TYT

TYT Nedir? Temel Yeterlilik Testi Hakkında Detaylı Bilgi

atlasakademireklam
atlasakademireklam

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş için yeni sınav sistemi hakkında detaylı bilgileri canlı yayında açıkladı. Yeni Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS. Bu sınavın en temel ismi olarak biliniyor, bu sınavın derinliklerine indiğimizde ise Temel Yeterlilik Testi isimli bir sınav ile karşılaşıyoruz. Öğrenciler şimdiden TYT Nedir? TYT Hangi Konular Çıkacak? gibi soruları araştırır oldu. İşte sınav ile ilgili detaylı bilgiler.

Yeni Gelen Kural!

Yeni sistem ile birlikte sınava yeni bir kural eklendi. TYT puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik testlerinin birinden 0.5 NET yapmanız gerekiyor. Aynı kural AYT için de geçerli, çözeceğiniz testlerden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekecek. Alttaki tablodan ayrıntılı bilgiyi görebilirsiniz.

0.5 net kuralı

 

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

Temel Yeterlilik Sınavı yani kısa ismi ile TYT artık yeni dönemde üniversite sınavlarına girecek arkadaşlar için hazırlanmış 1.oturum sınavıdır. Bu sınavda aynı eski YGS gibi Temel Matematik, Temel Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri derslerinden sorular sorulacak.

TYT sınavının genel olarak etkisi ise %40 olarak belirlenmiştir.

TYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

Temel Yeterlilik Testi’nde ise konu olarak karşımıza eski YGS konuları çıkıyor.  Aşağıda ki link üzerinden TYT ve AYT sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: 2018 YKS (TYT-AYT) Konuları Nelerdir?

TYT Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

30 Haziran Cumartesi günü TYT – Temel Yeterlilik Testi sınavı yapılacak ve bu sınavda 120 soru sorulacak. Sınav süresi ise 135 dakika olarak belirlendi.

TYT Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak?

 • 40 Temel Matematik
 • 40 Temel Türkçe
 • 7 Fizik
 • 7 Kimya
 • 6 Biyoloji
 • 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • 5 Felsefe Grubu
 • 5 Tarih
 • 5 Coğrafya 

TYT Baraj Puanları Kaç Olarak Ayarlandı? 

150’den yüksek alırsanız Önlisans yani 2 yıllık fakültelerine girebiliyorsunuz.

Yine TYT’den 150’den yüksek puan almak koşulu ile, adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir. 180 puana ulaşan adaylar Lisans yani 4 yıllık fakültelere girebilecekler. 

200’den yüksek alırsanız bu puanı seneye kullanabiliyorsanız. Nedir bu seneye kullanmak diyorsanız yani seneye sınava girmek istiyorsanız bu puanı kullanabiliyor ve bir daha TYT sınavına girmenize gerek kalmıyor.

TYT ile Alım Yapan Bölümler Nelerdir? 

Artık yeni düzenleme ile birlikte sadece tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT ile alım yapacak. Artık 4 yıllık yüksekokullar AYT ile alım yapacak. Eğer sizde TYT ile tercih yapacak ve istediğiniz bölümün ne ile alım yaptığını bilmiyorsanız aşağıda ki linke tıklayarak hangi bölüm TYT ile alıyor öğrenebilirsiniz. 

Tavsiye Yazı: TYT ile Alım Yapan Bölümler Nelerdir?

TYT Kaynak Tavsiyeleri Nelerdir?

Biliyorsunuz piyasada o kadar fazla kaynak var ki aralarından güzel, bizim için verimli olabilecek kitapları seçmek gerçekten çok zor oluyor. Bunu bildiğimiz için mezun arkadaşlarımıza sorarak oluşturduğumuz bir TYT kaynak listesi bulunmaktadır. Kolay, orta, zor seviyelere göre ayarladığımız listeyi ayrıntılı bir şekilde altta bulunan linkten öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: TYT Kaynak Tavsiyeleri – Hangi Kitapları Çözmeliyiz?

Nasıl Çalışma Programı Hazırlamalıyız?

Öğrenciyi başarıya ulaştıracak en önemli konulardan biri ise düzenli çalışmaktır. Düzenli çalışmak ise çalışma programından geçmektedir. Eğer öğrenci 1 haftası veya 1 ayı için iyi bir plan yapıyorsa başarı kaçınılmazdır. Öncelikle bizim önerimiz kendi programınızı kendiniz yapmanızdır. Ders çalışma programı nasıl yapılır bir fikriniz yok ise BURAYA tıklayarak nasıl hazırlanır başlıklı makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bizim 4 aylık olarak oluşturduğumuz bir örnek TYT Çalışma Programımızı bulunmakta. Onu örnek alarak da kendi zaman diliminize göre düzenleyebilirsiniz. TYT Çalışma Programına BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Merak ettiğiniz bir konu veya soru varsa yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

72 Yorumlar

 1. Merhaba 2019 da sınava gireceğim ama merak ettiğim bir konu var. TYT’de sadece 9-10. sınıf konuları AYT’de ise 11-12. sınıf konuları soruluyor doğru mu?

 2. Merhaba ben bi aptallık ettim ve ayt başvurusu yapmadım 4 yıllık hemşirelik yüksekokulu istiyordum ve ayt ile alıyormuş hepsi bildiğiniz tyt ile alan hemşirelik yüksekokulu yokmu yurtdışında da olur diğer sorum 2 yıllık bir yer geldiğinde 1. Üniversiteyi dondurup 4 yıllığa geçersem hemşireliğin yanmaz degilmi?

   1. Hesaplanmaz ama seneye sadece tyt ye girip bu yil alınan ayt sonucu dahil olurmu puanlamaya yoksa seneyedemi ayt girmek gerekir tyt yle beraber

   1. o hesaplamayı biliyorum da yani aytde puan hesaplanırken sadece aytnin netleri mi geçerli yoksa tyt ve ek puanlar da katılıyor mu hesaplamaya

 3. İyi akşamlar. Ben Eşit Ağırlık öğrencisiyim. TYT sınavında FEN sorularını yapmak zorunda mıyım? TYT’de sadece Türkçe ve matematik yapmak mantıklı mı?

 4. Şimdi ben 2 yıllık att böllümünü istiyorum tyt den aldığını biliyorum ama ben hem tyt ye hemde ayt ye girecem ikisine girdikten sonra tytden tercih yapabilirmiyim yoksa ayt ye girdiğim için tytden tercih yapamazmıyım.

 5. Merhaba tyt ve ayt ikisinede girdim diyelim ve puanim dusuk geldi ben tercih yaparken sadece tytden tercih yapabilirmiyim

 6. Tyt sınavınö gectikten sonra 2 yıllık üniversite bölümlerini açıköğretim olarak hangi okullarda egitim alabiliriz ? İzmirden yazıyorum. Tesekkürler.

 7. Hocam iyi günler tyt ile yks başvuru yaptım fakat gideceğim bölüm tyt alıyor yks girmesem tyt etkiler mi

 8. Ben 98 doğumluyum bu sene sınavlara girmeyi düşünüyorum. Sadece Tyt sınavıyla 2 yıllığı kazanabilir mıyım? Bir sorum daha olacak konya necmettin erbakan üniversitesi grafik tasarım bölümünü tercih etmek istiyorum fakat taban puan ve kontenjanlarını bulamadım. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM..

 9. İstediğim bölüm tytden alıyo fakat aytyede başvuru yaptım aytden düşük puan alırsam tyt puanını etkiliyormu yoksa ayrı ayrı mı hesaplanıcak

 10. ben sakarya üniversitesi öğrencisiyim sorum şu olucak yukarıda da gördüm ama bir kaç kişiye dersane görevlilerine vs danıştım şu an ikilemde kaldım 0.5 net muhabbetinde kimisi diyor sadece tyt den 0.5 net yapsan yeterli ayt de yapmak zorunda değilsin kimisi diyor yapman gerekli sizde de gerekli yazıyor evet gülünecek bi rakam 0.5 net ama mat2 ne kadar uğraştıysam olmadı mat1 de 5-6 net yapabiliyorum şimdi ayt de de zorunlu mu 0.5 net ?

 11. Merhaba on lisans ve acikogretim icin sadece tyt ye girmemiz yeterli oluyormu 2.oturuma girmeye gerek yok degilmi

 12. Ben 2 yıllık üniversite istiyorum tyt girmem yeterli olucak mı yoksa ayt girmem gerekiyor mu

 13. AÖF için sadece TYT Sınavına girmem yeterli mi ? Alan yeterlilik sınavına girmeme gerek var mı ?

 14. açıköğretim 4 yıllık okul kazanabilmek ıcın hangı sınava gırmem gerekıyor tyt ıle gırebılıyormuyum yoksa baska bı oturuma da katılmam gerekıyor mu ?

 15. Matematiğim biyolojim kimyam ve fiziğim neredeyse hiç yok alanım eşit ağırlık matematik biyoloji kimya fizik yapmadan TYT den 177 puan alıp 2 yıllık myo’ya yerleşmem mümkün mü ?

 16. ben pamukkale üniversitesin de okuyorum .ama sınava tekrar çalışıp ilahiyat fak. gitmek istiyorum. nasıl çalışmam gerektiğini ve hangi derslere çalışmam gerektiğini bilmiyorum .tyt yemi ağırlık vermem lazım yosa yks yemi? . bide tercih yapıp üniye gittiğim için okul puanımdan kesinti olacak mı?

  1. İlahiyat Sözel bölümünden öğrenci alımı yapmakta. Sözelcilerin çözmesi gereken testler TYT Sınavı + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2. Ayrıca bir üniversiteye gittiğiniz için okul puanınızdan kesinti olacaktır.

 17. Tyt den aldığım örneğin 250 puanla istediğim bütün önlisans bölümlerine kesin olarak girebilecek miyim ?

 18. Tyt puanim yüksek örneğin 400 olsa ikinci oturuma yani yks ye girmeden de lisans tercihi yapabilirmiyim

 19. Ben aöl ogrencisiyim mezun oldum.hic matematigim yok.2 yillik bir bolum istiyorum.acaba tyt de matematik yapmadan baraji asabilirmiyim.ve baraj icin kac net gerekli.tesekur ederim

  1. Matematik yapmadan baraj açılabilir fakat diğer derslerden güzel bir net sayısı elde etmeniz gerekebilir. Baraj için kaç net gerekir onun için maalesef net bir cevap veremeyiz.

 20. Müzikten yetenek sınavı için tyt yeterli mi yoksa ikinci oturuma da girmelimiyim ve taban puan kaç

  1. 2017 yılı için PMYO baraj puanı 260 olarak belirlendi. Sitemizdeki rehber yazıları, çalışma taktiklerini okuyarak nasıl çalışmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir