Haberler

Üniversitelilere Ucuz Ulaşım Rehberi

Hayatta geriye dönüp baktığımızda en çok özlenen anlardan biri, üniversiteli olarak geçirdiğimiz keyifli ve renkli zamanlardır. Üniversite öğrencisi olduğumuz süre boyunca; okumak, öğrenmek, gezmek ve keşfetmek için bolca zamanımız olsa da öğrenci bütçesi gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Öğrenci bütçesi ile yurt içine ve yurt dışına ucuza bilet bulup hem ekonomik hem de daha çok seyahat etmek mümkün. Seyahatini planlamadan önce, online uçak bileti ve otobüs bileti platformu turna.com’un hazırladığı bu rehbere göz atmanda fayda var! Öğrenci bütçesi ile nasıl seyahat edilir? Üniversiteliler için en ucuz ulaşım seçenekleri nelerdir? Tüm bu soruların cevabına bu rehberden ulaşabilirsin. 

Ulaşım seçeneklerini karşılaştır, en ucuz bileti bul

Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde ucuz uçak bileti veya otobüs bileti bulmanın yolu ulaşım seçeneklerini karşılaştırmadan geçiyor. Seyahat etmek istediğin şehre ucuz otobüs bileti veya uçak bileti seçeneklerini online olarak karşılaştırabilir ve en ucuz bileti saniyeler içerisinde bulabilirsin. 

Seyahatini riske atma, biletini erkenden al

Biletini erkenden almanın birçok avantajı bulunuyor. Özellikle yoğun seyahat edilen dönemlerde uçak, otobüs ve tren seferlerinde son dakika yer bulmak pek mümkün olmuyor. Bu sebeple seyahatini mümkün olduğunca erkenden planlamanda fayda var. 

Uçak biletlerinde, seyahat zamanı yaklaştıkça fiyatlar da talep doğrultusunda yükselir. Yurt içine ve yurt dışına ucuza uçmak için uçak biletini en az 2-3 ay öncesinden satın almanı öneririz. 

Doğru zamanda, ekonomik seyahat et

Yaz sezonu, yılbaşı sömestir dönemi, bayram tatilleri ve hafta sonları uçak bileti fiyatlarının en yüksek olduğu zamanlardır. Daha ekonomik seyahat etmek için yoğunluğun fazla olduğu hafta sonu yerine seyahatini hafta içi günlerde yapabilirsin. Bayram tatili gibi; herkesin seyahat ettiği dönemlerde uçak biletini tatilden birkaç gün öncesine veya sonrasına almanı öneririz. 

Az bagaj ile seyahat et, daha az öde

Hava yolu firmaları uçuşları için belirli bir bagaj hakkı sunar. Uçak biletini satın almadan önce bagaj hakkının kaç kilogram olduğunu mutlaka kontrol et. Bagajının belirtilen bagaj limitinin üzerinde çıkması durumunda ekstra bagaj ücreti ödemen gerektiği konusunda seni uyaralım. Bazı hava yolları, kabin içi belirli limitte bagaj ile seyahat edenlere ekonomik uçuş paketi avantajı sunuyor. Böylelikle, küçük bir sırt çantası veya kabin boy valiz ile daha ucuza seyahat edebilirsin.

Kampanyaları takip et, avantajlı çık

Hava yolları, otobüs firmaları, acenteler, bankalar ve birçok firma, yılın belirli dönemlerinde kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyalar arasında öğrencilere yönelik fırsatlar da bulunuyor. Örneğin; turna.com her yıl Eylül ayında üniversite e-mail adresiyle üye olan üniversitelilere Turna Puan hediye ediyor. Benzer kampanyaları takip etmek ve bu kampanyaları kaçırmamak için e-bülten üyeliği oluşturabilir, ilgili firmaların sosyal medya hesaplarını takip edebilirsin. 

Ayrıcalığını kullan, öğrenci indiriminden faydalan

Üniversiteli olmanın avantajlarından biri, okul dönemi boyunca öğrenci indirimlerinden faydalanmaktır. Otobüs bileti, uçak bileti ve tren biletini öğrenci indirimli satın alabilirsin. Seyahatin için en uygun ulaşım seçeneğine karar verdikten sonra öğrenci indirimi sağlayan firmaları ve indirim koşullarını araştırabilirsin.

Puan biriktir, daha çok seyahat et 

Hava yolu firmaları, online bilet acenteleri ve bankalar, üyelerine sadakat programları kapsamında puan ve mil biriktirme ayrıcalığı tanır. Seyahat ettikçe veya alışveriş yaptıkça hesabına belirli oranlarda puan yüklenir. Biriktirdiğin puanları, bilet satın alırken kullanabilirsin. Not: Puan ve mil sistemlerinde kazanılan puanların belirli bir geçerlilik süresi vardır. Bu süreleri dikkate alarak dilediğin zaman için puanlarınla bilet satın alabilirsin. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu