Üniversite Tanıtımları

Adnan Menderes Üniversitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ege Bölgesi‘nin; tarımla, Ege Denizi‘ne kıyısı olması sebebiyle turizmle, kendine has kültürüyle ve genç bir nüfusa sahip olmasının beraberinde getirdiği eğitim alanındaki başarısıyla dikkat çeken ili Aydın’da faaliyet gösteren Adnan Menderes Üniversitesi,  1992 yılında Aydının Nazilli ilçesinde kurulmuştur. Adnan Menderes Üniversitesi adını, 1950-1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti‘nin başbakanlığını yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi, devlet adamı ve hukukçu olan Merhum Başbakan Adnan Menderes‘ten almıştır.

Kuruluşunda Fen Edebiyat Fakültesi, Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi olmak üzere toplamda 5 akademik birimden oluşan Adnan Menderes Üniversitesi, günümüzde ise 18 Fakülte, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı, 26 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 5 Yüksekokul ve 18 Meslek Yüksekokulu olmak üzere toplam 71 akademik birimde eğitim-öğretim vermektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi Kampüs Yapısı

Adnan Menderes Üniversitesi‘nin belki de en büyük dezavantajı, bünyesindeki öğrencilerin tamamının bir arada eğitim alabileceği bir kampüs yapısının olmamasıdır diyebiliriz.

Diğer üniversitelere kıyasla civar ilçelere fazlasıyla yayılmış durumda olan Adnan Menderes Üniversitesi, Merkez, Işıklı, Çakmar, İsabeyli, Didim, Akbük, Nazilli Sümer, Çine Süleyman Pekgüzel ve Karacasu Muzaffer Özuysal Yerleşkelerinin yanı sıra Kuşadası, Atça, Sultanhisar, Yenipazar, Söke, Davutlar, Bozdoğan, Köşk, Buharkent ilçelerinde olmak üzere 17 farklı yerleşim yerinde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu bağlamda yapılacak tercihlerde, ilgili bölümün hangi ilçede yer aldığına dair bir araştırma yapılması karşılaşılacak herhangi bir kötü sürprizin de önüne geçecektir.

Adnan Menderes Üniversitesi Hakkında

Adnan Menderes Üniversitesi İmkânları

Öğrencilerine, eğitim ve öğretim saatleri dışında dilerlerse üniversitenin Kütüphane, Spor Tesisleri, Bilgi İşlem, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Laboratuvar ve Atölyeler, Kültür Merkezi gibi birimlerinde kısmi zamanlı çalışma imkânı sunan Adnan Menderes Üniversitesi, bu sayede öğrencilerinin iş deneyimi sahibi olmasını ve yeteneklerini geliştirmeyi hedeflemekte.

Üniversitenin bütününde aktif ve öğrenci odaklı eğitim modeli benimsenmiştir. Uygulamalı mesleki alanlara hazırlık olanakları sunulmakta ve öğrencilerin problem çözme gibi yetileri gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri hedeflenmektedir.

Ayrıca Gençlik Sorunları ve Araştırma Uygulama Merkezi kapsamında başvuru yapan öğrencilere psikolojik destek hizmeti verilmektedir. Araştırma ve Uygulama birimleri de aktif olarak kullanılan merkezde danışmanlar eşliğinde üniversite öğrencileri tarafından akademik çalışmalar da yürütülüyor. Adnan Menderes Üniversitesi ‘nde aktif olarak hizmet veren Gençlik Sorunları ve Araştırma Uygulama Merkezi, üniversite öğrencilerine çeşitli konularda destek olmakta ve birçok imkân sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra öğrenciler Adnan Menderes Üniversitesi kapsamındaki çeşitli öğrenci topluluklarında, bilimsel ve kültürel etkinliklerde yer alarak birçok alanda kendilerini geliştirebilir ve farklı bölümlerdeki öğrencilerle sosyalleşme imkânı sağlayabilirler. Aydın, konumu itibariyle birçok turistik ve tarihi bölgenin tam merkezinde olduğu için Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri, aktif oldukları takdirde üniversitenin sunduğu tüm imkânlardan yararlanarak sosyokültürel açıdan kendilerini geliştirebilirler.

Adnan Menderes Üniversitesi Akademik ve İdari Kadrosu

Akademik kadro niteliğinin başarıda büyük rol oynadığı fikrini benimseyen Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde; 267 Profesör, 147 Doçent, 420 Yardımcı Doçent, 231 Öğretim Görevlisi, 105 Okutman, 542 Araştırma Görevlisi ve 32 Uzman olmak üzere 1.749 akademik personel ve 1.167 idari personel bulunmaktadır. Sayıca oldukça yeterli olan akademik ve idari kadronun niteliğinin arttırılması adına sürekli olarak eğitimler ve çeşitli programlar düzenlenmektedir.

adnan menderes üniversitesi yurtlar

Adnan Menderes Üniversitesi Yurt İmkânları

Diğer üniversitelerde olduğu gibi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlık KYK yurtları tercih edilebilir. Merkez kampüsü, şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta konumlanmıştır. Koçarlı, Kuşadası, Nazilli, Sultanhisar, Yenipazar, İsabeyli başta olmak üzere farklı fakülte ve ilçelerinde yurt imkânları bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra üniversite çevresindeki özel yurtlar veya apartlar da tercih edilebilir.

Bununla birlikte Adnan Menderes Üniversitesi‘ne bağlı olarak Didim Sosyal Tesisleri Kültür ve Kongre Merkezinde, iki veya dört kişilik olmak üzere 168 apart bulunmaktadır. Öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda eşyalı ve hazır şekilde bulunan apartların fiyatları, üniversite bünyesinde olması dolayısıyla oldukça uygundur.

Bunların yanı sıra üniversite civarında ve merkez konumunda öğrenciye kiralık evler bulunmaktadır ve öğrenciler diğer illere kıyasla daha uygun diyebileceğimiz kiralarla konaklama sağlayabilirler.

Tavsiye Yazı: Adnan Menderes Taban Puanları için Tıklayınız

Adnan Menderes Üniversitesi Uluslararası İmkânları

Adnan Menderes Üniversitesi; uluslararası ilişkilere uluslararası işbirliğiyle öğrenci ve akademik personel değişimi faaliyetlerine büyük önem vererek öğrencilerine yurt dışında eğitim imkânı sunmaktadır. Bu imkânların başında Hayat Boyu Öğrenme Erasmus Programı gelmektedir. Erasmus Programı kapsamında 22 Avrupa ülkesinden 121 üniversite ile işbirliği yapılmakta ve her yıl 150 öğrenci yurt dışına gönderilmektedir. Bunun yanı sıra 50 Erasmus öğrencisi de her yıl öğrenim görmek için Adnan Menderes Üniversitesi ‘ni tercih etmektedir.

Gençliğin Bilgiyle Buluştuğu Üniversite” sloganıyla dikkat çeken Adnan Menderes Üniversitesi, öğrencilerine ferah ve yeşil bir kampüste huzurlu bir üniversite hayatı vaat etmekte. Üniversitenin bünyesinde eğitim-öğretim gören öğrenci sayısı toplamda 54.370 olup, lisans öğrenci sayısı 27.585, ön lisans öğrenci sayısı 23.415 ve lisansüstü öğrenci sayısı 3.370‘dir.

3 Yorumlar

  1. Adnan Menderes üniversitesi sınıf öğretmenliği veya maliye okumak istiyorum. Merak ettiğim konu bu bölümler merkez kampüste mi yoksa farklı ilçelerde mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu