YKS

YKS Nedir? Yükseköğretim Kurumuları Sınavı Hakkında Detaylı Bilgi

atlasakademireklam
atlasakademireklam

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş için yeni sınav sistemi hakkında detaylı bilgileri canlı yayında açıkladı. Yeni Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS. Öğrenciler YKS Nedir? YKS Nasıl Yapılacak? gibi soruların cevabını aramaya başladılar. İşte sınav ile ilgili detaylı bilgiler.

Yeni Gelen Kural!

Öncelikle YKS sınavına geçmeden önce sınava yeni bir gelen kuraldan bahsedelim. TYT puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik testlerinden en az birinden 0.5 NET yapmanız gerekiyor. Aynı kural AYT ve YDT için de geçerli, çözeceğiniz testlerden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekecek. Alttaki tablodan ayrıntılı bilgiyi görebilirsiniz.

0.5 net kuralı

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir?

Artık yeni sistem ile birlikte adaylar Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girecekler. Bu sınav 3 ayrı oturumdan oluşmaktadır. 1.Oturum Temel Yeterlilik Testi TYT, 2.oturum Alan Yeterlilik Testi AYT ve 3.oturum ise Yabancı Dil Testi YDT olarak geçmektedir. 1.Oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. Fakat sınavlarda puanınızın hesaplanabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle üstte bahsettiğimiz yeni gelen kurala uymanız gerekmektedir. Ayrıca sınavlardan yeterli puana ulaşmanız gerekmektedir. 

YKS Baraj Puanları Kaç Olarak Ayarlandı? 

Öncelikle TYT sınavından 150’den yüksek puan alırsanız Önlisans yani 2 yıllık fakültelerine girebiliyorsunuz.

Yine TYT’den 150’den yüksek puan almak koşulu ile, adayın TYT puanı ile sınavın AYT ve YDT testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir. 180 puana ulaşan adaylar Lisans yani 4 yıllık fakültelere ve yüksekokullara girebilecekler. 

TYT sınavından 200’den yüksek puan alırsanız bu puanı seneye kullanabiliyorsanız. Nedir bu seneye kullanmak diyorsanız yani seneye sınava girmek istiyorsanız bu puanı kullanabiliyor ve bir daha TYT sınavına girmenize gerek kalmıyor.

YKS’de Hangi Dersler Var? Kaç Soru Çıkacak?

1.Oturum girilmesi zorunlu olup;

40 Türkçe,
40 Matematik,
20 Sosyal Bilimler,
20 Fen Bilimleri şeklinde olacak.

2. Oturum tek bir kitapçıktan oluşacak olup;

1.Test Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru,
2.Test Matematik Toplam 40 Soru,
3.Test Fen Bilimleri Toplam 40 Soru,
4.Test Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

3. Oturum ise 80 Yabancı Dil sorusundan oluşmaktadır.

YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

30 Haziran Cumartesi günü sadece TYT sınavı, 1 Temmuz Pazar günü sabahtan AYT ve öğleden sonra ise DİL sınavı yani 3.oturum yapılması planlandı. Aşağıda ki linkten de sınava kaç gün kalmış öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: 2018 YKS Geri Sayım

YKS Puan Türleri ve Bölümleri Nelerdir?

Artık yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT, 4 Yıllık Lisans Bölümleri ise AYT sınavı ile alım yapacak. Aşağıda ki link üzerinden puan türleri hakkında bilgi alabilir ve hangi bölüm hangi puan türü ile alım yapıyor öğrenebilirsiniz. 

Tavsiye Yazı: 2018 YKS Puan Türleri ve Bölümleri

YKS Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

TYT sınavında eski sistemde olduğu gibi YGS konuları, AYT ve YDT sınavlarında da LYS konuları karşımıza çıkıyor. Aşağıda ki link üzerinden YKS (TYT-AYT-YDT) sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: 2018 YKS (TYT-AYT) Konuları Nelerdir?

YKS Nedir? başlıklı yazımız burada son bulmaktadır. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

11 Yorumlar

 1. Merhaba ben 3 yıllık açık öğretim öğrencisiyim.yks ya evde hazirlanabilmem mümkün mü? Bu konuda bilgi almak istiyorum.tesekkur ederim şimdiden.

 2. Merhaba. Sitenizi çok başarılı buluyorum. Bu bilgiler için çok Teşekkürler.
  Ben Arapça Mütercim – Tercümanlık okuyacağım. TYT ve YDT sınavlarına gireceğim. YDT sınavına arapça olarak gireceğim. Arap dili ile ilgili sorular ve konular tavsiye edebilir misiniz ?
  İyi Günler.

 3. Oturumlardaki soru sayıları nasıl olacak başlığında matematik sınavı için soru sayısı yazılmamış neden?

 4. Ben tarih bölümünü istiyorum yks de hem türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler 1 hem de sosyal bilimler 2 yi çözebilicem değil mi kitapçıkta hepsi bir arada olacak?

 5. Esit ağırlık için olan 2. Oturumdaki edebiyat,coğrafya ve matematik sınavlarınin sorularının tamamı 11.ve 12 sınıf mı olacak

  1. Onun içini tam bir açıklama yapılmadı fakat YGS sınavı kalktığı için ve TYT sınavında edebiyat coğrafya falan sormadıkları için tüm lise konularından sooracaklardır.

 6. 200 puan ve ustu alanlar icin uygulanan kural 2017 yilinda bir yere yerlesenler icin gecerli olacak mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir