Tanıtım Yazısı

Sanal Gerçeklik ve Catia


Çağımız teknolojisinin imkanları ile, insanlara kendilerini gerçek hayatta ve doğal ortamındaymış gibi hissettiren, belli bir etkileşim meydana getirerek sanal ortam üzerinde bir aracı kullanan ve bu sayede etkileşim oluşturulan 3 boyutlu simülasyon programlarına, genel adıyla sanal gerçeklik sistemleri denmektedir. Sanal gerçeklik vasıtasıyla 3D oluşumlar, yazılım programının ve kullanılan araçların da etkisiyle görsel olarak, duyusal olarak ve dokunsal olarak hissedilir hale gelir. Sanal gerçeklik yazılım programları, pek çok başka ortamda ve başka sebeplerle kullanım sağlanır. Pek çok farklı sektörde var olan insanların eğitim uygulamalarında, öğreticiliğin kalıcı olabilmesi ve deneyim kazandırılabilmesi adına oldukça önemlidir. Eğitimin yanında teknoloji ve business alanlarında da yardımı olan sanal gerçeklik yazılım programı, özellikle günümüz teknolojisinin büyük bir gelişim gösterdiği son yıllarda fazlasıyla yaygınlaşmıştır.

Sanal gerçeklik sektörünün etkilediği alan olarak genelde akla sinema ve dizi çalışmaları gelmektedir. Hatta pek çok kişi bu yazılım programlarının sadece bu alanlarda kullanıldığını düşünmektedir. Ancak tersi bir durum olarak sanal gerçeklik sistemleri en çok eğitim ve üretim alanlarında kullanılmaktadır. Sanal gerçeklik sisteminin asıl amacı eğlence değil, kullanılabileceği her alanda gelişime katkı sağlayarak dünyaya faydalı olmaktır.

1994 senesine ilk kez geliştirilen Infotron, teknoloji kapsamında pek çok sorunun çözümlenmesine etki etmekte ve birçok alanda hizmet vermektedir. Dünyaca bir değere sahip olan Infotron, özellikle endüstri ve dolayısıyla da ekonomiye büyük fayda sağlamaktadır. İnsanların kendilerini geliştirmesi ve yeniçağa ayak uydurabilmesi açısında da bir o kadar faydalıdır.

Sanal gerçeklik söz konusu olduğunda, her zaman önemli bir yere sahip olan CATIA programının da sektördeki yeri önemlidir. Pek çok alanda işlevsel bir şekilde var olmaktadır.


CATIA Yazılım Programı

“Computer Aided Three-Dimensional Interactive Application” bilinen şekliyle CATIA, Fransız bir firma tarafından üretimi yapılan ve sanal gerçeklik sektörünün neredeyse tamamını kapsayan bir programdır türüdür. Bilgisayar desteğine sahip olan ve 3 boyutlu bir İnteraktif sistem olarak ifade edebileceğiniz CATIA programı, CAD/CAM tabanı ile birlikte ciddi anlamda profesyonellik içeren bir “modelleme yazılım programı” adıyla bilinmektedir. Bu program, bilgisayar vasıtasıyla oluşturulan tasarım ve yine bilgisayar tabanı ile gerçekleştirilen üretimlerde fazlaca rağbet gören bir bilgisayar yazılım programı olarak görülmektedir. Sayısız alanda ve sektörde var olan CATIA, bil hassa uçak imalat firmaları ve otomotiv firmaları tarafından kullanılmaktadır. Ancak genel olarak bakıldığında, simülasyon tekniği ile çalışan tüm firmalar bu programı yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Ayrıca bu yazılım programı, ürünlerin üretilme safhalarının ve üretim süreci aşamalarının sanal olarak planlanmasına da ortam oluşturmaktadır. CATIA programı; endüstriyel ürün tasarımları, teknik analizler, imalat süreci gibi konularda son derece yardımdı olmakta ve süreci hızlandırmaktadır.

Sanal Gerçeklik Teknolojileri

Sanal Gerçeklik sisteminin en çok bilinen aracı baş kısmına takılan ekran olmaktadır. Bu akrana kısaca HMD denir. İnsan görsel bir canlıdır ve ekran genel olarak sürükleyici sanal gerçeklik programları ve geleneksel arayüzleri arasında bulunan en somut farktır.

Sanal gerçeklik sistemi, bir adet VR gözlük ya da HMD kullanılarak son derece akıcı bir 3D ortamda bulunmanıza olanak sağlar. Ancak bunu gerçekleştirebilmek, dijital içerik için kullanılacak bir sanal gerçeklik özellikli gözlüğe bağlıdır. VR gözlük olarak adlandırılan bu ekipmanın amacı, gerçek dünyanın dışında izole bir ortamda ve her şekilde sanal olarak tasarlanan bir dünyada hissetmenizi sağlamaktır. Dünyanın en gelişmiş teknoloji firmaları olan; Apple, Microsoft, Google ve Facebook da sanal gerçeklik sistemleri üzerine büyük yatırımlar yapmakta ve bu alanın geleceğine inanmaktadır.


Günümüzde pek çok kişi tarafından, sanal gerçekliliğin, gelecekte çok büyük gelişme göstereceği ve günlük yaşamın bir parçası haline geleceği düşünülmektedir.

Eğer çalıştığınız sektör dolayısıyla ya da kişisel planlarınız için herhangi bir sanal gerçeklik sistemine ihtiyaç duyarsanız; orijinal ekipmanlar kullanan, ekibini eğiterek bir donanıma sahip olan ve işini hakkıyla bir firmayı tercih etmeniz gerekir. Bu durumda en iyi tercih ise,  infoTRON sitesinin kaliteli, son teknolojiyle donatılmış ve güvenilir ürünleri olacaktır. Sanal gerçeklikle ilgili her konuda infotron.com.tr sitesi ile iletişime geçebilirsiniz. infoTRON, her türlü sorunda sizinle birlikte olacak ve sağladığı hizmetin arkasında duracak bir firmadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu