TYT

TYT Nedir? (Kapsamlı Rehber & Merak Edilen Sorular)

Lise öğrencilerinin üniversite kazanabilmeleri için girmeleri gereken bir sınav bulunmaktadır. Bu sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS. YKS sınavı 3 oturumdan oluşmaktadır. Bu sınavda ilk oturum olarak Temel Yeterlilik Testi isimli bir sınav ile karşılaşıyoruz. Bu yazımızda TYT Nedir? sorusunun cevabını arayan öğrenciler için detaylı bir rehber oluşturduk. Hazırsanız başlayalım.

TYT Nedir?

TYT yani açılımı ile Temel Yeterlilik Testi, üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için hazırlanmış 1.oturum sınavıdır. Bu sınavda öğrencileri Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri testleri beklemektedir. Sınava girecek tüm öğrenciler her testten sorumludur ve her bir soru öğrencilere puan kazandırabilmektedir. Eğer bir öğrenci üniversite kazanmak istiyorsa TYT sınavına girmek zorundadır. İstediği bölüme ve üniversiteye göre ise diğer oturumlara girmek isteğe bağlıdır.

TYT Hangi Sınıfları Kapsar?

TYT sınavında karşımıza çıkacak sorular okulda işlediğimiz 9 ve 10. sınıf konularını kapsamaktadır. Bu sınavda daha çok öğrencilere mantık ve okuduğunu anlama soruları sorulmaktadır.

TYT’ye Kaçıncı Sınıf Öğrencileri Girebilir?

Öğrencilerin merak ettiği bir diğer soru ise TYT sınavına kaçıncı sınıfta girileceğidir. Temel yeterlilik sınavına sadece lise son sınıf öğrencileri, liseden mezun olmuş öğrenciler girebilmektedir. Ben üniversitede okuyorum TYT sınavına girebilir miyim? diye soruyorsanız cevabımız evet. Üniversite okumanız sınava girmenizi engellemez. Sizlerin de sınava girme hakkı vardır.

Sadece TYT sınavına girebilir miyim? diye soruyorsanız cevabımız evet. Sadece TYT sınavına girip 2 yıllık bölümler veya yetenek sınavı ile alan bölümler için tercih verebilirsiniz. Diğer oturumlara girmek zorunda değilsiniz.

TYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

Temel Yeterlilik Testi’nde 9 ve 10.sınıf konuları çıkıyor. Aşağıda ki link üzerinden TYT ve AYT sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.TYT Baraj Puanları Kaç Olarak Ayarlandı? 

TYT puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız TYT sınavından 150 ham puan almanız gerekmektedir. Aldığınız puana göre önlisans yani 2 yıllık bölümler için tercih verme hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca puanınızın hesaplanmasını etkileyen 0.5 net kuralı bulunmaktadır. Bu kural ile ilgili bilgilere 0.5 net kuralı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

TYT ile Alım Yapan Bölümler Nelerdir? 

Artık yeni düzenleme ile birlikte sadece tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT ile alım yapacak. Artık 4 yıllık yüksekokullar AYT ile alım yapacak. Eğer sizde TYT ile tercih yapacak ve istediğiniz bölümün ne ile alım yaptığını bilmiyorsanız aşağıda ki linke tıklayarak hangi bölüm TYT ile alıyor öğrenebilirsiniz.

 

TYT Kaynak Tavsiyeleri Nelerdir?

Biliyorsunuz piyasada o kadar fazla kaynak var ki aralarından güzel, bizim için verimli olabilecek kitapları seçmek gerçekten çok zor oluyor. Bunu bildiğimiz için mezun arkadaşlarımıza sorarak oluşturduğumuz bir TYT kaynak listesi bulunmaktadır. Kolay, orta, zor seviyelere göre ayarladığımız listeyi ayrıntılı bir şekilde altta bulunan linkten öğrenebilirsiniz.Nasıl Çalışma Programı Hazırlamalıyız?

Öğrenciyi başarıya ulaştıracak en önemli konulardan biri ise düzenli çalışmaktır. Düzenli çalışmak ise çalışma programından geçmektedir. Eğer öğrenci 1 haftası veya 1 ayı için iyi bir plan yapıyorsa başarı kaçınılmazdır. Öncelikle bizim önerimiz kendi programınızı kendiniz yapmanızdır. Ders çalışma programı nasıl yapılır bir fikriniz yok ise sitemizde bulunan “Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır” başlıklı makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bizim 4 aylık olarak oluşturduğumuz bir örnek YKS TYT Çalışma Programımızı bulunmakta. Onu örnek alarak da kendi zaman diliminize göre düzenleyebilirsiniz. 

TYT Puanımız Nasıl Hesaplanıyor?

ÖSYM sınavdan önce sınavlar ve dersler için katsayılar paylaşmaktadır. TYT sınavını yüzde olarak ele alırsak katsayılar %33 türkçe ve matematik, %17 ise fen bilimleri ve sosyal bilimler şeklinde diyebiliriz. Bu katsayıları 1 soru üzerinden ele aldığımızda türkçe ve matematik 3.3, fen bilimleri ve sosyal bilimler 3.4 puan kazandırmaktadır. Aslında bu hesaplarla uğraşmaya gerek yoktur, yks tyt puan hesaplama sistemimizi kullanarak puanınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.TYT Nedir sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdik. Hakkında merak ettiğiniz bir konu veya soru varsa yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.


180 Yorumlar

  1. selamlar 2 yıllık att için sadece tyt ye girmek yeterli olacak mıdır ? ve sadece tyt ye girersek OBP ekleniyor mu ?

  2. 2021 de bu sene tek tyt girsem seneye 2022 de tek ayt girsem 2022de 2021deki tyt ‘yı kullanabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu