Haberler

Hosting Nedir?  Web Hosting Hizmeti Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken İpuçları

Web hosting, farklı hosting hizmet türlerini kapsayan geniş bir alandır. Bu nedenle doğru fiyat, özellikler, performans ve desteğe sahip popüler bir web hosting sağlayıcı seçmek, çok zaman ve çaba gerektirebilir.

Hosting Nedir? Web Hosting’e Ne Zaman İhtiyacım Olur?

Web hosting, ister bir birey ister bir web sitesi kurmayı planlayan bir işletme olun, mutlak bir zorunluluktur. Bir web hosting sağlayıcısı olmadan çevrimiçi varlığınızı oluşturamaz, büyütemez veya sürdüremezsiniz.

Genel olarak, web hosting, sitenizi oluşturmak, sürdürmek ve internette erişilebilir kılmak için gerekli olanakları sunan bir tür hosting hizmetidir. Bir web hosting planı satın aldığınızda, temel olarak insanların içeriğinizi çevrimiçi olarak görüntülemesi için gereken tüm verileri depolayan sunucu alanı kiralamış olursunuz.

Yine de, farklı web hosting şirketleri arasında sunulan hizmetler, kalite, fiyatlandırma koşulları, destek vb. açısından önemli farklılıklar vardır. Bu, ayda sadece birkaç dolardan binlerce dolara kadar bir hosting hizmeti satın alabileceğiniz anlamına gelir.

Farklı Web Hosting Hizmetleri Nelerdir?

Dört ana web hosting türü mevcuttur: paylaşımlı hosting, VPS hosting, cloud hosting ve dedicated hosting. WordPress hosting ve WooCommerce hosting gibi belirli platform veya yazılımları kullanmak için optimize edilmiş paylaşımlı hosting alt türleri de vardır. Tüm hosting türlerinin, sitenizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için gerekli idari görevlerin çoğunu hosting şirketinin üstlendiği yönetilen alternatifleri de mevcuttur. Atak Domain üzerinden en uygun hosting paketlerini satın alabilirsiniz.

Web Sitem için Ne Tür Bir Hosting’e İhtiyacım Var?

Bütçeniz kısıtlıysa ve sunucu kaynaklarını diğer işletmelerle paylaşmaktan çekinmiyorsanız, web siteniz çok fazla bant genişliği gerektirmediği için genellikle diğer hosting kurulumlarından daha düşük maliyetli olan paylaşımlı bir hosting planı düşünebilirsiniz. Ancak, diğer işletmelerin aynı sunucuyu kullanmasını ve sayfa yükleme sürelerinizi yavaşlatmasını istemiyorsanız, dedicated hosting planı tercih edebilirsiniz. Özel planlar paylaşımlı planlardan daha pahalı olsa da, yüksek trafik dönemlerinde web sitesi performansını artırmanıza yardımcı olabilir.

VPS hosting size her iki dünyanın da en iyisini sunar. Bu hosting çözümleri, özel hizmetlerden daha düşük maliyetlidir. Ancak sunucunuzu paylaşımlı planlarda olduğu gibi çok sayıda işletmeyle paylaşmak zorunda kalmazsınız.

Web Sitemin Ne Kadar Bant Genişliğine İhtiyacı Var?

İhtiyacınız olan bant genişliği, web sitenizde sahip olduğunuz (veya eklemeyi planladığınız) öğelere bağlıdır. Örneğin, az miktarda içeriğe sahip küçük bir işletme web sitesi veya yalnızca metin tabanlı web sayfaları, 5 veya 10 GB bant genişliği gerektirebilir. Ancak çok sayıda öğeye (videolar, yüksek çözünürlüklü resimler ve ürün sayfaları gibi) sahip bir site, 50 hatta 100 GB bant genişliğine ihtiyaç duyabilir. Bu noktada işletmeniz geliştikçe web sitenizi ölçeklendirmek istiyorsanız, sınırsız bant genişliği sağlayan bir web sitesi hosting planı seçmeniz gerekir.

Web Hosting Hizmetleri Nasıl Çalışır?

Web hosting hizmetleri müşterilere bir sunucu sağlar ve web sitelerinin bakımını yapar. Hosting sağlayıcı dosyalarınızı sunucusuna yükledikten veya aktardıktan sonra insanlar internet tarayıcılarından web sitenize erişebilir.

Günlük olarak ziyaret ettiğiniz web sitelerinin birçoğu web hosting hizmetleri sayesinde size sunulur. Hosting, alan adınızı barındırmanızı ve içeriğinizi yayınlamanızı sağlar. Eğer hosting sağlayıcılar olmasaydı, hepimiz web sitelerimizi yüklemek için kendimiz sunucular çalıştırmak zorunda kalırdık.

En İyi Hostingi Nasıl Seçersiniz?

 İhtiyaçlarınız ve bütçeniz için en iyi web hosting sağlayıcıyı seçmek gerçekten zor bir iştir. Çünkü web hosting türleri arasında önemli farklılıklar vardır. Bu nedenle, başlamanın en iyi yolu ne aradığınızı belirlemektir; ardından farklı hosting sağlayıcıları ve teklifleri analiz etmeye başlamanız gerekir.

Örneğin, dedicated hosting’de aramanız gereken önemli özellikler, paylaşımlı hosting’de hedeflemeniz gerekenlerden çok farklıdır.

Asıl soru şudur: Web sitenizle ne yapmak istiyorsunuz?

Düşük ila orta trafiği destekleyen daha düşük bir çözüm mü arıyorsunuz? Paylaşımlı hosting o zaman sizin için en iyi seçenek olabilir. Öte yandan, gelişmiş özelliklere, kök erişimine ve nihai özelleştirme özgürlüğüne ihtiyacınız varsa, özel sunucuları vb. tercih edebilirsiniz.

 İyi Bir Web Hosting Sağlayıcısında Aranacak Özellikler

Seçtiğiniz web hosting türü ne olursa olsun, potansiyel web hosting sağlayıcınızın aşağıdaki kriterleri karşıladığından emin olun:

 1. Çalışma süresi taahhüdü

Web sitesi ziyaretçilerini kaybetmenize neden olabileceğinden, her ne pahasına olursa olsun kesinti süresinden kaçınmanız gerekir. En iyi web hosting seçenekleri, çalışma süresi garantileri ve çalışma süresi sözünü desteklemek için yeterli teknolojilerle birlikte gelir. Bu noktada 99,95’in altında hiçbir şeyi kabul etmemeli ve %100’ü hedeflemelisiniz. Nadiren %100 çalışma süresi garantisi bulabilseniz de, %99,99 daha sık ve yeterli bir tekliftir. Ayrıca tüm bunları göz önünde bulundururken SLA sözleşmesini dikkatlice okumanız da şarttır.

 1. Güçlü güvenlik

Kaliteli web hosting sağlayıcıları, performans ve hıza ek olarak güvenliğe de öncelik verir. Bu noktada paketinizde güçlü bir güvenlik duvarı, antivirüs yazılımının en son sürümleri, sürekli izleme, otomatik güncellemeler ve yamalar ile kötü amaçlı yazılım tespiti aramak en iyisi olacaktır.

 1. İyi bir yedekleme politikası

Kaliteli bir web hosting sağlayıcı, kaybolan veya bozulan dosyaları kurtarmanıza yardımcı olmak için hosting planlarının bir parçası olarak ücretsiz günlük yedeklemeler içermelidir. Yedeklemeler ücretli eklentilerse, bunun için düşük bir fiyat aldığınızdan emin olmanız gerekir.

 1. Esnek sözleşmeler

En iyi web hosting sağlayıcıları aylık planlar ve kullandıkça öde seçenekleriyle gelir ve istediğiniz zaman ayrılmanıza izin verir. Ayrıca, uzun vadeli bir sözleşme imzalamış olsanız bile iptal ücreti ödemeden sözleşmeden ayrılabilmeniz gerekir. Bu yüzden sözleşmeyi kabul etmeden önce neye imza attığınıza dikkat edin ve sırf mecbur olduğunuz için daha yüksek yenileme fiyatları ödemeyin.

 1. 7/24 ulaşılabilir müşteri desteği

Becerileriniz ve deneyiminiz ne olursa olsun, size anında yardım sağlayacak biri her zaman hazır olmalıdır. En iyi web hosting şirketleri canlı sohbet, e-posta veya telefon aracılığıyla 7/24/365 ulaşılabilirdir ve hızlı yanıt süreleri sağlar.

 1. Düşük hosting kısıtlama ve sınırlamaları

Belirli bir web hosting sağlayıcısı seçmeden önce neler yapıp yapamayacağınızı belirlemeniz gerekir. Bu noktada alan adı sayısı, dosya aktarımı, kaynak kullanımı vb. gibi web hosting sağlayıcının ima edebileceği tüm sınırları gözden geçirmeniz gerekir.

 1. Ölçeklendirme seçeneği

Web sitenizin trafiğinin sabit kalacağından emin değilseniz (ki bunu tahmin etmek neredeyse imkansızdır), planınızı ve kaynaklarınızı kolayca yükseltmenize olanak tanıyan bir web hosting sağlayıcı tercih etmelisiniz.

 1. Ücretli eklentilerden daha fazla ücretsiz özellik

Diğer web hosting şirketlerinin ücretsiz olarak verdiği bir hizmet için ödeme yapmak istemezsiniz. Elbette, her şeyi tek bir yerden ücretsiz alamazsınız, bu nedenle ücretsiz alan adı, e-posta, SSL sertifikaları, web sitesi oluşturucu, cPanel vb. dahil olmak üzere önceliklerinizi sıralamanız gerekir. En iyi web hosting şirketleri, hosting planları dahilinde birçok ücretsiz ürün veya özelliğe izin verir.

 Web Hosting Hizmeti Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Önemli İpucu

Web hosting hizmeti seçerken zorlanıyorsanız, seçiminizi kolaylaştıracak beş ipucu aşağıdaki şekildedir:

 1. Her zaman ödediğinizin karşılığını alırsınız

Kaliteli bir hizmet tercih ediyorsanız, en iyi ücretsiz web hosting bile yeterli olmaz. Eğer bir blog yazarı ya da bir startup iseniz, paylaşımlı hosting sizin için yeterli olacaktır.

Bu noktada en iyi web hosting sağlayıcıları mükemmel fiyat/değer oranları sunarken ve ucuz fırsatlar her zaman kötü değildir. Fakat en iyi fırsatların her zaman bir miktar maliyetle birlikte geldiğini bilmeniz gerekir.

 1. Fiyatlandırma hilelerine dikkat edin

Web hosting sağlayıcıları genellikle düşük başlangıç fiyatları sunar. Ancak, bu teklifi alabilmek için iki ya da üç yıl gibi uzun vadeli bir taahhütte bulunmanız gerekir. Yani, vaat edilen 3 doları değil, 100 dolardan fazlasını peşin ödemiş olmanız beklenir. Ayrıca, aylık bir anlaşma yaparsanız, yenileme oranlarına da dikkat etmeniz gerekir. İlk kez indirim alıyor olabilirsiniz, ancak promosyon dönemi sona erdiğinde, bu fiyat artabilir ve anlaşma daha az cazip hale gelebilir.

 1. Her zaman ince yazıları okuyun

Özellikle paylaşımlı hosting planlarında “sınırsız” teklifler görmeye alışkın mısınız? Bu tekliflere dikkat edin, çünkü web hosting’de sınırsız diye bir şey yoktur. Web hosting sağlayıcılar genellikle bu terimleri yeni başlayanlar için daha anlaşılır hale getirmek için kullanır ve genellikle, düşük trafikli bir site için yeterli kaynak (disk depolama veya bant genişliği) alırsınız. Ancak, en azından biraz hosting bilginiz varsa, hizmet şartlarını okumak sizin için daha iyi olacaktır.

 1. Sağlayıcı mı değiştiriyorsunuz?

Diyelim ki bir web hosting planınız var, ancak piyasada daha cazip bir teklif buldunuz. Bunun bir tanıtım indirimi, daha iyi bir özellik seti veya başka bir nedenden dolayı olması önemli değildir, web sitenizi taşımanız gerekir. Bu yüzden, ücretsiz veya düşük maliyetli site taşıma hizmeti sunan bir web hosting şirketine ihtiyacınız vardır. En iyi web hosting şirketleri tüm süreçle ilgilenir ve sitenizi bir saat veya birkaç saat içinde ücretsiz olarak taşır.

 1. Başkalarının ne dediğini kontrol edin

Bir web hosting şirketinin güvenilir olup olmadığını yalnızca web sitelerine göz atarak belirleyemezsiniz. Bunun yerine, üçüncü tarafların ne söylediğini analiz ederek şirketin güvenilirliğini kontrol etmeniz gerekir. Bu noktada, diğer sitelerdeki kullanıcı yorumlarını, web hosting sağlayıcının itibarını, ne kadar süredir piyasada olduklarını, geçmişteki olayları, ödülleri ve takdirleri kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu