Haberler

Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Vitaminler ile Kışı Rahat Geçirin

İnsan vücudunun hastalıklara karşı ayakta kalabilmesi için bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekir. Bağışıklığı destekleyen vitaminlerin vücutta eksik olması halinde bağışıklık sistemi güçlendiren vitaminler ile takviye yapılmalı ve bağışıklık direnci artırılmalıdır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerin vücutları virüslere ve bakterilere karşı daha dayanıklı olur, vücut savunma sistemi işlevini yerine getirir.

Çocuklarda bağışıklık sistemi neden zayıf kalır?

Bağışıklık sisteminin zayıflığı ve buna bağlı olarak sık sık hastalanma, çocuklarda daha fazla görülen bir durumdur. Çocuklarda doğuştan gelen bir rahatsızlık dolayısı ile bağışıklık sistemi zayıflığı olabileceği gibi, daha sonraki yaşlarda yeterli ve dengeli beslenme olmaması dolayısıyla da bağışıklık sistemi zayıflığı görülebilir. Çok fazla hastalanan çocuklar için doktorun tavsiyesi ile bağışıklık sistemi güçlendiren vitaminler kullanılmalıdır.

Yetişkinlerde bağışıklık sistemini zayıflatan ekenler nelerdir?

Bağışıklık sistemi vücudun en hassas olduğu kısımlarından biridir. Dikkat edilmediği takdirde her an zayıflamaya ve bakterilerin vücuda girerek hastalık oluşturmasına neden olur. Yetişkinlerde bağışıklık sisteminin zayıf olmasını etkileyen unsurların başında, fazla stres yapma, aşırı kilolu ve obez olma, alkol-sigara-uyuşturucu kullanımı, uykusuzluk ve fazla çalışma gibi etmenler gelmektedir. Yetişkin bireylerde doktorlarının tavsiyesi ile bağışıklık sistemi güçlendiren vitaminler kullanarak, bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Hangi vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir?

Bağışıklık sistemi güçlendiren vitaminler başında C, D, Demir, B6, B12, selenyum, çinko, A, E vitaminleri gelmektedir. Yine antioksidanlar serbest radikallerin vücuda hasar vermesini engellemektedir. Bu vitaminlerin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

C Vitamini

C vitamini, güçlü bir antioksidan olma özelliğinin yanında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve dokuların yenilenmesindeki en etkili vitaminlerin başında gelmektedir.  Vücut tarafından üretilmeyen bir vitamindir. Vücut için son derece önemli olan C vitamini hastalıklardan korunmada da etkilidir.

D vitamini

D vitamini, yağda çözünme özelliği olan bir vitamindir. D vitamini, kemiklerin ve dişlerin korunmasına yardımcı olurken, kasların normal fonksiyonlarında çalışmasına katkıda bulunur. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarında çalışmasına büyük katkı sunan D vitamini, vücutta depolanarak uzun süre saklanabilme özelliğine sahiptir.

Demir minerali

Demir minareli, daha çok kan hücreleri ile ilgilidir. Demir eksikliğinde başta kansızlık, nefes darlığı, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, karın ağrısı, soluk cilt, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sorunlar görülür. Demir vitaminin vücutta yeterli miktarda bulunması gerekir fakat vücutta fazla demir bulunması da akut zehirlenmesine yol açmaktadır.

B6 vitamini

B6 vitamini hem bağışıklık sistemi hem de vücudun enerjisi için önemli role sahip bir vitamindir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkı sunar. B6 vitamini depresyon ve ruhsal hastalıkların iyileşmesine katkı sunarak, beyin sağlığını destekler.

B12 vitamini

B12 vitamini, kandaki kırmızı hücrelerin üretimini sağlar. DNA oluşumu ve düzenlenmesinde etkili olan B12 vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de büyük rol oynar. B12 vitaminin vücutta eksikliği hissedildiği zaman yorgunluk, halsizlik, göz kararması gibi şikayetlerin arttığı görülür. B12 eksikliği aynı zamanda yaşlılarda hafıza kaybını tetikler ve Alzheimer hastalığının oluşmasına neden olur.

Selenyum

Selenyum, antioksidan yönünden güçlü bir mineraldir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı veren selenyum, kalp hastalıklarına, troid hastalıklarına ve astım semptomlarına karşı etkilidir.

Çinko

Çinko, özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Çinko eksikliği olduğu zaman, iştahsızlık, kilo eksikliği gibi sorunlar oluşmaktadır. Çinko eksikliği yetişkinlerde de üreme organlarında rahatsızlık oluşturan ağrılar meydana getirmektedir.

A vitamini

A vitamini, göz sağlığını yakından ilgilendiren bir vitamindir. Aynı zamanda diş, kemik ve cilt yapılarının oluşmasına ve korunmasına yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren A vitamini eksikliğinde, görme kaybına varıncaya kadar sorunlar yaşanabilmektedir.

E vitamini

E vitamini, dolaşım sistemi, beyin, cilt ve göz başta olmak üzere birçok organa etki eden bir vitamin türüdür. Antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendiren E vitamini vücutta eksik olduğu takdirde, sinir sistemi hastalıklarına sebep olmaktadır.

Bağışıklık sistemi için oldukça önemli olan bu vitaminler vücutta eksik kaldığı zaman hastalıklara yol açmadan tedavi edilmelidir. Doktorunuzun önerisi ile bağışıklık sistemi güçlendiren vitaminler ile takviye yaparak, eksik olan vitaminlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu