Rehber Yazılar

NET Arttırma Yöntemleri – NET Yükseltme Taktikleri

Net arttırma sınav döneminde hazırlık yapan öğrencilerin tek hayalidir. Sürekli olarak girilen denemelerde netler hep sabit kalınca moraller düşmeye başlar. Bunun birden fazla sebebi olabilir. Yine de her şeyi düzgün yapsanız dahi bir dönem stres kaynaklı netlerde bir dalgalanma çok normaldir. Hatta bir dönem düşüş dahi yaşanabilir. Bunlar sınav yaklaştıkça olacak şeylerdir. Çok fazla panik yapmamak lazım önemli olan şey sınavda maksimum neti yapmaktır. Ama bazen de bunun tek sebebi kesinlikle dikkatsizliktir. Dolayısıyla dikkatli olmak bu sorunu bir nebze azaltacaktır. Net arttırmaktan ziyade boşu boşuna netlerin düşmesinden kurtulmak için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemler YKS, TYT, KPSS, DGS, ALES, LGS fark etmeksizin işinize yarayacaktır.

Net Kaybetmemek için

Bazen bilmenize rağmen bazı soruları yanlış yaparsınız. Bu size pahalıya mal olur ve aslında bilmediğiniz konulardan çok daha sinir bozucudur. Bu yüzden önceliklere bunlara dikkat etmek en önemlisidir. Kesin olarak bildiğiniz ve emin olduğunuz sorular tekrardan ve yavaş yavaş okumanız yararınıza olacaktır. Kaçırdığınız şeyler böylelikle minimuma inecektir.

Gerçekten de bu net kayıpları en çok da kesin emin olunan sorulardan geliyor. Bu yüzden ilk aklınıza gelen şıkkı işaretlemekten kaçınmanız mantıklı olacaktır. Net kaybetmemek için de çalışmaya başlarken YKS sınavlarında nelerden en çok soru çıktığını bilmeniz faydanıza olur. Bu sayede sınava az bir süre kala nelere çalışarak netlerinizi maksimize edebileceğinizi bilebilirsiniz.

(Tavsiye Yazı: BURAYA tıklayarak hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış öğrenebilirsiniz.)

Soruları çözerken hızlı olmaktan kaçın. Hızlı çözülen sorular her zaman olmasa da oransal olarak daha çok hata yapılan sorulardır. Anlayamadığınız sorularda boş bırakmaktan kesinlikle çekinmeyin. Fakat soru hakkında biraz bilgin var ise şıklardan eleyerek istatistik olarak bir tahminde bulunabilirsin. Bu sayede de netlerini kaybetmemek mümkündür.

En önemli şey sorunun mantığını kavrayabilmektir. Dolayısıyla kendi fikrinle değil soruda istenenle hareket etmelisin. Özellikle yorum isteyen sorularda bu gibi hatalarla sıkça karşılaşılıyor. Metne göre hangisi doğrudur deniliyorsa şıklarda doğru olanı değil metne göre doğru olanı aramalısınız. Çok doğru bir ifade olmasına rağmen metin ile hiçbir alakası olmayabilir. Bu gibi durumlarda metnin istediği cevabı vermelisiniz.

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Yukarıdaki başlıktan farklı olarak burada yeni net nasıl kazanılır anlatacağız. Bedavaya vereceğiniz netler değil 0 dan net kazanma yöntemlerini yani. Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi en çok soru çıkan konular araştırıldığında ve buna yönelik bir çalışma yapıldığında net arttırma kaçınılmaz oluyor. Önce temel konular çalışılmalı ve derslerin temelleri atılmalı daha sonrasında ise en önemli (çok soru çıkan) konular çalışılmalıdır. Bu şekilde çok hızlı net artışı sağlayabilirsiniz.

Bu yöntem uygulandığında ise sıkıntılı kısım konular bittiğinde oluyor. Doğal olarak netler belli bir seviyede kalıyor. Bunun da birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebeplerin başında stres gelmektedir. Aynı zamanda bu sınavların sadece bilgi değil büyük oranda yorum gücü ve hızı da ölçtüğünü unutmamak gerekir. Bu yüzden bol bol zaman tutarak çalışmalı ve pratik yapmalısınız.

Aslına bakılırsa pratik sayesinde her türlü net sorunu çözülebilir. Bu yüzden en önemlisi bol bol pratik yapmaktır. Dikkat sorunu ve konu eksiği gibi şeyleri tamamladıktan sonra ise geriye pek bir şey kalmıyor. Dikkatli olmak için özellikle sorularda koyu ve altı çizili yazılmış kelimelere dikkat etmek önemlidir.

Deneme Analizi ile NET Arttırma

Sınav döneminde soru tarzlarının farklılığı da büyük bir etkendir. Dolayısıyla ne kadar farklı soru tarzı görebilirseniz o kadar iyi bir sonuç alabilirsiniz. Bunu yolu da farklı yayınevlerinden çıkan kitaplardan yararlanmaktır. ÖSYM soru hazırlarken özellikle değişik olmasına özen gösteriyor. Bunun için de belli bir soru kalıbına sıkışıp kalmak çok yanlıştır. Net arttırma için deneme sınavlarını iyi yorumlamak çok önemlidir. Sınavlara girildikten sonra kitapçığın bir köşeye fırlatılması en sık karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Bu yüzden deneme sınavlarında yanlış yapılan konular ve soru tipleri iyi analiz edilmelidir. Bu sayede nerelerde eksikler olduğu saptanabilir. Gerçekten de eksiklerin en iyi anlaşılabileceği yerler deneme sınavı sonuçlarıdır. Sadece netlere bakılıp da geçilmemelidir. Sürekli olarak aynı konudan yanlış yapılıyorsa o konu üzerinde biraz yoğunlaşması büyük önem teşkil eder. Genel olarak sınav taktiğine alışmış ve konu eksiği olmayan herkes netlerinde istikrarı yakalayabilir.

Net Arttırma hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalı? başlıklı yazımızı https://www.unirehberi.com/ders-calisma-programi/ linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu