Çalışma Taktikleri

Türkçe Nasıl Çalışılır? Türkçe Çalışma Teknikleri

Toplumun büyük çoğunluğu başarılı olmanın yolunu, çok çalışmadan geçtiğini düşünür. Oysa tek yolu sistemli ve yeterli çalışmaktır. Bu sistem diğer derslerde olduğu gibi Türkçe dersi için de geçerli. Türkçe dersinden istenilen verimi almak sanıldığı kadar zor değildir. Ders çalışırken uygulayacağınız tekniklerle işimizi kolaylaştırabiliriz. Bu yazımızda Türkçe nasıl çalışılır? sorusunun cevabını vereceğiz. ALES, KPSS, DGS, TYT sınavlarına çalışan arkadaşlar mutlaka okumalısınız.

Sınav odaklı baktığımız zaman öğrenilen bilginin kalıcı olmadığını biliyoruz. Çalışırken bilgi edinme amacını benimsersek işimiz daha da kolaylaşır. Türkçe dersi hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir ders olduğu gerçeğini değiştiremeyiz. Öyleyse edindiğimiz bilgiler günlük yaşantımızda da işimize yarayacaktır.

Türkçe dersi genel olarak bakıldığında iki bölümden oluşur. Biri dil bilgili diğeri ise anlam bilgisidir. Başarılı olmak istiyorsak bu iki kategoriyi de iyi öğrenmeliyiz.

Türkçe konuları ; düşünme , yorum yapma , okuduğumuzu anlama üzerine yoğunlaşır. Bizler de bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.

Türkçe Dil Bilgisi Sandığınız Kadar Kurallardan İbaret Değildir!

Dil bilgisi korkulduğu kadar kurallar yığını değildir. Nasıl ki matematik dersinde bir konu diğerine bağlantılı ise dil bilgisi de öyledir. Bir bütün olarak ele almalıyız. Örneğin hal eklerini bilmeden fiilimsileri öğrenmemiz zor olur. Birbirine zincir halkaları gibi bağlı oldukları için temeli oturttuğumuzda devamı kolaylıkla gelecektir. Başarısız olduğunuzda sakın pes etmeyin. Zamanla bilgiler size yardımcı olacaktır. Zorlandığınız konu üzerinde durup, çok soru çözümleriyle bunun üstesinden geleceksiniz.

Dil bilgisini anlamanın diğer yolu ise gündelik hayattaki konuşmalarımıza yer vermektir. Kurduğunuz cümleleri dil bilgisi süzgecinden geçirdiğinizde pratik yapmış olursunuz.

Dil bilgisi başlarda sizi korkutabilir ama öğrendikçe cümle çözümlemeleri size keyif verecektir. Konu hakimiyeti işinizi kolaylaştıracaktır.

Türkçe Anlam Bilgisi Soruların Cevabı Kitaplarda!

Anlam bilgisini ise; sözcükte anlam, cümlede anlam, paragrafta anlam gibi gruplarda incelemek mümkün. Türkçe nasıl çalışılır? sorusunun cevabında anlam bilgisi çok önemlidir.

Anlam bilgisi soruları hızlı okumak, okuduğunu anlamak, anladığını yorumlamaktan geçer. Kitap okumak bu soruları çözmemize büyük katkı sunar. Dünya klasikleri, hikaye , roman , deneme gibi yazıların bol bol okunması faydalı olacaktır. Kitap okuma alışkanlığı olmayan, yada sevmeyenler ise bir dergi, gazete, köşe yazısı gibi alternatiflere baş vurabilir.

Sözcükte anlam soruları , genellikle kelime bilgisini ölçmeye yöneliktir. Anlamını bilmediğimiz kelimeleri sözlükten bakarak öğrenebiliriz. Böylece kelime haznemizi genişletebiliriz.

Cümlede anlam sorularında bizden, eş anlamlı , zıt anlamlı , neden- sonuç gibi pek çok ifadeleri bulmamız istenir. Bu soruları çözebilmemiz için cümlenin köküne inip iyice anlamak gerekir.

Paragrafta anlam soruları uzun olduğu için öğrenciyi korkutur. Ama uzun sorunun içinde gizli cevabı saklıdır. Birazcık dikkatle çözülebilir sorulardır. Paragraf sorularını çözerken kalem kullanmak işimizi kolaylaştıracaktır. Sözcüklerin cümlelerin anlamlarını belirleyerek yanlarına yazabiliriz. Önemli yerlerin altlarını çizerek sorunun çözümüne hızla ulaşabiliriz.

Sitemizde anlam bilgisi konularına özel testler bulunmaktadır. Altta bulunan link üzerinden online olarak Türkçe testlerini çözebilirsiniz.

https://www.unirehberi.com/test-coz/turkce-testleri/

Kısacası Türkçe Dersi İçin Bol Kitap Okumak ve Test Çözmek Şart!

Kısacası Türkçe dersinde başarılı olmak istiyorsanız bol bol kitap okumalı ve test çözmelisiniz. Tabi kitap okumayı sınav yılına bırakmamalısınız. Yine de sınav yılındaysanız zamanınızı etkilemeyecek şekilde kitap okuma alışkanlığı elde etmeniz hem zihninizi temizler hem stresinizi alır hem de kafa dinlemenize olanak sağlar. Eğer sınav yılındaysanız test çözmeye daha ağırlık verebilirsiniz.

Türkçe Nasıl Çalışılır? başlıklı yazımız hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu