Haberler

Oracle NetSuite ERP Çözümleri Hizmetleri ve Avantajları

ERP, Türkçe ‘’Kurumsal Kaynak Planlaması’’ anlamına gelen Enterprise Resource Planning’in kısaltmasıdır. Diğer bir deyişle, veri ve organizasyon ile ilgili tüm işlemleri tek bir noktada bütünleştiren bir bilgi sistemidir. Kurumsal kaynak planlaması hakkında daha detaylı bilgi için kurumsal kaynak planlaması eğitimlerine katılabilirsiniz.

ERP yazılımları, şirketlerin tüm operasyonlarını ve verilerini toplayan ya da toplamaya yardımcı olan, kullanımı kolay yazılımlardır. Standart bir kurumsal kaynak planlaması yazılımı, işlemlerini gerçekleştirmek için çeşitli bilgisayar donanımı ve yazılımları kullanır.

Oracle NetSuite ERP çözümleri, Türk işletmelere verimlilik sunar.

Kurumsal Kaynak Planlaması

Kurumsal kaynak planlaması, en basit haliyle, bir üretim şirketinin işinin bileşenlerini bir araya getirme ve yönetme sürecini ifade eder. Kurumsal Kaynak Planlaması, ERP’nin başka bir adıdır. İşletmeniz için doğru kurumsal kaynak planlama sistemini seçmek çok önemlidir. Uygun bir kurumsal kaynak planlama sistemi uygulandığında kullanıcılar daha hızlı karar verebilir. En iyi erp programları sayesinde gereksiz süreçleri ortadan kaldırıp doğru iş bilgilerine erişimi hızlandırabilirsiniz. Bu nedenle firmalar kurumsal kaynak planlaması altyapılarını seçerken dikkatli olmalıdırlar.

Bulut tabanlı kurumsal kaynak planlama sistemi, şirket verilerini bulutta yönetir ve bu verileri web tarayıcıları aracılığıyla kullanıcılara gönderir. Bu sistemler, geliştirilmiş performans ve azaltılmış üretim süreleri gibi avantajlar sunar.

Şirket içi kurumsal kaynak planlama sistemi, bulut sistemi yerine bir şirket bilgisayarında çalışır. Kuruluşların, sistemlerini sürdürmek ve güncellemek için ekiplerine kaynak ayırması gerekir. Kurumsal kaynak planlaması uygulaması şirketinizin çalışma süreleri ile entegre olmalıdır.

ERP Kimler İçindir?

Kurumsal kaynak planlaması sistemleri, yapılan işleri merkezi bir sistemde işlemek isteyen firmalar tarafından kullanılmaktadır. Üretim ve dağıtımın hareketli parçalarını kontrol etmek için tedarik zincirlerinde faaliyet gösteren işletmeler kurumsal kaynak planlaması sistemlerini tercih ediyor. Ayrıca kurumsal kaynak planlaması (ERP); Sağlık, kar amacı gütmeyen, inşaat ve konut sektörleri gibi çeşitli sektörlerdeki kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle hizmet sektöründe kurumsal kaynak planlaması kullanımı son zamanlarda artış göstermiştir. Kurumsal kaynak planlaması programları esas olarak aşağıdaki hizmet endüstrilerinde kullanılır:

 • Eğlence
 • Dağıtım
 • Ulaşım
 • Perakende
 • Bankacılık
 • Muhasebe
 • Turizm

Küresel pazara bakıldığında, işletmeler arası işlemlerin neredeyse tamamı hizmet sektörü üzerinden gerçekleşmektedir. Ayrıca hizmet sektörünün yükselişi, kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımlarının kullanımının artmasına neden olmuştur.

Kurumsal Kaynak Planlaması Yazılımı Özellikleri ve Avantajları

İş dünyasının rekabetçi yapısı, girişimcileri maksimum verim elde etmek ve rakiplerinin önüne geçmek için her fırsatı değerlendirmeye zorlamaktadır. ERP yazılımı, verimliliğin en üst düzeye çıkarılmasına uzun süredir katkıda bulunmaktadır. Peki, ERP yazılımının özellikleri ve faydaları nelerdir?

Yönetimde yüksek performans

Kurumsal kaynak planlaması yazılımı, otomatikleştirilmiş veri işlemeyi en hızlı ve en etkili şekilde sağlamak için bilgi teknolojisini kullanır. Göz önünde bulundurulan en önemli avantajı; evrak işleri ve manuel veri girişi ihtiyacını büyük ölçüde azaltmasıdır.

Bilginin Doğruluğu ve Yararlılığı

Gelişmiş erp yazılımları; Üretim, satış, malzeme ve müşteri bilgilerinin verimli ve merkezi bir şekilde toplanması, işlenmesi ve depolanması gibi faydalar sağlar. Bu nedenle, eskimiş ve mükerrer kayıtları ortadan kaldırmak için düzenli olarak kontrol edilmesi ve senkronize edilmesi gereken birden çok veritabanı yerine yalnızca bir veritabanı kullanılır.

Geliştirilmiş Koordinasyon

İşle ilgili tüm verileri içeren bir sistem, departmanlar arası işbirliğini geliştirir. En iyi ERP programları, şirket genelinde iletişim gecikmelerini azaltır ve verimliliği artırır.

ERP Kullanma Sebepleri Nelerdir?

Kurumsal kaynak planlaması sistemleri, günümüzde pek çok şirket tarafından  kullanılmaktadır. Örneğin, zaman yönetimini ve performansı iyileştirmek amacıyla yönetim kararlarının kontrolünü ve analizini optimize etmek için yaygın olarak kullanılır. İş güvenliğini optimize etmek söz konusu olduğunda şirketler tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Bir kurumsal kaynak planma sisteminin bir şirket için pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar şunları içerir:

 • Güvenilir bilgiye doğru ve zamanında erişim
 • Bir kuruluş içindeki tüm bileşenler arasında bilgi alışverişi yapabilme
 • Gereksiz işlem ve verilerin imhası
 • Maliyet tasarrufu
 • Geliştirilmiş kullanılabilirlik, tüm iş alanlarında performans iyileştirilmesi
 • Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutabilmek müşterilere anında geri bildirimde bulunma
 • Güçlü bir rekabet avantajına sahip olması
 • Sürdürülebilir bir model olması
 • Büyük ölçekli bilgi toplama

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu