Çalışma TaktikleriRehber Yazılar

Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Çalışmanın Yolları

Pomodoro Tekniği Nedir? Ne İşe Yarar?

‘Pomodoro’ İtalyanca’da ‘domates’ anlamına gelmektedir. 1980’li yıllarda İtalyan bir öğrenci olan Francesco Cirillo tarafından bulunmuştur. Pomodoro Tekniği zamanı verimli kullanarak çalışmanın verimini artırdığını vaat eden bir tekniktir. 25 dk + 5 dk = 30 dk’lık periyotlardan oluşur. Bir 30 dakikalık periyoda 1 Pomodoro adı verilir. 4 Pomodoroyu tamamlandığında 20-30 dakikalık büyük molalar verilir.

Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği ile Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

  1. Çalışacağınız konuyu belirleyin ve kaç Pomodoro’da bitirebileceğinizi hesaplayın.
  2. 25 dakika sadece belirlediğiniz konuya çalışın ve başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin ve düşünmeyin.
  3. 5 dakikalık mola süreniz geldiğinde ise ders hakkında hiçbir şey düşünmeyin sadece dinlenin.
  4. Bunu aynı şekilde tekrarlayın.
  5. 4. Pomodoro’ya geldiğinizde 20-30 dakikalık mola verin.
  6. Ve bu döngüyü istediğiniz kadar tekrarlayın.
  7. Gün içerisinde kaç Pomodoro yaptıysanız bunları not alın. Bu sizin motivasyonunuzu daha da artıracaktır.

Süreyi tutmakta zorlanıyorsanız bu teknik için birçok uygulama bulunmaktadır. ‘Pomodoro Technique’, ‘Pomodoro’ veya ‘Pomodoro Timer’ şeklinde aratıp size uygun uygulamayı Android veya IOS platformlarından kolayca indirebilirsiniz. Fakat bizim önerimiz böyle telefon uygulamalarından uzak durmanız ve dijital kronometre almanızdır. Çünkü telefonda bulunan uygulamalar dikkatinizi dağıtabiliyor ve bir dakika mesajlara bakayım, instagrama gireyim derken sürenizi boşa harcamış oluyorsunuz. Bu yüzden dijital kronometre alırsanız sizin için çok daha yararlı olacaktır.

Pomodoro Tekniği ile uzun zamandır ders çalışan biri olarak söylemeliyim ki verimli ders çalışmak için çok faydalı bir tekniktir. Çünkü 25 dakika ders çalışmak için uzun bir süre olmadığı için sıkılmıyorsunuz ve süresiz veya uzun süreler tutup çalışmaktansa Pomodoro Tekniği ile küçük molalar vererek çalışmak sizi yormuyor. Ayrıca bu tekniği yalnızca ders çalışırken değil başka yapmanız gereken işlerde de kullanabilirsiniz.Bu teknikle ilgili aklınıza takılan her şeyi yorumlar kısmından sorabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu