YKS

YDT Nedir? (Kapsamlı Rehber & Merak Edilen Sorular)

Lise öğrencilerinin üniversite kazanabilmeleri için girmeleri gereken bir sınav bulunmaktadır. Bu sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa hali ile YKS. YKS sınavı 3 oturumdan oluşmaktadır. Bu sınavda üçüncü oturum olarak Yabancı Dil Testi isimli bir sınav ile karşılaşıyoruz. Bu yazımızda YDT Nedir? sorusunun cevabını arayan öğrenciler için detaylı bir rehber oluşturduk. Hazırsanız başlayalım.

YDT Nedir?

YDT yani açılımı ile Yabancı Dil Testi, üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için hazırlanmış 3.oturum sınavıdır.

YDT sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

“YDT sınavı ne zaman yapılacak? Sınav kaç dakika sürüyor ve kaç soru var?” gibi sorulara gelirsek Yabancı Dil Testi (YDT) sınavında toplam 80 soru bulunmakta ve sınav süresi ise 120 dakika olarak belirlenmiştir. Sınava ne kadar kaldı öğrenmek için alttaki linke tıklayabilirsiniz.

YDT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmam Gerekiyor?

ÖSYM artık puanların hesaplanabilmesi için bazı kurallar getirdi. TYT Türkçe veya TYT Matematik testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir. YDT sınavında ise puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız 80 soruluk testten en az 0.5 net yapmanız gerekmektedir. Eğer 0.5 net yapamazsanız puanınız hesaplanmayacaktır. Kuralı daha detaylı öğrenmek istiyorsanız 0.5 ham puan nedir sayfamıza bakabilirsiniz.

Yabancı Dil Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

Dil bölümünden tercih yapacak arkadaşlar için çok güzel bir liste oluşturduk. Bu liste üzerinden DİL puan türü ile alım yapan bölümleri öğrenebilirsiniz. BURAYA tıklayarak listeye gidebilirsiniz.

YDT Sınavına Girenler AYT Girmek Zorunda mı?

Hayır. YDT sınavına girip DİL bölümlerini tercih etmek isteyen öğrenciler, AYT sınavına girmek zorunda değildirler. TYT ve YDT sınavları dil bölümleri için yeterli olacaktır. Ayrıca AYT sınavına girmeniz dil puanınızı etkilemez. Kendinizi test etmek amaçlı AYT sınavına da girebilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorumlar

  1. Hocam sayısal mezunu bir kişi(2004) tekrar üniversite sınavına girip dil den tercih yapabiliyor mu. Puan kırılma durumu oluyormu.yeni sistemde. Okul puanı hesaplaması nasıl olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu