YKS

YKS Nedir? Yükseköğretim Kurumuları Sınavı Hakkında Detaylı Bilgi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş için yeni sınav sistemi hakkında detaylı bilgileri canlı yayında açıkladı. Yeni Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS. Öğrenciler YKS Nedir? YKS Nasıl Yapılacak? YKS Ne Demek? gibi soruların cevabını aramaya başladılar. İşte sınav ile ilgili detaylı bilgiler.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir?

Artık yeni sistem ile birlikte adaylar Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girecekler. Bu sınav 3 ayrı oturumdan oluşmaktadır. 1.Oturum Temel Yeterlilik Testi TYT, 2.oturum Alan Yeterlilik Testi AYT ve 3.oturum ise Yabancı Dil Testi YDT olarak geçmektedir. 1.oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. Bu oturumdan yeterli puan alırsanız 2. ve 3. oturumlara girmeye hak kazanıyorsunuz.

YKS sınavının 1.oturumu genel olarak etkisi %40, 2. ve 3.oturum ise %60 olarak belirlenmiştir.

TYT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle YKS sınavına geçmeden önce sınava yeni bir gelen kuraldan bahsedelim. TYT puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik testlerinden en az birinden 0.5 NET yapmanız gerekiyor. Aynı kural AYT ve YDT için de geçerli, çözeceğiniz testlerden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekecek. TYT YKS Puan Hesaplaması için TIKLAYINIZ ★★

Örnek verecek olursak bir öğrenci TYT sınavında matematik testinden 1 net ve Türkçe testinden -1 net yaparsa puanı hesaplanır. Türkçe testinden 0.5 net yaptı ve matematikten -5 net yaptı, puanı yine hesaplanır. Bu testlerin en az birinden 0.5 net yaparsa puanı hesaplanacaktır. Fakat mesela öğrenci 2 testten de 0 net yaptı diyelim puanı hesaplanmaz. AYT sınavında ise öğrenci istediği bölümün puan türünde ki testlerinin en az birinden 0.5 yapması gerekiyor. YDT sınavında ise 0.5 net veya üstü yaparsa öğrencinin puanı hesaplanır.

YKS Baraj Puanları Kaç Olarak Ayarlandı? 

Öncelikle TYT sınavından 150’den yüksek puan alırsanız Önlisans yani 2 yıllık fakültelerine girebiliyorsunuz.

Yine TYT’den 150’den yüksek puan almak koşulu ile, adayın TYT puanı ile sınavın AYT ve YDT testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir. 180 puana ulaşan adaylar Lisans yani 4 yıllık fakültelere ve yüksekokullara girebilecekler. 

TYT sınavından 200’den yüksek puan alırsanız bu puanı seneye kullanabiliyorsanız. Nedir bu seneye kullanmak diyorsanız yani seneye sınava girmek istiyorsanız bu puanı kullanabiliyor ve bir daha TYT sınavına girmenize gerek kalmıyor.

★★ Üniversite Taban Puanlarını Öğrenmek için Tıklayınız ★★

YKS’de Hangi Dersler Var? Kaç Soru Çıkacak?

1.Oturum girilmesi zorunlu olup;

40 Türkçe,
40 Matematik,
20 Sosyal Bilimler,
20 Fen Bilimleri şeklinde olacak.

2. Oturum tek bir kitapçıktan oluşacak olup;

1.Test Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru,
2.Test Matematik Toplam 40 Soru,
3.Test Fen Bilimleri Toplam 40 Soru,
4.Test Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

3. Oturum ise 80 Yabancı Dil sorusundan oluşmaktadır.

YKS Puan Türleri ve Bölümleri Nelerdir?

Artık yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT, 4 Yıllık Lisans Bölümleri ise AYT, 4 yıllık dil bölümleri de YDT sınavı ile alım yapacak. Aşağıda ki link üzerinden puan türleri hakkında bilgi alabilir ve hangi bölüm hangi puan türü ile alım yapıyor öğrenebilirsiniz. 

Tavsiye Yazı: YKS ile Alan Bölümler Nelerdir?

YKS Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

TYT sınavında eski sistemde olduğu gibi 9 ve 10.sınıf konuları, AYT ve YDT sınavlarında da tüm lise müfredatı karşımıza çıkıyor. Aşağıda ki link üzerinden YKS (TYT-AYT-YDT) sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı:  YKS (TYT-AYT) Konuları Nelerdir?

YKS Nedir? başlıklı yazımız burada son bulmaktadır. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.


27 Yorumlar

 1. Merhaba ben sayısal bölüm seçtim.şimdi ben Ayt de saadece matematik ve fen testini tek mi çözecem? Madem öyle ben ayt de sözel dersleri çözmeyecekmiyim?

  1. Sayısal bölüme gitmek istiyorsan sayısal testlerinden sorumlusun. Sözel puanının hesaplanmasını istiyorsan sözel testlerini de çözebilirsin.

 2. Öncelikle hangi bölümden girmek istediğimize dair ösym ye ya da okula bilgi vermek gibi bir şey yapıyor muyuz yoksa hangisini çözersek otomatik olarak o puanımız mı hesaplanıyor ve eğer sayısalcıysak ve sayısal kısım(fen mat) artı sosyal edb 1 kısmını da çözersek eşit ağırlık puanımız da sayısal puanımız da hesaplanır mı. Sorular karmaşık oldu biraz sanırım ama fen lisesinde okuyup eşit ağırlıktan girmek isteyen bir 11. sınıfım bu konuda yeterli bilgim yok bu yüzden buraya yazmak istedim şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Puanlarınız otomatik olarak hesaplanıyor. Ayrıca AYT kısmında çözdüğünüz testlere göre puan türlerinin puanları hesaplanır.

  1. TYT’den 300 yapınca otomatik olarak AYT ham puanınız 170-180 civarı olmaktadır. Puan hesaplama sistemimizi kullanabilirsin.

 3. Ben 2 yillik ataturk universitesinde okuyorum acikogretimden polis olmak icin ne yol izlemem gerekiyo bilgi verirmisiniz bu yks1 yeterli mi kac puan almam gerekiyo bu kac net e esit olacak

 4. Şimdi meslek liseliyim ayt de sadece sözel puanımın hesaplanmasını istiyorum edebiyat sosyal 1 ve sosyal 2 yi çözsem diğerlerine hiç yapmasam yinede olur mu

 5. Merhaba ben gerekli işlemleri yaptıktan sonra hem TYT hem AYT hem de YDT sınavlarına girebilirmiyim acaba. 3 oturuma birden böyle bir hakkim var değil mi?

 6. Iyi günler bir tanıdığımız gecen yıl TYT den 295 puan aldı tekrar sınava girdiğinde tercih yaparken puanı düşer mi şimdiden teşekkürler

 7. Merhaba … Ben Besyo bölümünü okumak istiyorum . Mevcut sistem hakkında pek bilgim yok. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba? Birde Açıköğretim okuyorum bir sorun olur mu acaba.

 8. Merhaba ben 3 yıllık açık öğretim öğrencisiyim.yks ya evde hazirlanabilmem mümkün mü? Bu konuda bilgi almak istiyorum.tesekkur ederim şimdiden.

 9. Merhaba. Sitenizi çok başarılı buluyorum. Bu bilgiler için çok Teşekkürler.
  Ben Arapça Mütercim – Tercümanlık okuyacağım. TYT ve YDT sınavlarına gireceğim. YDT sınavına arapça olarak gireceğim. Arap dili ile ilgili sorular ve konular tavsiye edebilir misiniz ?
  İyi Günler.

 10. Oturumlardaki soru sayıları nasıl olacak başlığında matematik sınavı için soru sayısı yazılmamış neden?

 11. Ben tarih bölümünü istiyorum yks de hem türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler 1 hem de sosyal bilimler 2 yi çözebilicem değil mi kitapçıkta hepsi bir arada olacak?

 12. Esit ağırlık için olan 2. Oturumdaki edebiyat,coğrafya ve matematik sınavlarınin sorularının tamamı 11.ve 12 sınıf mı olacak

  1. Onun içini tam bir açıklama yapılmadı fakat YGS sınavı kalktığı için ve TYT sınavında edebiyat coğrafya falan sormadıkları için tüm lise konularından sooracaklardır.

 13. 200 puan ve ustu alanlar icin uygulanan kural 2017 yilinda bir yere yerlesenler icin gecerli olacak mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir