TYTYKS

2022 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımı

Hepiniz merhaba, bu yazımızda sizler için YKS (TYT-AYT) Konuları listesini paylaşıyoruz. Fakat bundan önce sizlere Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS sisteminden bahsedelim. YKS 3 oturumdan oluşmaktadır. 1.oturum Temel Yeterlilik Testi yani kısa hali ile TYT, 2.oturum Alan Yeterlilik Testi yani AYT, son olarak 3.oturum ise Yabancı Dil Testi YDT. Sınavların hepsi bir hafta sonu içerisinde yapılıp tamamlanmaktadır. Sınava kalan süreyi sitemizde bulunan geri sayımdan öğrenebilirsiniz.

YKS TYT AYT Konuları listesine geçmeden önce gelin sınavda neler soruluyor onlara bakalım. Öncelikle TYT sınavında 40 Temel Matematik, 40 Temel Türkçe, 7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji ayrıca 5 din, 5 felsefe, 5 tarih ve 5 coğrafya olmak üzere toplam 120 soru sorulacak. Bu sınavda genel olarak 9 ve 10. sınıf konuları karşımıza çıkıyor. TYT sınavına girdikten sonra ise alan sınavları yani AYT ve YDT sınavları karşımıza çıkıyor. AYT sınavı TYT sınavından 1 gün sonra yapılmaktadır. AYT’de 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve 40 Sosyal Bilimleri 2 testi karşımıza çıkacak. YDT sınavında ise 80 yabancı dil sorusu sorulacak.

Aşağıdaki linklere tıklayarak 2022 YKS (TYT-AYT) konuları ve soru dağılımına ulaşabilirsiniz.

2022 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımı

TYT Konuları ve Soru Dağılımı

TYT TÜRKÇE KONULARI
TYT MATEMATİK KONULARI
TYT GEOMETRİ KONULARI
TYT FİZİK KONULARI
TYT KİMYA KONULARI
TYT BİYOLOJİ KONULARI
TYT TARİH KONULARI
TYT COĞRAFYA KONULARI
TYT FELSEFE KONULARI
TYT DİN KÜLTÜRÜ KONULARIAYT Konuları ve Soru Dağılımı

AYT MATEMATİK KONULARI – YKS
AYT GEOMETRİ KONULARI – YKS
AYT FİZİK KONULARI – YKS
AYT KİMYA KONULARI – YKS
AYT BİYOLOJİ KONULARI – YKS
AYT EDEBİYAT KONULARI – YKS
AYT COĞRAFYA-1 KONULARI – YKS
AYT TARİH KONULARI – YKS
AYT COĞRAFYA-2 KONULARI – YKS
AYT FELSEFE GRUBU KONULARI – YKS
AYT DİN KÜLTÜRÜ KONULARI – YKS

YDT Konuları ve Soru Dağılımı

YDT YABANCI DİL KONULARI – YKS

NOT:  Bu liste MEB’in oluşturmuş olduğu ders kitapları ve konulara göre hazırlanmıştır. YKS (TYT-AYT) Konuları ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Ayrıca en çok sorulan soruların cevabını yorum yazmak ile uğraşmadan sizler için cevaplıyoruz.En Çok Merak Edilen Sorular

TYT Baraj Puanı Kaç ve Barajı Geçmek için Kaç Net Yapmalıyım?
TYT Baraj Puanı 150 olarak belirlenmiştir. Bu puana ulaşabilmek için 20 civarı net yapmanız yeterli olacaktır.

TYT puanım okul puanımla beraber 150’yi geçerse barajı geçmiş olur muyum?
Hayır. Barajı geçmek için okul puanınız olmadan yani ham puanınız 150’yi geçmesi gerekiyor.

TYT puanım ile 4 yıllık lisans bölümlerini tercih edebilir miyim?
Hayır. TYT puanı ile 2 yıllık önlisans ve açıköğretim bölümlerini ve özel yetenek sınavlı bölümleri tercih edebilirsiniz. Taban puanları hakkında bilgi almak istiyorsanız 2 yıllık bölümler yazımızı inceleyebilirsiniz.

TYT sınavında hangi testlerden sorumluyum? Hangi testleri çözmeliyim?
Bu soru çok sık geliyor. TYT sınavında çözeceğiniz her soru size puan kazandıracaktır. Puan türünüze özel çözmeniz gereken bir test yoktur. Tüm testler sizin TYT puanınızı yükseltecektir. Fakat puanınızın hesaplanması için Türkçe veya Matematik testlerinin birinden en az 0.5 ne yapmanız gerekmektedir.AYT sınavında aldığım puan TYT puanımı etkiler mi?
2.sınavda aldığınız puan TYT puanınızı etkilemez. Yani siz 2 yıllık bir bölüm tercih etmek istiyorsunuz fakat AYT sınavına da girmek istiyorsunuz. Kendinizi denemek için AYT sınavına girebilirsiniz. TYT puanınız değişmeyecektir.

Yetenek sınavlarına hazırlanıyorum TYT sınavı yeterli olur mu?
Yetenek sınavı gerektiren bölümler için ilk oturum olan TYT sınavına girip istediğiniz bölüm için geçerli puan almanız yeterli olacaktır.

Şu bölümü istiyorum, şu kadar net yapsam yeterli olur mu?
Bu soru öğrenciler tarafından çok sorulmakta. Fakat bu soruya maalesef kimse net bir cevap veremez. Çünkü sınavın kolay mı yoksa zor mu olacağını bilemiyoruz. Zor bir sınavda daha az net bile yeterli olurken kolay bir sınavda çok daha fazla net yapman gerekebilir. Bu konuda genel olarak sıralamalar önemli olmaktadır. Taban puanları ve sıralamaları incelemek için 4 yıllık bölümler yazımıza bakabilirsiniz.

Dil bölümüne gitmek istiyorum AYT sınavına girmek zorunda mıyım?
Dil bölümünden tercih yapacak öğrenciler ilk oturum olan TYT ve son oturum olan YDT sınavlarına girmeleri yeterli olacaktır.Sayısalım Eşit Ağırlık bölümlerini tercih edebilir miyim?
Eğer o puan türünün testlerini çözüp yeterli puan alırsanız o puan türüne ait bir bölüm tercih edebilirsiniz.

Sayısalcılar hangi testlerden sorumlu?
Sayısal öğrenciler 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumludurlar.

Eşit Ağırlık öğrencileri hangi testlerden sorumlu?
Eşit Ağırlık öğrencileri 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testlerinden sorumludurlar.

Sözel öğrenciler hangi testlerden sorumlu?
Sözel öğrenciler 1.oturum olan TYT sınavına ve 2.oturumda bulunan Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testlerinden sorumludurlar.Eğer cevaplar sizi tatmin etmediyse veya farklı bir sorunuz var yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.


745 Yorumlar

 1. ben ilahiyat istiyorum 2021 bursa 360 puandı 2022de 300e inmiş o yüzden çok sıkmıyorum bu puanlar tekrar çıkmnaz değil mi

  1. Puan olarak değil de sıralama olarak analiz yapmak daha önemli. Sınavların zorluğuna göre puanlar değişebiliyor.

 2. Merhabalr hocam ben birşey anlamadim puanimiz hesaplandığında tyt ve ayt puanlarimiz birbirlerine eklenecekmi

 3. 12. Sınıf ogrencisiyim 7 ay kaldı sıfırım gunluk 8 saatlik çalışmayla yetisir mi derece yapabilir miyim nerden ve nasil basliycagimi bir türlü bilmedgim icin ve programi oturtamadugim icin bir turlu baslayamadim ne yapabilirim

 4. Hocam öncelikle selamlar, ben msü denizcilik düşünüyorum, msü sınavında istenilen puanı almam için ortalama kaç net yapmam lazım? Bide eğer istenilen puanı alırsam normal tyt, ayt sınavından da belirli bir puan almak zorunda mıyım yoksa barajı geçsem yeterli mi?

 5. Merhaba ben 12. Sınıf öğrencisiyim meslek lisesinde aşçılık okuyorum şuan. Üniversitede veterinerlik düşünüyorum yani sayısal. Ama sozelim daha iyi. Hatta şöyle söyleyeyim sayisalim baya kötü. YDT ye zaten girmicem. Sayisali toparlamam için bir tavsiyeniz var mı. Yada YKS ile ilgili sizce ne yapmalıyım neye nasıl çalışmalıyım şuan çok karamsarim

  1. Güzelim senin tren kaçalı çok olmuş. ya bir sene mezuna kalıp iyi bir dersanede durumu toparlamaya çalış yada aşçılıkla devam et, fena meslek sayılmaz

  2. antrenmanlarla matematik 1 den başla 4 kitabı var sanırsam onları çözersen temel oluşturursun daha sonra tyt konularından devam etmen iyi olur sonrasında ayt

  3. çok geç diyenlere bakma kısa süre içerisinde temel oluşturan sıfırdan başlayan ve tıp kazananlar var bu sana bağlı istek çok önemli ve hiçbir zaman kıyaslama yapma o yapamadı diye senin de yapamayacağın anlamına gelmez sadece vazgeçme ,çalış

  4. Merhaba ben de 12. Sınıf öğrencisiyim Anadolu lisesi sayısal bölümüm ben de veterinerlik düşünüyorum o yüzden cevap vermek istedim şimdi sen bu yıl temel kavramlardan başla iyice bütün konuları araştır biryerden başla mezuna kalsan bile bu sene ne kdr konu bitirirsen seneye o kadar rahat olursun ne yaptınsa yap şansını dene olmadı mezuna bırak ama eğer mezuna bırakırsan seneye göndermezler diyorsan kendini bayağı bir zorlanan lazım hiç bir şey imkansız degildir yeter ki çalış ve hedefine ulaşmak için elinden geleni yap şimdiden başarılar umarım herşey gönlüne göre olur ✋

 6. Merhaba. Sözel öğrencisiyim. Eğer AYT’de matematik ve geometri çözersem puanım yükselir mi? Diyelim ki sözel soruların hepsini çözdüm ve daha vaktim var. Sayısal derslerin sorularını da çözebiliyor muyum ?

 7. merhaba ben 11. sınıfı yeni bitirdim sorum şu:
  Gastronomi okumak istiyorum ama eşit ağırlık okuyorum normalde sözel seçmem lazım bir sorun olur mu puan hesaplanırken?
  Diğer sorum ise TYT mi AYT mi hangisine çalışayım

  1. hayır bir sorun olmaz yks de istediğin alandan tercih yapabilirsin gastronimi sözel sanırım sen sözelden tercih yapacaksın yanı tyt de bütün testlerden sorumlusun yani türkçe sos mat ve fen ama ayt de sadece sözel bölümden sorumlusun onlarda sos1 ve sos 2 kısmı onları çozeceksin, yani ayt sınavında matematik ve fen çozmen sözele katkı sağlamaz. umarım anlatabilmişimdir eğer karışık anlattıysam you tube den araştırabilirsin.

  2. merhaba eşit ağırlıkcısın gastornami sanırım sözel sende ayt kısmında sadece sözel kısmı çözeceksin yani mat fen hariç bütün aytden sorumlusun tyt ye gelirsek tyt de istediğin dersi çözeblirlisin ama sözelden gireceğin için ne kadar mat fazka yaparsan sana o kadar katkısı olacak yani seni sıralamada ve puanda ileri atacak dediğim gibi ayt de mat fenden sorumlu değilsin SÖZELDEN GİRECEKSEN. umarım anlatabilmişimdir kafana takılan bir yer olursa sor yardımcı olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu