Haberler

Versatil Kalem Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Versatil kalemler 100 yıldan uzun süredir hayatımızda. Kullanışlı yapıları sayesinde oldukça popüler kalemler arasında yer alıyorlar. Uçlu kalem olarak da bildiğimiz versatil kalemlerin günümüzde farklı amaçlara hizmet eden çok farklı çeşitleri bulunuyor. Yazı yazmak, çizim yapmak ya da eskiz oluşturmak için farklı türde versatil kalem çeşitleri kullanılabiliyor. Üstelik bu kalemlerin kurşun kalemlere göre de önemli avantajları bulunuyor. Mekanizmaları nedeniyle diğer ülkelerde otomatik kalem ya da beslemeli kalem olarak da bilinen versatil kalemler ülkemizde de çok yaygın bir kullanım alanına sahipler. “Versatil kalem nedir?” sorusunun cevabı aslında adında gizlidir. Ucunu açmaya gerek duyulmayan bunun yerine arka tarafından grafen uçla besleme yapılan kalemler, versatil kalem olarak ifade edilir.

Versatil Kalemler Ne İşe Yarar?

Versatil kalemler ile bir kalemin yapabildiği her şeyi yapmak mümkündür. Hatta bazı konularda versatil kalemler kurşun kalemlere göre önemli avantajlar sunarlar. Çizim, yazı yazma ve daha birçok amaç için kullanılabilen bu kalemler kullanım amacına göre farklı özellikler barındırabilmektedir. Kalemlerin önemli avantajlarından birisi tutarlı bir çizim sağlamasıdır. Kurşun kalemler açıldıktan sonra uçları çok sivri olduğu için ince bir çizgi çizerler. Ancak ucun sivriliği ortadan kayboldukça çizilen çizgiler daha kalın hale gelir. Diğer taraftan versatil kalemler de ise ucun yapısı herhangi bir şekilde değişmediği için sürekli aynı kalınlıkta çizgi çizmek mümkün olur. Bu da versatil kalemleri çizimde önemli bir araç haline getirir.

Versatil Kalemlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Versatil kalemlerin başlıca kullanım alanları aslında kurşun kalemler ile örtüşmektedir. Ancak hangi amaçla kullanılacaksa ona uygun bir kalem seçmek gerekir. Yazı yazmak için daha kalın ve kolay kırılmayacak uçlara sahip 0.7 ya da 0.9 gibi kalemler tercih edilmektedir. Çizim veya eskiz için kullanılacak uçlar ise genellikle 0.2, 0.3 ya da 0.4 uçlardır. Yumuşak ve kolay bir yazım sağlaması nedeniyle yazı yazmada kurşun kalemlerden çok daha iyi bir performans sunmaktadır. Bununla beraber ucu açılmadığı için her zaman aynı tutuşu mümkün kılmaktadır. Kurşun kalemler ise açıldıklarında her seferinde biraz kısaldığından ve kalem tutuşu değişebildiğinden özellikle çizim alanında kullanımlarının zor olduğu ifade edilebilir. Versatil kalemlerin bir diğer önemli kullanım alanı ise teknik çizimlerdir. Teknik çizimlerde her bir milimetre çok önemli olduğu için uçlu kalemler tercih edilir. Sürekli aynı kalınlıkta uca sahip olması ve çok ince uçların bulunabilmesi nedeniyle teknik çizim yapan kişiler kurşun kalem yerine versatil kalem tercih etmektedir.

Versatil Kalem Önerisi ve Diğer Kalem İhtiyaçlarınız için: Rotring

Ülkemizde de en çok tercih edilen versatil kalemlerin başında gelen Rotring, 100 yıldan uzun süredir versatil kalem geliştirmektedir. Hem günlük hem de teknik çizim gibi özel yaklaşım gerektiren profesyonel alanlarda kullanım için farklı çeşitlerde Rotring kalemler bulunmaktadır. Günlük kullanımda Tikky serisi en çok saten kalem modelidir. Teknik çizimleri için ise genellikle Rotring 500 serisi tercih edilmektedir. Rotring kelimesi Almanca “kırmızı halka” anlamına gelmektedir. Kalemlerinde bulunan kırmızı halka firmanın bir simgesi haline gelmiştir.

Rotring Kalem Çeşitleri Avantajlı Fiyatlarla Avansas’ta

Hem günlük hem de teknik kullanım için versatil kalem önerisi arayanlar Avansas’ın geniş ürün yelpazesinde ihtiyaçlarına cevap verecek kalemleri bulabilirler. Farklı uç ve tasarım seçenekleri ile sunulan orijinal Rotring kalem çeşitleri arasında ihtiyacınıza uygun modeli Avansas kalitesi ile satın alabilir, kaliteli ve konforlu bir yazı ya da çizim deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu