YKS

YKS Nedir? (Kapsamlı Rehber & Merak Edilen Sorular)

Üniversite kazanmak isteyen öğrencilerin girmeleri gereken bir sınav bulunmaktadır. Bu sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS. Bu yazımızda YKS Nedir? sorusunun cevabını arayan öğrenciler için detaylı bir rehber oluşturduk. Hazırsanız başlayalım.

YKS Nedir?

YKS yani açılımı ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı, üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için hazırlanmış bir sınavdır. Bu sınav 3 ayrı oturumdan oluşmaktadır. 1.Oturum Temel Yeterlilik Testi TYT, 2.oturum Alan Yeterlilik Testi AYT ve 3.oturum ise Yabancı Dil Testi YDT olarak geçmektedir. 1.oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. İstediğiniz bölüme ve puan türüne göre ise 2. ve 3. oturumlara giriyorsunuz. YKS’de bulunan dersleri ve sorumlu olduğunuz testleri alttaki linkten öğrenebilirsiniz.

YKS’ye Kaçıncı Sınıf Öğrencileri Girebilir?

Öğrencilerin merak ettiği bir diğer soru ise YKS sınavına kaçıncı sınıfta girileceğidir. Yükseköğretim kurumları sınavına sadece lise son sınıf öğrencileri, liseden mezun olmuş öğrenciler girebilmektedir. 

Ben üniversitede okuyorum YKS sınavına girebilir miyim? diye soruyorsanız cevabımız evet. Üniversite okumanız sınava girmenizi engellemez. Sizlerin de sınava girme hakkı vardır.

Puanınızın hesaplanmasını etkileyen 0.5 net kuralı bulunmaktadır. Bu kural ile ilgili bilgilere 0.5 net kuralı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

YKS Puan Türleri ve Bölümleri Nelerdir?

2 Yıllık Önlisans Bölümleri ve Yetenek Sınavı Bölümleri TYT, 4 Yıllık Lisans Bölümleri AYT, 4 Yıllık Dil Bölümleri ise YDT sınavı ile alım yapmaktadır. Aşağıda ki link üzerinden puan türleri hakkında bilgi alabilir ve hangi bölüm hangi puan türü ile alım yapıyor öğrenebilirsiniz. 

YKS Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

TYT sınavında 9 ve 10.sınıf konuları, AYT ve YDT sınavlarında da tüm lise müfredatı karşımıza çıkıyor. Aşağıda ki link üzerinden YKS (TYT-AYT-YDT) sınavları için hangi dersten hangi konu çıkıyor tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste liste soru dağılımını öğrenebilirsiniz.

YKS Nedir? başlıklı yazımız burada son bulmaktadır. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

33 Yorumlar

 1. Bişey sorabilirmiyim, ayt fenden – netim var, sadece sayısal puanım mı hesaplamaz yoksa sınavım hiç mi hesaplanmaz?

  1. Yeterli AYT matematik netiniz varsa sayısal puanınız hesaplanabilir. AYT Fende eski net yapmanız diğer puan türlerini etkilemez.

  2. Merhaba tyt sınavına giricem yalnız sadece sözel girmek istiyorum mat-geo gibi sınavları yapmasam beni eksiye düşürür mü yoksa hesaplanmaz da sadece sözel olarak mi geçer

   1. TYT sınavında her soru size puan kazandırmaktadır. AYT sınavında ise sözel iseniz matematik yapmanıza gerek yoktur. Yapsanız bile sözel puanınızı etkilemez.

 2. Umarım sorumu yanıtlarsınız da kurtulurum bu ümitsizlikten . Ona göre yarın sınava o motive ile giricem. berbattı sınav.
  Tyt bugün girdim ve türkçeden 19 net bekliyorum sosyalden 10 net. Matamatik -0.50 net . Fen -0.25 net . Sonuç olarak matamatik vs batırdım diğerleri daha iyi. Sizce puanım hesaplanır mi

  1. Türkçe veya matematik testinden 0.5 neti geçerseniz puanınız hesaplanır. Beklediğiniz netlere göre puanınız hesaplanır.

 3. Merhaba ben sayısal bölüm seçtim.şimdi ben Ayt de saadece matematik ve fen testini tek mi çözecem? Madem öyle ben ayt de sözel dersleri çözmeyecekmiyim?

  1. Sayısal bölüme gitmek istiyorsan sayısal testlerinden sorumlusun. Sözel puanının hesaplanmasını istiyorsan sözel testlerini de çözebilirsin.

 4. Öncelikle hangi bölümden girmek istediğimize dair ösym ye ya da okula bilgi vermek gibi bir şey yapıyor muyuz yoksa hangisini çözersek otomatik olarak o puanımız mı hesaplanıyor ve eğer sayısalcıysak ve sayısal kısım(fen mat) artı sosyal edb 1 kısmını da çözersek eşit ağırlık puanımız da sayısal puanımız da hesaplanır mı. Sorular karmaşık oldu biraz sanırım ama fen lisesinde okuyup eşit ağırlıktan girmek isteyen bir 11. sınıfım bu konuda yeterli bilgim yok bu yüzden buraya yazmak istedim şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Puanlarınız otomatik olarak hesaplanıyor. Ayrıca AYT kısmında çözdüğünüz testlere göre puan türlerinin puanları hesaplanır.

  1. TYT’den 300 yapınca otomatik olarak AYT ham puanınız 170-180 civarı olmaktadır. Puan hesaplama sistemimizi kullanabilirsin.

 5. Ben 2 yillik ataturk universitesinde okuyorum acikogretimden polis olmak icin ne yol izlemem gerekiyo bilgi verirmisiniz bu yks1 yeterli mi kac puan almam gerekiyo bu kac net e esit olacak

 6. Şimdi meslek liseliyim ayt de sadece sözel puanımın hesaplanmasını istiyorum edebiyat sosyal 1 ve sosyal 2 yi çözsem diğerlerine hiç yapmasam yinede olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu