Haberler

Espresso Bazlı Kahveler ve İtalyanca Anlamları Neler?

Kahve dünyasında adeta bir sanat eseri olarak kabul edilen espresso, yoğun lezzeti ve karakteristik aromasıyla kahve severleri cezbetmeye devam ediyor. Dünyada ve ülkemizde kahve dükkanlarının sayısı her geçen gün artarken, espresso en çok talep edilen ürünler içindedir. Espresso, İtalyanca kökenli bir terim olup, özel bir hazırlama yöntemiyle elde edilen kısa ve yoğun kahve çeşidini ifade eder. Ancak, espresso terimi sadece tek bir kahve çeşidini değil, aynı zamanda bir dizi lezzetli kahve içeceğini de simgeler. Bu içecekler arasında popüler olan cappuccino, macchiato, latte ve daha birçokları, her biri kendine özgü özellikleri ve İtalyanca anlamlarıyla kahve kültürünü zenginleştiriyor. Preply,

espresso bazlı kahvelerin çeşitleri ve İtalyanca anlamlarını inceleyerek, bu içeceklerin kökeninden günümüze uzanan lezzetli yolculuğu hakkında araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

Kahve isimleri içerdiği süt, köpük oranına göre değişmektedir.

Espresso başlı başına bir kahve türü olduğu gibi, espresso bazlı kahveler de birçok alternatife sahiptir. Preply’in hazırlamış olduğu espresso bazlı kahvelerin İtalyanca anlamları listesinde Americano’dan Macchiato’ya tüm popüler espresso bazlı kahveler yer almaktadır. İtalya’nın pizza ve makarnada sahip olduğu ün aynı zamanda espresso bazlı kahvelerde de bulunmaktadır. Espresso bazlı kahvelerin İtalyanca anlamları ve içerikleri ise şöyledir:

  • Espresso: Klasik espresso, shot bardağında tüketilir. İtalyanca anlamı “hızlı”dır. Genellikle espressoda 6 gram kahve vardır. Oldukça sert bir tadı vardır ve süt içermemektedir.
  • Americano: Espresso nun yaygın bir türüdür. İtalyancada, “Amerikan kahvesi” anlamına gelmektedir. Bir fincanın üçte ikilik kısmı su ile doldurulur ve kalan kısmına espresso koyulur. Normal bir espressoya göre çok daha hafiftir. 
  • Macchiato: İtalyanca’da “lekeli” anlamına gelmektedir. Macchiatonun farkı, espressoya süt ve köpük eklenmesidir. Bazen macchiatoya karamel gibi ekstra lezzetler de eklenmektedir. 
  • Latte: İtalyanca süt anlamına gelmektedir. Bir shot espresso ile buharda ısıtılan sütün bir araya gelmesiyle elde edilen late, soğuk olarak da servis edilmektedir.
  • Cappuccino: İtalyanca “başlık” anlamına gelmektedir. Tadı latteye oldukça benzeyen cappuccino, daha fazla köpük katmanı içerir.
  • Mocha: İtalyanca kakaolu kahve anlamına gelir. Standart espressoya çikolata tozu ve süt eklenmesiyle elde edilir. Espressonun tadını yoğun bulanlar için, mocha kakao aromasıyla keyifli bir içim sunar.

Yemek ve kahve kültürünün etkisi İtalyanca öğrenmeye yönelik ilgiyi arttırıyor!

İtalyanca Özel Ders Platformu Preply araştırmasında; İtalya, sadece yemek kültürüyle değil birçok alanda geniş etki alanıyla, dünyanın önemli ülkelerinden biridir. Son yıllarda kahve kültürünün birçok ülkede popülerliğini arttırmasıyla birlikte İtalyanca derslerine olan talepte artış olduğunu belirtmiştir. Türkiye’de lise ve üniversite öğrencilerinden meslek profesyonellerine kadar, geniş bir kitle İtalyanca dersleriyle ilgilenmektedir. Sıfırdan İtalyanca öğrenmek isteyenler için, gramer ve kelime bilgisi önemlidir. Bu doğrultuda kurslar, kitaplar, film ve diziler önemli rol oynamaktadır. Fakat İtalyanca kısıtlı bir coğrafyada konuşulması sebebiyle bazı gramer ve telaffuz zorluklarını yapısında barındırmaktadır. Bu doğrultuda Preply kullanıcılarına özellikle B1 seviyeye ulaşıldıktan sonra İtalyanca özel dersler almak ve online İtalya kurslarına sık sık katılmak faydalı olacağını tavsiye etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu