YKS

YDT Nedir? Yabancı Dil Testi Hakkında Merak Edilen Sorular

Yabancı Dil Testi YDT Nedir?

Yabancı Dil Testi yani kısa hali ile YDT artık yeni dönemde üniversite sınavlarına girecek arkadaşlar için hazırlanmış 3.oturum sınavıdır. Eski sınav sistemi olan LYS-5 sınavının yeni sınav sistemine uyarlanmış hali diyebiliriz.

YDT sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

“YDT sınavı ne zaman yapılacak? Sınav kaç dakika sürüyor ve kaç soru var?” gibi sorulara gelirsek Yabancı Dil Testi (YDT) sınavında toplam 80 soru bulunmakta ve sınav süresi ise 120 dakika olarak belirlenmiştir. Sınava ne kadar kaldı öğrenmek için alttaki linke tıklayabilirsiniz.

YDT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmam Gerekiyor?

ÖSYM artık puanların hesaplanabilmesi için bazı kurallar getirdi. Yabancı Dil Testi puanınızın hesaplanabilmesi için öncelikle TYT sınavından 150 puan ve üzeri almanız gerekmektedir. Sadece 150 puan almak yetmiyor ayrıca TYT Türkçe veya TYT Matematik testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir. YDT sınavında ise puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız 80 soruluk testten en az 0.5 net yapmanız gerekmektedir. Eğer 0.5 net yapamazsanız puanınız hesaplanmayacaktır.

Yabancı Dil Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

Dil bölümünden tercih yapacak arkadaşlar için çok güzel bir liste oluşturduk. Bu liste üzerinden DİL puan türü ile alım yapan bölümleri öğrenebilirsiniz. BURAYA tıklayarak listeye gidebilirsiniz.

YDT Sınavına Girenler AYT Girmek Zorunda mı?

Hayır. YDT sınavına girip DİL bölümlerini tercih etmek isteyen öğrenciler, AYT sınavına girmek zorunda değildirler. TYT ve YDT sınavları dil bölümleri için yeterli olacaktır. Ayrıca AYT sınavına girmeniz dil puanınızı etkilemez. Kendinizi test etmek amaçlı AYT sınavına da girebilirsiniz.

ÜniRehberi Mobil Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ
11'li TYT Setimiz ile Evde Sınava Hazırlanın SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorumlar

  1. Hocam sayısal mezunu bir kişi(2004) tekrar üniversite sınavına girip dil den tercih yapabiliyor mu. Puan kırılma durumu oluyormu.yeni sistemde. Okul puanı hesaplaması nasıl olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir