Rehber Yazılar

Ek Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimler Tercih Yapabilir?

-Üniversite sınavından sonra tercih yapmayan ya da tercihleri sonucunda herhangi bir bölüme yerleşemeyen adaylar ek kontenjandan faydalanabilir.

-Bir bölüme yerleştirilmiş adaylar ister kayıt yaptırsınlar ister yaptırmasınlar ek tercihten faydalanamazlar.

-Ek tercihten; hiçbir bölüme yerleşememiş ya da tercih hakkı olup tercih yapmamış adaylar faydalanabilir.

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

-Öncelikle bu tercihlerde sıralamanız ile değil puanlarla tercih yapmanız gerekecek.

-Bir taban puanını belirlemişse eğer o puanın altındaki kişiler o bölümü tercih ettikleri zaman yerleşemeyecekler.

(Kılavuza baktınız; diyelim istediğiniz yerin taban puanı 388.248, sizin puanınız 388.247. Bu bölümü tercih edemezsiniz; etseniz bile gelmez.)

-Yine 24 adet tercih yapma hakkınız olacak, doğru bir tercih listesi oluşturduğunuz takdirde bir üniversiteye yerleşme şansınız daha çok artacaktır.

Neler Yapmalıyız?

-İstediğiniz bir bölüm gelmiyor ve illa da bir üniversiteye yerleşmeyi düşünüyorsanız istediğiniz bölüme yatay geçiş ya da dikey geçiş olanaklarının nasıl olacağını iyice araştırmanızda büyük bir fayda var.

-İlk tercihte düşünmediğiniz ya da tam bilgi sahibi olmadığınız bir alana yönelmeyi düşünüyorsanız yine büyük bir araştırma yapmanı gerekir. Düşündüğünüz bölüm size uygun mu, iş olanakları nelerdir, mezun olunca neler yapacaksınız gibi soruları şimdiden kendi içinizde cevaplarsanız çok iyi olur. 

Tercihlerinizi Son Güne Bırakmayınız

-İnternetiniz biter, bilgisayarınız çöker, elektrikler gider,… Ne olur ne olmaz her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünün tercih zamanı bitmeden tercihleriniz hazırlanmış olsun. Nasıl olsa son güne kadar tercih listenizi düzenleyebiliyorsunuz. Önceden ayarlayın ki sonradan hiçbir sorunla karşılaşmayın.

Tercihlerinizi Son 1-2 Gün Kontrol Edin

-Dediğim gibi ne olur ne olmaz. Kontrol edin ki sonradan bir sorun olduğunda hayal kırıklığıyla, pişmanlıkla karşılaşmayın. Bir nevi geleceğinizi belirleyecek bir durum bu.

-Kontrol etmek yanlış yapmaktan bin kat daha iyidir.

Umarım hakkınızda en hayırlısı olur. Hayat devam ediyor, elbet bir gün hayallerinize ulaşacaksınız. Hayat karşınıza en hayırlı olan neyse onu çıkarır inşallah. Kendinize çok çok iyi bakın. Görüşmek üzere 🙂

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

  1. Şey şimdi ben yerleşemedim bir yere fakat tercihimi ek puan üstünden yaptım bu ek tercihde de hangisine güvenerek yapmalıyım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu