4 civarı puan gelmektedir. Netlerinizi girerek puanınızı hesaplayabilir ve daha sonra TYT sıralama hesaplama ile sıralamanızı görebilirsiniz.

AYT Puan ve Sıralama Hesaplama Nasıl Olacak?

Alan Yeterlilik Testinde ise soru sayıları şu şekildedir;

 • Matematik: 40 soru (11-12 Geometri)
 • Fen Bilimleri: 40 soru (14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji)
 • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1: 40 soru (24 Edebiyat, 10 Tarih, 6 Coğrafya)
 • Sosyal Bilimler-2: 40 soru (11 Tarih, 11 Coğrafya, 12 Felsefe, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

Bu sınavda eşit ağırlık, sözel ve sayısal öğrencilerinin çözmesi gereken testler farklıdır. Şimdi gelin bundan bahsedelim.

Eşit Ağırlık öğrencileri AYT testinden Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 çözmelidir.
Sayısal öğrencileri AYT testinden Matematik + Fen Bilimleri çözmelidir.
Sözel öğrencileri AYT testinden Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2 testlerini çözmelidirler.

Her puan türü kendi testlerinden zorunludur. Diğer testleri çözmek zorunda değilsiniz. Fakat isterseniz çözebilirsiniz. Diğer testler mesela Sayısal puanınıza etki etmez. Fen Bilimleri testini çözerseniz eşit ağırlık ve sözel  puanlarınız etkilenmez. AYT sıralama hesaplama ile sıranızı görebilirsiniz.

YDT Puan ve Sıralama Hesaplama Nasıl Olacak?

Yabancı Dil Testi olarak bilinen YDT sınavı, dil öğrencilerinin girmesi gereken zorunlu sınavdır. YDT sınavında Almanca, Fransızca, İngilizce, Arapça ve Rusça testleri bulunmaktadır. Fakat her aday kendi bölümünün gerektirdiği dile göre sınava girmektedir. Yani seçim yaparken aday, istediği bölüme göre seçim yapmaktadır.

Bu sınavda sadece 80 Yabancı Dil sorusu bulunmaktadır. Yabancı Dil öğrencileri AYT sınavına girmesine gerek yoktur, sadece TYT ve YDT sınavları yeterli olacaktır.

YKS Puan Hesaplama hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

8 Yorumlar

 1. Hocam sizce obp puanı kırılan bir öğrenci iyi bir bölüm kazanabilir mi. yoksa bir sonraki seneyi mi beklemesi lazım

 2. Hocam ben tercihlerimde bir hata yaptım ve bu yıl kazandığım bölüme gitmeyeceğim. Seneye obp puanım 12 ile değil 6 ile çarpılacakmış yarı yarıya düşecekmiş okuldan bu sene 37 puan geldi seneye 18 puan mı gelecek daha farklı şeyler söyleyenlerde var yoksa daha fazla mı düşer ?
  Diğer sorumda eşit ağırlık öğrenişi sınava sayısaldan girerse opb puanında okuduğu alandan girmediği için bir kırılma olur mu ?

 3. Ben Amerikan veya İngiliz dili okumak istiyorum.
  Sorum basit, TYT sınavına girip tüm soruları boş bırakıp hepsinden 0 çektiğimi varsayalım, ama YDT sınavında 80 soruda en az 60 doğru yaptım, yinede puanım hesaplanırmı?

 4. Şimdi ben eşit ağırlık öğrencisiyim ama sayısal bölümünden hemşirelik bölümünü istiyorum ve sayısal derslerde çalışıyorum şimdi ben eşit ağırlıkdan sayısal bölümüne tercih yaparsam puanım kırılırım başka Bi sorum daha var herkese farklı testler verilecek demişsiniz ben eşit ağırlık olarak fen çözemicekmiyim?

  1. AYT sınavında tek bir kitapçık veriliyor ve istediğiniz testi çözebilirsiniz. Orada demek istediğimiz zorunlu olduğunuz testlerdir. Ayrıca sayısal testlerini çözüp hemşirelik tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir