Rehber Yazılar

Sınav Döneminde Düzen Nasıl Olmalı?

Sınav döneminde uyku,yemek,tv,film izleme,telefon….gibi konularda ben neler yaptım sizlere onlardan bahsedeceğim. Şimdi öncelikle sınav senesi önemli bir sene çünkü stres düzeyi en yüksek seviyede oluyor ve ister istemez üstümüzde bir sinir, karşımızdakileri kırma ve çabuk alınma gibi durumları yaşayabiliyoruz. Arkadaşlar bunları tamamen bitirmek gerçekten çok zor, tamamen bitirilmeyebilir ama en az düzeye indirmek için sınav döneminde hayatınıza biraz düzen getirmeniz gerekecek. Ben kendi hayatımda uyguladıklarımı yazacağım, sınav döneminde gerçekten rahattım ama ben de çok kızgındım kardeşime olur olmadık yerlerde kızıyordum ve şimdi o da bu yıl sınava girecek bana kızmaya başladı güler yüzle karşılıyorum şaka falan yapıyorum.

 

sınav dönemi çalışma düzeni nasıl olmalı

 

1-) Ben kendi hayatımda neler yaptım en önemlisi uyku düzeni bana soracak olursanız. Uykumu aksatmazdım. Her gün belirli saatler arasında yatar ve kalkardım benim yatıp kalkma saatlerim 11.30-12.15 de yatar 6-6.30 arası kalkardım bana 6 saatlik bir uyku yetiyor. Uyku konusunda herkes kendine göre ayarlamalı bazılarına az uyku yeterken bazılarına fazla uyku gerekir ama benim tavsiyem günlük 8 saatten fazla uyumamanız. Fazla uyumak üstünüze bir yorgunluk çöktürür ve hiçbir şey yapmak istemezsiniz. Fazla uykunun zarar olduğu gibi az uyku da zararlıdır. Günlük en az bana göre 5 saat uyunmalı. Eğer az uyursanız odaklanmada zorluk çeker sürekli esnersiniz ve çalıştığınız dersten verim alma oranınız düşer. O yüzden vücudunuzu bilerek kendinize yeteri kadar uyku vaktini ayarlayın. Bir saat aralığı belirleyin ve o saat aralığına uymaya çalışın. Benim tavsiyem ortalama 6.30-7 saat aradı uyumanız olacaktır.

 

2-) Sınav döneminde teknolojik aletler konusuna gelecek olursak ben televizyon ve bilgisayara değil ama cep telefonuna aşırı karşıyım. Yani cep telefonundan kastım akıllı telefonlar, telefon ele alındı mı 10 dk diye girilir ama bir bakarsın 2 saat olmuş ve zamanını yemiş sonra zaten çalışmaya zaman kalmadı deyip bırakırsın yani gün boşuna gitmiş olur. Ben sınav dönemindeyken telefonu kullanamayacağımı bildiğim için kutusuna koyup bazamın altına atmıştım ve LYS den sonra çıkarmıştım. Bu tavsiyem telefonundan ayrılamayanlara ben de onlardandım…?? Televizyon ve bilgisayar konusunda da iyi işler için kullanılırsa bir sorun olmaz. Mesela televizyonda haftalık 1 dizim vardı benim onun haricinde haberlere bakardım. Bilgisayarda da aman sakın online oyun falan oynayayım demeyin…?

 

3-) Çalışma ortamınız sabit olsun, sadece sabit olsun çünkü nasıl çalışmak istiyorsanız öyle çalışın. Rahat ettiğiniz tarz da çalışın. Örneğin ben düzenli ve toplu olmasını isterim masamın, kardeşim tam tersine dağınık masa ile daha rahat odaklanıyorum ağabeyi ben diyor. Yani o yüzden nasıl rahat ediyorsanız masanız o şekilde olsun ama sabit bir yerde çalışın çünkü bir müddet sonra oraya girince ders çalışmanız gerektiğini hissediyorsunuz ve odaklanmanız daha kolay oluyor…????
Kendinize iyi bakın arkadaşlar, hepinize iyi çalışmalar….?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu