Haberler

Botox Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Botox günümüzde yalnızca kadınların değil erkeklerin de en çok ilgi gösterdiği medikal estetik prosedürlerden biridir. Bunun doğal bir sonucu olarak, kalabalık bir nüfusa ev sahipliği yapan Ataşehir botox konusunda hizmet veren pek çok kliniğin bulunduğu bir lokasyon haline gelmiştir. Botox kozmetik amaçlarla sıklıkla başvurulan bir prosedür olmasına karşın kullanım alanı yalnızca bununla sınırlı değildir. Terleme botoks tedavisi de botox enjeksiyonun kullanım alanlarından biridir. Uzman Dr. Şafak Göktaş terleme botoks tedavisi başta olmak üzere kozmetik amaçlarla botoks enjeksiyonu ve diğer medikal estetik prosedürler konusunda başarılı uygulamalar gerçekleştiren deneyimli bir isimdir. Siz de medikal estetik prosedürler ile görünümünüzü yenilemek isterseniz Uzman Dr. Şafak Göktaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Uzman Dr. Şafak Göktaş botox prosedürünün yüzde istirahat halinde çizgiler görülmeye başladığı zaman yapılmaya başlanmasını önerir. Gülme ya da gülümseme sırasında derinleşen çizgilerin tedavisi aşamasında botox prosedüründen sıklıkla yararlanılır. Bu kırışıklıkların derinleşmesi ve fark edilebilir bir hal alması halinde botoks enjeksiyonu ile daha yumuşak bir görünüm elde edilmesi mümkündür. Diğer yandan yaş almaya bağlı olarak çizgiler belirginleştiği ve ciltte derin oluklu bir görünüm ortaya çıktığı takdirde sorunun giderilmesi için botoks enjeksiyonunun yeterli gelmemesi olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Botoks enjeksiyonu yapılmasını talep eden kişilerin cilt görünümlerinin değerlendirilmesi uygulamanın en önemli adımıdır. Değerlendirme sonrası belirlenen cilt ihtiyaçları, hastanın yaşı ve benzer etkenlere göre kişiye özel bir tedavi programı belirlenir. Uygulanacak olan botoks dozu da bu bilgiler ışığında belirlenmekte olup en uygun botoks dozunun ve enjeksiyon noktalarının belirlenmesi botoks enjeksiyonundan optimum fayda sağlanması anlamına gelir. Bu sayede elde edilen sonucun da doğal ve etkili olması mümkündür.

Son zamanlarda giderek ön plana çıkan önleyici botoks uygulamasına başlanması için ideal yaşın 20’li yaşların sonu ve 30’lu yaşların başı olduğu kabul edilir. Böylece kırışıklıklar henüz ortaya çıkmadan tedavi edilebilir. İlk çizgiler ve kırışıklıklar genellikle 30’lu yaşların başında ortaya çıkmasına karşın bu durum kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Botox enjeksiyonuna başlamak için en uygun dönem olarak 20’li yaşların sonu 30’lu yaşların başı kabul edilir.

Güneş ışınlarının zararlı etkileri, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak erken yaşta kırışıklıklar meydana gelebilir. 30’lu yaşların başında beliren kırışıklıklar genellikle stresten kaynaklanır. Botoks aynı zamanda kırışıklıkları yumuşatmak ve kazayaklarını tedavi etmek için de etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte botoks enjeksiyonu yapılırken kişinin doğal bir gülümsemeye sahip olmasını sağlayan en önemli etkenlerden birinin göz çevresindeki kırışıklıklar olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle bölgedeki doğallık bozulmayacak şekilde botox enjeksiyonu gerçekleştirilmelidir. Eğer botox enjeksiyonuyla kazayağı görünümü yumuşatılmasındansa tamamen dondurulursa yüzde samimiyetsiz bir gülüş oluşması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Medikal Estetik ile Daha İyi Görünmek Mümkün

İster kadın ister erkek her yaştan insan daha genç, canlı ve estetik görünmek ister. Bunun sonucunda estetik prosedürler her geçen gün hayatımızda çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. Çünkü medikal estetik prosedürler kişi özelinde ihtiyaca göre doğru bir şekilde belirlendiği ve uygulandığı takdirde istenilen görünüme hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılması mümkündür.

Hiç tartışmasız bir şekilde son zamanların en çok tercih edilen ve pratik şekilde uygulanan medikal estetik prosedürlerinden biri olan botoks pek çok estetik sorununun giderilmesini sağlar. Prosedür kapsamında Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilen toksin kullanılır. Kırışıklıkların açılmasını sağlayan enjeksiyon aynı zamanda belirli ölçüde germe ve kaldırma etkisi de sağlar.

Yaş almaya ve genetik etkenlere bağlı olarak yüz bölgesinde çizgilenmeler ve kırışıklıklar oluşması doğal bir süreç olarak kabul edilir. Bunun en önemli nedeni yüzdeki mimik çizgilerinin uzun yıllar boyunca ve sık kullanılmasıdır. Mimikler kullanılırken ilgili bölgedeki kas grupları aşırı derecede hareket ettirilir. Buna bağlı olarak bölgedeki kas gruplarının üzerini örten deride zaman içinde kırışıklıklar oluşabilir. Doğal bir süreç olan bu durumun ortaya çıktığı yaş kişinin genetik yapısı başta olmak üzere bazı etkenlere göre değişiklik gösterebilir.

Yüzün üst bölgesinde yani alın ve göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar kişilerin olduklarından daha yaşlı, asık suratlı ve yorgun görünmesine yol açabilir. Bu tür durumlarda uygulanan botoks enjeksiyonu alın çizgilerinin de göz çevresindeki kırışıklıkların da giderilmesini sağlayabilir. Ayrıca kaşların arasındaki bölgeye botoks yapılmasıyla kişinin daha genç ve dinamik bir görünüm elde etmesi imkanı vardır.

Yüzün alt bölgesine uygulanan botox prosedürü sayesinde dudak, çene, burun çevresi ve boyun kırışıklıklarına müdahale edilebilir. Dudakların üzerinde ve altında bulunan kaslara botox enjeksiyonu yapılarak sigara çizgileri olarak da bilinen ince çizgilerin hafifletilmesi şansı vardır. Çenenin sıkılmasıyla meydana gelen buruşukluklar ile boyunda uzanan batların görünümü botoks enjeksiyonu ile tedavi edilerek azaltılabilir.

Botoks enjeksiyonundan istenilen sonuçların elde edilebilmesi için bu alanda deneyimli ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu