ders-calisma-programi-nasil-hazirlanilir
 • Gülsüm Karşılayan
 • 5.213
 • 10 Ağustos 2017
 • 0
 • 37

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Öğrencilik yaşamının en hassas noktalarından birisi programlı çalışmaktır. Özellikle zamanını verimli bir şekilde kullanmak isteyen öğrenciler için ders çalışma programı hazırlamak önemlidir. Ders çalışmak, TV seyretmek ya da arkadaşlarla vakit geçirmek gibi farklı aktiviteler söz konusu olduğunda kişi karar vermekte zorlanır. Ancak belirli bir program varsa kişinin hayatı daha düzenli olacaktır. Bilhassa da YGS-LYS maratonu için hazırlanan öğrenciler ne kadar zaman ders çalışacağı, ne kadar zamanını da uyku ve yemek gibi ihtiyaçlarına ayırması gerektiği konusunda kararsızdır. Bu yazımızda ders çalışma programı nasıl hazırlanır ve ders çalışma programı hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

ders-calisma-programi-hazirlama

Verimli Ders Çalışma Programı Hazırlama

Kendinizi Tanıyın

Ders çalışma programınızı hazırlamadan önce kendinizi tanıyın. Gününüzün ne kadarı okulda geçiyor, günde kaç saatinizi uykuya ayırıyorsunuz ve günün hangi saatlerinde ders çalışmaktan verim alıyorsunuz? Bu tür sorularla kendinizi tanıyarak yaşamınıza uygun bir ders programı hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca ders programınızı saatlere göre değil, hangi derse kaç gün ya da kaç saat çalışmanız gerektiği bilgisine göre düzenleyin.

 

Ders Seçimi Önemli

Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki ayrı program hazırlayın. Hafta sonuna daha ağır derslerinizi ayırın. Hafta içi ise okuldan geldiğinizde vakit ayırabileceğiniz 2 farklı ders belirleyin. Benzer dersleri aynı güne koymayın. Matematik gibi sayısal bir dersten sonra Türkçe ya da Tarih çalışabilirsiniz. Bu sayede ardı ardına sıkılmamış olursunuz.

 

Kendinize Vakit Ayırın

YGS-LYS maratonuna hazırlanan öğrencilerin en fazla yaptığı hatalardan birisi yoğun bir ders çalışma programı hazırlamaktır. Hatta çoğu öğrenci ders çalışma çılgınlığından arkadaş çevresini bile silmektedir. Bu tarz yoğun bir ders çalışma programına gerek yok. Kendinize eğlenmek, TV seyretmek, arkadaşlarınızla gezinmek için de vakit ayırabileceğiniz bir program oluşturun. 

TAVSİYE YAZI  Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Oda Düzeninizi Kurun

Ders çalışma programı hazırlama sırasında plan kadar önemli olan bir diğer nokta da oda düzenidir. Odanızı en fazla ihtiyacınız olan defter, kitap ya da notları daha kolay ulaşacağınız şekilde dizayn etmelisiniz. Özellikle ders çalışma masanızın üzeri dikkatinizi dağıtmayacak bir düzene sahip olmalıdır.

Öğrencilik yaşamı boyunca edindiğim tecrübelerden yola çıkarak çoğu öğrencinin ders programı ile arasının pek iyi olmadığını söyleyebilirim. Hevesle hazırlanan ders çalışma programları en fazla bir iki hafta kullanılmaktadır. Çoğu zaman programını aksatan öğrenci belli bir süre sonra ders programını bir köşeye atmaktadır. Bu nedenle ders programı hazırlanırken mutlaka kişinin kendi yaşamına uygun olmasına özen gösterilmelidir. Ders çalışma programı hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gereken diğer öneriler ise şunlardır;

 • Amaçlarınızı ve hedefinizi belirleyin.
 • Zamanınızı verimli kullanmanızı sağlayacak bir program oluşturun.
 • Ders çalışma programınızda mutlaka aralıklı tekrarlara yer verin.
 • En fazla zorlandığınız derslere daha çok vakit ayırın.
 • Kolay derslere çok vakit ayırmak yerine daha fazla test çözmeye çalışın.
 • 10 Ağustos 2017 tarihinde yazıldı.
 • 0 yorum yapıldı.
 • 37

Yazar: Gülsüm Karşılayan


Tüm Yazılarına Git

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?