Rehber Yazılar

Yazın Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Stresli, yoğun okul hayatı sona erdi ve mevsimlerden yaz… Güneşli havalarda gezmek eğlenmek, tatil yapmak isteği yazın ders çalışma motivasyonu için olumsuz gözükebilir. Ama uzun yaz tatilinde ders çalışmamak ve bilgiye uzak olmak bir sonraki eğitim yılı için zorlayıcı olabilir. Öğrenilen bilgileri desteklemek, üzerine yeni bilgiler eklemek ise eğitim hayatını kolaylaştıracaktır. Bu yüzden uzun yaz tatillerinde ders çalışmak kişiyi okul hayatında ileri taşıyan önemli de bir hamledir.

Yaz Tatilinde Eksiklikleri Gidermek Mümkün mü?

Peki yaz tatilinde öğrenci ile okul arasındaki mesafeyi azaltıp nasıl etkili ders çalışabiliriz? Öncelikli işimiz bu üç aylık süreçteki hedefimizi belirlemek. Bu hedef, okul bilgilerini taze tutmak, sınava hazırlanmak, yeni bir dil öğrenmek olabilir. Bir sonraki adım ise belirlediğimiz hedefe uygun; günlük, haftalık ve aylık hedefleri olan sıkıcılıktan uzak bir program çıkarmaktır. Programı düzenlerken öncelikli olan uyku düzenini belirlemektir. Unutmayın ki yazın ders çalışma motivasyonu açısından uyku elzemdir. Dinlenmiş ve sağlıklı bir beyne bilgi yüklemek daha kolay ve etkilidir. Yorgun bir beynin bilgileri algılaması ders çalışmamızı zorlaştıracaktır.

Bir diğer husus ise, çalışma saatlerini sabah veya akşamüstü olarak ayarlamaktır. Çünkü günün diğer saatleri daha sıcak olacağından ders çalışmamızı zorlaştıracak ve dikkatimiz dağılacaktır. Oysa sabah ve akşam saatleri serin olduğundan odaklanmamız daha kolay olacaktır. Çalışma saatlerini de belirledikten sonra tüm dikkat dağıtıcı, görsel ve sesten arınmış çalışma düzenini sağlayacak bir ortam seçmekte önemlidir. Örneğin; ders çalışılan ortamda televizyon, telefon, bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı etkenlerin bulunmamasına özen gösterilmelidir. Çalışma hedefleri, kapsamı, saatleri ve ortamı belirledikten sonra hazırladığımız programa eğlenceli ve sevdiğini yaz etkinliklerini eklemelisiniz. Arkadaşlarınızla yaptığınız etkinlik, ailenizle vakit geçirmek, film izlemek, sevdiğiniz bir sanatçının konserine gitmek gibi etkinler düzenleyebilirsiniz. Buda sizin motivasyonunuzu artıracaktır. Ve ders çalışmayı sıkıcılıktan çıkaracaktır.

Yazın Ders Çalışma Motivasyonu İçin Kendinizi Sık Sık Ödüllendirmekten Çekinmeyin!

Bu yaz tatili ders çalışma planını başarıyla ve bol bilgiyle bitirmek için koyduğunuz günlük, haftalık, aylık hedeflerinizi mutlaka gerçekleştirin. Her bir hedef için kendinize güzel ödüller koyun. Böylece kendinizi çalışmaya teşvik edecek hem de programı başarıyla tamamlamış olacaksınız. Yaz tatili sonunda hem eğlenmiş hem de öğrenmiş olarak daha güçlü bir şekilde yola devam edeceksiniz.

Tavsiye Yazı: Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu