YKS

2024 YDT Yabancı Dil Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 3.oturumu olan Yabancı Dil Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle YDT Yabancı Dil Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. YDT sınavında 5 farklı test yapılmaktadır. Seçiminize göre istediğiniz dilde sınava giriyorsunuz. Bu diller Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça ve İngilizce’den oluşmaktadır. YDT sınavında 80 soru sizleri beklemektedir.

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2024 YDT Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

YDT Yabancı Dil Konuları

KONULAR
Kelime Bilgisi
Dil Bilgisi
Cloze Test
Cümleyi Tamamlama
İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma
Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma
Paragraf Anlamca Yakın Cümleyi Bulma
Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma
Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma
Diyalog Tamamlama
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

Konu dağılımı bu şekildedir. Altta bulunan butona tıklayarak tüm YKS konularına ulaşabilirsiniz.

YDT Yabancı Dil Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

87 Yorumlar

 1. İngilizce dil sınavında 80 de 80 yaptığımızda aldığımız, puan 500 tam puan mı oluyor yoksa TyTden aldığımız puana göre değişiyor mu?

  1. TYT’den aldığınız puana göre değişmektedir. Puanınızı TYT %40 ve YDT %60 etkilemektedir.

  2. YDT de AYT ile aynı mantık. hesaplanırken %60 YDT öne çıkıyorsa %40 da TYT öne çıkıyor. OBP’yi saymıyorum bile. TYT puanın düşükse YDT’de 80/80 yapsan dahi puanın düşer. OBP’n düşükse yine düşer. buna artı olarak TYT puanın yüksek YDT puanın düşükse TYT yükseltici faktör olabilir.

 2. Hangi konulardan sorumlu olduğumuzu sormak istiyorum ben Almanca YDT gireceğimde yukarıdaki konulara mi çalışmam gerek?

 3. Merhaba bu sene dil den girmek istiyorum öğretmenlik için ama bu son bir ayda aldığım bir karar. Tyt den 60 70 net arası yapabiliyorum. Ama ydt den 35 40 arası parağrafları çözerken çok zorlanıyorum nasıl yapmalıyım önerebileceğiniz kaynak yada yöntem var mı?

 4. ydt sınav konularını araştırmak için bu siteye güvendim ingilizcede çıkacak konulara bakmak için ancak konuların hepsi tam bildirildi mi bağlaçlar konusunu felan bulamadım sınavda çıkıyor diye biliyorum cevaplarsanız sevinirim.

  1. Aga bir tane Els konu anlatımı al, baştan sona çalış. İngilizce’de konu ayrımı yok, hepsini bilmen gerekiyor. Sana tavsiyem bol bol paragraf çöz, işine yarar.

 5. Rusça yks kitabı bulamadım. Nerden temin edebilirim? Konuları nelerdir? Yardımcı olursanız memnun olurum.

  1. Konuları aşırı iyi bilmen gerekiyor dil bölümünde okuyan bir öğrenci olarak ben bile başaramamaktan korkuyorum.

 6. hocam sınav sadece ingilizce mi yapılıyor? ben arapçayı biliyorum mesela arapça olarak girebilir miyim?

 7. Eşit ağırlık öğrencisiyim . 4 yildir bitirdim liseyi bu sene üniversite sınavına giricm de yabancı dil istiyorum nasıl bir yol izleyeceğim. Hangi sınavlara girmem gerekiyor?

 8. Hocam ben almanca öğretmenliği okumak istiyorum almanca benim ana dilim hangi sınavlara girmeliyim nasıl başvurmalıyım bir bilgim yok yardımcı olabilirmisiniz lütfen

  1. Merhaba ingilizce ydt sınavına girmen gerekiyor yeterli puanı aldığında istediğin üniversitenin istediğin dil bölümünü seçebilirsin. Yani Almanca okumak icin ingilizce sınavında girmen gerekiyor ve tabi tyt sınavına da..

  2. Ha ydt almanca sınavı da var ona da girebilirsin ama yine dediğim gibi tyt ye de girmen lazım ÖSYM ye bağlı olduğu için

 9. Dil puanı ile öğrenci alan bölümlerde cumartesi TYT, pazar sadece dil sınavına giriliyor. Pazar dil bölümleri için AYT şart mı

 10. Merhaba, seneye YDT Rusça sınavına gireceğim ama hiçbir kaynak yok, sınava giren birine de ulaşamıyorum nasıl bir çalışma yöntemi izlemem gerekli gerçekten kafam çok karışık şu an Rusça kursuna gidiyorum ama sadece seviyemi geliştirmeye yönelik. Böyle direkt olarak sınava taktiklerle de çalışmam gerek ama dediğim gibi bilgim yok hiç…

 11. hocam japon dili ve edebiyatı istiyorum bunun için tyt ve ydt sınavlarına gireceğim. boş sorular yanlış sayılmıyor fakat kaç yanlış 1 doğruyu götürüyor ve bir derste yaptığımız yanlışlar sadece o dersin doğrularını mı götürüyor? örneğin matematikten yaptığımız yanlışlar diğer derslerdeki doğruları da etkiliyor mu?

 12. Ingilizceden girip arapça bölüm tercih edebilirsin..veyahut arapçadan girip ingilizce bölüm..iyi olduğun alanda yaptığın net sayısı önemli..

  1. Bu bilginin kaynağı nedir acaba gerçekten car mı böyle birşey ydt arapçaya girip ingilizce ogretmenligini okuyabilir miyim mesela

 13. meraba hocam ben arapça öğretmenliğine gitmek istiyorum onun için ayt ye girmeye gerek war mı

 14. Hocam ydt’de İngilizce sınavına girip Almanca mütercim tercümanlık bölümünü seçebelir miyim?

 15. Hocam ben aöl okuyorum. bu sene sınava gireceğim. 4 yıllık dil istiyorum. sadece YDT sınavına mı gireceğim yoksa bütün sınavlara girmek zorunda mıyım? ve diğer sınavlar dil sınavından aldığım puanları etkilemiyor değil mi?

 16. hocam ben dilciyim. TYT sınavı ve YDT sınavına mı giricem yoksa AYT de zorunlu mu ? birde üni sınavında sadece 9 ve 10.sınıf konuları mı çıkacak anlamadım tam? teşekkürler.

 17. Hocam , 2.oturumun zorunlu alınması gerek net varmı ? (Birincideki gibi 0,5 mat-tür. zorunlu mu?) Ve ikinci sorum ; Sayısal olup , sözeli kar etmek için sallasam say.puana etki eder mi veya ana puana ? Tşk.

 18. yks de ingilizce sınavına girip arapça bölüm tercih edebilir miyiz? yoksa arapça bölüm için dil olarak arapçayı mı seçmeliyiz

 19. ”TYT sınavı herkes için zorunlu. Yani artık dilcilerde fizik kimya biyoloji çözecek TYT sınavında. Fakat 2.oturumda sadece yabancı dil testini çözecekler.” demişsiniz.
  Durum hala aynı mı? Ben AYT TYT ve Yabancı Dil için para ödüyorum niye?

 20. 2 ay veya 100 gün tyt ve yabancı dıl alan sınavına çalışılsa , yetişir mi ve başarı elde edilir mi? Umut var mı yani , umut? 🙂

 21. Dilciler şimdi fizik biyoloji çözecekmi ben anlamadım başta sadece Türkçe matematik diyorlardı şimdi farklı bişi diolar galiba.Velhasil dilciler fizik biyoloji vs cozucektim yoksa sadece Türkçe matematikmi

  1. TYT sınavı herkes için zorunlu. Yani artık dilcilerde fizik kimya biyoloji çözecek TYT sınavında. Fakat 2.oturumda sadece yabancı dil testini çözecekler.

 22. Dilciler katsayılarına göre ağırlıklı olarak tyt den ne çözecek. Dil sınavında açık uçlu sorular olacak mı?Bilgilendirirseniz memnun oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu