TYTYKS

2023 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımı


Hepiniz merhaba, bu yazımızda sizler için YKS AYT ve TYT Konuları ve soru dağılımı listesini paylaşıyoruz. Fakat bundan önce sizlere Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS sisteminden bahsedelim. YKS 3 oturumdan oluşmaktadır. 1.oturum Temel Yeterlilik Testi yani kısa hali ile TYT, 2.oturum Alan Yeterlilik Testi yani AYT, son olarak 3.oturum ise Yabancı Dil Testi YDT. Sınavların hepsi bir hafta sonu içerisinde yapılıp tamamlanmaktadır. Sınava kalan süreyi sitemizde bulunan geri sayımdan öğrenebilirsiniz.

YKS TYT AYT Konuları listesine geçmeden önce gelin sınavda neler soruluyor onlara bakalım. Öncelikle TYT sınavında 40 Temel Matematik, 40 Temel Türkçe, 7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji ayrıca 5 din, 5 felsefe, 5 tarih ve 5 coğrafya olmak üzere toplam 120 soru sorulacak. Bu sınavda genel olarak 9 ve 10. sınıf konuları karşımıza çıkıyor. TYT sınavına girdikten sonra ise alan sınavları yani AYT ve YDT sınavları karşımıza çıkıyor. AYT sınavı TYT sınavından 1 gün sonra yapılmaktadır. AYT’de 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve 40 Sosyal Bilimleri 2 testi karşımıza çıkacak. YDT sınavında ise 80 yabancı dil sorusu sorulacak.

Aşağıdaki linklere tıklayarak 2023 YKS AYT TYT konuları ve soru dağılımı listesine ulaşabilirsiniz.

2023 YKS – TYT – AYT Konuları ve Soru Dağılımı

TYT Konuları ve Soru Dağılımı

TYT TÜRKÇE KONULARI
TYT MATEMATİK KONULARI
TYT GEOMETRİ KONULARI
TYT FİZİK KONULARI
TYT KİMYA KONULARI
TYT BİYOLOJİ KONULARI
TYT TARİH KONULARI
TYT COĞRAFYA KONULARI
TYT FELSEFE KONULARI
TYT DİN KÜLTÜRÜ KONULARIAYT Konuları ve Soru Dağılımı

AYT MATEMATİK KONULARI – YKS
AYT GEOMETRİ KONULARI – YKS
AYT FİZİK KONULARI – YKS
AYT KİMYA KONULARI – YKS
AYT BİYOLOJİ KONULARI – YKS
AYT EDEBİYAT KONULARI – YKS
AYT COĞRAFYA-1 KONULARI – YKS
AYT TARİH KONULARI – YKS
AYT COĞRAFYA-2 KONULARI – YKS
AYT FELSEFE GRUBU KONULARI – YKS
AYT DİN KÜLTÜRÜ KONULARI – YKS

YDT Konuları ve Soru Dağılımı

YDT YABANCI DİL KONULARI – YKS

NOT:  Bu liste MEB’in oluşturmuş olduğu ders kitapları ve konulara göre hazırlanmıştır. YKS AYT TYT Konuları ve soru dağılımı ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Ayrıca en çok sorulan soruların cevabını yorum yazmak ile uğraşmadan sizler için cevaplıyoruz.En Çok Merak Edilen Sorular

TYT puanım ile 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edebilir miyim?
Hayır. TYT puanı ile 2 yıllık önlisans ve açıköğretim bölümlerini ve özel yetenek sınavlı bölümleri tercih edebilirsiniz. Taban puanları hakkında bilgi almak istiyorsanız 2 yıllık bölümler yazımızı inceleyebilirsiniz.

TYT sınavında hangi testlerden sorumluyum? Hangi testleri çözmeliyim?
Bu soru çok sık geliyor. TYT sınavında çözeceğiniz her soru size puan kazandıracaktır. Yani tüm TYT konuları listesine çalışmanız gerekiyor. Puan türünüze özel çözmeniz gereken bir test yoktur. Tüm testler sizin TYT puanınızı yükseltecektir. Fakat puanınızın hesaplanması için Türkçe veya Matematik testlerinin birinden en az 0.5 ne yapmanız gerekmektedir.

AYT sınavında aldığım puan TYT puanımı etkiler mi?
2.sınavda aldığınız puan TYT puanınızı etkilemez. Yani siz 2 yıllık bir bölüm tercih etmek istiyorsunuz fakat AYT sınavına da girmek istiyorsunuz. Kendinizi denemek için AYT sınavına girebilirsiniz. TYT puanınız değişmeyecektir.

Yetenek sınavlarına hazırlanıyorum TYT sınavı yeterli olur mu?
Yetenek sınavı gerektiren bölümler için ilk oturum olan TYT sınavına girip istediğiniz bölüm için geçerli puan almanız yeterli olacaktır. TYT soru dağılımı tablolarından çıkan konulara göz atmayı unutmayınız.Şu bölümü istiyorum, şu kadar net yapsam yeterli olur mu?
Bu soru öğrenciler tarafından çok sorulmakta. Fakat bu soruya maalesef kimse net bir cevap veremez. Çünkü sınavın kolay mı yoksa zor mu olacağını bilemiyoruz. Zor bir sınavda daha az net bile yeterli olurken kolay bir sınavda çok daha fazla net yapman gerekebilir. Bu konuda genel olarak sıralamalar önemli olmaktadır. Taban puanları ve sıralamaları incelemek için 4 yıllık bölümler yazımıza bakabilirsiniz.

Dil bölümüne gitmek istiyorum AYT sınavına girmek zorunda mıyım?
Dil bölümünden tercih yapacak öğrenciler ilk oturum olan TYT ve son oturum olan YDT sınavlarına girmeleri yeterli olacaktır.

Sayısalım Eşit Ağırlık bölümlerini tercih edebilir miyim?
Eğer o puan türünün testlerini çözüp yeterli puan alırsanız o puan türüne ait bir bölüm tercih edebilirsiniz.

Sayısalcılar hangi testlerden sorumlu?
Sayısal öğrenciler 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumludurlar.Eşit Ağırlık öğrencileri hangi testlerden sorumlu?
Eşit Ağırlık öğrencileri 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testlerinden sorumludurlar.

Sözel öğrenciler hangi testlerden sorumlu?
Sözel öğrenciler 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testlerinden sorumludurlar.

Eğer cevaplar sizi tatmin etmediyse veya farklı bir sorunuz var yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

759 Yorumlar

 1. Böyle bir dönemde hastalık, ekonomik kriz, savaş vs. üstüne yks sınavına çalışan bir z kuşağı öğrencisi olarak. Sürekli çalışmamızı isteyen ebeveynlerimiz var bu kadar sıkıntı üstüne çalışma stresine girdik. siz değerli hocalarımızdan tek isteğim bazen ders videoları yerine moral videolarıda çekmektir. Bu bizlerin çalışması için gerekli olucaktır. Şimdiden teşekkür ederim…

 2. MERHABA !
  SAYIN hocalarım ! baraj kalktı , dolayısıyla eskiden olan baraj puanını geçemeyenler bizim önümüze geçebilir mi ? bir kaç sorum daha olacaktı . Bir diğer sorum da Hocam bütün sınavlara girmek zorunlu mu ? yani TYT , AYT , YDT ‘ nin hepsine girmek zorunlu mu ? ve ya hepsine girmek istesek bize kaça mal olur. yani fiyatı ne kadar olur ? boş bıraksak yanlış sayılır mı ? yanlışlar doğruları götürüyor mu ? götürüyorsa kaç yanlış doğruları götürüyor , 3 mü ? yoksa 4 mü ? Bu arada : ben EŞİTAĞIRLIKÇIYIM . sorularımı buna göre cevaplarsanız çok sevinirim . şimdi ben sözelde de çok iyiyim ama eşitağırlık olarak matematikten de az çok 10-20 soru çözebiliyorum.bu nedenle eşitağırlığı seçtim çünkü ; sayısal konudan da sözel konudan da eşit çözebiliyorum . neyse dediğim gibi bu sorular kafamı çok kurcalıyor. cevabını bir türlü bulamadığım sorular bunlar ?ÖSYM YKS ‘ de her yıl yeni bir şey yapıyor . benim gireceğim yıl kim bilir neler değişecek hatta belki de Allah korusun ama barajı tekrar koyma ihtimalleri var yani en azından benim düşüncem böyle.Bana hem sorularımı cevaplayabilecek hem de sınav hakkında kısa da olsa doğru bilgi verebilecek biri cevap yazarsa bundan mutluluk duyarım .

  SAYGILARIMLA !!!

  1. Başarılı bir öğrenci için baraj puanlarının kaldırılmasının bir önemi yok. İyi yaparsanız sizin önünüze geçemezler. Tüm sınavlara girmek zorunlu değildir. Boş bırakmak yanlış sayılmaz, 4 yanlış 1 doğrunun netini götürmüş olur.

 3. Merheba Hocam ben Açıktan liseyi bitirdim. 13.12.2021 tarihin de Mezun oldum. Şimdi de AYT ve TYT sınavına başvurdum. AYT ve TYT sınavına girdikten sonra hangi bölümü seçmen gerekiyor. Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

   1. ona kpss ile girebilirsiniz yasinizdan dolayi polis meslek yuksek okuluna alinmazsiniz ama kpss ile olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu