Haberler

Tüm Öğrencilerin Hayali İtalya’da Erasmus Yapmak!

İtalya, dünyanın en güzel ülkelerinden biri olarak nitelendirilmekte. Sadece gelişmiş şehirlerinde değil, aynı zamanda birkaç sokaktan oluşan ve doğal güzellikleri ile baş döndüren köyleri sayesinde de İtalya’ya hayran olmak mümkün. Şehir içi ve şehir dışı ulaşım imkanının kolaylığı, konaklama tesislerinde sunduğu konfor ve gezilecek lokasyonların zenginliği ile turistlerin ilgi odağı olan İtalya tatil yerleri arasında üst sıralardadır. Unutulmaz bir tatil veya yurt dışı gezisi deneyimi yaşamak isteyenler için cazip olan bu ülke, eğitim sistemi ile de öğrencilerden tam not almakta. Dolayısıyla İtalya’da erasmus yapmak birçok gencin hayalini süslemekte. Eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapan bu ülkenin eğitim sistemi ile ilgili detayları ise bu yazıyı okuyarak keşfedebilirsiniz.

İtalya’da Öğrenci Olmak

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olmasının yanı sıra dünyanın en eski üniversitelerinden birkaçını barındıran İtalya, eğitim alanındaki üstünlüğünü korumakta. İtalya’daki öğrenciler lisans eğitimi alırken, kendilerini sanatsal ve kültürel açıdan da geliştirme imkânı bulmakta. Dünya sanatına, bilimine ve kültürüne eşsiz katkıları olması ile adından sıklıkla söz ettiren İtalya’nın eğitim kalitesi; tüm dünya ülkeleri tarafından onay görmekte. İtalya’ya giden öğrenciler ise genellikle tasarım, moda ve sanat alanlarında kendilerini geliştirmeyi tercih etmekte. Dünya modasına yön veren bu ülkede moda tasarımı eğitimi almak pek çok kişinin hayali olmakta. Öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri diğer bölümlerin başında ise mimarlık, ekonomi ve mühendislik gelmekte.

İtalya’daki üniversiteler yalnızca dünyanın en köklü eğitim merkezleri arasında gösterilmemekte. Aynı zamanda başarılı projelere imza atılması bakımından da bu ülkedeki üniversitelerin ön plana çıktığı söylenebilmekte. İtalya’da üniversite okumayı tercih eden öğrenciler, dünya genelinde adından söz ettiren çok sayıda profesörden kaliteli bir eğitim alma fırsatı da yakalamış olmakta. Özellikle mimarlık, tasarım, moda ve sanat alanlarında kendilerini geliştirmek isteyen kişilerin; söz konusu alanların öncülerinden eğitim almaları mümkün!

İtalya’nın Büyüleyici Kültürü

İtalya, 51 adet UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan değerli mirasa sahip olan eşsiz bir ülkedir. Avrupa’nın en kalabalık dördüncü ülkesi olan İtalya, ev sahipliği yaptığı mekanlarla da dünya genelinde en fazla ziyaret edilen beşinci ülke olma özelliğine sahip. İtalya, 20 farklı bölgeden oluşmakta. Her bir bölgenin ise kendine has geleneği, kültürel dokusu ve lehçesi bulunmakta. Misafirperver ve sıcakkanlı halkı ile erasmus öğrencileri kendine çeken İtalya, kafe kültürüyle de meşhur. Ülkedeki bar adı verilen mekanlarda da kahve tüketimi yapılmakta iken, dillere destan İtalyan mutfağının kapsadığı deniz ürünü, makarna ve pizza tariflerinin yerinde deneyimlenmesi de büyük fırsat.

İtalya’ya Giden Erasmus Öğrencileri İçin Keşfedilebilecek Rotalar

Dünyanın en güzel ülkeleri arasında gösterilen İtalya’da gezilip görülecek onlarca lokasyon bulunmakta. Bu ülkede tarih kokan Roma şehrine giderek Kolezyum, Pantheon Tapınağı, Palatino Tepesi veya başlı başına kültürel bir hazine olan Vatikan Müzeleri’ni ziyaret edebilirsiniz. Como Gölü’ne gidip muazzam manzaraya karşı içeceğinizi yudumlayarak kafa dinleyebilir veya Milano’da moda trendlerini yakından takip edebilirsiniz. Dünyanın önde gelen üniversite şehirlerinden biri olan Bologna’yı ziyaret ederek bu destinasyonun kültürel dokusuna hayran kalabilirsiniz. Ayrıca eğitim hayatınızı daha keyifli bir hale getirmek için bu şehirdeki renkli gece hayatını da keşfedebilirsiniz.

Öğrenciler İçin İtalya’da Gece Hayatına Dair İpuçları

İtalya şehirleri, gece hayatı konusunda ziyaretçilerine sunduğu çeşitli eğlence olanakları ile tanınmakta. Bu muhteşem ülkenin şehirlerindeki gece kulüpleri, akşam saatlerini hareketli geçirmek ve eğlenceyi doruklarda yaşamak isteyenlere aradıkları ortamı sunmayı başarmakta. Özellikle Milano şehri, gece hayatının rengarenk anlara sahne olduğu rotalar arasında başı çekmekte. İtalya’nın batı sahillerindeki Riccione, Misano ve Rimini gibi yerleşimler ise renkli plaj partileri adından sıkça söz ettirmekte.

İtalya’da Öğrenciler İçin Temel Yaşam Maliyetleri

İtalya’da ücretsiz eğitim mevcut değil. Ancak bu ülkede eğitim görmek, diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz. Ülkede öğrenim ücretleri, her bir kurum tarafından özel olarak belirlenmekte. Dolayısıyla ücretler, kayıt olunan üniversiteye ve lisans programına bağlı olarak değişiklik göstermekte.

Ülkede öğrenciler için diğer temel yaşam maliyetleri de son derece önemlidir. Avrupa ve dünyanın diğer kıtalarındaki popüler üniversite şehirleri ile karşılaştırıldığında ise İtalya, öğrencilere daha uygun yaşam maliyetleri sunmakta. Ancak İtalya’da yaşam maliyeti, hangi şehirde konaklandığı ve ne gibi yaşam alışkanlıklarına sahip olunduğuna göre değişkenlik gösterebilmekte. Genel itibariyle konaklama, yemek, ulaşım ve eğlence gibi yaşam masrafları için Roma, Milano ve Floransa gibi popüler şehirlerde ayda 750 ile 1.400 euro arasındaki bir bütçe yeterli olmakta. Bologna, Cenova ve Napoli gibi İtalya şehirleri ise öğrencilere diğer rotalara göre daha uygun şartlar sunmakta.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu