Çalışma Taktikleri

Geometri Nasıl Çalışılır?

Mantık yürütme, zeka gücü ve pratik düşünme yeteneği gerektiren geometri çoğu öğrencinin zorlandığı derslerden biridir. Hatta bölümü sayısal olan matematikçi öğrencilerin dahi geometride zorlandığı görülmektedir. Uzaydaki şekiller arasındaki hacim, alan, açı ve uzunluk ilişkilerini inceleyen geometrinin kendine ait çözüm teknikleri vardır. Birçok sayısal bilimin temelini oluşturan geometri bilhassa mühendislik alanı için önem taşımaktadır. Geometrinin amacı geometrik kavramların amacını ve birbirleriyle olan ilişkilerini keşfetmek, şekillerle düşünebilmek ve üç boyutlu bir düşünce yapısı kazandırmaktır. Siz de geometriyi çözmenin doğuştan yetenek gerektirdiğini düşünenlerdenseniz geometri nasıl çalışılır sorusuna sunduğumuz önerileri dikkate alabilirsiniz.

Geometride Konu Nasıl Çalışılmalı?

Geometri konuları çok uzun ve yorucu değildir aslında. Konular belli başlı bilgiler, kurallar ve özellikler içermektedir. Geometri kitaplarında da çoğunlukla konuların öz şeklinde anlatılması ve daha çok soru prensibine dayanması görülmektedir.

Geometri çalışırken zor ve bilgi gerektiren konularda mutlaka özet çıkarmanızı tavsiye ederiz. Özellikle zor anlaşılan konular için kısa notlar alarak özellikleri ezberlemenizde fayda var. Ancak kolayca anladığınız konular için özet çıkarmak yerine bol soru çözerek konuyu kavramanız daha faydalı olacaktır.

Geometri Soruları Nasıl Çözülür?

Zor anlaşılan bir ders olan geometri nasıl çalışılır sorusuna sunduğumuz önerileri dikkate alarak her konunun ardından mutlaka bol bol soru çözmelisiniz. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar fayda göreceksiniz. Test çözerken yapamadığınız sorularla vakit kaybetmek yerine tüm testi bitirdikten sonra çözemediğiniz sorularla uğraşın. Yapamadığınız sorular için vakit harcamaktan çekinmeyin. Çünkü bu süreçte şekillere farklı bakış açıları geliştirmiş olacaksınız. Son olarak anlamakta zorlandığınız şekilleri büyük bir kağıda çizerek incelemenizi de tavsiye ederiz.

Geometri Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geometri dersinde başarılı olabilmek için öncelikle matematik konuları olan köklü sayılar, rasyonel sayılar, birinci dereceden denklemler iyi bir şekilde çözümlenmelidir. Konulara sırasıyla çalışmak da önemlidir. Konu çalışıldıktan sonra mutlaka test çözülmeli ve soru bankasındaki sorular çözülerek konu iyice kavranmalıdır.

Zor anlaşılan bir ders olan geometri nasıl çalışılmalı sorusuna bir diğer önerimiz ise mutlaka tekrar etmektir. Geometride başarıya ulaşmak istiyorsanız mutlaka çalıştığınız konuları tekrar etmeli, her konunun üzerine testler çözerek tekrarı kavramalısınız. Günde en az 20-25 geometri sorusu çözerseniz mutlaka bunu faydasını göreceksinizdir.

Konuyu anlamadan soru çözümüne geçmeyin. Konuyu çok iyi bir şekilde kavradığınızdan emin olduktan sonra test ve soru bankası çalışmaya geçebilirsiniz. Aksi takdirde konuyu anlamadığınız için geometri sorularını çözmeniz de mümkün olmayacaktır.

Geometrinin en önemli kuralı ezbere değil, yoruma önem vermektir. Çok fazla soru çözerek yorum gücü geliştirmek gerekir. Ne kadar farklı bir bakış açısına sahip olursanız soruların çözümünde de o kadar kolay fikir geliştirebilirsiniz.

Geometri nasıl çalışılır diyenlerin dikkat etmesi gereken son nokta ise bu dersi başarmanın sevmeyle ilgisidir. Geometriyi sevmediğiniz sürece başarılı olmanız mümkün değildir. Bu nedenle bu dersi hobi olarak görmeli ve pratik çözümler geliştirebilmelisiniz. Sitemizde bolca testler bulunmaktadır. Altta bulunan link üzerinden testlere ulaşabilirsiniz.

https://www.unirehberi.com/test-coz/

Siz nasıl çalışıyorsunuz? önerdiğiniz tavsiyeler veya sormak istediğiniz soru varsa yorum kısmından yazabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu