Haberler

Burnunuzdaki şekil bozuklukları nefes kalitenizi de düşürüyor

Kış mevsimiyle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları oldukça sık görülüyor. Boğaz enfeksiyonu, nezle, grip şikayetleriyle doktora başvuran hastalarda, kulak-burun-boğaz muayenesi sırasında burun tıkanıklığına neden olan kıkırdak eğriliği veya burun etlerinde büyüme gibi durumlara rastlanabiliyor. Kış aylarında sıklıkla görülen burun akıntısı ve tıkanıkları, özellikle gece uyurken yaşanan nefes almadaki güçlük nedeniyle yaşam kalitesini düşürüyor.

Burun Estetiği En Yaygın Çözüm

Ayrıca burun tıkanıklığı koku almada bozukluk, nefes alamama ve buna bağlı ortaya çıkan uykusuzluk, ağız kuruluğu, yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı gibi şikayetlerle de kendini gösteriyor. Bu nedenle de burnunda anatomik bozukluklar, şekil bozuklukları ve diğer problemler olan kişiler sıklıkla rinoplasti operasyonlarına başvuruyor.

Burun tıkanıklığı ya da burnunda şekil bozukluğu olan hastalarda gribal enfeksiyonların iyileşme süresi uzar, üzerine çok kolay bir şekilde sinüzit problemi de eklenebilir. Hastanın öksürük gibi yakınmaları normalden daha uzun sürer, uyku kalitesi bozulur. Özellikle anatomik burun tıkanıklığı olan hastaların gribal enfeksiyonları daha rahat atlatmaları için öncelikle anatomik sorunları çözülmelidir. Tıpkı erkek tipi bir saç dökülmesinde saç ekiminin çare olması gibi anatomik nedenli burun problemlerinde de çare burun estetiği oluyor ve herkesin saç ekimi fiyatları hakkında eskisinden daha fazla araştırma yapması gibi bu alanda da talep giderek artıyor şehirler özelinde ise saç ekimi merkezleri gün geçtikçe çoğalmaya başladı. İstanbul saç ekimi, ankara saç ekimi merkezi gibi büyük şehirler saç ekimi yaptıracak kişilerin özellikle tercih ettiği lokasyonlar arasında yer alıyor.

Rinoplasti uygulaması düşünen kişilerde burun dokularının estetik operasyona uygun olup olmadığı mutlaka cerrah tarafından yapılacak olan muayene esnasında kontrol edilmelidir. En ufak bir müdahalenin oldukça belirgin sonuçlar doğurması nedeniyle burun estetiğine ilişkin ameliyatlar mutlaka alanında uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Erkeklerde de kadınlarda da uygulanabilen burun estetiği, komplike bir operasyondur. Beklenen sonucun tam olarak elde edilmesi 6 ila 12 ay aralığında bir süreç gerektirir. Bu süreç burundaki operasyonun büyüklüğüne, burundaki dokuların yapısına veya sorunun ciddiyetine göre değişkenlik gösterir. Ameliyat sonrasında hastaların bir kısmında tam olarak istenilen şeklin elde edilebilmesi için küçük düzeltme uygulamaları gerekebilir. Burun estetiği ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir operasyon türüdür. Yalnızca küçük dokunuşlar gerektiren basit rinoplasti operasyonlarında ise cerrahın tercihine göre lokal anestezi de uygulanabilir. Ameliyat ortalama olarak 2 saat sürerken ameliyat öncesi hazırlıklar ve ameliyat sonrasında yapılan uygulamalar ve müşahede süreleri ile birlikte bir rinoplasti operasyonu genellikle 1 gününüzü alır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu