okyanus yayıncılık
Rehber Yazılar

Hedefi Olmayan Gemi Olmayın…!

Hedeflerimiz bizi çıktığımız zorlu yollarda kucaklayan limanlar gibidir. Bizler birer gemi, hedeflerimiz birer limandır. Çıktığımız yolda bir deniz veya okyanus olsun. Rüzgar esmeye başlayınca dev dalgalardan kaçmak bir yere sığınmak ister ya gemiler işte biz de öyle sınav dönemlerinde yorulduğumuz zaman hedeflerimizi düşünerek kendimizi dinlendirmeli ve kendimize yapabileceğimize dair güç vermeliyiz. Ders çalışırken hedeflerimizi düşünmemizde ders çalışmamıza ve verim almamıza engel olabilir. Bu yüzden her şeyin bir yeri ve vakti olmalı. Ders çalışırken aklımıza istemsizce geleceğimiz geliyorsa ders çalışmayı bırakıp doyasıya hayallerimizi hedeflerimizi düşünüp sonra ders çalışmaya devam etmeliyiz. Böyle yaparsak zaman kaybetmiş gibi görünebiliriz ama bir şeyler düşünürken ders çalışınca tam verimle çalışamadığımız için böyle yaptıktan sonra aldığımız verim yükselir ve bize zarar verir gibi düşünülen davranış bizim yararımıza olabilir.

 

hedefi olmayan gemi olmayın

 

Peki hedeflerimizi belirlerken neler yapmalıyız ? Bunu 5 adımda anlatmaya çalışayım size çünkü hedeflerimiz hayatımızın geri kalanını etkiler.

 

1-) Hedeflerimiz bizim yeteneklerimize uymalı. Mesela sayılarla aramız iyiyse ve para saymayı seviyorsak gidip itfaiyeci olmayalım.

 

2-) Puanımıza göre meslek belirlemekten vazgeçelim artık, aldığımız puanlar yüksek olabilir ama bizi rahat ettiren ve huzura erdiren bir yaşam seçmeliyiz.

 

3-) Hedeflerimizi yüksek tutmalıyız ama hiçbir zaman uçuk kaçık bir şey olmamalı. Gerçekleşmeyecek bir hedef sadece düş kırıklığı getirir ve bunu istemeyiz.

 

4-) Hedeflerimiz sonradan istediğimiz hayatı bize yaşatabilecek mi buna dikkat etmeliyiz çünkü bize istediğimiz hayatı yaşatamazsa o hedef bizim için liman değil kasırga olur.

 

5-) Hedefinizi gerçekçi turun dedim ama bunu yanlış anlamayın. Hedefiniz küçük de olmamalı, küçük hedefler insanı rehavete iter ve yapabileceğiniz bir işi yapamayabilirsiniz.

 

Gördünüz işte hedef belirlerken hedefinizin size bir liman olmasını istiyorsanız belli bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Sizi rahata ve istediğiniz yaşama kavuşturan hedef olabilir, sizi sıkıntıya ama istediğiniz yaşama kavuşturan hedef de olabilir bu sizin tercihinize bağlıdır. Her ne yaparsanız yapın, elinizden gelenin en iyisini yapın… SAYGILARIMLA…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir