Haberler

Araç Sigorta Ücretleri Ne Zaman Güncellenir?

Araç sigorta ücretleri ile ilgili yapılacak güncellemeler yeni yıl yaklaşırken herkesin merak ettiği bir konu haline geliyor. Her türden araç sahibi yılbaşı öncesi gerek taşıt vergileri gerekse sigorta ücretlerine yönelik tahminler yapıyor ve doğal olarak ekstra artışlar olmamasını umuyor. Yeni yıl ile birlikte pek çok mal ve hizmetin fiyatının artacak veya tarifesinin güncellenecek olması haliyle beklentileri etkiliyor. Araç sigorta ücretleri de bu kapsamda fiyatı güncellenecek hizmetlerden birisi olacak mı şeklindeki sorulara açıklık getirmek bakımından biraz geriye gitmek ve fiyatlandırmanın yakın tarihine kısaca bakmak yerinde olacaktır.

2017 yılından bu yana azami fiyat uygulaması ile tavan sınırlandırılması getirilen karayolları zorunlu trafik sigortası için 2021 yılı başından geçerli olmak üzere ilan edilen tarifeye her ay % 1’lik artış uygulanmaktaydı. Aynı yılın sonuna kadar bu şekilde devam eden uygulama 2022 yılı şubat ayında artış oranının %1,50’ye çıkarılması ve tavan fiyata tek seferlik %20 oranında zam yapılması ile yeni bir seviyeye ulaştı. 13 Nisan 2022 tarihli Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Genelgesi ile aylık artış oranı 1 Mayıs 2022 tarihinden geçerli olmak üzere %2,25’e yükseltildi. Aynı yıl 1 Eylül tarihinde ise söz konusu artış oranı %4,75 olarak yeniden belirlendi ve halen bu şekilde uygulanmaya devam ediyor.

Yeni Yılda Araç Sigorta Ücretleri Güncellenecek mi?

Yeni yıl yani 2023 yılı ile birlikte sigorta ücretleri için uygulamanın nasıl yapılacağı son yayımlanan genelge ile belirlenmiş durumda. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 2022/30 sayılı genelgesi ile zorunlu trafik sigortalarında azami prim uygulamasının daha önceki genelgelerde belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda 2023 yılında da devam ettirileceği açıklandı. Bu doğrultuda sigorta teklif almak isteyenler için genel çerçeve belirlenmiş oluyor ve aylık artış oranlarının aynı şekilde devam edeceği anlaşılıyor. Ancak enflasyon oranlarında beklenmedik gelişmeler olması halinde her iki yönde de artış oranlarında değişikliğe gidilmesi mümkün olabilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanıyor?

Zorunlu trafik sigortası primlerinin belirlenmesinde sigortalının kazaya karışması veya karışmaması önemli bir belirleyici faktör olarak karşımıza çıkıyor. En büyük fark bu kritere bağlı olmakla birlikte araba sigorta hesaplama işleminde aracın hangi şehire kayıtlı olduğu yani araç plakası dikkate alınan bir diğer faktördür. İllerin hasar riski göz önüne alınarak belirlenen listeye göre İstanbul en riskli il olarak daha yüksek prim seviyesinde bulunuyor. Adıyaman, Aydın, Burdur, Çanakkale, Hakkâri, Hatay, Isparta, Kars, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Muğla, Sinop, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Ardahan, Kilis, Osmaniye illeri ise bu kriter doğrultusunda en düşük katsayıya sahip ve dolayısıyla buradaki sürücüler İstanbul’daki eşdeğerine oranla daha az prim ödüyor.

Halihazırda hasarsızlık bakımından 7 kademe olarak belirlenen basamak sistemi içerisinde prim hesaplanıyor. İlk kez sigorta yaptıran kişi 4. kademe ile giriş yaparken hasarsız her yılına karşılık bir kademe üste çıkarak 3 yılın sonunda 7. kademeye ulaşabiliyor. Her hasar kaydı ise sigortalının bulunduğu kademede bir basamak geriye gitmesi sonucunu doğururken sonuç olarak 1. kademeye gerileyen sürücünün ödemesi gereken prim miktarı büyük oranda artmış oluyor. Yeni yıl ile birlikte uygulamaya alınması beklenen sistem ile başarılı sürücüler için ilave kazanç sağlayacak olan 8. kademenin hazırlıkları tamamlanmış durumda. Bununla birlikte trafik canavarı olarak nitelenen ve sık sık kazaya karışan sürücüler için getirilecek 0. kademe ise çok daha yüksek prim ödemeyi ve belki de ehliyetin geri alınması gibi müeyyideleri içerecek. Araç sigorta hesaplama işlemlerinde iyi sürücüleri hasarsızlık durumlarında kademe yükselterek ödüllendiren, buna mukabil kurallara uymayan ve sıklıkla kazaya karışan sürücüleri daha fazla prim ödenen alt kademelere gerileten sistem 2023 yılında da devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu