Rehber Yazılar

10 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Teknikleri

Hepimiz belkide pek çok kez “Nasıl İngilizce Öğrenebilirim? “Pratik İngilizce Öğrenme Teknikleri “İngilizce Öğrenme Taktikleri” gibi soruların cevabını aramışızdır. Bu makalemizde sizler için “10 Adımda Kolay İngilizce Öğrenme Teknikleri” başlığı altında İngilizce için tavsiyelerde bulunduk. 

Ana dilimizi tam öğrenmek için öncelikle dinleriz, konuşuruz, okuruz ve son olarak ise yazmaya başlarız. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma tam bir iletişim için geliştirmemiz gereken dört dil becerisidir. Aynı şey İngilizce öğrenmek için de geçerlidir. Bu dört temel dil becerisine ulaşmak için, hayatınızı İngilizce ile çevirmeniz gerekmektedir.

İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız, yeteneklerinize güvenmeniz gerekir. Artık elimizde o kadar fazla imkan var ki düzenli bir çalışma ile İngilizce öğrenmek kaçınılmazdır. Eğer altta ki 10 adımı düzenli ve disiplinli şekilde uygularsanız kesinlikle İngilizceyi öğreneceksiniz.

1. Müzik Dinleyerek İngilizce Öğrenmek

Eski veya modern, sevdiğiniz istediğiniz müzik tarzında İngilizce şarkı dinleyin. Çeviriyi okuyup kelime haznenizi geliştirin. Dilerseniz şarkıya eşlik edip telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Tabii dinleyeceğiniz şarkıları sözlerine göre seçmek sizin yararınıza olacaktır. Bu noktada anlaşılır ve dil kurallarına uygun şarkılar seçmek ilk başta faydanıza olacaktır. Daha sonra bolca argo içeren şarkılar dinleyerek günlük konuşmada neleri söyleyip neleri söylemeyeceğiniz az çok kestirebilirsiniz.

2. Film İzleyerek İngilizce Öğrenmek

Film izlemek İngilizce öğrenmek isteyenlerin en çok yararlandığı bir kaynaktır. Bir film izleyeceksiniz diyelim. Önce filmi İngilizce alt yazılı olarak izliyoruz. İzlerken hem kelimeyi duyuyoruz hem de görüyoruz. İzlerken bilmediğiniz, anlamadığınız veya merak ettiğiniz kelimeleri ve cümleleri not alın. Ardından filmi Türkçe alt yazılı olarak izleyin. Türkçe alt yazının doğru olmasından şüphe etmemeniz için de güvendiğiniz kaynakları tercih etmenizde fayda var. Not aldığınız kelimeleri ve cümleleri Türkçe alt yazıda gördüğünüzde daha akılda kalıcı olacaktır. Özellikle deyimler ve günlük konuşma terimlerini kısa sürede kavrayacaksınız. Son olarak dilerseniz filmi alt yazısız olarak izleyebilirsiniz. 5-10 film izledikten sonra farkı göreceksiniz. Zaman geçtikçe filmi anlayabildiğinizi fark edeceksiniz.

3. Topluluklara Katılın – Yabancı Arkadaşlar Edinin

İngilizce konuşabileceğiniz oyunlara, etkinliklere katılmayı deneyin. Steam, Discord, Facebook, Twitter gibi platformlarda İngilizce içerikli topluluklara katılmaya çalışın. Buradan edineceğiniz arkadaşlarınız ile bol bol pratik yaparak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Yakın geçmişteki nesil çok fazla bilgisayar ve konsol oyunları oynadığı için yabancı dile daha yatkın. En basitinden oyunun ana menüsünü çözmek için bile dakikalarca kelimeler incelenip denenmiştir bu nesil tarafından. Daha sonra daha yakın geçmişte online yani gerçek zamanlı çevrimiçi oyunlar satın alınmaya başlandıkça CS:GO gibi çok oynanan oyunlarda yerel sunucu olmadığı için çok fazla Rus ve Avrupa kökenli insanla karşılaşabiliyorsunuz. Tek anlaşma yolunuz ise İngilizce gibi görünüyor.

Şimdilerde bilgisayar oyunları mobil cihazlara da çıkmaya başladı. Bu sayede ios veya android oyunlarla bile İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

4. Sesli Sohbetlere Katılın

Artık teknoloji o kadar ilerledi ki her yerde İngilizce konuşabileceğiniz bir ortam mevcuttur. Kendinize bir sohbet odası bulun ve konuşmaya başlayın. Buralara oyunlarda veya sosyal medyada tanıştığınız insanları davet edin. Team Speak, Discord, Skype gibi programlarla sohbet edebilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

5. Kendiniz Konuşun ve Kaydedin 

Belki size komik gelebilir fakat kendi hatalarınızı görmeniz ve kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun için örnek olacaksa Whatsapp kullanabilirsiniz. Karşı taraftaki arkadaşınızla İngilizce konuşmaya çalışarak sesli mesajlar gönderin. Gönderdikten sonra sesinizi dinleyip hatalarınızı görebilirsiniz.

6. İngilizce Günlük Tutmak

Günlük deyince aklınıza klasik günlük gelmesin. Bu günlük öyle bir günlük olacak ki o gün öğrendiğimiz kelimeleri, bu kelimelerin ne anlama geldiğini, o gün hangi derslere çalıştığımızı yazacağız. Yani bir öğrenme günlüğü diyebiliriz. Bu öğrendiklerimizi bir cümle içinde görmemiz daha yararlı olacaktır. Sonra her gün yazdıklarımızı okuyacağız. Zaman geçtikçe nasıl geliştiğinizi göreceksiniz.

Do-you-speak-english

7. Kitap ve Makaleler Okuyarak İngilizce Öğrenmek

İngilizce kitaplar ve makaleler okuyarak kelime bilginiz, ve grammar bilginizi geliştirebilirsiniz. Bazen kitap okumak sıkıcı olabiliyor. Eğer düzgün bir kitap seçmezseniz bir süre sonra zevk almayıp okumayı bırakabilirsiniz. Bu yüzden sevdiğiniz yazarların veya sevdiğiniz türde kitapları okumaya özen gösterin. Ayrıca İnternet üzerinden İngilizce bloglar bulup onların yazdığı makaleleri okuyabilirsiniz.

8. Telefonunuzu, Bilgisayarınızı İngilizceye Çevirin 

Dediğimiz gibi İngilizce öğrenmek istiyorsanız bir süre hayatınızı İngilizce ile kuşatmanız gerekecek. Telefonunuzu ve bilgisayarınızı İngilizceye çevirerek kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

9. Çekingen Olma, Cesur Ol

Şöyle bir söz vardır “En Büyük RiskRisk Almamaktır” Hata yapma korkusu ile konuşmaktan, denemekten çekinmeyin. Dil öğrenmek istiyorsanız bol bol hata yapmanız normaldir. Zaten dil böyle öğrenilmektedir. Yabancı bir turist gördüğünüz zaman onlarla konuşmaya çalışın, yardım etmeye çalışın. Öğretmeniniz ile konuşmaya çalışın. Siz İngilizce’nin üzerine gittikçe öğrenmemek mümkün değildir.

10. Neden İngilizce Öğrenmek İstediğinizi Unutmayın

Gelişmekte olduğunuzdan emin değilseniz, hayal kırıklığına uğramak doğaldır. Bu şekilde hissettiğinizde, neden İngilizce öğrenmeye başladığınızı hatırlamak önemlidir. Ancak, kendinizi motive etmek için harici bir hedefe güvenmeyin. Aksine, neden kendin için İngilizce öğrenmek istediğini öğrenmelisin. Örneğin, kariyeriniz nedeniyle İngilizcenizi geliştirmek istersiniz. Kendinizi her zaman motive edin.

Eğer bu verdiğimiz tavsiyelere uyarsanız 1-2 ay içerisinde kendinizdeki değişimi mutlaka fark edeceksiniz. Bu makaledeki ipuçlarını ve bunları nasıl uygulayabileceğinizi incelemek için her hafta hatırlatıcılar ayarlayın. Her zaman aklınız İngilizce’de olsun. İngilizce Öğrenmek adına Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Yorum kısmından bizlerle taktiklerini paylaşabilirsiniz. 

“Etkili Ders Çalışma Yöntemleri” başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu