YKS (TYT – AYT) Puan ve Sıralama HesaplamaDiploma Puanınız:

Geçen Sene Bir Bölüme Yerleştim

TYT Puan Hesaplama

Doğru Yanlış Net
Türkçe(40)
Matematik(40)
Sosyal(20)
Fen(20)
TYT bölümünde 150, AYT bölümünde ise 180 Puan Barajını geçemez iseniz sıralamanız hesaplanamaz.

AYT Puan Hesaplama

Doğru Yanlış Net
Matematik(40)
Fen(40)
Edebiyat(40)
Sosyal(40)
Dil(80)

TYT Hesaplama Sonucu

Ham Yer. Sıralama
TYT

AYT Hesaplama Sonucu

Ham Yer Sıralama
EA
SOZ
SAY
DİL
YKS TYT Puan Hesaplama
YKS TYT Puan Hesaplama

YKS Puan Hesaplama

Sistemimizi kullanarak 2018 verilerine göre YKS puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. YKS puan hesaplama ÖSYM’nin yayınladığı standart sapmalar kullanılarak ayarlanmıştır. Aynı şekilde YKS sıralama sistemi de ÖSYM raporlarına göre ayarlanmıştır.

Şimdi gelin biraz sınav sisteminden konuşalım. YKS sınavı TYT,AYT ve YDT olmak üzere 3 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. 2. oturum olan AYT sınavına ise sayısal, eşit ağırlık ve sözel öğrenciler girebilir. YDT sınavına ise dil öğrencileri girmektedirler.

TYT Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

Gelin biraz TYT sınav sisteminden bahsedelim. Temel Yeterlilik Testinde soru sayıları şu şekildedir;

 • 40 Türkçe
 • 40 Matematik
 • 20 Sosyal Bilimler (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din)
 • 20 Fen Bilimleri (6 Biyoloji, 7 Fizik, 7 Kimya)

Bu sınavda genel olarak Türkçe ve Matematik sorularının her birinden 3.3 civarı puan gelmektedir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden ise 3.4 civarı puan gelmektedir. Netlerinizi girerek TYT puan ve sıralama hesaplama yapabilirsiniz.

AYT Puan ve Sıralama Hesaplama Nasıl Olacak?

Alan Yeterlilik Testinde ise soru sayıları şu şekildedir;

 • Matematik: 40 soru (11-12 Geometri)
 • Fen Bilimleri: 40 soru (14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji)
 • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1: 40 soru (24 Edebiyat, 10 Tarih, 6 Coğrafya)
 • Sosyal Bilimler-2: 40 soru (11 Tarih, 11 Coğrafya, 12 Felsefe, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

Bu sınavda eşit ağırlık, sözel ve sayısal öğrencilerinin çözmesi gereken testler farklıdır. Şimdi gelin bundan bahsedelim.

Eşit Ağırlık öğrencileri AYT testinden Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 çözmelidir.
Sayısal öğrencileri AYT testinden Matematik + Fen Bilimleri çözmelidir.
Sözel öğrencileri AYT testinden Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2 testlerini çözmelidirler.

Her puan türü kendi testlerinden zorunludur. Diğer testleri çözmek zorunda değilsiniz. Fakat isterseniz çözebilirsiniz. Diğer testler mesela Sayısal puanınıza etki etmez. Fen Bilimleri testini çözerseniz eşit ağırlık ve sözel  puanlarınız etkilenmez. AYT sıralama hesaplama ile sıranızı görebilirsiniz.

YDT Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

Yabancı Dil Testi olarak bilinen YDT sınavı, dil öğrencilerinin girmesi gereken zorunlu sınavdır. YDT sınavında Almanca, Fransızca, İngilizce, Arapça ve Rusça testleri bulunmaktadır. Fakat her aday kendi bölümünün gerektirdiği dile göre sınava girmektedir. Yani seçim yaparken aday, istediği bölüme göre seçim yapmaktadır.

Bu sınavda sadece 80 Yabancı Dil sorusu bulunmaktadır. Yabancı Dil öğrencileri AYT sınavına girmesine gerek yoktur, sadece TYT ve YDT sınavları yeterli olacaktır.

YKS Sınavı 0.5 Net Kuralı

Öğrencilerin aklına takılan en önemli konu ise net kuralı. Hangi testi çözmezsem puanım hesaplanır veya hesaplanmaz gibi sorular kafa karıştırıyor. Bu konuya açıklık getirelim. TYT puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız Türkçe veya Matematik testlerinin herhangi birinden 0.5 NET yapmanız gerekiyor. Aynı şekilde AYT sınavında da çözmek için zorunlu olduğunuz testlerin birinden 0.5 net yapsanız puanınız hesaplanacaktır. (Üstte hangi testleri çözmelisiniz bahsetmiştik.) YDT sınavı için 0.5 net yapmanız puanınızın hesaplanmasına yetecektir.

YKS Puan Hesaplama hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

52 Yorumlar

 1. Tyt den 260 alıp AYT den herhangi bir puan aldık diyelim hem üniversite tercihi hemde 260 puan ile polisligi deneyebilirmiyiz?

  1. Eğer EA puanının hesaplanmasını istiyorsan Türk dili ve edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testlerini cevaplaman gerekir.

 2. Merhabalar. ben coğrafya veya türkçe öğretmenliği için sözel dersleri çözmem gerekiyor ama sadece sözeli çözdüğümde yeterli puanı çekemiyorum .diğer testleri çözmem gerekiyor mu.bu hesap işinden bişey anlamadım beni bilgilendirir misiniz

  1. TYT’den tüm testleri çözmen gerekiyor. AYT de ise Türk Dili ve Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini çözmen gerekir

 3. Merhaba ben 20 yıl sonra üniversite okumak istiyorum. Sınıf öğretmenliğini okumak.Sınavın hangisine gireceğim hangi derslerden kaç net bırakmam gerekiyor.Kaç puan almalıyım yardımcı olun lütfen.Aynı zamanda %40 engel durumum var

 4. Merhabalar. Tyt den 16.000 ve Ayt den 11.000 geliyor sıralamam. Medipol Tıp Tam burslu mümkün mü yada Istanbul içinde devlette veya tam burslu tıp kazanabilir miyim?

 5. merhaba ben tyt de matematik ve türkçeyi fulledim varsayalım .Fen ve sosyali çözmesem ve AYT de sayısal dan sadece matematiği fullesem feni hiç çözmesem sayısal puanım hesaplanır mı?

 6. hocam çocuk gelişim 2 senelik için ne kadar netim olması qerekio matematiqi boş bıraksam olurmu

 7. merhaba,sitenizdeki sonuçlar doğrumudur acaba.eğer doğruysa tyt puanım tahmini 262,sıralamam 732.000 çıkıyor.diyaliz tutar mı sizce

 8. Hocam meslek lisesi 12 sınıf öğrencisiyim tyt ye gireceğim okul puannı veriyorlarmı

 9. Merhaba hocam, 12.sınıf öğrencisiyim. İç mimar olmak istiyorum. mat netim en az kaç olmalı?

 10. Matematik hiç net yapamadik ama Türkceden bir çok net yaptik puanimiz hesaplanir mı hesaplanmaz mı

 11. Ben 2010 yılında liseden mezun olup 2014 yılında girdiğim bölümü bitirdim. Şimdi de Boğaziçi Psikoloji’yi hedefliyorum. Acaba 8 sene önce mezun olmuş olmam bana sıkıntı yaratır mı? İstediğim bölüme girmem için en fazla kaç hata yapabilirim. Sınav konusunda çok endişelenmiyorum ama bu puan olayı kafamı kurcaladı. Doğru düzgün verilen cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 12. Hocam merhaba size birkaç sorum olacak sırasıyla;
  1) Ben tercihlerimde bir hata yaptım ve kazandığım üniversiteye gitmeyeceğim. Seneye puanımın düşeceğini biliyorum ama ne kadar düşeceği hakkında sorum var yarı yarıya düşeceğini 12 ile çarpılacakken 6 ile çarpılacağını öğrendim. Bu sene 37 puan geldi seneye 18 puan mı gelecek yoksa bu şekilde değil mi yarısından fazla düşenlerde olduğunu duydum çünkü.
  2) Sizce puanı düşen öğrenci güzel bir bölüm kazanabilir mi yoksa bu durum çok mu etkiler bir sonraki seneyi mi beklemek lazım.
  3) Lisede eşit ağırlık okuyan öğrenci sayısaldan sınava girerse obp puanında düşme olur mu?
  4) Meslek yüksek okullarının üniversitelerde önceliği var bu durumda normal lise çıkışlı öğrencinin bu programlara girme şansı nedir. Puanı yetse bile öncelikli öğrencilerin tercih etmesi oranına mı bağlıdır onlardan sonra sıra gelirse mi girebilir yoksa kontejanda onlara ayrılmış bir sayı var mıdır?
  5) Bir üniversitede istediğimiz bölümün açılması için öğrencilerin yapabilecekleri bir şey başvuru yapabilecekleri bir yer var mıdır?
  Beni bu konularda aydınlatırsanız çok sevinirim.

 13. Hocam sizce obp puanı kırılan bir öğrenci iyi bir bölüm kazanabilir mi. yoksa bir sonraki seneyi mi beklemesi lazım

 14. Hocam ben tercihlerimde bir hata yaptım ve bu yıl kazandığım bölüme gitmeyeceğim. Seneye obp puanım 12 ile değil 6 ile çarpılacakmış yarı yarıya düşecekmiş okuldan bu sene 37 puan geldi seneye 18 puan mı gelecek daha farklı şeyler söyleyenlerde var yoksa daha fazla mı düşer ?
  Diğer sorumda eşit ağırlık öğrenişi sınava sayısaldan girerse opb puanında okuduğu alandan girmediği için bir kırılma olur mu ?

 15. Ben Amerikan veya İngiliz dili okumak istiyorum.
  Sorum basit, TYT sınavına girip tüm soruları boş bırakıp hepsinden 0 çektiğimi varsayalım, ama YDT sınavında 80 soruda en az 60 doğru yaptım, yinede puanım hesaplanırmı?

 16. Şimdi ben eşit ağırlık öğrencisiyim ama sayısal bölümünden hemşirelik bölümünü istiyorum ve sayısal derslerde çalışıyorum şimdi ben eşit ağırlıkdan sayısal bölümüne tercih yaparsam puanım kırılırım başka Bi sorum daha var herkese farklı testler verilecek demişsiniz ben eşit ağırlık olarak fen çözemicekmiyim?

  1. AYT sınavında tek bir kitapçık veriliyor ve istediğiniz testi çözebilirsiniz. Orada demek istediğimiz zorunlu olduğunuz testlerdir. Ayrıca sayısal testlerini çözüp hemşirelik tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir