TYT

2021 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle TYT Biyoloji Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. Daha sonra ise TYT Biyoloji Soru Dağılımı bölümünden hangi konudan hangi sene kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. Biyoloji dersi 20 soruluk TYT Fen Bilimleri testinin içinde sorulmaktadır. 6 Biyoloji sorusu karşımıza çıkıyor. 

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2021 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

TYT Biyoloji Konuları

KONULAR
Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Temel Bileşenleri
Hücre ve Organelleri
Hücre Zarından Madde Geçişi
Canlıların Sınıflandırılması
Mitoz ve Eşeysiz Üreme
Mayoz ve Eşeyli Üreme
Kalıtım
Ekosistem Ekolojisi
Güncel Çevre Sorunları

Güncel TYT biyoloji konuları üstte ki şekildedir. TYT biyoloji genel olarak sözel konulardan oluşmaktadır. Bol tekrar ve soru çözümü ile rahatlıkla halledebileceğinizi düşünüyorum. Alttaki tablodan hangi yıl hangi konudan ne kadar soru çıkmış görebilirsiniz. Ayrıca bu tabloya göre de çalışmalarınızı şekillendirebilir ve TYT sınavında daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz.

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Canlıların Ortak Özellikleri 1 1 1
Canlıların Temel Bileşenleri 1 1 1 3 3 1 2 1 1 1
Hücre ve Organelleri 1 2 1 2 2 1 2
Madde Geçişleri 1 2 1 1 1 1 1
Canlıların Sınıflandırılması 1 1 1 1 1 2 1 1
Hücre Bölünmeleri ve Üreme 1 1 1 1 1 1 1
Kalıtım 2 1 2 2 1 2 1 2 2
Ekosistem Ekoloji 1 1 1 1 2 2 2 1 1
Bitkiler Biyolojisi 1 1 1 2 1 1 2 3
SORU SAYISI 6 6 6 13 13 13 13 13 13 13

Soru dağılımları da bu şekildedir. Her sene soru çıkan konulara çalışırken mutlaka daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. PDF dosyasına geçmeden önce altta bulunan butona tıklayarak tüm YKS konularına ulaşabilirsiniz.

TYT Biyoloji Konu Takip Çizelgesi PDF 

İnternet üzerinden konuları araştırmakla uğraşmak istemiyorsanız ÜnRehberi ekibi tarafından hazırlanan konu takip çizelgesini PDF olarak indirebilirsiniz. PDF üzerinden konulara yönelik bitirdiğiniz kitapları da takip edebilirsiniz. TYT Biyoloji Konu Takip Çizelgesi Tıkla PDF İndir

TYT Biyoloji Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ
11'li TYT Setimiz ile Evde Sınava Hazırlanın SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

70 Yorumlar

 1. Bence Vücudumuzdaki temel bileşikler kalıtım ekosistem ve Sınıflandırmaya bak.

 2. merhabalar,canlıların sınıflandırılması konusu daraltılmış galiba.Bilginiz var mıdır?

 3. diğer sitelerde yaşam bilimi diye bir konu var ama burda yok burda başka konu başlığıylamı aldınız acaba diğer siterle konuları karsılaştırdığımda tekk dısta o konu kalıyor

   1. Burada yazan konular sırasıyla çalışılacak konularmı yoksa karışıkmı verilmiş cevaplarsanız sevinirim

 4. Merhaba bu konular bana nedense çok az geldide. Bu konulara çalışsam yeterli olacak mıdır sizce efendim? :))

 5. ben sizin sayfanızı takip ediyorum ama diğer sayfalarda daha fazla konu gözüküyor neden acaba

  1. Daha genel alıyor sanırım bu site yani diğerleri su dalgası deprem dalgası vs. Diye alırken bu site dalgalar diye alıyordur örnek olarak

   1. Merhaba ben dilciyim tytden istediğim derslerin sorularını çözebilirim değil mi herhangi bir dersten bildiğim soruyu çözsem bana puan kazandırır düşürmez yani değil mi?

 6. Merhaba 5 soru olan sözel dersler ile sayısal olan biyoloji vs. derslerde tyt de belli konular cıkmış sadece onlara çalışsak yeterli mi yoksa tüm konulara çalışılmalı mı

 7. peki bişe soracam. Burada çalışmamaız gereken konuları söylüyoorsunuz.İyi güzel bir site .Peki ben sağlık meslek lisesinde okuyorum ve 9.sınıftan beri fenle ilgili hiç birşey görmedim…Bana yardımcı olun eksiklerimim nasıl tamamlayabilirim????????

 8. Bazı siteler de tyt olarak bitki biyolojisi ve sistemleri almamıştı.. kesin olarak çıkacakmı bu iki ünite

 9. Ben sayısalcıyım 9 ve 10 çok iyim ama 11 ve 12 de biyoloji fizik kimya alamicam meslek okuyorum hangi konullarda eksiklerim olucak şuan 10.sınıftayım

    1. Zaten genel olarak herkesin bildiği konulardan soruyorlar. Yani çok basit sorular oluyor, bir sıkıntı olacağını sanmam. Zaten bu sene çıkmayacağını düşünüyoruz. Çünkü soru sayısı baya azaldı.

   1. bildiğim kadarıyla fotosentez de tyt konuları içinde ve sistemler genel olarak yks de soruluyor diye biliyorum ama emin misiniz böyle olduğundan?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir