TYT Nedir?
 • 16.288
 • 23 Nisan 2018
 • 29
 • 40

TYT Nedir? Temel Yeterlilik Testi Hakkında Detaylı Bilgi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş için yeni sınav sistemi hakkında detaylı bilgileri canlı yayında açıkladı. Yeni Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS. Bu sınavın en temel ismi olarak biliniyor, bu sınavın derinliklerine indiğimizde ise Temel Yeterlilik Testi isimli bir sınav ile karşılaşıyoruz. Öğrenciler şimdiden TYT Nedir? TYT Hangi Konular Çıkacak? gibi soruları araştırır oldu. İşte sınav ile ilgili detaylı bilgiler.

Yeni Gelen Kural!

Yeni sistem ile birlikte sınava yeni bir kural eklendi. TYT puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe ve Matematik testlerinden en az 0.5 NET yapmanız gerekiyor. Aynı kural AYT için de geçerli, çözeceğiniz testlerden en az 0.5 net yapmanız gerekecek. Alttaki tablodan ayrıntılı bilgiyi görebilirsiniz.

yenigelenkuralyks

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

Temel Yeterlilik Sınavı yani kısa ismi ile TYT artık yeni dönemde üniversite sınavlarına girecek arkadaşlar için hazırlanmış 1.oturum sınavıdır. Bu sınavda aynı eski YGS gibi Temel Matematik, Temel Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri derslerinden sorular sorulacak.

TYT sınavının genel olarak etkisi ise %40 olarak belirlenmiştir.

TYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

Temel Yeterlilik Testi’nde ise konu olarak karşımıza eski YGS konuları çıkıyor.  Aşağıda ki link üzerinden TYT ve AYT sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: 2018 YKS (TYT-AYT) Konuları Nelerdir?

TYT Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

30 Haziran Cumartesi günü TYT – Temel Yeterlilik Testi sınavı yapılacak ve bu sınavda 120 soru sorulacak. Sınav süresi ise 135 dakika olarak belirlendi.

TYT Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak?

 • 40 Temel Matematik
 • 40 Temel Türkçe
 • 7 Fizik
 • 7 Kimya
 • 6 Biyoloji
 • 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • 5 Felsefe Grubu
 • 5 Tarih
 • 5 Coğrafya 

TYT Baraj Puanları Kaç Olarak Ayarlandı? 

150’den yüksek alırsanız Önlisans yani 2 yıllık fakültelerine girebiliyorsunuz.

Yine TYT’den 150’den yüksek puan almak koşulu ile, adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir. 180 puana ulaşan adaylar Lisans yani 4 yıllık fakültelere girebilecekler. 

200’den yüksek alırsanız bu puanı seneye kullanabiliyorsanız. Nedir bu seneye kullanmak diyorsanız yani seneye sınava girmek istiyorsanız bu puanı kullanabiliyor ve bir daha TYT sınavına girmenize gerek kalmıyor.

TYT ile Alım Yapan Bölümler Nelerdir? 

Artık yeni düzenleme ile birlikte sadece tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT ile alım yapacak. Artık 4 yıllık yüksekokullar AYT ile alım yapacak. Eğer sizde TYT ile tercih yapacak ve istediğiniz bölümün ne ile alım yaptığını bilmiyorsanız aşağıda ki linke tıklayarak hangi bölüm TYT ile alıyor öğrenebilirsiniz. 

Tavsiye Yazı: TYT ile Alım Yapan Bölümler Nelerdir?

TYT Kaynak Tavsiyeleri Nelerdir?

Biliyorsunuz piyasada o kadar fazla kaynak var ki aralarından güzel, bizim için verimli olabilecek kitapları seçmek gerçekten çok zor oluyor. Bunu bildiğimiz için mezun arkadaşlarımıza sorarak oluşturduğumuz bir TYT kaynak listesi bulunmaktadır. Kolay, orta, zor seviyelere göre ayarladığımız listeyi ayrıntılı bir şekilde altta bulunan linkten öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: TYT Kaynak Tavsiyeleri – Hangi Kitapları Çözmeliyiz?

Nasıl Çalışma Programı Hazırlamalıyız?

Öğrenciyi başarıya ulaştıracak en önemli konulardan biri ise düzenli çalışmaktır. Düzenli çalışmak ise çalışma programından geçmektedir. Eğer öğrenci 1 haftası veya 1 ayı için iyi bir plan yapıyorsa başarı kaçınılmazdır. Öncelikle bizim önerimiz kendi programınızı kendiniz yapmanızdır. Ders çalışma programı nasıl yapılır bir fikriniz yok ise BURAYA tıklayarak nasıl hazırlanır başlıklı makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bizim 4 aylık olarak oluşturduğumuz bir örnek TYT Çalışma Programımızı bulunmakta. Onu örnek alarak da kendi zaman diliminize göre düzenleyebilirsiniz. TYT Çalışma Programına BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Merak ettiğiniz bir konu veya soru varsa yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

 • tarihinde yazıldı.
 • 29 yorum yapıldı.
 • 40