YKS

2023 YDT Yabancı Dil Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavının 3.oturumu olan Yabancı Dil Testi için konuları paylaşıyoruz. Sınava çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğumuzu öğrenmekte fayda var. Bu yazımızda öncelikle YDT Yabancı Dil Konuları listesini sizinle paylaşıyoruz. YDT sınavında 5 farklı test yapılmaktadır. Seçiminize göre istediğiniz dilde sınava giriyorsunuz. Bu diller Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça ve İngilizce’den oluşmaktadır. YDT sınavında 80 soru sizleri beklemektedir.

Alttaki tablodan güncel ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan bilgilere göre hazırlanmış 2023 YDT Konuları ve Soru Dağılımını öğrenebilirsiniz.

YDT Yabancı Dil Konuları

KONULAR
Kelime Bilgisi
Dil Bilgisi
Cloze Test
Cümleyi Tamamlama
İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma
Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma
Paragraf Anlamca Yakın Cümleyi Bulma
Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma
Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma
Diyalog Tamamlama
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

Konu dağılımı bu şekildedir. Altta bulunan butona tıklayarak tüm YKS konularına ulaşabilirsiniz.

YDT Yabancı Dil Konuları ve soru dağılımı hakkında aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından ÜniRehberi ekibine sorabilirsiniz. Sitemizde pek çok yararlı makale bulunmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız sitemizde takılmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

87 Yorumlar

  1. İngilizce dil sınavında 80 de 80 yaptığımızda aldığımız, puan 500 tam puan mı oluyor yoksa TyTden aldığımız puana göre değişiyor mu?

    1. TYT’den aldığınız puana göre değişmektedir. Puanınızı TYT %40 ve YDT %60 etkilemektedir.

    2. YDT de AYT ile aynı mantık. hesaplanırken %60 YDT öne çıkıyorsa %40 da TYT öne çıkıyor. OBP’yi saymıyorum bile. TYT puanın düşükse YDT’de 80/80 yapsan dahi puanın düşer. OBP’n düşükse yine düşer. buna artı olarak TYT puanın yüksek YDT puanın düşükse TYT yükseltici faktör olabilir.

  2. Hangi konulardan sorumlu olduğumuzu sormak istiyorum ben Almanca YDT gireceğimde yukarıdaki konulara mi çalışmam gerek?

  3. Merhaba bu sene dil den girmek istiyorum öğretmenlik için ama bu son bir ayda aldığım bir karar. Tyt den 60 70 net arası yapabiliyorum. Ama ydt den 35 40 arası parağrafları çözerken çok zorlanıyorum nasıl yapmalıyım önerebileceğiniz kaynak yada yöntem var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu