TYTYKS

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları

Hepiniz merhaba, bu yazımızda sizler için YKS (TYT-AYT) Konuları listesini paylaşıyoruz. Fakat bundan önce yeni sistemden biraz bahsedelim. Biliyorsunuz artık YGS ve LYS sınavları kaldırıldı ve sistemde bir değişikliğe gidildi. bu sınavların yerine genel adı ile “Yükseköğretim Kurumları Sınavı – YKS”  geldi. Bu sınav ise , oturumdan oluşmakta. 1.oturum Temel Yeterlilik Testi yani kısa hali ile TYT, 2.oturum Alan Yeterlilik Testi yani AYT, son olarak 3.oturum ise Yabancı Dil Testi YDT. Sınavlar Haziran ayının bir haftasonu içerisinde yapılacak. Sınava kalan süreyi öğrenmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu konumuzda sizler için YKS (TYT-AYT) sınavında çıkacak konuları paylaşıyoruz. Öncelikle TYT sınavında 40 Temel Matematik, 40 Temel Türkçe, 7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji ayrıca 5 din, 5 felsefe, 5 tarih ve 5 coğrafya olmak üzere toplam 120 soru sorulacak. Bu sınavda genel olarak 9 ve 10.sınıf konuları karşımıza çıkıyor. Bu sınav olduktan sonra ise alan sınavları yani AYT ve YDT sınavları karşımıza çıkıyor. AYT sınavı TYT sınavından 1 gün sonra yani 24 Haziran tarihinde gerçekleşecek. AYT’de 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve 40 Sosyal Bilimleri 2 testi karşımıza çıkacak. YDT sınavında ise 80 yabancı dil sorusu sorulacak.

Aşağıda ki linklere tıklayarak 2020 YKS (TYT-AYT) konuları ve soru dağılımlarına ulaşabilirsiniz.

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları

TYT Konuları ve Soru Dağılımları 

TYT TÜRKÇE KONULARI
TYT MATEMATİK KONULARI
TYT GEOMETRİ KONULARI
TYT FİZİK KONULARI
TYT KİMYA KONULARI
TYT BİYOLOJİ KONULARI
TYT TARİH KONULARI
TYT COĞRAFYA KONULARI
TYT FELSEFE KONULARI
TYT DİN KÜLTÜRÜ KONULARI

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT MATEMATİK KONULARI – YKS
AYT GEOMETRİ KONULARI – YKS
AYT FİZİK KONULARI – YKS
AYT KİMYA KONULARI – YKS
AYT BİYOLOJİ KONULARI – YKS
AYT EDEBİYAT KONULARI – YKS
AYT COĞRAFYA-1 KONULARI – YKS
AYT TARİH KONULARI – YKS
AYT COĞRAFYA-2 KONULARI – YKS
AYT FELSEFE GRUBU KONULARI – YKS
AYT DİN KÜLTÜRÜ KONULARI – YKS

YDT Konuları ve Soru Dağılımları

YDT YABANCI DİL KONULARI – YKS

NOT:  Bu liste MEB’in oluşturmuş olduğu ders kitapları ve konulara göre hazırlanmıştır. YKS (TYT-AYT) Konuları ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Ayrıca en çok sorulan soruların cevabını yorum yazmak ile uğraşmadan sizler için cevaplıyoruz.

En Çok Merak Edilen Sorular

TYT Baraj Puanı Kaç ve Barajı Geçmek için Kaç Net Yapmalıyım?
TYT Baraj Puanı 150 olarak belirlenmiştir. Bu puana ulaşabilmek için 20 civarı net yapmanız yeterli olacaktır.

TYT puanım okul puanımla beraber 150’yi geçerse barajı geçmiş olur muyum?
Hayır. Barajı geçmek için okul puanınız olmadan yani ham puanınız 150’yi geçmesi gerekiyor.

TYT puanım ile 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edebilir miyim?
Hayır. TYT puanı ile 2 yıllık önlisans ve açıköğretim bölümlerini ve özel yetenek sınavlı bölümleri tercih edebilirsiniz.

TYT sınavında hangi testlerden sorumluyum? Hangi testleri çözmeliyim?
Bu soru çok sık geliyor. TYT sınavında çözeceğiniz her soru size puan kazandıracaktır. Puan türünüze özel çözmeniz gereken bir test yoktur. Tüm testler sizin TYT puanınızı yükseltecektir. Fakat puanınızın hesaplanması için Türkçe veya Matematik testlerinin birinden en az 0.5 ne yapmanız gerekmektedir.

AYT sınavında aldığım puan TYT puanımı etkiler mi?
2.sınavda aldığınız puan TYT puanınızı etkilemez. Yani siz 2 yıllık bir bölüm tercih etmek istiyorsunuz fakat AYT sınavına da girmek istiyorsunuz. Kendinizi denemek için AYT sınavına girebilirsiniz. TYT puanınız değişmeyecektir.

Yetenek sınavlarına hazırlanıyorum TYT sınavı yeterli olur mu?
Yetenek sınavı gerektiren bölümler için ilk oturum olan TYT sınavına girip istediğiniz bölüm için geçerli puan almanız yeterli olacaktır.

Şu bölümü istiyorum, şu kadar net yapsam yeterli olur mu?
Bu soru öğrenciler tarafından çok sorulmakta. Fakat bu soruya maalesef kimse net bir cevap veremez. Çünkü sınavın kolay mı yoksa zor mu olacağını bilemiyoruz. Zor bir sınavda daha az net bile yeterli olurken kolay bir sınavda çok daha fazla net yapman gerekebilir.

Dil bölümüne gitmek istiyorum AYT sınavına girmek zorunda mıyım?
Dil bölümünden tercih yapacak öğrenciler ilk oturum olan TYT ve son oturum olan YDT sınavlarına girmeleri yeterli olacaktır.

Sayısalım Eşit Ağırlık bölümlerini tercih edebilir miyim?
Eğer o puan türünün testlerini çözüp yeterli puan alırsanız o puan türüne ait bir bölüm tercih edebilirsiniz.

Sayısalcılar hangi testlerden sorumlu?
Sayısal öğrenciler 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumludurlar.

Eşit Ağırlık öğrencileri hangi testlerden sorumlu?
Eşit Ağırlık öğrencileri 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testlerinden sorumludurlar.

Sözel öğrenciler hangi testlerden sorumlu?
Sözel öğrenciler 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testlerinden sorumludurlar.

Eğer cevaplar sizi tatmin etmediyse veya farklı bir sorunuz var yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bilgilendirme - 10

10

Genel Puan

YKS Konuları ve Soru Dağılımları Değerlendirilmesi

Yazı Değerlendirmesi: 3.9 ( 96 Kullanıcı Oyu)
En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ
En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ
Etiketler

İlgili Makaleler

620 Yorumlar

 1. Merhaba ben beden eğitimi öğretmenliği istiyorum 4 yıllık için sadece TYT’ ye girsem olur mu?

 2. Merhaba açık öğretim ilahiyat için tyt ye gireceğim sözelci olarak bütün sorulari cevaplayacam anladım ama ayt de ki Türk edebiyatına da girmem gerek mi

 3. şimdi ben tyt den iyi bir puan cektim ama 4 yıllık istiyorum aytde de sözel çözdüm alacağım netlerle barajı geçebilir miyim

 4. Merhabalar benim bir sorum olacaktı. Şimdi Biz Ayt de bölümumüze göre çözecez yaa tyt de demo aynı yoksa tyt de tüm derslerden mi sorumluyuz

 5. Eşit ağırlıkçı olarak tyt de fen çözmemek büyük bir kayıp olur mu? Çünkü zaten yapamadığım feni çalışmak yerine türkçe ve matematiğe ağırlık vermek daha doğru geliyor

 6. Merhaba, 2020’de sınava gireceğim fakat şimdiden çalışmak istiyorum. Bu konuların soru dağılımlarına göre çalışsam iyi olur mu? Çünkü değişme ihtimalleri var ve boşuna çalışmış olmak istemem.

 7. Ben sayısal öğrencisiyim ancak hukuk okumak istiyorum. Ayt de önce eşit ağırlık çözmek, sonra da vaktim kalırsa sayısal çözmek istiyorum. İki alanın da puanlarının birbirine etkisi olmayacak değil mi? Puan türlerim farklı farklı hesaplanacak.

 8. Merhaba benim sorum olucaktı
  Birinci sorum hani biz 150 puan tyt barajı yaptık diyelim iki yıllık bir universite tercihi yapabiliyoruz 4 yıllık için ise ayt den 180 yapmamız gerek ya 150 barajı geçince okul puanı eklendiğinde 180 i geçsek ayt barajını geçmiş olup ayt den yaptığımız puanlara tercih yapabiliyormuyuz ve ikinci sorum tyt ve ayt barajı geçtim diyelim ikisinin puaninin toplamıylamı net puanım çıkıyor iki sinav puaninin toplamıylamı tercih yapiyorum

 9. 2010 endüstri meslek lisesi mezunuyum 10 gün önce çalışmaya karar verdim tyt ve ayt de hangi soruları cevaplamalıyım, ve bunların sonunda nasıl başarıya ulaşabilirim….

 10. Bn simdj tyt cozdum ardindan ayt girdm sayisal yapiyom ayt de sayisali bitirip birazda sozelden soru cozersem o sozelin puanlari benim sayisalima etkisi oluyo mu yada siralamama bir faydasi olur mu

 11. merhaba ben sayısalcıyım ayt sınavında matematik ve fen dışında diğer derslerdende soru çözsem bana puan getirirmi

 12. Eşit ağırlık öğrencisiyim ve Att istiyorum bunun için ayt ve tyt’den hangi sınavlara girmem gerekiyor.

 13. Ben eşit ağırlık bölümü öğrencisiyim radyo televizyon veya halkla ilişkiler bölümü okuyabilirmiyim

 14. Mrb bn 11 sinif öğrencisiyim ayt tyt ye hazirlaniyorum meslek lisesinde okuyorum elektirik üzerine mühendislik istiyorum mat hic aram yok elektirik mühendislik fakültesi icin kac puqna ihtoyacim var hanhi konulqra calismaliyim birde bi ricam var konu anlatimli tüm dersler öneriniz varmi veya calisma yonteminiz varmi

 15. Yabancı Dil Sınavına girersem dört senelik üniversite kazanabilir miyim? Rus Dili ve Edebiyatı istiyorum ne kadar matematik gerekir? Felsefe ve diğer derslerden iyi net çıkarırsam matematiğe ihtiyacım kalır mı?

  1. Merhaba , yabancı dil sınavı olarak YDT sınavı hakkında bahsediyorsunuz acaba ?mesela ingizcem çok iyidir . YDT sınavını kazanırsam o bölümü kazanmak için bu sınav yeterli oluyor mu ? Bilgi verebilir misiniz lütfen ? Teşekkür ederim .

 16. Mrb hocam sınavda matematikle fazla ıyi değilim 10 15 soru yapsam geri kalan sorular boş bıraksam sıkıntı olurmu

 17. MERHABA eşit ağırlıkçıyım ve sadece eşit ağırlık puanımın hesaplanmasını istiyorum.Sorum şu:TYT de fen ve sosyal soruları türkçe ve matematik kadar mı puan getirecek.KATSAYILAR nasıl?

 18. Mrb tyt puanim ayt den yuksek olursa ve ben 4 yıllık universteye gitmek istersem tyt ve ayt toplanir mi

 19. Merhabalar ben endüstri meslek lisesi son sınıf okumaktayım erkek hemşire olmak istiyorum olabilir mi ama sözelciyim ne yapmam lazım ve ayt tyt ikisine girmem lazım mı

 20. Iyi günler ben hukuk fakültesini kazanmak istiyorum hangi dersleri ve hangi konuları yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

 21. merhaba hocam 4 yıllık çocuk gelişimi bölümü istiyorum istiyorum EA ile alıyor türkçe ve sosyal bölümden iyi net çıkarırsam matematik yapmadan puanım hesaplanır mı

 22. Merhaba ben anestezi bölümü okumak istiyorum ama eşit ağırlıktan sınava gireceğim yeterli puanı alırsam anestezi bölümüne gidebilir miyim yoksa fen sorusu da yapmak gerekir mi

 23. Ben 11. Sınıf dil bölümündeyim. 4 yıllık okumak istiyorum. Tyt ve Yds’ye girsem olur mu? Ayt’ye girmem gerekli mi? Acil cevaplarsanız sevinirim.
  Teşekkürler.

 24. merhaba ben att olarak görev yapmaktayım devlet memuruyum iki yıllık iş sağlığı ve güvenliği mezunuyum ayrıca dgs ilede acikogretim sağlık yönetimi 4.sınıf öğrenciyim ama paramedik olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim lisans tamamlamali miyim yoksa tyt sınavına girebilmek için tamamlamamalimiyim

 25. Merhaba ben AÖL den mezun’um ve (4 yıllık açık öğretim şeklinde) halka ilişkiler ve reklam (vb) bölümünü okumak istiyorum tyt ye girsem yeterli olur mu? ayt ye girmeliyim veya gireceksem hangi derslere çalışmam gerekli gibi bir çok sorum var bana yardımcı olabilirmisiniz ??

 26. Hocam merhaba geçen sene tyt de 0.5 kuralı vardı matematik ve türkçeden, bu sene sanırım 1 tanesinden 0.5 yapmamız yetiyor ben öyle okudum da ? sizin bir bilginiz var mı 0.5 kuralı ile ilgili

 27. 10.sınıf Sayısal öğrencisiyim. Sayısal öğrenciler 1.oturum tyt ve 2.oturum ayt de saDece matematik ve fen Bilimleri derslerinden mi soru çıkıcak acaba? 2.oturum ayt de coğrafya, tarih, din k. Felsefe edebiyat olmayacak mı?

 28. Moda tasarımın en az 2 yılını tutturmam gerekiyor ama 4 yıllığı da denemek istiyorum. hangi sınavlara girmeliyim ? birde yks de uzaktan eğitimmi alıyoruz sadece ben uzaktan istiyorum mümkün mü bu bölüm için ?

 29. merhaba ben sadece ayt sınavına giricem 2 senelik üniversite kazanmam için ayt yeterli olur mu

 30. sözelciyim 4 yıllık kazanabilmek için tyt ve ayt den aşağı yukarı kaç netim olması gerekir

 31. 7 yıllık gardiyanim.psikolojik danışma ve rehberlik öğretmenligi okumak istiyorum.malum epey bir zaman sonra gireceğim.2001mezunuyum.o zamanlar ok 3.idim diploma puanım 39 idi. lütfen başvuruyu kaçırmadan hangi konulara ağırlık vermem gerekiyor bir de her dersten kaç net yapmak gerkiyor yardımcı olursaniZ çok mutlu olurum.sagolun.

 32. Merhaba ayt konulari kaçıncı sınıf konularıdır ve kaçıncı sınıf kitaplarına çalışmalıyım

 33. Birşey sorabilirmiyim . Ben tıp fakültesi hedefledim . Matematikten kaç net yapmam yeterli olur yardımcı olur musunuz. 11.sinifim şimdiden çalışsam süre yetermi .

 34. Merhabalar 4 yillik guzel bi bolum tyt turkceden 20 mattan 5 aytden sadece turkce 20 olsa sizce olur mu ?
  Acikogretim bu arada. Cok tesekurler simdiden

 35. sayısal mezunuyum ama cocuk gelisimi açık ögretim istiyoru. 4 yıllık cozdugum soruların alanları sınavımı ne kadar etkiler hangi alanda cozmem gerek

 36. Ben diyelim Ayt sınavında bütün hepsini çözmek istedim matematik hariç fen ve Türkçe ve sosyal bilimler puan hesaplamamdan birşey olurmu eşit ağırlık gibi olurmu yani

 37. Ben PMYO’na gitmek istiyorum. Sadece tyt sınavına girmem yeterli olur mu? Yoksa ayt sınavına da mı girmek zorundayım acaba?

 38. Merhabalar.ben 34 yasindayim ve 2 yillik univ.mezunuyum.bolum degistirmek icin tekrar 2 yillik farkli bir bolum okumak istiyorum.yerlesebilecek bir puan alirsam yaşım unv.girmede sıkıntı olurmu.

 39. Merhaba hayırlı günler
  Ben açık öğretimde ise okuyorum liseden mezun olunca sadece ayt’ye girerek radyolok olabilir miyim?
  Teşekkür ederim

 40. Merhaba iyi gunler benim bir sorum olucaktı ilahiyat bölümünü kazanmak istiyorumda hangi sınava ve hangi derslerde basarili olmam gerekir acil cevap verirmisiniz

 41. Ben günde 120 soruya çıkıyorum konularım tam bitmediği için ama çözdüklerim hep içime sinmiyor neden böyle oluyor
  hocam 1-2 saat derse ara verince bugün hiç çalışmamış gibi hissediyorum şimdiden teşşekür ederim

 42. Merhaba ben 2018 haziran ayında sinava girdim tercih de yaptim universite de okuyorum ama 2019 degilde 2020 de bir daha girmeyi dusunuyorum okul puani eklenir mi diye soracaktim cevaplarsaniz cok memnun olurum.

 43. Ben PMYO’na gitmek istiyorum. Sadece tyt sınavına girmem yeterli olur mu? Yoksa ayt sınavına da mı girmek zorundayım?

  1. Merhaba. Bende PMYO düşünüyorum. Sadece tyt yeterli olacaktır. Tyt de sınırı geçmen yeterli. Ben bir yerleri garantilemek için ayt ye de gireceğim ne olur ne olmaz. Zaten polislik 2 yıllık olduğu için 1. basamak sınavından alır 🙂

 44. Hocam ben 10. Sınıfım şimdiden yks sınavına hazırlanmak istiyorum ama çevrem şimdi çalışmaya başlarsam öğrendiklerini 12. Sınıfta unutursun diyorlar sizce ne yapmalıyım

  1. Simdi calismaya baslarsan bu ilerisi icin hazirlik olur son sinifa geldiginde her kes konu calisirken sen sadece soru ve deneme cozersin buda seni iyi yerlere tasir.

  2. Sakın sakın dinleme başlanan gereken yıl 10. Sınıf zaten. 12. Sınıfta pişmanlığını yasar mezuna kalırsın. Kardeşim dediğim gibi yine söylüyorum sakın dinleme ve bir an önce başla mezuna kalmak istemiyorsan ve başarılı olmak istiyorsan. Bir öğrencinin ÖSYM bin hazırladığı sınavdan iyi bir puan alabilmesi için 3 yıl aktif ve de düzenli çalışması gerekir. Ve günde 12 saat ders çalışma kuralını da unutma, başarılar..

 45. merhaba ben meslek lisesi okuyorum ve matematiğe temelim yok iki yıllık bölüm kazanabilirmiyim

 46. Merhaba ben tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik okumak istiyorum ama sözelciyim mezun olalı çok oldu liseden Şu an 28 yaşındayım dışardan okuyup bitirmek istiyorum bu yeni sistemden hiç birşey anlamadım ben bana bi yol gösterirmisiniz o bölümü okumam mümkünmü acaba bide yks ye girmem yeterlimi bu bölüm için

 47. acık lise okuyorum üniversitede istedigim bölüme göremi sayısal veya sözel çalışmalıyım

 48. Ben liseden sayısal çıkışlıyım tytde eşit agırlık olarak çözebilrcrkmiyim? Bir de ben tyt de edebiyat dan sorumlu oluyor muyum?

  1. tyt de eşit ağırlık sayısal falan filan yok sözellerde matematik fizik kimya biyoloji çözecek sende bende

  2. tyt de her sorudan sorumlusun fakat ayt de eğer sayısalsan yalnız fen ve matematik yapmalısın

 49. mereba bişey sormak istiyorum ben çalışmaya başlayamadım sizce kalan zamanda en çok çıkan konulara bakmak mantıklı mı

   1. hocam iyi günler geometrim sıfır hedefim 150k tyt matematiğim geçen sene 20 net di bu sene çalıtım 30 a kadar çıkarıcağımı düşünüyorum geometri çalışmama ayt de etkilermi yani ayt geometri çok zor diyorlar temel bir geometri ile ayt de ne yapabilirim

 50. Tyt konuları kaçıncı sınıf konuları çıkacak ben meb kitaplarından çalışmayı düşünüyorum da

  1. Ben günde 120 soruya çıkıyorum konularım tam bitmediği için ama çözdüklerim hep içime sinmiyor neden böyle oluyor
   hocam 1-2 saat derse ara verince bugün hiç çalışmamış gibi hissediyorum şimdiden teşşekür ederim

 51. Merhaba. Yanlış doğruyu götürüyor mu? Ve de 0.5 puan ne demek. Bir de Yabancı Dil Sınavından %60 almamız gerekiyor yani şu mu demek 80 sorudan 48 doğru yapmam mı gerekiyor

 52. Hocam eşit ağırlık öğrencisiyim ama fen bilimlerinden de soru çözüp sayısalı mı yüksek tutmak istiyorum böyle birşey mümkün mü yani puanıma etki eder mi

 53. Merhaba ben üniversite sınavına grp açktan üniversite okumak istiyorm açıktan hangi bölümler daha iyi önü biraz açık (iş imkanı açısından)ayrıca açktan onuyup normal ünşversite okumak arasında ne gbi farklılıklar var ne gbi avantajları ve dezavantajları var cevaplarsanız çok memnun olurm teşekkürler şimdideb.

 54. Merhabalar, eşit ağırlık öğrencisiyim üniversite tercihimde bu yönde olacak bunun için tyt den türkçe-matematik-tarih- coğrafya çözmem yeterlimidir biyoloji-kimya fizik çözmesem bunun getirisi götürüsü nelerdir ?

 55. merhaba TM den sınava gircem ve Hacettepe çocuk gelişim istiyorum mat ve Türkçeden sonra hangi derslere ağırlık vermeliyim

 56. Makine Mühendisliği için hangi sınava gireceğim . Hangisine girmeyeceğim . Teşekür ederim.

 57. Merhabalar,
  İkinci üniversite olarak Açıköğretim İktisat yada İşletme okumak istiyorum. TYT-AYT sınavlarında hangi ders sorularını çözmeliyim.
  Teşekkürler.

 58. merhaba ben YDT sınavına girecek dil öğrencisiyim ama başarılı olucamı sanmıyorum AYT sınavınada girmek istiyorum puanımı nasıl artırabilirm

 59. İyi günler, 2019 TYT AYT sınavlarına hazırlanıyorum. Yeni başladım, sözel öğrencisiyim. Konuları kısa sürede anlayıp ezberleyebiliyorum.
  Akılda kalıcılık ve sınava kadar konuları yetiştirememe gibi sorunları nasıl çözmem gerekir?

 60. Merhabalar meslek lisesi cikisliyim 4 yillik universite istiyorum .2.oturuma katilmam gerekiyor mu acaba.?birde hangi konula beni kapsiyor. tesekkur edrim

 61. Hocam Fatih sultan Mehmet üniversitesi İslami ilimler bölümünü kazanmak için hangi sınavlara girmeliyim

  1. ben dil bölümündeyim 80 soruda yanlışlar doğruyu götürmicekdiye duydum doğrumu bide YDT sınıva ve AYT sınavının ikisinede birden girebilirmiyim

 62. Merhabalar, ben felsefe lisans mezunuyum yeniden sınava hazırlanmaya karar verdim. 6 ay gibi bir süre konuları toparlayarak derece yapmaya yeter mi ? Yeniden hukuk okumak istiyorum.

 63. TS puanı ile yerleştirilen bir bölüm istiyorum. AYT sınavında Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testlerinden sorumluyum. Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden de sorular çözmek sıralamamı yükseltir mi? Teşekkürler.

 64. Merhaba sayısalcıyım tyt ayt ortak konularında edebiyat tarih coğrafya beni ilgilendiriyor mu

 65. Hocam 2 yıllık açık öğretime girmek istiyorum sözelciyim hangi sınava girmem gerekir

 66. ben ameliyat hizmetleri bölümünü istiyorum2 yıllık ayt sinavina girmeme gerek varmı?

 67. Merhaba hocam bn bir cocuk annesyim lise cocuk gelisimi mezunuyum zmnda aksilikler oldu giremedim uni suan acik ogretim sosyal hizmetlerde kaydim var bn okul oncesi okumak istiorum bunun icin kac puan almm gerekior bilgi verirseniz sevinirim tesekkur ederim

  1. 4yıllık polislik okulu diye birşey yok dışardan 4yıllık üniversite okuyup PAEM den komiser olunuyor ve kurum içinden alınıyor.

 68. Hocam öncelikle merhaba. Mesela sayısalcıyım ama bildiğim tüm soruları çözmek istiyorum. Yani sözelde dahil. Gitmek istediğim bölüm sayısal bi bölüm ise sözelin o bölüme faydası yok öyle değil mi? Ama çözdüğüm sorular genel puanımı yükseltir yanlış mıyım?

 69. Açıköğretim ilahiyat istiyorum AYT den eşit ağırlık çözdüm tercih edemezmiyim 4 yıllık puanım yeterse.yada tyt puanımla iki yilliğinı tercih edebilirmiyim

 70. 2 yıllık bir gıda teknikerliği bölümünüc 4 yıllığa tamamlarsam mühendis olabilirmiyim

 71. Ben hemsirelik istiyorum diyarbakırda okumam şart sayısalımda iyi değil türkçe fen yapsam olurmu hocam

 72. 2016 mezunuyum okul puanım 41 gelmişti. Simdiki sistemde de ek puan geçerli olacak mi. Hiç tercih yapmadim

 73. Ben çocuk gelişimi mezunuyum.Üniversite sınavına hazırlanıyorum da hangi kitaplardan çalışmalıyım.Lütfen cevap yazın

 74. Tarih bölümü mezunuyum hatta formasyon da aldım. Ama iki yıllık bir bölüm okumak için bu yıl üniversite sınavına girmem gerekiyor. YKS sınavından aldığım sonuç daha önce tercih edilen yerleştiğim için düşer mi hocam ?

 75. Mrb ben 2018 mezunuyum tercih yaptim ama hicbir bolume yerlesemedim okul puanimi tekrar girecegim sinavda yerlsetirme yapilirken kullanilacak mi?

   1. Hocam merhaba benim tyt temwlim ve ayt yok ben bunları beraber mi çalışsam yoksa tyt çalışıp sonramı ayt çalışsam sayısalım cevabınız çok önemli benim için

 76. Merhaba hocam ben açık öğretim oğrencisiyim açık lise de bölüm seç yok ilahiyat istiyorum sadece sözel derslere çalışsam olur mu

 77. esit ağırlık bolumunde okuyorum ve çokuk gelışımı seçmek ıstıyorum kayserı dısı hangı ılde okuyabılırım

 78. Merhaba hocam ben sayısal çıkışliyım sağlıkla ilgili önlisans okumak istiyorum hangi sınavlara girmem gerekiyor

 79. Ebelik okumak istiyorum ama eşit agirlikciyim onun için 2 yıllık hangi sağlık bölümüne gidersem ebelik e geçiş yaparım

  1. Dgs ile ebelik bölümüne girebilmen için üniversitelerin 2 yıllık olan hemşirelik, ebelik veya ana çocuk sağlığı bölümlerini bitirmen gerekir. İstersen sayısal puanı ile 4 yıllık ebelik okuyadabilirsin.

 80. İyi akşamlar. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim. Bu sene tekrar YKS’ye girmek istiyorum fakat YGS-LYS’den çok farklı olduğu için sınav sistemini kavramakta zorlandım. Okul öncesi öğretmenliği bölümünü yazmak istiyorum fakat hangi sınavlara girilecek konu dağılımı nasıl fazla anlamadım. Kaç net yapmam gerekiyor okul öncesi için?

  1. Okul öncesi öğretmenliği sözel bölümüdür ve sözel testlerini çözmelisiniz. Yukarıda hangi testlerden sorumlu olduğunuz yazmaktadır. Ayrıca net sayıları üniversitelere göre değişir.

 81. Saglik meslek lisesi ogrencisiyim.
  4 yillik paramedic icin hem tyt hem ayt sinavina mi girmem gerekiyor bu durumda yardimci olur musunuz lutfen?

 82. Eşit ağırlık öğrencisiyim ama istediğim bi meslek çıkmadı karşıma puanıma göre mf meslekleri tercih edebilir miyim

 83. Merhaba ben açık ogretim lise okuyorum ve martta gircegim sinvla lise bitiyor. Duz lise okuyorum . Uni sinavina nasil calişicam inşaat muhendisligi istiyorum yardimci olusaniz sevinirim teşekkurler.

 84. Tyt ayt sınavlarının tam tarihi ne zaman acaba ? Her yerde farklı bir tarih gösteriyor.Teşekkürler

 85. Dil öğrencisiyim. Puanımı yükseltmek için ayt’ye girebilir miyim. Daha doğrusu ayt benim puanımı etkiler mi.

 86. Ayt konularından bazıları ile tyt konuları aynı onlara tekrar çalışmam gerekiyor mu

 87. Çıkmış sorulardaki en çok çıkan konuların olacağımız sınavda çıkma ihtimali diğerlerine göre daha mı yüksek ? Açıklarsanız sevinirim.☺

 88. Bu konular en son güncellenmiş olan konularmıdır? bildiğim kadarıyla bazı konular çıkarıldı ve siteler de hep farklı konular yazmakta??

 89. Ben bu sene ilk defa sınava giricem resim ogretmenligi veya mimarlik istiyorum her iki sinava da girecekmiyim ayt ye girersem sayisaldan mi sozelden mi esit agirliktan mi giricem yeni sistemle hicbi bilgim yok ayrintili bi sekilde cevaplarsaniz sevinirim

 90. Merhabalar. Lise mezuniyet yılım 2005 diploma notum 5 üzerinden 3.62-63 gibi birşeydi bu yeni sistem öabt puanında kaça tekabül ettiğini nasıl hesaplayabilim

 91. merhaba ben sınava tekrar gireceğim lisesde okuduğum bölüm makine bölümüydü bu yıl gireceğim sınavada sözelden gire bilirmiyim

 92. Mrb
  4 yıllık lisans bölüm seçmek için sadece AYTsınavına girsek oluyomu yoksa ikisinede girmek mecburimi

 93. ben ortebedik engelliyim bana kps de ek süre verildiği gibi yks da ek süre verilecekmi lütfen cevaplayın araştırdım cevap bulamadım

   1. Ama ayt konularına baktığımızda tyt konuları da var bu sebeple tyt 9 ve 10. Ayt ise 9 10 11 12 olması gerekmez mi ?

 94. Merhaba
  Ben konservatuar yetenek sınavına hazırlanıyorum hangi oturumdaki sınava girmem gerekiyor? Bir diğer sorum ise mesele sözelci biri her iki oturumada girip sözel testlerimi çözmesi gerekiyor. Lütfen yardımcı olun hangi oturuma çalışıcağımı bilmiyorum…..

 95. Konular kaç yıl değişmeyecek kardeşim 9. Sınıf simdiden başlasın istiyorum antremanlar matematik ten ama konulara değişirse boşuna çalışmış olur

 96. merhabalar ayt kısmında tm bölümüne gireceğim ama tyt’de bütün hepsine mi çalışayım yoksa tm kısmına mı

 97. Merhaba. Ben mezunum. Üniversiteye tercihim kabul olduğu halde gitmedim. Bu sen tekrar hazırlanıyorum. Acaba tut puanımı da bu seneki tercihler de tekrardan kullanma şansım devam ediyor mu ?

 98. Beni de aydınlatırsanız sevinirim. Onayladıktan sonra süre bitmeden tercih değişikliği oluyor mu

 99. Ben Meslek Lisesi Makine Bölümü Mezunuyum Bizde Sayısal-Sözel-Eşit Ağırlık Falan Olmadı Ben Nelerden Sorumlu Olacağım ?

 100. Allah aşkına bu yorumuma cevap verin çünkü okuldaki hocalarım da bu konu hakkında bir bilgi sahibi değiller. Ben 11. Sınıf mf öğrencisiyim. Bu seneye kadar felsefe görmedik ama tyt de nasıl felsefeden çözeceğiz. Diğeri de biz mantık görmedik bu seneki 9-10-12 görüyor. Fakat bizde o da kaldırıldı hocalar çıkacak çalışmanız gerek dedi. Biz şimdi müfredat dışı bir şeylere mi çalışmamız gerek.

 101. 2 yillik okumak istiyorum tyt de sadece sözel derslerde netim yüksek sayisal bi bölüm seçebilir miyim mesela hemşirelik gibi

 102. Bu sene sınava girdim. Tercih yaptım ve tuttu. Ama gitmedim bir sene daha hazırlanıcam. Peki bu sene aldığım tyt puanımı seneye de kullanma şansım var mı. Yoksa tercih yaptığım için tyt puanım da yanar mı?

 103. 2014 te liseden mezun oldum tekrardan üniversite ssinavlarına girmek istiyorum oluyor değil mi

 104. 2019 Tyt Ve Ayt sınavlarında kaldırılan konulardan soru gelme ihtimalü var mı? Yani eski müfredatı görmüş 12 ler yeni müfredattan mı sorumlu yoksa eski müfredattan mı?

  1. Gördüğünüz, öğrendiğiniz her konudan soru çıkacaktır. 9, 10 ve 11.sınıf müfredatı için eski müfredat, 12.sınıf müfredatı için yeni müfredat kullanılacaktır.

 105. Ben sayısalcıyım ama aynı zamanda ayt bölümünde eşit ağırlık kısmını yapmayı istiyorum eğer yaparsam ama eksilere düşersem bu sayısal bölümü etkilemez dimi şimdiden teşekkür ederim

 106. Sozel sinavinda matematik var mi ? Varsa temel matematik mi ? Konulari neler temel matematigin ?

 107. Tyt ve aytyi birlikte götürebiliceğimi düşünmüyorum Ocak’ın yarısına kadar tytyi bitirip aytye başlamayı düşünüyorum.Hata yapar mıyım bunu yaparsam sizce?

 108. Eşit ağırlıkcıyım hem Fen Bİlimleri Hem Sosyal bilimleri yapabiliomuyum Yaparsam etkisi ne olur ?

 109. Eşit ağırlık meslek lisesi 2012 mezunuyum… lisedeyken muhasebe bölümünü çok isteksiz okumuştum bu yüzden de diploma notum 67.54
  Sağlık problemlerimden ötürü de uzun süredir derslerle alakam yok. Bu yüzden hem unuttum sıfırdan başlaMAM gerekiyor. Dolayısıyla hem çok sıkı çalışmam gerekiyor.istediğim yer yüksek.Fakat kafam çok karışık. Hem de Nerden başlacağımı netleştirmek için bu 2 soru bilmem gerekiyor.
  1. SORUM Şimdi ben aynı neti yaptığım başka bir öğrenciyle misal diploma notu 100 olan biri/başka puan. Nasıl bi formül kullanılıyor acaba.aramızdaki puan farkı ne olacak, Diploma notundan ötürü.
  2.SORUM en düşük baraj puanı aldığımızı varsayarsak tyt ve ayt ayrı ayrı ikisinde benim her netim kaç puana denk geliyor derslere göre.Ve tyt deki 1 netim ayt i kaç puan etkiliyor. Bunun hesaplaması hangi formüllere göre yapılıyor.Ayrıntılı bir şekilde yazıp bi örnek verirseniz sevinirim Şimdiden çok çok teşekkür ederim…

 110. Ayt ye örnek veriyorum sayısal olarak girsek fakat sözelleri doğru yapıp tutturursak sözel alanları seçebiliyor muyuz ? Teşekkürler.

 111. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler testleri 9-10 mu yoksa 11-12 konuları ? detaylı bilgi verirmisiniz

 112. Esit agirlikciyim AYT den mat + turk dili ve edebiyati – sosyal bilimler 1 den sorumluyum.bu sosyal bilimleri 1 in icinde felsefe ve dinden de sorumlu muyum ? Yardimci olabilir misiniz lutfen .

 113. Diş Hekimliği Fakültesi için ne yapmam gerekiyor kaç net kaç puan hangi soruları çözmem yeterli lütfen???

 114. Açık lise öğrencisiyim 2 yıllık ön lisans okumak için tyt yeterli olur mu ayt ye girmem gerekli mi?

 115. Merhabalar ben sözelciyim ama aöf ön lisans çocuk gelişimi okumak istiyorum bunun için tyt şart peki ayt ye de girme zorunluluğum var mı? Birde tyt de istediğim bölümü okumak için matematik yapmam şart mı?

 116. ben eşit agırlıkcıyım eşitte bazı soruları yaptım ama sözeldeki soruları yapabildim benim puanım hanginden hesaplanır?

 117. Merhaba bilmediğimden soruyorumda ben sayısal yapıcam sınavda sormuştum edebiyat falan yaparsam diye düşürmez dediiz
  Peki bu sınavın sonuçları nasıl açıklanıyor acaba yani sözel şu kadar sayısal şu kadar diyemi yoksa hepsi berabermi açıklanıyor 400 puan diyemi ?

 118. Ben eşit ağırlık öğrencisiyim tyt de fen bilimleri çıkacak ama ve tyt ye herkes girecek o nasıl olacak sozelci napacak peki herkes girecekse?

 119. Sayısal bölümüyüm. Güzel sanatlar fakültesini istiyorum. Ayt ye de girip hem tercih yapıp hem de yetenek sınavına girebilir miyim?

 120. Hocam bazı sitelerde problemler konusunun bir kısmının çıkarıldığı söyleniyor bu doğrumudur acaba

 121. Merhabalar Ben birşey soracaktımda
  ayt de bölümümüzle ilgili olmayan dersleri yapmadığımızda acaba puan eksiliyomu yada yaptığımızda artıp yanlış yaparsak eksiliyomu acaba ?

   1. Peki Bilmediğimden Soruyorum bu puan türü sayısal sözel diyemi çıkıyor toplam çıkmıyormu acaba?
    yani sınavı bitirdik puanlar açıklandı sayısal şu kadar sözel şu kadar diyemi çıkıyor yoksa ayt şu kadar tyt şu kadar diyemi ?

 122. Iyi gunler ben liseyi bitireli 9 sene oldu simdi sinava hazirlanmak istiyorum kendi bolumum cocuk gelisimiydi acik ogretimden okumak istiyorum ne yapmam lazim hangi sinavlara girmem gerekiyor bilgi verirnisiniz

  1. polisliğin taban puanı 260 bunu geçip parkurda ve sözlü mülakatta güzel bir performans göstermen gerekir başarılar.

 123. Ben bu sene sadece tyt ye calişsam güzel bir puan alsam seneye de tekrar Ayt ye girsem sizce nasil bi fikir ama işte yine sınav sistemi değisir de ortada kalırsam

  1. Sakın üni kazanmak bu sistemle daha kolay seneye yeni sistem bütün çalışmalarını alt üst edebilir aytye daha fazla bakarak iyi yerleri kazanırsın

 124. Paramedik bölümü okuyacağım sadece tyt sınavına mı hazirlanacacağım. 2 yıllık önlisans
  Ayt sınavına da girip tyt puanını yükseltebilir miyim?

  1. TYT elinden geldiğince hepsini yapmaya çalış
   AYT de ise Sosyal bilimler 1 ve matematik yapman yeterli bu arasa hayırlısıyla bende psikoloji için hazırlanıyorum

 125. Merhabalar sayısalcıyım mühendislik için ayt de sadece matematik fen sorularını yapsam yeterli olur mu acaba ?

 126. tyt sınavında matematikten hiç soru çözmesem veya matematikten eksilere düşsem ama Türkçeden iyi net yapsam tyt puanım hesaplanır mı

 127. AYT sınavında sayısal öğrencisi matematik ve fen bölümünü bitirdikten sonra türkçe ve sosyal bölümünde rastgele işaretlemeler yaparsa puanına bir etkisi olur mu veya nette azalma durumu söz konusumudur?

 128. Gastronomi bölümüne girmeyi düşünüyorum hangi sınav bölümüne girmem gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  1. eşit ağırlık bölümünden hazırlanman lazım ben de gastronomi bölümünü hedefledim çünkü

 129. Merhaba ben 11. sınıfım mühendislik okumayı düşünüyorum. Daha çok sayılsalcıyım hangi derslere ağırlık vermem gerekir beni bu konuda bilgilendirirmisiniz lütfen

  1. fatih sen 1.oturumda: Türkçe ,Matematik, Fen, Sosyal Bilimler.
   2.oturumda: Matematik,Fen bilimleri.

 130. Merhaba ben 11. Sinifim esit agirligi sectim. Ilahiyata gitmek istiyorum ilahiyat sozelden aliyo sinava sozelden girsem kazanabilir miyim.

   1. Hocam burda yazılan 2019 tyt konuları kesinlikle dogrumudur bu şekilde mi konular yani kesin olarak bunu merak ettim

 131. Hocam öncelikle merhabalar. Ben bu sene 12. sınıfa geçtim. Benim evimin raflarında 9,10 ve 11. sınıftan kalma kitaplarım,defterlerim ve fasiküllerim var ve fazla yer kapladıklarını farkettim. Yeni kitaplar mı almalıyım, defterleri atmalı mıyım, yoksa özellikle sınav için saklamalı mıyım?

 132. Hocam elinize emeginize sağlık. Websayfanızın müdavimi oldum. Aradıgım herşey bu sitede var. Teşekkürler…
  2 hususta sorum olacak
  – Diger derslerde oldugu gibi Türkçenin AYT sınavına ait geçmiş yılların çıkmış soru dağılımı yok mu?
  Ve TYT çıkmış soru dağılım sütunu 2017 var. 2018 ilave edecekmisiniz?

  1. Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. AYT sınavında Türkçe dersi bulunmamaktadır. Edebiyat dersine bakabilirsiniz. Ayrıca tyt tablosuna 2018 soru dağılımı eklenmiştir.

 133. Hocam ben sayısaldan 280 yapmam için kaç net yapmam lazım. Birde sizce en iyi 2 yıllık bölüm hangisi

 134. Merhaba uzun süreden sonra sınava gireceğim ama kafam çok karıştı.Tyt tarih kitabı aldım ama bu kitaptaki konular ayt sınavı için geçerli mi.Yoksa ayt için de yeni bir kitap mı alacağım çözemedim.Bana yardımcı olabilirmisiniz

 135. Merhabalar sayısaldan gireceğim sınava din kültürü ve ahlak bilgisi dersini çözmem gerekiyor mu? çözmesekte olur mu ?

 136. Hocam dil bölümünü seçtim de sınavda çoğunlukla 9-10.sınıf konuları mı çıkar yoksa 11-12. Sınıf mı? Bilgi verirseniz sevinirim.

 137. Merhaba ben dil öğrencisiyim.Eğer ayt yede girersem bana kazandıracak bişeyi varmı veya girmezsem kaybedeceğim birşey varmı?Ayt den gelen puan tyt ye göre daha fazla olduğu için soruyorum.Cevaplarsanız sevinirim.

 138. Merhaba ben sayısal öğrencisiyim .Ayt den gitmek istiyorum ama sınava girmeden önce hocalar sürekli gideceğiniz üniversiteyi tyt%40 Ayt%60 etkiliyor diyordu nasıl oluyor bu anlamadım bilgilendirirseniz sevinirim.

 139. Merhaba;
  Benim yerleştirmede tyt: 260, sözel 288.
  Başarı sırası: 741163, ek puan: 281.
  Edebiyat fak gelir mi acaba?

 140. Hocam Ben sayısal bölüme gidicem diyelim ki testlerde sözel sorular çözdüm ve yanlış yaptım bunlar punanıma nasıl bir etki yapacak sayısal bir bölüme giderken sözel ve eşit ağırlıktaki yanlış sorular veya netler etki yapıyor mu

 141. İyi günler bir şey sormak istiyorum ben 21 yaşındayım hemşirelik 4. Sınıfa geçtim ama hayalim dişti benim bu meslekten beklentim saygınlık,çalışma hayatı rahat ve iyi kazanç elde etmesi sizce değer mi kontenjanlar arttığı için diş hekimler gelecekte işsiz kanlıcalar diyorlar ne kadar doğru ?

  1. Seni tebrik ederim 21 yasinda hemşirelik okuyorsun hemde son senen gurur duydum benim hayalimi sen yaşıyorsun bende hemşirelik sinavina hazirlaniyorum evli ve çocuklu olarak aklım başıma biraz geç geldi sozelci olarak sayisal derslerden zerre birşey anlamazdim is basa dusunce mecbur kaldim calismaya..Asla pişman olma mezun olunca gir sınava hedefini gerçekleştir asla okulunu bırak ma benden sana bir abla tavsiyesi…Daha cook gençsin bi bakmışsın kendini bir hastanın dişini tedavi ederken bulursunsen yeterki iste ablacım

 142. Hocam sağlık meslek liseleri için ek puan hala varmı,varsa kaç yıllıklara var açıklarmısınız.

 143. Hocam merhaba
  hukuk fakültesi istiyorum fakat TYT konuları ile zaman kaybetmek istemiyorum, bu yüzden baraj puanını geçecek kadar TYT’ye çalışıp ağırlığı AYT konularına vermek istiyorum. Sizce doğru bir çalışma tekniği olur mu ?

 144. meraba hocam bu sene, yani 2018 2.oturum ayt nın konu dağılımını eklerseniz sevinirim. teşekkür ederim.

 145. Soru dagilimlarina baktim son 2 yilda bolme ve bolunebilmeden hic soru cikmamis bu konuya calisirken fazla yogunlasaya gerek varmi?

 146. hocam 11.sınafa geçtim tm bölümünü seçtim. Fakat sınav hakkında bilgilendirme yapılmadı. Öncelikle tyt sınavı konularını mı yoksa ayt konularını mı bitirmeliyiz? TYT de fen dahil tüm sınav sorularından çözmek zorunlu iken AYT de ise fen çözmemize gerek yok değil mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 147. Hocam Problemler derken hangi problemler var sayı,kesir, yaş, hız, yüzde, işçi havuz, hız, karışım, faiz hepsi var mı?

 148. Yazınızda sınav süreleri hakkımda bir bilgi bulamadım sınavda ne kadar vaktimiz olacak açıklarmısınız?

 149. Merhaba, ben aöl okudum ve sayısal sözel ya da eşit ağırlık mıyım neyim bilmiyorum. Hangi derslerin testini çözeceğim hakkında bir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz?

 150. Merhaba, ben aöl okudum ve AYT de hangi derslerin testini çözeceğimi bilmiyorum, bu konuda bilginiz var mı?

 151. bugün yapılan tyt sınavına giremedim fakat ayt sınavına girip 4 yıllık bölüm okumak istiyorum tercih yapabilirmiyim

   1. peki bu girdiğim sınavdan çok yüksek puan alsam mesela başka hiçbir yolu yok mu hocam sınava geç kaldığım için almadılar ne yapsam olur yani

 152. Bu konuyla alakası yok ama bir sorum var. Sınava numaralı gözlükle girmek için fotoğraflarda gözlüklü olunmak zorunda mı ? ÖSYM kağıdında ve kimliğimde gözlüksüz fotoğrafım var gözlükle girsem bi sorun çıkar mı ona göre lenslerimle gireyim ( miyop olduğum için lenslerde kitapçığa bakarken net göremiyorum odaklanamıyorum yani )

 153. merhaba 2. otrumda yani ayt de çıkacak olan tarih ve coğrafya 11 12 tarih ve coğrafyasımı yoksa 9 ve 10 mu

 154. Merhabalar Hocam ;
  Buradaki ders konuları YÖK Başkanı tarafından mı bildiriliyor yoksa sizlerin tahmin ettikleriniz konu başlıkları mı ?
  Buradaki tüm konu başlıklarıyla ilgili sorular çıkacak mıdır ?
  Yanıtınızı bekliyorum TEŞEKKÜRLER ☺

 155. Hocam msü sinavina girecegim yeni sistemdeki sinavlarda neler yapmam gerekiyor hizli cevap verirseniz sevinirim severek takip ediyorum sizi

  1. Devamsızlıktan sınıfta kalındıgında, sınav başvurmuz iptal ediliyor mu bu sene tyt ve ayt sınavına girebiliyor muyuz?

 156. mesela tyt de veya ayt de matematik veyahut fen sorusu cozmesek bi sakincasi varmi sinav hakkinda illa her dersten soru cozme zorunlulugu varmi?

  1. TYT sınavında Matematik ve Türkçe testlerinden en az 0.5 net yapmak zorundasınız. Ayrıca AYT sınavında puan türünüzün gerektirdiği testlerde de 0.5 net yapmalısınız. Eğer yapmazsanız puanınız hesaplanmayacak.

   1. Hocam kılavuzda Her Birinden Kelimesi En az birinden olarak değişmiştir.. Yani 0.5 net kuralı bir ders e düşürülmüştür.. Güncel :))

 157. Merhaba.. ben anadolu unv aöf okuyorum acaba tyt ile tercih yapip örgün olarak farkli bi bölüm tercih edip okuyabiliyormuyum ?

 158. Ben giris belgeme din dersini göruyorum yazdım felsefe grubunun sorularınında sorularını cözecekmiyim yokda felsefe yerine dini mi cözevm

  1. YKS sınavı 3 oturumdan oluşmaktadır. 1.oturum TYT 2.oturum AYT yani alan sınavları 3.oturum ise yabancı dil testi olmaktadır. TYT sınavında 9 ve 10. sınıf konularından sormaktadırlar.

   1. Önerdiğiniz bir kitap yayın evi var mı yoksa aldığımız herhangi bir yayın evindende konu anlatım çözümlü sorular çalışmak mantıklı mı? Nihayetinde 9 ve 10. sınıflara çalışacağız..

 159. merhaba ben tm öğrencisiyim ayt sınavında sosyal ya da fen yapsam puanımı ya da sıralamamı etkilemez değil mi ?

 160. bence bu sayfa efsana her aradığım her konu hakkında araştırdığım şeyler burda ve arkadaşlar bu sayfa link atında sayfa büyüsün

 161. atçılık meslek yüksek okuluna gitmek için hangi puan türü istenmektedir
  ve hangi sınavları çözmem gerekir ?

 162. 1.oturumda bilgim kadarıyla iki yıllıklar alınıyor ve bu iki yıllıklar arasında salık bölümleri var anestezi … Vs ben 1.oturumdan en yüksek 280aldim mesela anestezi 250 yerleşebilir miyim yoksa YGS deki gibi sayisalim mi 280olmasi lazm

 163. Mesela ben 1.oturumdan 300 puan alsam istediğim herhangi bir bölümü seçebilir miyim yoksa ygs gibi dallara ayrılıp en iyi olduğun alandan mı seçeceksin

 164. merhaba tyt ve ayt paramı yatırdım fakat merak ettiğim ayt gününde nasıl ayarlanacak kimin ea-sayısal-sözele gireceği? yani ben sayısala girmek istiyorum fakat ea çıkışlıyım-aslında ösymde alanı yok yazıyor kısaca o gün hangisine girebileceğim benim elimde/seçimimle mi olacak?

 165. Açık öğretim ilahiyat için sadece tyt’ye girmem yeterli mi?
  Toplam kaç puan almam gerekiyor?
  Hangi dersten kaç doğru yapmam lazım?

 166. TYT, AYT, YKS toplam soru sayilari hangi derslerden çıkacak genel ve tam bir bilgi verir misiniz ?

 167. Açık lise mezunuyum hangi bölüme girmem gerekiyor tek oturum secebılırmıyım acil yardım

 168. Merhaba ben sayısal mezunuyum ama ilahiyat istiyorum ikinci oturumda sözel yapsam yeterli olur mu sayısal da mı yapmam gerekiyor hangi derslere çalışmam lazım ?
  Birde ilahiyat olmazsa hemşirelik istiyorum bu durumda 2.oturumda hem sözel hem sayısal mı çözmeliyim? lütfen cvp verin

  1. İlahiyat için Sözel testlerini çözmeniz yeterli, Hemşirelik için SAYISAL testlerini çözmeniz gerekiyor. 2.oturumda ise her iki puan türünün testlerini çözmeniz gerekiyor.

 169. 180 baraji gecınce bırıncı otrumdan ıkıcı otrumda bellı bırpuan aldıgında vakıf unıveriste tercih edebılıyoz yanı

 170. mrhabalar hocamm ben kazanamazsam özel hemşirelik okumak ıstıyorum ama nasıl olcagı bılmıyorum kafam cok karısık özel üniveristeler hangı oturuma calısmak gerekıyo hemsirek dort yılık ıstıroum klavuza baktıgmda sadce tobloda hemsırelık sayısal yazıyo yanı ıkıncı oturmda mı alınacak ozel hemşirelik

  1. Hemşirelik bölümü artık 2.oturum SAYISAL puan türü ile alım yapmakta. Bir üniversite bölümüne yerleşebilmek için hem TYT hem AYT sınavına girip yeterli puan almanız gerekiyor. Bu kural Vakıf yani ücretli üniversiteler için de geçerli.

 171. tytde matematık cozmek zorundamıyım ts den giricem sinava cevaplarsanız sevınırım

 172. Hocam ikinci oturumda esit agirlik ve sozelcilerin tarih konusu aynimi olacak yani biz esit agirliklarda mi cagdas konusuna calisicagiz

  1. Çalışmanıza gerek olmadığını düşünüyorum. Öğrenmediğiniz şeyler sorulmaz. Fakat rehberlik hocana veya tarih hocana sorarak tam olarak neyin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

 173. Tm öğrencileri hangi derslere çalışacak? Tarih coğrafya felsefe çözecek mi..Birde çözecekse tarih 1 tarih 2 diye mi ikisinide mi..

 174. Merhabalar hocam. Ben 2 yıllık moda konfeksiyon mezunuyum. 4 yıllık herhangi bir bölümü açıktan okumak istiyorum. Araştırmalarıma göre dikey geçişler kalkmış. Yada benim bölümümde yok. Sayısaldan pek anlamıyorum. Benim okuyabileceğim en kolay bölüm hangisi olabilir ve hangi derslere çalışmam gerek.

  1. İnternet üzerinden araştırma yaparak okumak istediğin bölümü belirleyebilirsin. Ayrıca Sayısal’dan anlamıyorum diyorsunuz, buna göre eşit ağırlık bölümleri veya sözel bölümlerine bakabilirsin.

 175. Merhabalar yks nin 2. Oturumunda tarihden de soru gelmiycek mi yoksa sadece edebiyat cografya 1 mi olucak

 176. Merhaba hocam geçen sene YGS ile alan meslek yüksekokulları bu sene ayt ile mı alicak.4 yıllık fakülte ile yüksekokul arasında bir fark varmı.

 177. Hocam öncelikle merhaba ben besyo okumak istiyorum 10.sınıf öğrenciyim 1.oturumda kaç net yapmam gerek 2oturumda tm den girecegim bunuda belirtiyim 2.oturumda kaç net yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

 178. ben 11.sınıf ogrencısıyım hocam pöh olmak istiyorum . bunun için tyt sınavına girmem yeterli mi?

 179. Merhabalar, ben 2 yıllık tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümünü okuyacağım. Bunun için tyt’ye girmem yeterli mi? Yoksa yks’ye girmem de gerekli mi? Bölümüm sözel olduğu için 2. oturuma girilmesi gerektiğini yazan siteler var. Cevabınız içim şimdiden teşekkürler.

   1. Peki bölümüm sözel olduğu için TYT’de matematik çözmem şart mı? Gerçi matematiğin zorunlu olarak çözülmesi gerektiğini biliyorum ama bölümüm sözel olduğu için kafa karışıklığı yaşıyorum

 180. Kafamız cidden çok karışık bi diyorlar 1.ci oturumda 80 soru var birçok sayfalarda da diyorlar 120 tane soru var yardımcı olabilir misiniz acaba ?

  1. İlk başta 80 soru sorulacaktı fakat sonra yapılan açıklamaya göre 120 soruya çıkartıldı. Aklınıza takılan soruları bize sorabilirsiniz.

 181. Hocam ben MF-4 sınavına giricem fakat aklıma takılan bir sorular var sormak istiyorum ayrıntılı cevaplarsanız sevinirim ben meslek lisesi 11.sınıf öğrencisiyim her neyse girmek istediğim bölüm mf4 istiyor tytde tüm sorulardan sorumlusunuz demişsiniz ben matematik türkçe ağırlıklı çalışıcam fakat yks de ne yapıcam onunla ilgili hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

 182. Merhaba TYT’de 9-10 konuları çıkarken YKS’de 11-12 konuları çıkacak demi yoksa YKS’de 4 senenin hepsi mi çıkacak yardımcı olursanız sevinirim .

  1. YKS sınavında genel olarak 11 ve 12.sınıflardan çıkıyor. Ama 4 seneden soruluyor diye gözüküyor. Zaten sınavlar ard arda 2 günde yapılacağı için bunun bir sıkıntı olacağını sanmam.

 183. şimdi fen bölümüne baktığımızda 13 er soru var ama konular atıyorum 25 tane ve alt konulara ayrılan geniş konular var tüm konulara çalışmak yerine acaba fizik kimya biyoloji için en önemli konular hangisi

 184. Mf4 puanı için lys deki gibi 2.bölüm fen alanından en az 0,5 net yapmak mı lazım puanın hesaplanması için

 185. Merhaba hocam, ben 2 yıllık açıköğretim öğrencisiyim, açıköğretimde bölüm değiştirmek istiyorum. Bunun için sadece YKS sınavına girmem yeterli olurmu birde kaç puan almam gerekir. Şimdiden teşekkürler.

 186. Merhaba, MF3’ten diş hekimliğini kazanmak istiyorum.

  1.Hangi konulara çalışmalıyız? Ayrıntılı yazabilir misiniz lütfen?
  2.Bu konular içinde sosyal bilgiler var mıdır, var diyenler var varsa çalılılmalı mı? Ayrıca hangi oturumda var?
  3.Zaten ikinci oturumda (YKS) fizik, kimya ve biyoloji var. Birinci oturumdaki (TYT) fizik kimya biyoloji ne demek oluyor? Bunun esprisi nedir?
  4.Teşekkür ederim şimdiden cevaplar için.

 187. Ben açık öğretim ilahiyat fakültesine kayıt yaptırmak için yks sinavina girmek yeterli olurmu ve kayıt yaptırmak için en az kaç puan almak gerekir. Şimdiden teşekkürler

  1. Puanlar hakkında bir cevap veremeyiz fakat sıralamalarda pek değişiklik olmayacaktır yani sizin için değişen bir şey olmayacak. Puan hesaplaması yapmak istiyorsanız BURAYA tıklayarak sistemimizi deneyebilirsiniz.

 188. 11. sınıf dil öğrencisiyim. tyt sınavında fen bilgisi konuları 10. ve 9. sınıf konuları mı olacak? çünkü biz şu an fen bilgisi işlemiyoruz.

 189. Merhaba ben İlahiyat bölümüne gitmek istiyorum Ts ye mi girmem gerekiyor Tm ye girsemde (eşit ağırlığa) İlahiyat bölümünü kazanabilir miyim sizce ?

  1. En son ki değişikliklere göre İlahiyat bölümü TS’den alıyor. Eşit Ağırlık ile Sözelin çözdükleri testler farklı olduğu için sözelden girmelisiniz.

 190. 2.oturumda ygs Konuları diye tabir ettiğimiz konular çıkıcakmı yoksa sadece 1.oturumdamı çıkıcak

 191. Açık öğretim 4 yıllık çocuk gelişimi için 1. Ve 2. Oturumda hangi dersleri çözmek gerekiyor

 192. Merhaba, ben sayısalım fakat YKS’de matematik ve fen bilimlerine hazırlanacağım değil mi? Peki TYT’ da tüm konulara mı hazırlanmalıyım 180 barajını geçmem için kafam bir hayli karışık?

  1. Sayısalcılar YKS 2.oturumda sadece Matematik ve Fen Bilimleri sınavlarına girecekler. TYT sınavı için ise listede bulunan tüm TYT konularından sorumlusunuz.

 193. tyt de ilk oturum da kac net yapsak barajı geceriz?
  tyt de matematik ve turkce den kac net yapsaqm barajı gecerim

 194. Merhaba tyt sınavında türkçe matematik tarih ve fen çıkacak deniliyor ancak müfredattan mı çıkacak o söylenmiyor sadece alan sınavı lise müfredatından çıkacak deniliyor. Peki tyt nerden çıkacak anlamadım? Birde bir sürü kitap aldım yeniden değişti sınav elimde çok sayıda ygs ve Lys kitabı var onlara çalışsam bi sorun olur mu yeniden kitap mı almam gerekiyor.

  1. TYT sınavı 9 ve 10.sınıf müfredatına göre çıkacak. Yani elindeki YGS ve LYS kitaplarını kullanabilirsin. Son değişiklik ile YGS LYS’den pek farkı kalmadı sınavların.

 195. merhaba. Liseden TM çıkışlıyım ve mezun olalı 2 yıl oldu. sınava yinede TM olarak mı gireceğim ? sorumlu olacağım dersler TM bazlı mı olacak ?

 196. Baktımda kimse sormamıs ben sorayım şimdi MATEMATİKDEKİ YKS kısmında ilk kısmın MATEMATİK TYT NİN SORULARINDAN 5 10 tane felan cıkacakmı zaten tarih le fenide getirdiler Lutfen cvp yazarmısın unırehberi KESİN BİLGİN var mı

 197. Bu konular tam olarak doğru mu? Yani bu konulara nereden ulaştınız acaba? Bu soruma cevap verirseniz çok memnun kalırım. Teşekkürler.

 198. Tyt sosyal testindeki tarih soruları ygs tarihten mi cvp verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkurler

 199. Dilciler tyt den ağırlıklı ne çözecek?Dilciler için tyt katsayıları hakkında bilgi var mı?

 200. Tm yim son durumda ts den bir farkımız kalmadı. Matematik ve geometrim zayıf. Yks felsefe grubu calısarak ts den girmem mantıklımı? Mat ve geo. yükünu hafifletmek icin.??

 201. Tyt sınavında fen bilimlerde sorulacakmış peki eşit ağırlıkçılar da fen çözmeli mi zorunlu mu acaba?

 202. Hocam bu son yapılan değişiklikle tyt sınavında sadece felsefe mi çıkacak yoksa felsefe grubuda çıkacak mı ayrıca yks de bir değişiklik var mı yani eşit ağırlık testinde tarih çıkacakmı yoksa sadece tyt sınavında mı sorulacak şuan bunları araştırmaktan doğru düzgün çalışamıyorum

  1. Uyarın için teşekkürler, felsefe grubu TYT sınavında çıkmayacak. YKS Eşit Ağırlık için tarih kaldırılmıştı fakat tarih eşit ağırlık için geri geldi.

 203. Mrb es ogrencisiyim lise biteli cok oldu size sorum su cocuk gelisimi okumak icin ben hangi derslere calismaliyim

 204. merhabalar şimdi 1. oturum ygs konuları , 2. oturum lys konularımı olucak. cevap verirseniz sevinirim.

 205. Hocam 12. sınıfım ve hedefim anasınıfı öğretmenliği okumak bazı sitelerde ts bazılarında ise eşit agırlık yazıyor tam net olarak bu konuda bilgi verebilir misiniz eger ts ise hangi derslere daha yogun calısmayalım?

 206. Bir sorum daha olacaktı hazırladığınız çalışma programında hem ygs çoğrafyası hemde lys çoğrafyası var peki eşit ağırlık öğrencisi lys tarihine de çalışacak mı?

 207. Merhabalar ben eşit ağırlık öğrencisiyim. Kafam inanılmaz karışık siz yukarıda eşit ağırlıklar için felsefe grubu geri döndü demişsiniz ama sadece tarih döndü diye biliyorum ben sizin hazırladığınız çalışma programında da yok zaten araştırdım İnternettede öyle bir bilgi yok. Lütfen yardımcı olun bu konuda ne yapmalıyım.

  1. Eşit Ağırlık öğrencileri TYT Türkçe ve TYT Matematik, alan sınavları için ise Matematik, Sosyal Bilimler-1 ve Türk Dili Edebiyatı testlerini çözmek zorundalar.

   Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 oturumunda 24 Edebiyat, 10 Tarih1, 6 Coğrafya1 sorusu çıkacak. Yani felsefe grubu eşit ağırlık için yok.

 208. Bu sınavlardan hangisi ygs yerine geçecek hangisini geçersek diğerine hak kazanacağız yada bu olay da kalktı mı?

 209. Yks de sozel alanindaki derslerde hangi konular cikcak vede soru dagilimlari nasil olucak

 210. Ygs tarih de genelde yoruma dayali oluyordu lys ye gore ise bilgiye dayaliydi simdi ise yks de ygs ye goremi yoksa lys ye goremi olucak

 211. hocam simdi 4 aylık mf programı vermissiniz sınava 8 ay var bu verdiginiz program tum tyt ve yks yi kapsıyormu eger kapsıyorsa bu 4 aylık program bittikten sonra ne calışacagım hem 4 ayda nasıl bitecek bu konular hemen cevaplarsanız sevinirim

  1. Bu sizler için örnek bir çalışma programı. Şimdi programı 8 aya yaysak çok uzun diyen olacak, kısa yapınca da neden uzun olmadı diyenler olacak. Sizlerin kendi çalışma programını oluşturması çok daha yararlı olacaktır. “Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?” başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

 212. Cografya 1 ve coğrafya 2 nedir Eşit ağırlık bölümündeki kişiler hangisine girecek ? 1 e mi Yoksa 2 ye mi ? Teşekkürler

 213. Coğrafya 1 ve coğrafya 2 konuları nAsil ayni olabiliyor anlamış değilim tm den tercih yaparsam cog 1 cozecem tamam ama ben tsdende çözmek istiyorum peki ayni konulara mi çalışmam gerek sosyal bilimler testinde ki konularda mi bundan ibaret ki ?

 214. İkinci oturum(yks) sozelde cikacak dersler hangileri ve bu derslerde sadece lys konusu mu olacak yoksa ygs konularıda olacak mı yks sozel calisma programi istiyoruz

 215. Şimdi yks 2. Oturumda felsefe den herhangi bir soru bile çıkmayacak mi?,sadece sosyoloji psikoloji ve mantıkdan tek mi soru çıkacak..?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir