TYT

TYT Nedir? Temel Yeterlilik Testi Hakkında Detaylı Bilgi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş için yeni sınav sistemi hakkında detaylı bilgileri canlı yayında açıkladı. Yeni Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS. Bu sınavın en temel ismi olarak biliniyor, bu sınavın derinliklerine indiğimizde ise ilk olarak Temel Yeterlilik Testi isimli bir sınav ile karşılaşıyoruz. Öğrenciler şimdiden TYT Nedir? TYT Hangi Konular Çıkacak? gibi soruları araştırır oldu. İşte sınav ile ilgili detaylı bilgiler.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

Temel Yeterlilik Sınavı yani kısa ismi ile TYT artık yeni dönemde üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için hazırlanmış 1.oturum sınavıdır. Bu sınavda öğrencileri Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri testleri bekliyor. Sınav ne zaman yapılacak? sorusuna gelirsek Haziran ayının bir haftasonu TYT – Temel Yeterlilik Testi sınavı yapılacak ve bu sınavda 120 soru sorulacak. Sınav süresi ise 135 dakika olarak belirlendi. TYT sınavından bir gün sonra ise 2. ve 3.oturum sınavları olan AYT ve YDT sınavları yapılacak.

♥TYT sınavının genel sınava olan etkisi ise %40 olarak belirlenmiştir. 

TYT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmam Gerekiyor?

Yeni sistem ile birlikte sınava yeni bir kural eklendi. TYT puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik testlerinin birinden 0.5 NET yapmanız gerekiyor. Aynı kural AYT için de geçerli, çözeceğiniz testlerden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekecek. 

Örnek vermek gerekirse mesela bir öğrenci TYT sınavında matematik testinden 2 net, Türkçe testinden 0 net yaparsa puanı hesaplanır. Türkçe testinden 0.5 net yaptı ve matematikten -1 net yaptı, puanı yine hesaplanır. Bu testlerin en az birinden 0.5 net yaparsa puanı hesaplanacaktır. Fakat mesela öğrenci 2 testten de 0 net yaptı diyelim puanı hesaplanmaz.

TYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

Temel Yeterlilik Testi’nde ise konu olarak karşımıza 9 ve 10.sınıf konuları çıkıyor. Yapılan açıklamalara göre TYT sınavında daha çok mantık ve okuduğunu anlama soruları sorulması bekleniyor. Aşağıda ki link üzerinden TYT ve AYT sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı:  YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları Nelerdir?

TYT Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak?

 • 40 Temel Matematik
 • 40 Temel Türkçe
 • 7 Fizik
 • 7 Kimya
 • 6 Biyoloji
 • 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • 5 Felsefe Grubu
 • 5 Tarih
 • 5 Coğrafya 

TYT Baraj Puanları Kaç Olarak Ayarlandı? 

150’den yüksek alırsanız Önlisans yani 2 yıllık fakültelerine girebiliyorsunuz.

Yine TYT’den 150’den yüksek puan almak koşulu ile, adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir. 180 puana ulaşan adaylar Lisans yani 4 yıllık fakültelere girebilecekler. 

200’den yüksek alırsanız bu puanı seneye kullanabiliyorsanız. Nedir bu seneye kullanmak diyorsanız yani seneye sınava girmek istiyorsanız bu puanı kullanabiliyor ve bir daha TYT sınavına girmenize gerek kalmıyor.

TYT ile Alım Yapan Bölümler Nelerdir? 

Artık yeni düzenleme ile birlikte sadece tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT ile alım yapacak. Artık 4 yıllık yüksekokullar AYT ile alım yapacak. Eğer sizde TYT ile tercih yapacak ve istediğiniz bölümün ne ile alım yaptığını bilmiyorsanız aşağıda ki linke tıklayarak hangi bölüm TYT ile alıyor öğrenebilirsiniz. 

Tavsiye Yazı: TYT ile Alan Bölümler Nelerdir?

TYT Kaynak Tavsiyeleri Nelerdir?

Biliyorsunuz piyasada o kadar fazla kaynak var ki aralarından güzel, bizim için verimli olabilecek kitapları seçmek gerçekten çok zor oluyor. Bunu bildiğimiz için mezun arkadaşlarımıza sorarak oluşturduğumuz bir TYT kaynak listesi bulunmaktadır. Kolay, orta, zor seviyelere göre ayarladığımız listeyi ayrıntılı bir şekilde altta bulunan linkten öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: TYT Kaynak Tavsiyeleri – Hangi Kitapları Çözmeliyiz?

Nasıl Çalışma Programı Hazırlamalıyız?

Öğrenciyi başarıya ulaştıracak en önemli konulardan biri ise düzenli çalışmaktır. Düzenli çalışmak ise çalışma programından geçmektedir. Eğer öğrenci 1 haftası veya 1 ayı için iyi bir plan yapıyorsa başarı kaçınılmazdır. Öncelikle bizim önerimiz kendi programınızı kendiniz yapmanızdır. Ders çalışma programı nasıl yapılır bir fikriniz yok ise sitemizde bulunan “Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır” başlıklı makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bizim 4 aylık olarak oluşturduğumuz bir örnek YKS TYT Çalışma Programımızı bulunmakta. Onu örnek alarak da kendi zaman diliminize göre düzenleyebilirsiniz. 

TYT Puanımız Nasıl Hesaplanıyor?

ÖSYM sınavdan önce sınavlar ve dersler için katsayılar paylaşmaktadır. TYT sınavını yüzde olarak ele alırsak katsayılar %33 türkçe ve matematik, %17 ise fen bilimleri ve sosyal bilimler şeklinde diyebiliriz. Bu katsayıları 1 soru üzerinden ele aldığımızda türkçe ve matematik 3.3, fen bilimleri ve sosyal bilimler 3.4 puan kazandırmaktadır. Aslında bu hesaplarla uğraşmaya gerek yoktur, yks tyt puan hesaplama sistemimizi kullanarak puanınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi hakkında merak ettiğiniz bir konu veya soru varsa yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.


180 Yorumlar

 1. selamlar 2 yıllık att için sadece tyt ye girmek yeterli olacak mıdır ? ve sadece tyt ye girersek OBP ekleniyor mu ?

 2. 2021 de bu sene tek tyt girsem seneye 2022 de tek ayt girsem 2022de 2021deki tyt ‘yı kullanabilirmiyim

 3. Merhaba 9.sınıfa geçeceğim örneğin 345 yayınlarının üstünde tyt yazan kitabını kullanabilir miyim?Benim için ağır mı olur yoksa acaba

 4. Merhabalar;2 yıllık bölüm okumak isteyenler başvuru yaparken de sadece TYT sınavını seçebiliyor mu ?

   1. merhaba acaba yanlış mı anladım tytde türkçeyi yapsak matematiği yapmasak matematiği yapsak bile net çıkaramasak.Puanımız hesaplanır mı?

     1. anladım çok sağolun benim hedefim şuanlık baraj olduğu için fizik kimyayı yapmak istemiyorum,biyolojiyi yapsam sadece feb bilimlerinden yine hesaplanır mı cevap verdiğiniz içinde çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba ben bu sene tyt’ye girip seneye ayt sınavına girmek istiyorum . Öyle olur mu ? Yani ben bu sene sadece tyt çalışacam , sonraki sene de sadece ayt çalışacam . 2020 de tyt puanım hesaplanacak , 2021 de ayt puanım hesaplanacak. Bu şekilde bir önceki senenin puanı kalıcı oluyormu ?

 5. tyt den, ayt de olduğu gibi sadece alanımız olan derslerimi çözebiliriz yoksa tüm derslerden yapmak mı zorundayız?

 6. Merhabalar ben tyt yerleştirme puanı 230 geldi. Seneye tyt girmeyip sadece ayt girsem bu puanıda tercih yapmasan seneye kulanbilir miyim.?tyt 188 alıp barajı geçmişim tercih puanı olarak diğerlerinin toplamıyla 230 olmuş

 7. merhaba,eğer kitapçık numarası yanlış yazdıysak sonuçlar açıklandıktan sonra itiraz edebiliyor muyuz ?

 8. Merhaba ben 2021 öğrencisiyim yazın tyt konuları yaz tatilinde bitirmek istiyorum.bazı sitelerden tyt konularına baktım ama bazıları bizim işlemediğimiz konular.Ben de tyt için 9. ve 10.sınıfta işlediklerimize çalışsam olur mu?

 9. Tyt de sadece Türkçe sorularını cewapladim
  Sozelciyim
  Diploma notum 74
  Eşit ağırlık puanım hesaplanır mi geçerli olur mu

 10. Ben mesleki açık lisede okuyorum bu sene tyt sınavına girecem olurda bir sıkıntı olursa ve sınava giremezsem seneye tyt sınavına girebilirmiyim

 11. merhabalar ben bu sene 3.sınava girişim olacak ben ilk sene sınava girdim üniye yerleştirildim fakat gitmedim bir sonraki sene sınava girdim tercih yapmadım 2019 da sınav girecem başvuruda Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim. şıkkını işaretledim bi sıkıntı olurmu

 12. Tyt ve ayt sinavina girip sadece tyt den bolum secebilir miyim ? Sayisalciyim beden ogretmenligi istiyorum esit agirliktan secebilirmiyim ?

 13. Merhaba sadece tyt kayıt yaptım, fakat şimdi yerleşmek için aytyede girmemiz gerekiyormuş önlisans için yoksa puan hesaplanmayacakmış yani ayt de zorunluymuş

 14. ben açık liseden okuyorum bu sene tyt ye gircem barajı gwcsem o puanı seneye kullanabilirmiyim ? Seneye konservatuar yetenek sınavına giricem

 15. Bu sene açık öğretim 2 yıllık (önlisans) programlarından birini tercih edicem. Sadece tyt ‘ye girsem olur mu?

 16. Ben geçen yıl tytden 200 üzeri puan aldım. Ama bu yılda giricem tytye. Hangisi daha yüksek olursa onu kullanabilecek miyim ?

 17. Ben açık lise mezunuyum bu sene yks ye gircem bizde okul puanı diye bi şey var mi vede uni yı tekrar dışardan okumak istiyorum o nasıl olucak

 18. Ben liseye açıktan devam etmekteyim ve bitmesi 1 seneyi bulacaktır. 2019 da yapılacak TYT sınavına girme hakkım varmı.

 19. Ben liseye dışardan devam ediyorumve bitmesi hemen hemen 1 seneyi bulacaktır. 2019 Haziranda TYT sınavı var okulum bitmeden TYT sınavına girme şansım varmı.

 20. Bu sene tyt ye girersem ve gecen seneye gore düşükse geçen seneki puanımı kullanabilir miyim?

 21. Merhabalar merak ettiğim bir husus var TYT ve AYT sınavına girsem AYT puanım kötü gelirse TYT puanımı düşürür mü ?

 22. Barajın altında kaldım geçen sene bu sene tekrardan denicem çocuk gelişim 2 yılık istiyorum sadece tyt girsem olurmu

 23. Merhabalar 2 yıllık üniversite ye gire bilmek için tyt yeterlimi acaba tyt ye girdikten sonra ayt ye girmesem oluyormu

 24. tyt puanımla tercih yaptım yerleştim ancak gitmedim bu sene puanı kullanmak istesem okulun verdiği puan kesilmiş olarak mı kullanırım yoksa hiç kullanamam mı?

 25. Tyt puanını istediğimiz sene kullanabiliyor muyuz ? Mesela ben bu sene girdim 2 sene sonra kullanabilir miyim yoksa yanıyor mu o puan ?

 26. ben geçen sene 2 sınavada girdim ama tercih yapmadım bu sene sadece ayt ye girebiliyormuyum?geçen seneki tyt puanımı bu sene gireceğim ayt ile tekrar kullanabilirmiyim

   1. Peki tyt ham puan mı 200 olmak zorunda yoksa okul puanıyla beraber 200e ulaşan puanlar 2 yıllık kullanılabilir mi

 27. Merhabalar ben Tyt sınavına giricem bu sene meslek lisesinde okuyorum ingilizcem de gayet iyi Tytden ayrı ingilizce sınavınada girsem Tyt ye ek puan olur mu yoksa arasında bi bağlantı yokmu ingilizce ve tyt nin

 28. TYTE hazırlanıyorum ama aklımda bir soru var.Hocam tür için edebiyata çalışmam gerekirmi aytye girmeyeceğim.Deneme sınavlarında edebiyata rastlamadim sizce çalışmam gerekirmi?

 29. Evet eğer tyt puanın barajı geçmiş ise o puanı bir sonraki sene kullanıp tyt ye girmeyebilirsin.

 30. Merhaba meslek lisesinde okuyorum eşitağırlıktan sınava giricem fakat ayt sınavında yabancı dil sınavına girmek istiyorum mümkün mü? ve ? Ayt puanıma etkisi oluyor mu

 31. Ben bu sene 2 oturumada girdim ama tercih yapmadım mezuna kaldım.seneye yani 2019 da tyt puanımı tekrar kullanabiliyormuyum ?

 32. Merhabalar ben bu sene tyt ayt girdim. tyt puanım iyidi ama ayt puanım iyi degildi bu sene tyt girmeden ayt girebilirmiyim ..(tyt barajını gectim)

 33. Bu sene 4 yıllık tercih yaptım ama yerleşemedim. Tyt puanım iyi olduğu için 2019 yks sınavında her iki sınava girip tyt den yüksek olan puanı kullanmayı ve iyi bir ayt ile yüksek bir sıralama bekliyorum. Yalnız duyduğuma göre tyt nin ikinci sene kullanılabilmesi sadece 2 yıllık bölümler için geçerliymiş.
  1- ikinci sene tyt girdiğimde yüksek olanı kullanma hakkım var mı?
  2- tyt nin ikinci kez kullanılma durumu sadece 2 yıllıklar için mi geçerli?

  1. Yani maalesef bu sorulara net bir cevap yok, yüksek olanı kullanıyorsun diyen de var en son girilen geçerlidir diyen de var. TYT puanını 4 yıllık üniversiteler içinde kullanabilirsin. Sadece 2 yıllık olsa bir anlamı olmaz diye düşünüyoruz.

   1. merhaba ben bu sene giricem uni ye benim sozelim iyi ama sayisalim degil 2 yillik istiyorum 2 yillik icin sadece tyt 1.oturumami girmem gerekiyor

 34. Hocam ben lisede sağlık mezunuyum bu sene yks ye girdim tercih yaptım ama yerlesemedim tyt ek puanlı puanimi seneye de kullanabiliyormuyum yoksa ek puansız halini mi kullanıyorum?

 35. bu yıl aldığım tyt puanı 2019 aytsinde geçerli oluyor mu ? yani 2019 tyt sine girmeden ayt sine girebilir miyim?

 36. Ben dil bölümüne gitmek istiyorum da kendime uygun okullar da hep % 25, % 50 gibi hep burslu bende burs almıyorum kendime uygun olan okullara gidemiycek miyim burs için? Cevap verirseniz sevinirim

 37. merhabalar, lisede muhasebe ve finans okudum bu sene sınava girdim tyt ve eşitağırlık puanıma ek puan verilmiş sıralamam ve puanım yükselmiş. fizyoterapi bölümü istiyorum tyt deki ek puanımla tercih yapıyor muyum yoksa lisede okuduğum bölümle alakalı yerleri mi yazabiliyorum.

  1. cevap sonradan mı geliyor bekliyim mi yoksa cevap kısmı boş kalıyor mu bi kere cevaplandırılmadığında

   1. Ek puanınız hangi bölümler için geçerli öncelikle bunu öğrenmelisiniz. YKS Kılavuz içerisinde yazıyor olabilir. Fakat tahminime göre lisede okuduğun bölümle alakalı yerler için geçerlidir.

 38. Hocam ben üniversite mezunuyum öylesine girdim bi önlisans programı okumak için tyt de sadece sözel yaptım sayısala el sürmedim şimdi ben iki yıllık tercih ederken bir ayrım var mı yoksa tyt adı altında istediğim bölümü yazabilir miyim aydınlatırsanız sevinirim

 39. Merhaba aol den mezun oldum 2 yıllık üniverste için tyt ye girmek yeterlimi birde sınavlar ne zaman yapılıyor başvurular

 40. Guzel sanatlar fakultesinde okumak istiyorum sadece tytye mi girmem gerekir kac puan almaliyim cevaplarsaniz memnun olurum tesekkurler

 41. Hocam şimdi benim anlamadığım nokta geçen sene ygs 1 ygs 2 ile alan yeler bu yıl neye göre alacak benim tyt ea sözel puanım hesaplanmış yinede geçen sene 1 ve 2 ile alan yerleri yazmam riskli mi olur ?

 42. Merak ediyorum da sadece TYT’ye girerek üniversite seçebiliyor muyuz? Yani şuan ki 11 aylık süreçte sadece TYT konularına çalışıp sınava girip iyi bir puan yaparak istediğim 4 yıllık üniversiteye girebilir miyim?

 43. Merhaba 2019 da sınava gireceğim ama merak ettiğim bir konu var. TYT’de sadece 9-10. sınıf konuları AYT’de ise 11-12. sınıf konuları soruluyor doğru mu?

 44. Merhaba ben bi aptallık ettim ve ayt başvurusu yapmadım 4 yıllık hemşirelik yüksekokulu istiyordum ve ayt ile alıyormuş hepsi bildiğiniz tyt ile alan hemşirelik yüksekokulu yokmu yurtdışında da olur diğer sorum 2 yıllık bir yer geldiğinde 1. Üniversiteyi dondurup 4 yıllığa geçersem hemşireliğin yanmaz degilmi?

   1. Hesaplanmaz ama seneye sadece tyt ye girip bu yil alınan ayt sonucu dahil olurmu puanlamaya yoksa seneyedemi ayt girmek gerekir tyt yle beraber

   1. o hesaplamayı biliyorum da yani aytde puan hesaplanırken sadece aytnin netleri mi geçerli yoksa tyt ve ek puanlar da katılıyor mu hesaplamaya

 45. İyi akşamlar. Ben Eşit Ağırlık öğrencisiyim. TYT sınavında FEN sorularını yapmak zorunda mıyım? TYT’de sadece Türkçe ve matematik yapmak mantıklı mı?

 46. Şimdi ben 2 yıllık att böllümünü istiyorum tyt den aldığını biliyorum ama ben hem tyt ye hemde ayt ye girecem ikisine girdikten sonra tytden tercih yapabilirmiyim yoksa ayt ye girdiğim için tytden tercih yapamazmıyım.

 47. Merhaba tyt ve ayt ikisinede girdim diyelim ve puanim dusuk geldi ben tercih yaparken sadece tytden tercih yapabilirmiyim

 48. Tyt sınavınö gectikten sonra 2 yıllık üniversite bölümlerini açıköğretim olarak hangi okullarda egitim alabiliriz ? İzmirden yazıyorum. Tesekkürler.

 49. Hocam iyi günler tyt ile yks başvuru yaptım fakat gideceğim bölüm tyt alıyor yks girmesem tyt etkiler mi

 50. Ben 98 doğumluyum bu sene sınavlara girmeyi düşünüyorum. Sadece Tyt sınavıyla 2 yıllığı kazanabilir mıyım? Bir sorum daha olacak konya necmettin erbakan üniversitesi grafik tasarım bölümünü tercih etmek istiyorum fakat taban puan ve kontenjanlarını bulamadım. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM..

 51. İstediğim bölüm tytden alıyo fakat aytyede başvuru yaptım aytden düşük puan alırsam tyt puanını etkiliyormu yoksa ayrı ayrı mı hesaplanıcak

 52. ben sakarya üniversitesi öğrencisiyim sorum şu olucak yukarıda da gördüm ama bir kaç kişiye dersane görevlilerine vs danıştım şu an ikilemde kaldım 0.5 net muhabbetinde kimisi diyor sadece tyt den 0.5 net yapsan yeterli ayt de yapmak zorunda değilsin kimisi diyor yapman gerekli sizde de gerekli yazıyor evet gülünecek bi rakam 0.5 net ama mat2 ne kadar uğraştıysam olmadı mat1 de 5-6 net yapabiliyorum şimdi ayt de de zorunlu mu 0.5 net ?

 53. Merhaba on lisans ve acikogretim icin sadece tyt ye girmemiz yeterli oluyormu 2.oturuma girmeye gerek yok degilmi

 54. Ben 2 yıllık üniversite istiyorum tyt girmem yeterli olucak mı yoksa ayt girmem gerekiyor mu

 55. AÖF için sadece TYT Sınavına girmem yeterli mi ? Alan yeterlilik sınavına girmeme gerek var mı ?

 56. açıköğretim 4 yıllık okul kazanabilmek ıcın hangı sınava gırmem gerekıyor tyt ıle gırebılıyormuyum yoksa baska bı oturuma da katılmam gerekıyor mu ?

 57. Matematiğim biyolojim kimyam ve fiziğim neredeyse hiç yok alanım eşit ağırlık matematik biyoloji kimya fizik yapmadan TYT den 177 puan alıp 2 yıllık myo’ya yerleşmem mümkün mü ?

 58. ben pamukkale üniversitesin de okuyorum .ama sınava tekrar çalışıp ilahiyat fak. gitmek istiyorum. nasıl çalışmam gerektiğini ve hangi derslere çalışmam gerektiğini bilmiyorum .tyt yemi ağırlık vermem lazım yosa yks yemi? . bide tercih yapıp üniye gittiğim için okul puanımdan kesinti olacak mı?

  1. İlahiyat Sözel bölümünden öğrenci alımı yapmakta. Sözelcilerin çözmesi gereken testler TYT Sınavı + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2. Ayrıca bir üniversiteye gittiğiniz için okul puanınızdan kesinti olacaktır.

 59. Tyt den aldığım örneğin 250 puanla istediğim bütün önlisans bölümlerine kesin olarak girebilecek miyim ?

 60. Tyt puanim yüksek örneğin 400 olsa ikinci oturuma yani yks ye girmeden de lisans tercihi yapabilirmiyim

 61. Ben aöl ogrencisiyim mezun oldum.hic matematigim yok.2 yillik bir bolum istiyorum.acaba tyt de matematik yapmadan baraji asabilirmiyim.ve baraj icin kac net gerekli.tesekur ederim

  1. Matematik yapmadan baraj açılabilir fakat diğer derslerden güzel bir net sayısı elde etmeniz gerekebilir. Baraj için kaç net gerekir onun için maalesef net bir cevap veremeyiz.

 62. Müzikten yetenek sınavı için tyt yeterli mi yoksa ikinci oturuma da girmelimiyim ve taban puan kaç

  1. 2017 yılı için PMYO baraj puanı 260 olarak belirlendi. Sitemizdeki rehber yazıları, çalışma taktiklerini okuyarak nasıl çalışmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir