2021 ALES Puan Hesaplama [Sıralamanı Öğren]

Doğru Yanlış Net
Sayısal(50)
Sözel(50)
Hesaplama Sonuçları
Puan Sıralama
Sayısal
Sözel
Eşit Ağırlık

ALES Puan Hesaplama

Sistemimiz ile birlikte güncel verilerle ALES puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. Hesaplama sistemimiz ÖSYM’nin yaptığı ALES değişikliklerine uygun olarak tasarlanmıştır. Yeni sınav sisteminde 50 Sözel ve 50 Sayısal olmak üzere toplam 100 soru sorulmaktadır. Bu 100 soru için ise 150 dakika gibi bir süre verilmektedir. 1 ilkbahar dönemi ve 2 sonbahar dönemi olmak üzere yılda 3 kere sınav yapılmaktadır. Sınavlardan aldığınız puanları 5 yıl süreyle kullanma imkanınız vardır.

ALES Puan Türleri ve Katsayıları

ALES Puan Hesaplama sistemimiz sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere 3 puan türünün katsayılarına göre ayarlanmıştır. Peki 1 sayısal veya 1 sözel netinin puan türlerimize kazandırdığı puan ne kadar oluyor altta bulunan tablodan öğrenebilirsiniz.

Test Türü Sayısal Sözel Eşit Ağırlık
1 Sayısal Neti 0.8 Puan 0.250 Puan 0.5 Puan
1 Sözel Neti 0.4 Puan 1 Puan 0.750 Puan

Son ALES sınavının ortalama değerleri bu şekildedir. Standart sapma ile bu değerlerde her sene değişiklikler olabiliyor. Fakat çalışmalarınızı bu tabloya göre şekillendirirseniz daha yüksek puan alma şansınız olacaktır. ALES Puan Hesaplama ile net puan denemeleri yapabilirsiniz.

ALES En Yüksek Puan Kaç?

Sınavdan alabileceğiniz en yüksek puan 100 olarak belirlenmiştir. Doğru ve yanlışlarınızı girdikten sonra hem net sayılarınızı hem puan türlerine göre kaç puan aldığınızı öğrenebilirsiniz.

ALES Sıralama Hesaplama Nasıl Oluyor?

ALES puan hesaplama sistemimizde kullanılan sıralamalar ÖSYM’nin yayınladığı yığınsal tablolar ve en son sınava giren öğrencilerin verilerine göre düzenlenmiştir. Sıralama hesaplaması size tercih zamanı çok faydalı olacaktır.

Sitemizde ALES üzerine “çıkmış sorular, Sınavda hangi konular çıkıyor? ALES ne zaman?” gibi pek çok içerik bulunmakta, bu içeriklerimizi de mutlaka okumalısınız. Size çok katkı sağlayacağından emin olabilirsiniz

4 Yorumlar

  1. Arkadaşlar Türkçe 27.25 Net ,, Mat 2.5 Net Eşit ağırlıktan kaç puan gelir tahmin alabilir miyim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu