Rehber Yazılar

Özel Okul mu Temel Lise mi? Avantajları Nelerdir?

Hepinize merhaba sevgili öğrenciler. Pek çok öğrencinin aklında Özel okul mu temel lise mi? Farkları nelerdir? Hangisi daha avantajlıdır? gibi sorular bulunmakta. Bu makalemizde bu sorunun cevabını vermeye çalıştık.

Özel Okul mu Temel Lise mi?

Temel liseler yeni yeni ortaya çıkan bir başka okul tipidir. Sınava hazırlanırken bu günlerde en çok tercih edilen okulların başında gelmektedir. Bu noktada özellikle son sınıfa geçen öğrenciler için bir ikilem de değil üçlem ortaya çıkıyor. Birinci seçenek devlet okulunda okuyan birisi için okula devam edip aynı zamanda dershane ile sınava hazırlanmak. İkinci seçenek bir özel okula geçerek burada eğitimine devam etmek, son olarak da temel lise tercih etmektir. Dolayısıyla her öğrenci bu şekilde bir karar vermek zorunda kalıyor. Özellikle eğer ki ilerideki 40 yılı etkileyecek bir sınav söz konusu ise hayatınızın bu dönemindeki en önemli kararlarından birisi olabilir.

Temel Lise Nedir? Avantajları Nelerdir?

Öncelikle temel lisenin ne olduğundan ve işleyiş şeklinden bahsedeceğiz. Temel lise aslında dershanelerin kapatılması ile gündeme gelen ve hayatımıza giren eğitim kurumlarıdır. Özel bir eğitim kurumu olarak da tanımlanabilecek olan temel liseler dershane gibi işlemelerinin yanı sıra belli başlı yükümlülüklere uymaları karşılığında diploma da verebilen kurumlardır. Temel liseler dershaneler kapatıldıktan sonra devlet tarafından da desteklenen eğitim kurumlarıdır. Asıl amaç olarak dershanelerin elde ettikleri bilgileri milli eğitim bakanlığı kontrolünde ve yönetiminde öğrenciler ile buluşturmaya devam etmesidir. Fakat öğrenciler için asıl önemli olan nokta temel liselerin avantajlarıdır. Tabi ki en büyük avantajı hem dershane hem de okula gitmek zorunda olunmamasıdır. Hem maddi olarak hem de eğitimsel bir külfet olan bu durum temel lise yöntemi ile çözülebilir. Normal bir lise mantığında işlemesine karşın aynı zamanda üniversite sınavına hazırlık için de çaba sarf edecek olan temel liseler üniversite hazırlığında olan öğrencilerin yanı sıra yeni liseye başlayacak öğrencilere de hizmet veriyor. Bu yıllarda bir özel okuldan pek de bir farkı yok. Asıl fark ve avantajlar son sene başlıyor. Çoğu temel lise dershanelerden dönüştüğü için eğitim konusunda tecrübelidirler ve herhangi bir endişeye mahal vermezler. Bu da temel liselerin tercihinde etkili olan düşüncelerden birisi olabilir. Ayrıca temel liselerin vermiş olduğu diplomaların da herhangi bir devlet okulundan hiçbir farkı bulunmayacak. Her iki diploma da tamamen MEB onaylı olacak.

Kim Kayıt Yaptırabilir?

Temel liselerin 1. Sınıfı yani 9. Sınıfa kayıt yaptırmak için herhangi bir ortaokul bitirmek dışında hiçbir şart yoktur. Yine ara sınıfların tümünde de sadece nakil yöntemi ile geçiş yapılabilir. Bunun için hiçbir ekstra şart aranmaz. Herhangi bir ortaöğretim kurumunda ilk sınıfta sınıf tekrarı yapmış olan öğrenciler de yine nakil şartlarını sağlıyorsa temel liselere rahatlıkla geçebilir. Ayrıca açık öğretim liselerinde okuyan herhangi bir öğrenci için de öğretime başlanacak tarih itibarı ile 18 yaşını doldurmamış olması, daha önce örgün öğretimden hak mahrumiyeti olmaması ve sınıf tekrarı yapmamış olması veya disiplin cezası almamış olması gerekmektedir. İstenildiği zaman yine nakil yönetmeliğince kolaylıkla başka bir liseye nakil aldırmak yani temel liselerden ayrılmak da çok kolaydır.

Tavsiye Yazı: Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Hangisini Tercih Etmeliyim?

Özel okul mu temel lise mi sorusuna göre tercih edilirken dikkat edilmesi gereken birçok farklı nokta vardır. Fakat biz burada bazı temel noktalara değindik. Öncelikle fiyat konusuna bakıldığında temel liselerin özel liselere oranla çok daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Temel lise fiyatlarına devlet de ek olarak yardımcı olmaktadır. Öbür taraftan en çok dikkat çeken bir diğer farklılık da kadrolarının dershaneden dönüşümlü olmasıdır. Dolayısıyla bir tecrübe sahibi olan temel liseler ön plana çıkıyor. Özel liselerin bazılarında çok çok iyi öğretmenler olabilir. Bunun için de liseleri araştırırken mezunlarının yerlerine bakmak mantıklı olacaktır.

Özel okul mu temel lise mi? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan diğer soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu