Haberler

En Avantajlı Kredi Kartı Seçenekleri

Kredi kartı nakit paranız olmadığında, size alış veriş yapmak için gerekli nakit sağlayabilecek bir araçtır. Ancak aylık harcamalarınıza göre farklı faiz oranlarına ve faiz türlerine sahip olan kredi kartları için hangisinin en avantajlı olduğuna karar vermek her zamanki kadar kolay olmayabiliyor. Kredi kartı başvurusu, karşılaştırması, aidatları ve faiz seçenekleri gibi konular sizi de düşündürüyorsa, birlikte soralım.

En avantajlı kredi kartı nasıl seçilir?

Kredi Kartı Aidatı

Kredi kartı aidatı, söz konusu kredi kartı için yıllık ödenen ücreti ifade etmektedir. Banka söz konusu operasyonel faaliyetler için belirli bir ücreti kredi kartınızı kullanma hakkına karşılık olarak kesmektedir. Güncel kredi kartı aidatı oranları ise sıklıkla değişmektedir. Aynı zamanda aidatsız kredi kartı seçenekleri de bulunmaktadır. Free kart olarak da geçen bu kartlar, bankalar tarafından size sunulmaktadır.

Kredi Kartı Ödemeleri Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notunun %70i kredi ve kredi kartı ödeme düzeni bilgisine göre oluşturulmaktadır. Eğer kredi kartı borcunuzu geç öder ve ödeme düzeninizi bozarsanız, kredi notunu etkileyen etkenlerin %70’ini kendiniz için olumsuz etkilemiş olursunuz.

Kredi Kartı Borcu Gecikme Faizi Nedir?

Eğer kredi kartı borcunuzu geç öderseniz, toplam borcunuza eklenecek olan borç faizini ifade etmektedir. TCMB’nin 3 ayda bir kere belirlediği kredi kartı faiz oranlarına göre belirlenen gecikme faizi, aynı zamanda kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplamasından da etkilenmektedir. Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemi her bankadaki farklı kredi kartı faiz oranlarına göre ise değişiklik göstermektedir.

Mil Kazandıran Kredi Kartları

Uçak bileti satın alımlarında, ilgili bankanın pos cihazını kullanırsanız, elde ettiğiniz bonusa, mil puanı denmektedir. Mil kazandıran kredi kartları için en çok tercih edilen kartlardan birisi Maximiles Kredi Kartıdır. Ancak bunun dışındaki diğer seçenekler de incelenmelidir. Bunun dışında, Garanti Bankası Miles & Smiles, ING Pegasus Plus Classic Kart, Akbank Wings Kredi Kartı gibi seçenekler de mevcuttur.

Puan Kazandıran Kredi Kartları

Aynı biçimde, ilgili bankanın POS cihazını kullanmanız durumunda puan elde etmenizi sağlayan kredi kartlarıdır. Bu puanlar harcadığınız para miktarına ve alışveriş türüne göre değişmektedir. Aynı zamanda söz konusu puanlar para değerine sahiptir. En iyi puan kazandıran kredi kartlarından bazıları ise Garanti Bonus Kart, Axess Kart, CardFinans ve Worldcard’dır.

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Hesaplama

Nakit avans çekimi, kredi kartınız ile bankanızın programına ya da kurallarına ve kredi kartı limitine göre kredi çekme işlemine verilen addır. 12 ay vadeye kadar taksitli nakit avans çekme şansına sahipsiniz. Taksitli nakit avans imkânı tüm kredi kartlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda bankanın çağrı merkezinden de destek alabilirsiniz. Kredi kartı taksitli nakit avans hesaplama işlemi için kullanılan formül ise genel kredi faizi hesaplama işlemlerindekiyle aynıdır, sadece vade ve faiz oranları değişiklik göstermektedir.

Online Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer söz konusu bankanın müşterisi değilseniz, bankanın internet sitesini, internet bankacılığını ya da kredi kartı karşılaştırma siteleri aracılığı ile başvuru gerçekleştirebilir ve otomatik bir şekilde onay alarak kredi kartını adresinize göndertebilirsiniz. Aynı zamanda unutmayın ki kredi notunuz bu süreçte de bir etkendir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

  • Eğer ilk kez kredi kartı alıyorsanız, kredi kartınız toplam gelirinizin ancak 2 katı olablir.
  • Takip eden yıllarda ise bu oran 2 katına çıkabilir.
  • Eğer aylık 5 bin lira kazanıyorsanız, ilk başta ancak 10 bin liralık bir limit alabilirsiniz. Devam eden süreçte ise bu 20.000 liraya kadar çıkabilir.

Kredi Kartı Alma Şartları Nedir?

  • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
  • Kayıtlı geliriniz, aylık gelirinizin asla 4 katını geçmemeli.
  • TC Vatandaşı olmalısınız.
  • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.

En İyi Öğrenci Kredi Kartı Hangisidir?

Öğrenci kredi kartı, üniversite öğrencilerinin eğitim hayatları süresince kullanabilecekleri ve onlara özel çeşitli kampanyalar içeren kredi kartlarıdır. Taksit, mil ya da puan kazandırma gibi farklı özellikleri olan kartlar faiz oranlarında ise diğer kartlara göre daha avantajlıdır. Aynı zamanda daha düşük kredi kartı aidatına sahiptirler.

Banka

Kart

Taksit ve Puan

Aidat
Akbank Exi26 Var Yok
Garanti Bankası Bonus Genç Var Yok
TEB ÜniversiTEB Var Yok
İş Bankası İş’te Üniversiteli Var Yok
Ziraat Bankası Genç Bankkart Var Yok
Vakıfbank Like Card Var Yok

En avantajlı kredi kartları için başvuru yapmak adına, Hesapkurdu.com, Enuygun.com ya da Hangikredi.com gibi kredi kartı başvuru ve karşılaştırma sitelerini ya da İş Bankası, Yapıkredi, Ziraat Bankası gibi çeşitli bankaların ilgili sayfalarını kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu