YKS

2021 Dil Bölümleri ve Meslekleri

Hepinize merhaba sevgili öğrenciler. Bu yazımızda pek çok öğrencinin aklına takılan “Yabancı Dil ile alan bölümler nelerdir? Yabancı Dil bölümleri nelerdir? dil bölümü meslekleri nelerdir?” gibi soruları cevaplandırmaya çalıştık.

Yabancı Dil Nedir? 

Dil, üniversiteye giriş sınavında alınan puanların hesaplanması için ayarlanmış puan türlerinden bir tanesidir. Mesela bazı bölümler daha fazla coğrafya bilgisi gerektirir, bazıları için ise daha çok geometri gereklidir. İşte bu ayrımı yapmak için bu puan türleri oluşturulmuştur ve bu puan türlerine özel her dersin ağırlıkları farklıdır. Mesela “Almanca Öğretmenliği” bölümüne gitmek istiyorsanız yabancı dil sınavlarına girmeniz gerekir. 

Yabancı Dil Dersleri

Dil öğrencileri öncelikle 1.oturum olan TYT sınavına girmek zorundalar. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri bulunmaktadır. Bu sınava girdikten sonra 3.oturum olan YDT sınavına da girmek zorundalar. Dil bölümleri için çözülmesi gereken dersler bu şekildedir. Tabii ki her testin size kazandırdığı puan aynı olmuyor. Her dersin kendine ait katsayıları bulunmakta. Sitemizde bulunan YKS puan hesaplama sistemi ile net sayılarınıza göre aldığınız puanı görebilirsiniz.

Bu liste ÖSYM tarafından yayımlanmıştır. Bölümlerin üzerine tıklayarak Dil bölümleri taban puanları, sıralamalarını ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz.

Dil Bölümleri

BÖLÜMÜN TÜRÜ ÖĞRETİM SÜRESİ PUAN TÜRÜ
Alman Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Almanca Öğretmenliği 4 DİL
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4 DİL
Arap Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Arapça Öğretmenliği 4 DİL
Arnavut Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Boşnak Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Bulgar Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Çeviribilim 4 DİL
Çin Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Dilbilim 4 DİL
Dilbilimi 4 DİL
Ermeni Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Ermeni Dili ve Kültürü 4 DİL
Eski Yunan Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Fars Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Fransız Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Fransızca Öğretmenliği 4 DİL
Hindoloji 4 DİL
Hititoloji 4 DİL
Hungaroloji 4 DİL
İbrani Dili ve Edebiyatı 4 DİL
İngiliz Dil Bilimi 4 DİL
İngiliz Dili ve Edebiyatı 4 DİL
İngilizce Öğretmenliği 4 DİL
İspanyol Dili ve Edebiyatı 4 DİL
İtalyan Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Japon Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Japonca Öğretmenliği 4 DİL
Karşılaştırmalı Edebiyat 4 DİL
Kore Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Latin Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Leh Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Mütercim-Tercümanlık 4 DİL
Polonya Dili ve Kültürü 4 DİL
Rus Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Sinoloji 4 DİL
Turizm Rehberliği 4 DİL
Ukrayna Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Urdu Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Yunan Dili ve Edebiyatı 4 DİL

Liste üzerinden dil bölümleri ile ilgili gerekli bilgileri öğrendik. Yorum kısmından aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ
11'li TYT Setimiz ile Evde Sınava Hazırlanın SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

84 Yorumlar

 1. Merhabalar. Yabancı halkla ilişkiler bölümü için dil mi okumamız lazım yoksa eşit ağırlık mı? Lütfen yardımcı olur musunuz?
  Teşekkürler

 2. Merhaba, ben lisede makine teknolojisi alanı okuyorum, ancak makinelerle aram pek iyi değildir. İngilizcem iyi ve geliştirmeye devam ediyorum, biraz da japonca öğrenmeye başladım. Bunlara ek olarak ispanyolca öğrenmeyi düşünüyorum. Kafam karışık, üniversitede ne yapabilirim ?

 3. Merhaba,
  Çok önce eşit ağırlıktan üniversite sınavına girmiştim,şimdi hem ayt hem ydt’den sınava girmek istiyorum.Eşit ağırlık bölümü olmam, ydt puanımı veya okul puanımı düşürür mü?

 4. Merhaba ben dil bölümünden arapça öğretmenliğine gitmek istiyrm bunun icin ydt de arapca sinavina mi yoksa ingilizce sinavina mi girmem gerekiyor? Yardimci olabilir misiniz?

 5. Merhaba ben 11.sınıf dil öğrencisiyim, almanca öğretmenliği okumak istiyorum, fakat ydt almanca eğitimi veren bir kurum bulamıyorum. Ydt ingilizce sınavına girip almanca öğretmenliği seçebilir miyim?

  1. Kurum derken üniversiteden mi bahsediyorsun yoksa okudugun lise almanca eğitimi vermiyor mu?
   Ve evt ydt sınavına girip gideceğin üniversiteden almanca öğretmenliği seçebilirsin

 6. Dil okumak istiyorum ve üniversite kazanmak için sadece dil sınavı puanı üzerinden mi üniversiteye gidiyorum yoksa tyt puanı ile beraber seçip mi giriyorum?

 7. Ben 11.sınıfım ama dil bölümü seçmedim değiştirebilir miyim? Dil bölümüne gitmek istiyorum lütfen yardımcı olun teşekkürler

 8. Merhaba benim ydt ile ilgili kafamda oturmayan şeyler var . Örneğin Fransızca öğretmenliği istersem Fransızca dil sınavına mı girmem gerekir. Ama benim okulumda İngilizce dil bölümü var.
  Bir de kafamda İspanyolca var. Onun sınavı yok bildiğim kadarıyla onun için hangi dilden ydt ye girmem gerekir? Cevaplarsanız mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

  1. YDT’ye hangi dili çok iyi biliyorsan o dilden gir. Herhangi bir dilin bölümüne girmek için illaki o dilin sınavına girmeniz gerekmiyor. Zaten 5 tane dil var YDT’te girebileceğiniz.

 9. Dil bölümünde ayt ye girince yapabildiğimiz kadarını yapsak yapamadığımız bıraksak bize puan kaybettirir mi? Dil bölümi ayt sinde ne soruluyor?
  Dil bölümünün avantajları neler ikinci dil olarak öğrenim gördüğümüz dil ydt de karşımıza çıkar mı?

  1. Dil bölümü öğrencileri YDT sınavına girmektedirler. AYT sınavı zorunlu değil. AYT sınavı çözerseniz Dil puanınızı etkilemez.

 10. Arkadaşlar. Ben dil seçmek istiyorum üniversite sınavı için hangi sınavlara giriyoruz lütfen bilen varsa yazsinnn

  1. ekstra olarak bir ingilizce dersi alırsan bildiğin iyi bir hocadan ders almak veya kursa gitmek senin için daha yararlı olur

 11. Şu anda dil bölümü okuyorum ve meslek hakkinda kararsizim ama galiba perfuzyonist (kalp ameliyatı gerçekleştirilirken, gerektiği takdirde hastanın dolaşım ve solunum fonksiyonlarını yapay olarak desteklemek veya geçici olarak değiştirmek için kalp-akciğer makinesini (ekstrakorporeal dolaşım ekipmanı) kullanmakla sorumludur) olabilir miyim lutfenn cevap

 12. Ben dil bölümünde okuyup hemşire olmak istiyorum 10.sınıf öğrencisiyim.Hemsire olabilir miyim acaba????

   1. ben liseden esit agirlik cikisliyim.Dilci degilim.Cevirmenlik okumayi dusunuyorum.Biz de basvurabilir miyiz. lurfen bilgi veriri misiniz

 13. Merhaba ben kabin memuru olmak istiyorum. Bunun için ingilizcenin iyi olması lazım deniliyo ve üniversitede dil okuyup kabin memuru olabilirmiyim ve dil okumak işime yarar mı?

  1. Tabiiki de olabilirsiniz.Ingiliz dili edebiyatı mezunuyum ingilizce ogretmenligi yapıyorum ve sinif arkadaşlarımdan çoğu kabin memuru oldu

 14. Mrb ben ingilizceden sınava girecem ama başka bir dilden tercih verme şansım var mı mesela arapça ya da almanca.

 15. Ben dil bölümü seçtim ve Osmanlı Türkçesi öğretmeni olmak istiyorum bu alanda var mı varsa nasıl olucak yardım eder misiniz?

  1. öncelikle dil bölümünü ingilizce olarak bitirmen lazım zaten üniversite sınavına girdiğinde yani alan seçeceğin zaman Osmanlı Türkçesini seçip üniversitede o bölümde okumaya başlayacaksın

 16. Merhaba
  Ben Almancaya hazırlanıyorum fakat Almancaya girip de başka dilerse tercih edebilir miyim acaba

 17. Merhaba, ben 12.sınıf dil bölümü öğrencisiyim çevrem bana artık İngilizcenin o kadar da gerekli olmadığını başka dillere yönelmem gerektiğini söylüyorlar sizce haklılar mı? Bir de listedeki Diller arasında başarılı olabileceğim hangileri?

  1. İngilizcenin gerekli olmadığı konusu biraz açılması gerekiyor. İngilizcenin artık zorunlu olarak öğrenilmesi gereken bir dil olduğu ve bunun yanında bir tane dil daha öğrenmeniz sizi başarıya ulaştıracaktır.

 18. 2011 dil bolumu cikisliyim universitede okuyorum ama bu sene sinava girip anaokulu ogr. Secmek istiyorum. Dil sinavina girip anaokulu ogr. Secebilir miyim ?

 19. Merhaba. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum. Bunun için 3. oturumda ille de İngilizce testini mi çözmem gerekiyor yoksa istediğim herhangi bir dili mesela Rusçayı? Teşekkürler…

 20. dil bolumunde ingilizce ogretm. disinda guzel meslek yok sadece ulkelerin edebiyatlarımı var arastirmali eglenceli ne olabilir.

 21. Bir şey sormak istiyorum. Ben lisede sözel bölümdeydim üniversite sınavına girdim bir yıl Türk Dili ve Edebiyati okudum bölümün bana göre olmadığını farkedip okulu bu yaz bıraktım. Ve araştırmaya başladım aslında bana en uygun mesleğin Turizm Rehberi olduğuna karar verdim ama araştırınca dil sınavıyla aldığını öğrendim fakat lisede dil bölümü okumadım. İngilizcem temel seviye bile sayılmayabilir.Dil okuluna gitmeden evde bir sene dil çalışsam yeterli olur mu?

 22. Arapça öğretmenliği sizce nasıl bir bölüm. İş imkanı neler ?Kaç nat yapmam lazım sizce bu yıl arapçadan?

 23. Merhaba, benim Almanca dilim İngilizce den daha iyi olduğu için sınavda Almanca olarak başvuru yaptım ama başvuru kağıdımda İngilizce yazıyor formalite icabımı öyle yazıyordur? ÖSYM kendi sitesinde bile farklı dillerden sınav okunabileceğini defalarca söyledi sınava 4 gün kala böyle bir sorunla karşılaşabilirmiyim acaba

 24. dilden ingilizce çözerek fransızca ogr. veya almanca oğretmenliği, rusca ogr. secme sansım var mıdır?

 25. Merhaba ben dil mezunuyum bu yeni sistemde üniversiteye girişte ygs-lys döneminde olduğu gibi siralamayla mı alacaklar tyt-ayt puanimizla mı yerlesecegiz?

  1. Merhaba 2 yıl geçmiş nasıl bı sonuxa ulaştınız merak ettim.ben 10. sınıftaym dil seçtim ingilizce öğretmenliğine hedefliyorum siz ne önerirsiniz deneyimlisiniz.

 26. Fars Dili ve Edebiyatı normalde lys dil İngilizce ile alım yapıyordu bu yıl yks ye Arapça da eklenmiş şimdi dil tercihini İngilizceden mi yapıcam Arapçadan mi?

 27. Merhaba,

  Hangi üniversiteler almanca öğretmenliğini ingilizce sınavından alıyor öğrenebilir miyim?

 28. Merhaba! Ben 10.sınıfım dil Bölümü’nü seçmek istiyorum. Ailem benim doktor olmamı istiyor benim sayısal derslere ilgi ve başarım var matematik geometriyi seviyorum ama İngilizce öğretmeni olmak istiyorum dil Sınavı’nda ek olarak matematik yaparsam ne gibi bir artısı olur bu iki yıl içinde nasıl bir yol izlemeliyim cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim Sağlıcakla kalın…

  1. Öncelikle sınav 2 oturumdan oluşuyor, ilk oturumda çözdüğünüz her test size puan kazandırıyor. 2. oturumda ise alanlara ayrılıyor, dil bölümü için sadece yabancı dil sınavına girmeniz yeterli oluyor. Fakat siz SAYISAL bir bölümde tercih edebilirim diyorsanız 2.oturumda matematik fen bilimleri de çözebilirsiniz.

 29. Merhaba ben 10.sınıfım dil bölümü seçtim. Şuan 4 dil biliyorum…. Rusça,romence,türkçe ve ingilizce..birkaç dil daha öğrenmek istiyorum…üniversitede hangi bölüm seçebilirim?benim için hangisi daha iyi olabilir?

 30. mrb bu sene 10.sınıfım seneye alan seçicem ve polis olmak istiyorum dil bölümüne giderek polis olabilir miyim

 31. Merhaba ben sayısal bölümünde var olan mesleklerden seçmek istiyorum . Ama Dile yetenegim var ve bu yeteneği dil kursu ile destekledim sizce ileriye dönük rahat bir seçim için ne yapabilirim

 32. Merhaba ben 10.sınıfım dil seçicem müttercim tercümanlık ya da İngiliz dil edeyatı okusam öğretmen olmak istersem kpssye girip olabilir miyim

 33. Ben dil bölümü seçtim yeni 10.sinifım mütercim-tercümanlık ve de ingilizce öğretmenliği okumak istiyorum napmalıyim tercümanlık zor mu

 34. Merhaba matematiğe yeteneğim yok ve yazilim muhendisi olmak istiyorum ayni zamanda da yabancı dilde iyiyim ve yabancı dil bölümüne gitmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Hangisi senin için ağır basıyorsa, hangisini yaparken daha fazla zevk alacağına inanıyorsan o konuda ilerlemeni tavsiye ederiz. Mesela o bölümlerde okuyan insanlar ile tanış, onlardan bölüm hakkında bilgi al.

 35. Arapça öğretmenliği okumak istiyorum bunun için dil sınavından kaç net yapmam benim için yeterli olur? Arapça okuyacağım için İngilizce sınava tabii tutulacağım için bana çok fazla nete gerek yok dendi doğru mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir