Çalışma Taktikleri

Paragraf Nasıl Çalışılır? Paragraf Nasıl Çözülür?

Bu yazımızda paragraf nasıl çalışılır, paragrafa çalışmanın püf noktaları, paragrafı hangi taktiklerle daha hızlı ve pratik bir şekilde çözebileceğinizin bilgisini size aktaracağız.

Geçmişten günümüze; hangi liselerde okuyacağımızı, hangi üniversitelerde okuyacağımızın ve üniversiteden sonra atanmamızı sağlayan veya yüksek lisansa geçiş sınavlarında paragraf sorularının etkisi küçümsenmeyecek kadar fazla olmuştur. Bu yazımızda hayatımızı belirleyen sınavlarda büyük etkisi olan paragraf soruları hakkında bazı pratik bilgileri sizlere derleyeceğiz.

Paragrafa Nasıl Çalışılır?

Ülkemiz insanlarının en büyük problemlerinden biri olan okuduğunu anlayamama sorunu kitap okuma alışkanlığının düşük olmasındandır. Ülkemiz insanlarının yaklaşık %40 ‘ı okuduğunu anlamıyor. Bu sorunu çözmenin en etkili yöntemi kitap okuma alışkanlığının kazanılmasıdır. Eğer kitap okuma alışkanlığı edinirseniz, paragrafı okuyup anlama oranınız yükselecektir. Hayatımızda büyük önemi olan sınavlara çalışırken kitap okumayı ihmal etmememiz gerekmektedir. Kitap okumak size sadece paragraf sorularını çözmenizde yardımcı olmayacaktır. Aynı zamanda sizin diğer derslere çalışırken konuları bilgileri daha iyi kavrayabilme ve analiz edebilme yeteneğinizi de geliştirecektir. Böylece kitap okumak aynı zamanda bilgileri hafızanızda daha iyi tutma özelliğinizi geliştirecektir.

Paragraf Sorusu Nasıl Çözülür?

Paragraf sorusu çözerken en önemli nokta soru köküdür. Soru kökünü ilk olarak okumalı ve soru köküne göre soruyu çözmeye çalışmalıyız. Soru kökünü mutlaka iyi anlamamız gerekir. Örneğin; soru köklerinde “değinilmiştir”, “yer verilmiştir” vb. ifadelere yer verilir. Buradaki püf nokta soru kökünün olumlu mu olumsuz mu olduğunu kavrayabilmemizdir. Eğer soru kökünü yanlış okuyup yanlış anlarsak paragrafın ve şıkların komplesini yanlış okuyacağız ve bakılması gereken gözle bakmayacağız. Doğal olarak sorunun cevabını yanlış işaretlemiş olacağız. Soruyu okuyup soru kökünü kavradıktan sonra hızlıca şıklara göz gezdirip paragrafı okumak bizim paragrafı daha iyi anlayabilmemizi sağlayacaktır. Okuduğunu anlayabilmek paragrafa nasıl çalışılır sorusunun ilk cevabıdır ve buna odaklanılmalıdır.

Bunun yanında en  fazla yaptığımız yanlışlardan biri de bazen soruyu okuyup paragrafı da okuduktan sonra ilk şık bize mantıklı gelmesi ve bu ilk şıkkı işaretlememizdir. Halbuki ilk şık sorunun kökünün cevabı olabilir ancak eksiktir. Mantıklıdır ancak gerçek cevap değildir. Unutmayın! Her mantıklı doğru değildir; Ama her doğru mantıklıdır. Yapmanız gereken ilk şıkkı okuduktan sonra doğru cevap olduğunu düşünseniz bile diğer şıkları da okumanızdır.

çalışmak

Uzun Sorulardan Korkma!

Yaptığımız diğer hatalardan biri de uzun sorulardan korkmamızdır. Aslında uzun paragraflı sorular diğer sorulara göre çok daha kolaydır; Çünkü paragrafta bizden istenilen cevap hakkında bir bilgi yerine en az iki, üç bilgi verilir. Aynı zamanda olaylar genelde bir bütün halinde verilir ve bu paragrafı kavrama şansımızı artırır. Sonuç olarak uzun paragraf soruları kısa paragraf sorularına göre ters orantılı bir şekilde daha kolaydır.

Paragraflarda genelde ana düşünce son cümlelerde saklanır. Paragrafı okurken son cümlesini daha dikkatli okumamız geri kalan kısmıyla bütünleştirmemiz ve sorunun cevabını bulmamızda önemli rol oynayacaktır. Paragrafa nasıl çalışılır sorusunun en iyi cevabı okumayı geliştirmektir.

Günlük Paragraf Çözmeyi İhmal Etmeyin

Son olarak paragrafı en kısa sürede çözmek size yoğunlaşılması gereken sorulara yoğunlaşabilecek zamanı kazandıracaktır. Paragrafı anlayabilmek için kitap okumanız gerektiğini söyledik; Ama nasıl hızlı çözmeniz gerektiği hakkında bilgi vermedik. Paragraf testlerini hızlı çözmek için günde en az 50-100 paragraf sorusunu zamanla yarışarak çözmemiz gerekmektedir. Bu size soru kalıplarını tek bakışta  anlayabilmemizi ve soru tipinin hangi soru tipi olduğunu refleks olarak okumadan anlayabilmemizi sağlayacaktır. Soru kalıbını anlamamız zaten bize sorunun nereden başlanması gerektiğini göstermiş olacak ve soruyu daha hızlı okumamızı, anlamamızı sağlayacaktır. Bununla birlikte hızlı okuma teknikleri hakkında bilgi toplayıp, gereken egzersizleri yapmamız bizim hızlı okumamızı sağlayacaktır. Size anlattığımız bu teknikleri kullandığınız taktirde  paragraf sorularını çözmede seviye atladığınızı ve netlerinizin yükseldiğini göreceksiniz.

Paragraf için kitap seçimi de önemlidir. Seviyenize uygun bir kitap almak sizin hem motivasyonunuzu yüksek tutacak hem de netlerinizin artmasını sağlayacaktır. Altta bulunan link üzerinden sizler için önerdiğimiz paragraf kitap önerilerine bakabilirsiniz.

https://www.unirehberi.com/paragraf-kitap-onerileri/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu