YKS

2020 Dil Bölümleri ve Meslekleri

Hepinize merhaba sevgili öğrenciler. Bu yazımızda pek çok öğrencinin aklına takılan “Yabancı Dil ile alan bölümler nelerdir? Yabancı Dil bölümleri nelerdir? dil bölümü meslekleri nelerdir?” gibi soruları cevaplandırmaya çalıştık.

Yabancı Dil Nedir? 

Dil, üniversiteye giriş sınavında alınan puanların hesaplanması için ayarlanmış puan türlerinden bir tanesidir. Mesela bazı bölümler daha fazla coğrafya bilgisi gerektirir, bazıları için ise daha çok geometri gereklidir. İşte bu ayrımı yapmak için bu puan türleri oluşturulmuştur ve bu puan türlerine özel her dersin ağırlıkları farklıdır. Mesela “Almanca Öğretmenliği” bölümüne gitmek istiyorsanız yabancı dil sınavlarına girmeniz gerekir. 

★★ Tüm 4 Yıllık Bölümler Taban Puanları için Tıklayınız ★★

Yabancı Dil Öğrencileri Hangi Derslere Çalışmalı?
Dil öğrencileri öncelikle 1.oturum olan TYT sınavına girmek zorundalar. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri bulunmaktadır. Bu sınava girdikten sonra 3.oturum olan YDT sınavına da girmek zorundalar. Bu sınavda ise öğrenciler istedikleri bölüme göre yabancı dil sınavına  giriyorlar. Bu derslere göre hazırladığımız çalışma programına da mutlaka bakmalısınız.

★★ Üniversite Taban Puanlarını Öğrenmek için Tıklayınız ★★

Bu liste ÖSYM tarafından 30.01.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Bölümlerin üzerine tıklayarak bölümlerin taban puanları, sıralamalarını ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz.

DİL BÖLÜMLERİ

BÖLÜMÜN TÜRÜ ÖĞRETİM SÜRESİ PUAN TÜRÜ
Alman Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Almanca Öğretmenliği 4 DİL
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4 DİL
Arap Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Arapça Öğretmenliği 4 DİL
Arnavut Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Boşnak Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Bulgar Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Çeviribilim 4 DİL
Çin Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Dilbilim 4 DİL
Dilbilimi 4 DİL
Ermeni Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Ermeni Dili ve Kültürü 4 DİL
Eski Yunan Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Fars Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Fransız Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Fransızca Öğretmenliği 4 DİL
Hindoloji 4 DİL
Hititoloji 4 DİL
Hungaroloji 4 DİL
İbrani Dili ve Edebiyatı 4 DİL
İngiliz Dil Bilimi 4 DİL
İngiliz Dili ve Edebiyatı 4 DİL
İngilizce Öğretmenliği 4 DİL
İspanyol Dili ve Edebiyatı 4 DİL
İtalyan Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Japon Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Japonca Öğretmenliği 4 DİL
Karşılaştırmalı Edebiyat 4 DİL
Kore Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Latin Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Leh Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Mütercim-Tercümanlık 4 DİL
Polonya Dili ve Kültürü 4 DİL
Rus Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Sinoloji 4 DİL
Turizm Rehberliği 4 DİL
Ukrayna Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Urdu Dili ve Edebiyatı 4 DİL
Yunan Dili ve Edebiyatı 4 DİL
ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ

En Uygun Fiyatlarla TYT AYT Hazırlık Kitapları için TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

53 Yorumlar

 1. Şu anda dil bölümü okuyorum ve meslek hakkinda kararsizim ama galiba perfuzyonist (kalp ameliyatı gerçekleştirilirken, gerektiği takdirde hastanın dolaşım ve solunum fonksiyonlarını yapay olarak desteklemek veya geçici olarak değiştirmek için kalp-akciğer makinesini (ekstrakorporeal dolaşım ekipmanı) kullanmakla sorumludur) olabilir miyim lutfenn cevap

 2. Ben dil bölümünde okuyup hemşire olmak istiyorum 10.sınıf öğrencisiyim.Hemsire olabilir miyim acaba????

 3. Merhaba ben kabin memuru olmak istiyorum. Bunun için ingilizcenin iyi olması lazım deniliyo ve üniversitede dil okuyup kabin memuru olabilirmiyim ve dil okumak işime yarar mı?

  1. Tabiiki de olabilirsiniz.Ingiliz dili edebiyatı mezunuyum ingilizce ogretmenligi yapıyorum ve sinif arkadaşlarımdan çoğu kabin memuru oldu

 4. Mrb ben ingilizceden sınava girecem ama başka bir dilden tercih verme şansım var mı mesela arapça ya da almanca.

 5. Ben dil bölümü seçtim ve Osmanlı Türkçesi öğretmeni olmak istiyorum bu alanda var mı varsa nasıl olucak yardım eder misiniz?

 6. Merhaba
  Ben Almancaya hazırlanıyorum fakat Almancaya girip de başka dilerse tercih edebilir miyim acaba

 7. Merhaba, ben 12.sınıf dil bölümü öğrencisiyim çevrem bana artık İngilizcenin o kadar da gerekli olmadığını başka dillere yönelmem gerektiğini söylüyorlar sizce haklılar mı? Bir de listedeki Diller arasında başarılı olabileceğim hangileri?

  1. İngilizcenin gerekli olmadığı konusu biraz açılması gerekiyor. İngilizcenin artık zorunlu olarak öğrenilmesi gereken bir dil olduğu ve bunun yanında bir tane dil daha öğrenmeniz sizi başarıya ulaştıracaktır.

 8. 2011 dil bolumu cikisliyim universitede okuyorum ama bu sene sinava girip anaokulu ogr. Secmek istiyorum. Dil sinavina girip anaokulu ogr. Secebilir miyim ?

 9. Merhaba. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum. Bunun için 3. oturumda ille de İngilizce testini mi çözmem gerekiyor yoksa istediğim herhangi bir dili mesela Rusçayı? Teşekkürler…

 10. dil bolumunde ingilizce ogretm. disinda guzel meslek yok sadece ulkelerin edebiyatlarımı var arastirmali eglenceli ne olabilir.

 11. Bir şey sormak istiyorum. Ben lisede sözel bölümdeydim üniversite sınavına girdim bir yıl Türk Dili ve Edebiyati okudum bölümün bana göre olmadığını farkedip okulu bu yaz bıraktım. Ve araştırmaya başladım aslında bana en uygun mesleğin Turizm Rehberi olduğuna karar verdim ama araştırınca dil sınavıyla aldığını öğrendim fakat lisede dil bölümü okumadım. İngilizcem temel seviye bile sayılmayabilir.Dil okuluna gitmeden evde bir sene dil çalışsam yeterli olur mu?

 12. Arapça öğretmenliği sizce nasıl bir bölüm. İş imkanı neler ?Kaç nat yapmam lazım sizce bu yıl arapçadan?

 13. Merhaba, benim Almanca dilim İngilizce den daha iyi olduğu için sınavda Almanca olarak başvuru yaptım ama başvuru kağıdımda İngilizce yazıyor formalite icabımı öyle yazıyordur? ÖSYM kendi sitesinde bile farklı dillerden sınav okunabileceğini defalarca söyledi sınava 4 gün kala böyle bir sorunla karşılaşabilirmiyim acaba

 14. dilden ingilizce çözerek fransızca ogr. veya almanca oğretmenliği, rusca ogr. secme sansım var mıdır?

 15. Merhaba ben dil mezunuyum bu yeni sistemde üniversiteye girişte ygs-lys döneminde olduğu gibi siralamayla mı alacaklar tyt-ayt puanimizla mı yerlesecegiz?

  1. Merhaba 2 yıl geçmiş nasıl bı sonuxa ulaştınız merak ettim.ben 10. sınıftaym dil seçtim ingilizce öğretmenliğine hedefliyorum siz ne önerirsiniz deneyimlisiniz.

 16. Fars Dili ve Edebiyatı normalde lys dil İngilizce ile alım yapıyordu bu yıl yks ye Arapça da eklenmiş şimdi dil tercihini İngilizceden mi yapıcam Arapçadan mi?

 17. Merhaba,

  Hangi üniversiteler almanca öğretmenliğini ingilizce sınavından alıyor öğrenebilir miyim?

 18. Merhaba! Ben 10.sınıfım dil Bölümü’nü seçmek istiyorum. Ailem benim doktor olmamı istiyor benim sayısal derslere ilgi ve başarım var matematik geometriyi seviyorum ama İngilizce öğretmeni olmak istiyorum dil Sınavı’nda ek olarak matematik yaparsam ne gibi bir artısı olur bu iki yıl içinde nasıl bir yol izlemeliyim cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim Sağlıcakla kalın…

  1. Öncelikle sınav 2 oturumdan oluşuyor, ilk oturumda çözdüğünüz her test size puan kazandırıyor. 2. oturumda ise alanlara ayrılıyor, dil bölümü için sadece yabancı dil sınavına girmeniz yeterli oluyor. Fakat siz SAYISAL bir bölümde tercih edebilirim diyorsanız 2.oturumda matematik fen bilimleri de çözebilirsiniz.

 19. Merhaba ben 10.sınıfım dil bölümü seçtim. Şuan 4 dil biliyorum…. Rusça,romence,türkçe ve ingilizce..birkaç dil daha öğrenmek istiyorum…üniversitede hangi bölüm seçebilirim?benim için hangisi daha iyi olabilir?

 20. mrb bu sene 10.sınıfım seneye alan seçicem ve polis olmak istiyorum dil bölümüne giderek polis olabilir miyim

 21. Merhaba ben sayısal bölümünde var olan mesleklerden seçmek istiyorum . Ama Dile yetenegim var ve bu yeteneği dil kursu ile destekledim sizce ileriye dönük rahat bir seçim için ne yapabilirim

 22. Merhaba ben 10.sınıfım dil seçicem müttercim tercümanlık ya da İngiliz dil edeyatı okusam öğretmen olmak istersem kpssye girip olabilir miyim

 23. Ben dil bölümü seçtim yeni 10.sinifım mütercim-tercümanlık ve de ingilizce öğretmenliği okumak istiyorum napmalıyim tercümanlık zor mu

 24. Merhaba matematiğe yeteneğim yok ve yazilim muhendisi olmak istiyorum ayni zamanda da yabancı dilde iyiyim ve yabancı dil bölümüne gitmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Hangisi senin için ağır basıyorsa, hangisini yaparken daha fazla zevk alacağına inanıyorsan o konuda ilerlemeni tavsiye ederiz. Mesela o bölümlerde okuyan insanlar ile tanış, onlardan bölüm hakkında bilgi al.

 25. Arapça öğretmenliği okumak istiyorum bunun için dil sınavından kaç net yapmam benim için yeterli olur? Arapça okuyacağım için İngilizce sınava tabii tutulacağım için bana çok fazla nete gerek yok dendi doğru mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir