Haberler

2023’te Amerika Doktora Vizesi Başvuru Süreci

ABD, yüksek akademik çalışma standardı ve çok çeşitli alanlardan dolayı uluslararası öğrenciler için uygun bir lisansüstü eğitim yeridir. ABD’de doktora yaparak, seçtiğiniz alanda kendinizi uluslararası kabul görmüş bir uzman olarak bulursunuz. ABD’den doktora almak, çoğu çalışma alanı için birçok ABD üniversitesi ve enstitüsünde en yüksek derece olarak kabul edilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin vize politikasına göre ülkeye doktora eğitim için gelecek yabancı ülke vatandaşlarının ABD öğrenci (F1) vizesi alması gerekmektedir. Amerika’da doktora yapacaklar için vize işlemleri hakkında bilinmesi gerekenleri, ABD vize ve göçmenlik danışmanlığı veren Vizem.net’in Amerika vize danışmanlarından Esra Karataş’tan öğrendik.

Amerika yüksek lisans vize işlemleri için: 0850 241 1868

esra karataş

Esra Karataş Hakkında

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite’sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri VZM Grup Danışmanlık. için Amerika başta olmak üzere 10’dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

ABD’de Doktora İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABD’de doktora için vize başvurusunun ilk adımında SEVP (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Programı) onayı olan bir eğitim kurumundan I-20 formu ve kabul formu alın ve I-901 SEVIS (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi) ücretini ödeyin.

ABD’de doktora için ceac.state.gov adresinden başvuru formunu (DS-160) eksiksiz bir şekilde tamamlayın ve ardından gerekli olan evrakları hazırlayın. Daha sonra usvisa-info.com adresinden vize başvuru harcını ödemeniz ve ABD konsolosluğu seçerek randevu oluşturmanız gerekir. ABD vize işlemleri için randevuya katılarak evrak teslimi yapın, parmak izi kaydı verin ve vize mülakatına katılın.

Amerika Doktora Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika doktora vizesi başvuruları için aşağıda listelenen evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

 • Teslim aldığınız randevu onay mailinin çıktısı
 • Güncel biyometrik fotoğrafınız
 • Mali durum belgeleriniz veya sponsorluk belgeleri
 • Özgeçmiş (CV)
 • Askerlik durumunuza ilişkin belge
 • Diploma, sertifika gibi aldığınız eğitime dair belgeler
 • SEVIS ücretini ödediğinizi belirten dekont
 • Kimlik cüzdanınız
 • DS-160 vize formunu doldurduktan sonra onay sayfasının çıktısı
 • ABD’deki eğitim kurumundan aldığınız davet mektubu ve I-20 formu
 • Güncel pasaportunuz ve varsa eski pasaport ile ABD vizeleri

ABD Doktora Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

2023 yılı için ABD doktora vize başvuru ücreti 160 $, SEVIS ücreti ise 350 $’dır.

Amerika Doktora Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Amerika doktora vizesi için işlem süresi bakımından ne zaman randevu aldığınız önemli olmaktadır. ABD konsolosluğunda son dönemlerde yaşanan yoğunluğa bağlı olarak ABD vizeniz için işlemleri olabildiğince erken başlatmanızda fayda vardır.

2023 Ocak ayı itibarıyla Amerika doktora vizesi için ABD Ankara Büyükelçiliği’ne yapacağınız başvurularda 77 gün ve İstanbul Başkonsolosluğu’na yapacağınız başvurularda 183 gün randevu süresi vardır. ABD öğrenci vizesi için konsolosluk mülakatı sonunda size başvuru sonucu bildirilir. Amerika öğrenci vizesi için başvurunuz onaylandığında pasaportunuzu 7-10 iş günü içinde ilgili PTT merkezinden alabilirsiniz.

Amerika’da Doktora Programları Nasıldır?

Amerikan doktora derecesi, diğer birçok ülkedeki doktora derecelerinin aksine neredeyse hiçbir zaman saf bir araştırma derecesi değildir. Orijinal araştırma, bir Amerikan doktorası için hala temel bir gerekliliktir ve yine de bir tez sunup savunmanız gerekir ancak süreç biraz daha farklı işlemektedir.

Diğer ülkelerdeki doktora öğrencileri normalde hemen araştırma yapmaya başlarken ABD’de doktora, verilen dersler ve değerlendirmelerle başlar ve ancak bu aşamayı geçtikten sonra bitirme tezi konusunu onaylar ve araştırmak için çalışmaya başlarsınız.

ABD’de toplam tam zamanlı doktora süresi genellikle 4-6 yıldır. ABD doktora programlarının ders aşamasında 1-4 yıl, tez çalışmaları için 2-4 yıl harcanır.

ABD’de Doktora Fiyatları

ABD’de doktora fiyatları, kamu ve özel kurumlar arasında değişiklik gösterir ve bazen öğrencilerin ikamet durumuna bağlıdır. ABD’de kamu kurumları, doktora programlarındaki eyalet içi öğrencilerden yılda ortalama 12.394 USD almaktadır ancak bu fiyat uluslararası öğrenciler için daha fazladır. ABD’de özel kurumlar, lisansüstü programlardaki tüm öğrenciler için yılda ortalama 26.621 USD ücret almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu