TYTYKS

2024 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle TYT Biyoloji Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. Daha sonra ise TYT Biyoloji Soru Dağılımı bölümünden hangi konudan hangi sene kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. Biyoloji dersi 20 soruluk TYT Fen Bilimleri testinin içinde sorulmaktadır. 6 Biyoloji sorusu karşımıza çıkıyor. 

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2024 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

TYT Biyoloji Konuları

KONULAR
Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Temel Bileşenleri
Hücre ve Organelleri
Hücre Zarından Madde Geçişi
Canlıların Sınıflandırılması
Mitoz ve Eşeysiz Üreme
Mayoz ve Eşeyli Üreme
Kalıtım
Ekosistem Ekolojisi
Güncel Çevre Sorunları

Güncel TYT biyoloji konuları üstteki şekildedir. TYT biyoloji genel olarak sözel konulardan oluşmaktadır. Bol tekrar ve soru çözümü ile rahatlıkla halledebileceğinizi düşünüyorum. Alttaki tablodan hangi yıl hangi konudan ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz.

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Canlıların Ortak Özellikleri 1 1 1 1
Canlıların Temel Bileşenleri 1 1 1 1 1 3 3 1 2 1 1 1
Hücre ve Organelleri 1 1 1 1 2 1 2 2 1 2
Madde Geçişleri 1 2 1 1 1 1 1
Canlıların Sınıflandırılması 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1
Hücre Bölünmeleri ve Üreme 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Kalıtım 1 1 1 1 1 2 2 1 2 1 2 2
Ekosistem Ekoloji 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 1 1
Bitkiler Biyolojisi 1 1 1 2 1 1 2 3
SORU SAYISI 6 6 6 6 6 6 13 13 13 13 13 13 13

Soru dağılımları da bu şekildedir. Her sene soru çıkan konulara çalışırken mutlaka daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim.

TYT Biyoloji Çalışma Yöntemleri

Biyoloji alanında başarılı olmak için etkili çalışma yöntemleri ve stratejileri uygulamak önemlidir. TYT biyoloji sınavına hazırlanırken aşağıdaki ipuçlarından yararlanarak daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz:

1. Planlı Bir Program Oluşturun

Çalışmalarınızı daha düzenli ve programlı bir şekilde yapmak, başarılı olmanızı kolaylaştırır. Bir çalışma planı oluşturun ve belirli bir süre içinde hangi konular üzerinde çalışacağınızı planlayın. Böylece her konuya yeterli zaman ayırabilir ve eksiklerinizi giderme fırsatı bulabilirsiniz.

2. Not Alın

Derslerinizde veya kaynaklarınızda önemli bilgileri not almak, öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırır. Anahtar kavramları ve detayları not alarak, incelemek istediğiniz konuları daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca notlarınızı düzenli bir şekilde saklayarak tekrar etme sürecinde kolaylık sağlayabilirsiniz.

3. Kavramları Anlamaya Odaklanın

Biyoloji sınavında sadece ezber yapmak yerine kavramları anlamaya odaklanmak önemlidir. Her bir konuyu derinlemesine analiz ederek, aralarındaki ilişkileri ve bağlantıları anlamaya çalışın. Bu sayede ezber yapmadan, bilgileri daha kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

4. Görsel Öğeleri Kullanın

Biyoloji konularını daha iyi anlamak ve hatırlamak için görsel öğelerden faydalanabilirsiniz. TYT konuları görsel şemalar, diyagramlar, grafikler veya tablolar şeklinde görselleştirerek daha iyi bir öğrenme deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca resimli kaynaklar ve animasyonlar da kullanarak öğrenmenizi destekleyebilirsiniz.

5. Deneme Sınavları Çözün

TYT biyoloji sınavına hazırlık sürecinde deneme sınavları çözmek önemlidir. Deneme sınavları, sınav ortamını ve soru tarzını daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca eksiklerinizi görebilir ve çalışmalarınızı buna göre yönlendirebilirsiniz.

Çalışma Yöntemi Faydaları
Planlı bir program oluşturmak  Düzenli çalışma disiplini sağlar
 Konulara yeterli zaman ayrılmasını sağlar
 Eksikleri gidermek için fırsat verir
Not almak – Öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırır
– Bilgileri düzenli bir şekilde saklama imkanı sağlar
Kavramları anlamaya odaklanmak – Bilgileri kalıcı bir şekilde öğrenmeyi sağlar
– Ezber yapma gereksinimini azaltır
Görsel öğeleri kullanmak – Konuları daha iyi anlamayı sağlar
– Öğrenme deneyimini zenginleştirir
Deneme sınavları çözmek – Sınav tarzını ve ortamını anlamayı sağlar
– Eksikleri tespit etme ve çalışmaları yönlendirme imkanı verir

Biyoloji alanında çalışma yöntemlerini doğru bir şekilde uyguladığınızda, TYT biyoloji sınavına daha iyi hazırlanabilir ve başarılı olabilirsiniz. Kendi öğrenme stilinize uygun çalışma yöntemlerini keşfedin ve başarıya giden yolda adım adım ilerleyin.

Biyoloji Çalışma Yöntemleri

Biyolojide başarılı olmak için doğru çalışma yöntemlerini kullanmanız gerekmektedir. İşte TYT biyoloji sınavına hazırlanırken kullanabileceğiniz etkili çalışma yöntemleri:

1. Konuları Parçalara Bölün

Biyoloji dersini daha kolay öğrenmek için konuları parçalara bölün. Her bir parçayı ayrı ayrı çalışarak daha iyi anlayabilir ve öğrenebilirsiniz.

2. Düzenli ve Planlı Çalışma

Düzenli ve planlı bir şekilde çalışmak, biyolojideki karmaşık konuları daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Belirli bir çalışma programı oluşturun ve bu programa sadık kalarak çalışmalarınızı organize edin.

3. Görsellerden Faydalanın

Biyoloji, görsel bakış açısını gerektiren bir ders olduğundan, görsellerden faydalanarak konuları daha iyi anlayabilirsiniz. Görseller kullanarak öğrenme materyalleri hazırlayın veya internet üzerindeki kaynaklardan yararlanın.

4. Özetler ve Flash Kartlar

Özetler ve flash kartlar, önemli bilgileri öğrenmek ve kavramak için etkili araçlardır. Konuları özetleyerek öğrenme sürecinizi destekleyebilir veya flash kartlar oluşturarak önemli terimleri ve tanımları ezberlemenize yardımcı olabilirsiniz.

5. Örnek Sorular Çözün

Biyoloji konularını daha iyi anlamak ve sınavda başarılı olmak için çok sayıda örnek soru çözmeniz önerilir. Örnek sorular, konuları pekiştirmenize ve sınav formatını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çalışma Yöntemi Faydaları
Konuları parçalara bölme – Daha iyi anlama ve öğrenme
– Konulara odaklanma
Düzenli ve planlı çalışma – Organize bir çalışma yöntemi
– Daha etkili bir öğrenme süreci
Görsellerden faydalanma – Konuları daha iyi kavrama
– Görsel hafızayı kullanma
Özetler ve flash kartlar – Önemli bilgileri öğrenme
– Hızlı tekrar imkanı
Örnek sorular çözme – Konuları pekiştirme
– Sınav formatını daha iyi anlama

Sınav Stratejileri

TYT biyoloji sınavında başarılı olmak için uygulayabileceğiniz bazı stratejiler vardır. Bu stratejileri kullanarak daha iyi bir sınav performansı elde edebilirsiniz. İşte TYT biyoloji sınavında dikkate almanız gereken bazı stratejiler:

 • Soru dağılımını dikkatlice inceleyin ve hangi konulara daha fazla ağırlık verdiğini öğrenin. Buna göre çalışma planınızı oluşturun.
 • Önce soruların metnini dikkatlice okuyun ve anlamaya çalışın. Sorunun neyi sorduğunu anladıktan sonra cevaplama işlemine geçin.
 • Zamanınızı iyi yönetin. Sınav süresi içerisinde tüm soruları cevaplayabilmek için bölümlere zaman ayırın ve zamanınızı iyi kullanın.
 • Öncelikle kolay soruları çözmeye çalışın. Bu size zaman kazandırır ve motivasyonunuzu artırır. Daha sonra zor sorulara odaklanabilirsiniz.
 • Cevap seçeneklerini dikkatlice değerlendirin ve yanıtlarınızı işaretlerken dikkatli olun. Atlayarak veya rasgele yanıtlar vererek hata yapmamaya özen gösterin.
 • Çalışmalarınızı tekrarlarla pekiştirin. Öğrendiğiniz konuları düzenli olarak tekrar ederek bilgilerinizi taze tutun.
Strateji Açıklama
Soru dağılımını inceleyin Sınavda hangi konu ve soru tipine daha fazla ağırlık verildiğini öğrenin.
Dikkatli okuma Soru metinlerini dikkatlice okuyun ve anlayın.
Zaman yönetimi Sınav süresini iyi kullanmak için bölümlere zaman ayırın.
Kolaydan zora Önce kolay soruları çözerek motivasyonunuzu artırın, daha sonra zor sorulara geçin.
Cevap seçeneklerini değerlendirin Doğru yanıtı belirlerken cevap seçeneklerini dikkatlice değerlendirin.
Tepeleme Çalışmalarınızı tekrarlarla pekiştirin ve bilgilerinizi taze tutun.

TYT biyoloji sınavına hazırlık yaparken, bu bilgiler size rehberlik edecektir. Biyoloji konularında odaklanarak çalışmanız, sınavda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, çalışma yöntemleri ve sınav stratejilerini uygulayarak daha verimli bir şekilde çalışabilir ve daha iyi bir sınav performansı elde edebilirsiniz.

Unutmayın, TYT biyoloji sınavına hazırlanırken doğru bilgiye ulaşmak çok önemlidir. Bu nedenle, bu makalede paylaşılan bilgileri dikkatlice okuyun ve onları çalışma sürecinize dahil edin.

TYT Biyoloji Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

86 Yorumlar

  1. Konular bölümünde bulunmuyor. Eski senelerde çıktığı için soru dağılımı bölümünde eklidir.

 1. 2018 den önceki çıkmış sorularda yukarıdaki konulardan olmayanlar da var konular eksik olabilir mi onların sorulmaması kesin mi acaba

  1. Sorumlu olduğunuz konular, lisede işlediğiniz konulardır. 9 ve 10. sınıfta işlenen dersler konular bölümünde yazmaktadır. Her sene konular değişebiliyor, konu başlıklarını takip etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  1. Canlıların ortak özellikleri
   Hücre genel yapı
   Organeller
   Canlı sınıflandırmasına bakıp
   Fenden 10 ney yapmaya çalış

  2. Öncelikle kimyaya çalışman daha doğru ve kolay olur
   İlla ki çalışacaksan önce hücre hemen ardından prokaryot ökaryot farkları

  3. canlıların ortak özellikleri mitoz ve mayoz bölünmeler bunlar basit konular sözelci için kolay gelsin :))

 2. Bence Vücudumuzdaki temel bileşikler kalıtım ekosistem ve Sınıflandırmaya bak.

 3. merhabalar,canlıların sınıflandırılması konusu daraltılmış galiba.Bilginiz var mıdır?

 4. diğer sitelerde yaşam bilimi diye bir konu var ama burda yok burda başka konu başlığıylamı aldınız acaba diğer siterle konuları karsılaştırdığımda tekk dısta o konu kalıyor

   1. Burada yazan konular sırasıyla çalışılacak konularmı yoksa karışıkmı verilmiş cevaplarsanız sevinirim

 5. Merhaba bu konular bana nedense çok az geldide. Bu konulara çalışsam yeterli olacak mıdır sizce efendim? :))

  1. Tabloda gördüğünüz konular TYT Biyoloji testinde çıkacak tüm konuları barındırmaktadır.

 6. ben sizin sayfanızı takip ediyorum ama diğer sayfalarda daha fazla konu gözüküyor neden acaba

  1. Daha genel alıyor sanırım bu site yani diğerleri su dalgası deprem dalgası vs. Diye alırken bu site dalgalar diye alıyordur örnek olarak

 7. bi dakka ya şimdi tytye giren bir sözel öğrencisi biyoloji fizik kimya falan çözmek zorunda mı?

   1. Merhaba ben dilciyim tytden istediğim derslerin sorularını çözebilirim değil mi herhangi bir dersten bildiğim soruyu çözsem bana puan kazandırır düşürmez yani değil mi?

 8. Merhaba 5 soru olan sözel dersler ile sayısal olan biyoloji vs. derslerde tyt de belli konular cıkmış sadece onlara çalışsak yeterli mi yoksa tüm konulara çalışılmalı mı

 9. peki bişe soracam. Burada çalışmamaız gereken konuları söylüyoorsunuz.İyi güzel bir site .Peki ben sağlık meslek lisesinde okuyorum ve 9.sınıftan beri fenle ilgili hiç birşey görmedim…Bana yardımcı olun eksiklerimim nasıl tamamlayabilirim????????

 10. Bazı siteler de tyt olarak bitki biyolojisi ve sistemleri almamıştı.. kesin olarak çıkacakmı bu iki ünite

  1. Soru dağılımına bakarsan Sistemler konusundan geçen sene 2 konu geldi, bu yüzden her an soru çıkabilir, fakat kesin çıkar mı bunu hiçbir konu için diyemeyiz.

 11. Ben sayısalcıyım 9 ve 10 çok iyim ama 11 ve 12 de biyoloji fizik kimya alamicam meslek okuyorum hangi konullarda eksiklerim olucak şuan 10.sınıftayım

    1. Zaten genel olarak herkesin bildiği konulardan soruyorlar. Yani çok basit sorular oluyor, bir sıkıntı olacağını sanmam. Zaten bu sene çıkmayacağını düşünüyoruz. Çünkü soru sayısı baya azaldı.

   1. bildiğim kadarıyla fotosentez de tyt konuları içinde ve sistemler genel olarak yks de soruluyor diye biliyorum ama emin misiniz böyle olduğundan?

 12. Sayısalcı olarak biyoloji den hicbir şey anlamıyorum 1.ve 2.oturumda bana kaybı olurmu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu