TYTYKS

YKS TYT 0.5 Net Kuralı Nedir? YKS’de Ham Puan Kuralı

ÖSYM YKS sınavı için pek çok kurala sahip. Bu kurallardan en yenisi ise 0.5 Net Kuralı olarak biliniyor. Pek çok öğrenci 0.5 ham puan kuralı nedir? Şu kadar net yapsam puanım hesaplanır mı? gibi sorular sormakta. Bu yazımızda bu sorulara açıklık getireceğiz.

TYT’de Ham Puan Kuralı Nedir?

→ TYT puanınızın hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik testlerinin herhangi birisinden 0.5 net yapmanız yeterli olacaktır.

TYT’de Matematikten Net Yapmazsak Ne Olur? 
Örnek verecek olursak TYT sınavında Matematik testinden 0 net yaptınız fakat Türkçe testinden 25 net yaptınız. 0.5 net kuralına takılmazsınız ve puanınız hesaplanır.

TYT’de Türkçeden Net Yapmazsak Ne Olur? 
Ya da Türkçe testinden -2 net fakat Matematik testinden 28 net yaptınız puanınız yine hesaplanır. Fakat bu 2 testten 0 net yaptınız diğer testleri full bile çekseniz puanınız hesaplanmaz. Yani buradan anlayacağımız üzere ÖSYM’nin istediği testlerin herhangi birinden 0.5 net yapsanız puanınız hesaplanacaktır. Aşağıdaki tablo üzerinden hangi puan türleri hangi testler üzerinde 0.5 net yapmak zorunda öğrenebilirsiniz.

AYT 0.5 Net Kuralı Nedir?

→ AYT puanlarının hesaplanabilmesi için puan türlerinin gerektirdiği testlerden en az birinden 0.5 net yapmaları puanlarının hesaplanabilmesi için yeterli olacaktır.

AYT’de Matematik Çözmezsek Ne Olur? 
AYT sınavında Matematik testi çözmediniz puan türünüzün gerektirdiği diğer testten 25 net yaptınız. 0.5 net kuralına takılmazsınız ve puanınız hesaplanır.

AYT Puanım Neden Gözükmüyor?
AYT puanınızın gözükmemesinin sebebi 0.5 net kuralına takılmış olmanızdandır.

Alttaki tablo üzerinden hangi testlerden en az kaç ham puan almak gerekir öğrenebilirsiniz.

0.5 net kuralı

İlgili Makaleler

122 Yorumlar

 1. Hocam ben sözelden girmeyo planlıyorum hem ayt hem tyt de şimdi ben matematik yerine fen bilimleri çözersem 0.5 net kuralını geçiyor muyum yoksa illa ki matematik çözmek şart mı?

  1. Eğer sözelden girmeyi planlıyorsanız ayt testinde matematik veya fen testlerini çözmenize gerek yoktur. Sözel puanınızı etkilemez.

 2. ham puanı geçemedim yani puan alamadım üniversite tercihi yapabilir miyim yinede yoksa mezuna mı kaldık sevgilerle

 3. Merhabalar hocam AYT sayisalda Matematik’ten 25 net ama Fende eksiye dusersem puanim hesaplanir mi ? TEŞEKKÜRLER ŞIMDIDEN

 4. Hocam tut Türkçe 25net matematik 1 net ayy matematik 0 net hatta eksi bile olabilir fen bilimleri 5net sayısal puanım hesaplanır mı çünkü ayy matematik hiç net yok

 5. Hocam Türkçe’den sadece 5 net yaptım diyelim geçiyor muyum sınavı? Puanım hesaplanır mı yani ?

 6. İyi günler, matematikten -1 net çıkarsa Türkçeden de 3 net olursa puan hesaplanıyor mu TYT için? şimdiden teşekkürler.

 7. Hocam merhaba
  Hocam tyt ve ayt matamatikten ve fen bilimlerinden hiç net yapmazsam puanım hesaplanır mi ve eğer bu derslerden hiç net çıkartmazsam sozelci mi oluruyorum eşit ağırlık olmam için matamatikten veya fen bilimleriinden bir net çıkartmam mi gerekiyor şimdiden çok teşekkürler ederim

 8. iyi günler.
  yks 2022 için, tyt matematikten hiç çözmesem sadece Türkçe’den 25 net yapsam tyt puanım hesaplanır mı?

 9. iyi günler hocam tyt matematik yapmayıp türkçe net ortalaman 20net ustuyse puanın degerlemeye alınırmı

 10. İyi günler hocam 2022 yks sınavına giricem Türkçe testinden yapsam matamatik testinden yapmasam 0,50 ham puan oluyor mu

 11. Merhaba ben 2018 de yerleştim 2 yıllık üniversite mezun oldum, geçen sene sınava girdim fakat bir bölüm seçmedim, bu sene tekrar gireceğim acaba okul mezun puanım düşer mi?

 12. İyi günler.
  AYT sınavında sadece edebiyat, sosyal bilimler ve fen bilimleri çözsem eşit ağırlık puanım hesaplanır mı?

 13. Merhabalar. Ben geçen sene sınava girdim fakat aynı yıl içersinde ünv kazanmıştım ve puanın düştü. Şuan ünv kaydım yok bu sene tekrar sınava gireceğim. Puanım yine düşer mi?

  1. Üzerinden 2 yıl geçtiyse puanınız düşmez. Fakat geçen sene kazanıp yerleştiyseniz bu sene okul puanınız yarıya düşer

 14. Hocam iyi günler benim çok merak ettiğim bir soru var ben şimdi meslek lisesinde elektirik bölümünde okuyorum biliyosunuz elektrikte sayısal olarak geçiyor ama ben sozelciyim yani ayt ye sözel olarak gireceğim sözel olarak girince puanımda bir eksiltme olur mu bide ayt matematikten hic net yapmasam puanım hesaplanırmı detaylıca cevap verirseniz çok sevinirim hocam şimdiden teşekkür ederim

  1. Hayır bir eksilme olmaz. Sayısal testlerini çözerseniz sayısal puanınız düzgün şekilde hesaplanacaktır. AYT matematikten net yapmayıp AYT fizik kimya biyolojiden net yaparsanız puanınız hesaplanır.

 15. merhaba benim bir sorum var acaba cevaplayabilir misiniz. TYT ve AYT de matematik yapmıcam eşit ağırlık puanım hesaplanır mı. moda tasarımı bölümünü istiyorum. bu bölümde eşit ağırlıkta.

 16. Merhaba çok açıklayıcı bir yazı olmuş biliyorsun önümüzde sınav var, tyt de kendime güveniyorum ancak ayt matematikten bazı zamanlar 1 net bile yapamıyorm,eşit ağırlıkçıyım.Mesela tytyi halletim ancak ayt matematikten 1 net yapamadım fakat edebiyat ve sosyal 1 alanından 20 netin üzerinde doğrum var.EA puanım hesaplanır mı?

  Çünkü bazı zamanlar 1 net bile yapamıyorum matematikten. 0.5 net kuralını her iki alan testinden de yapmak gerektiğini zannediyodum eğer sadece birinden 0.5 net kuralı varsa bu sene için ümidim var.

  1. Evet puanın hesaplanır. 2 testin birinden 0.5 veya üzeri bir net sayısına ulaşırsan puanın hesaplanır.

 17. Tyt puanı ham 203,5 Ayt Say puanı ham 171,4 hesaplanmış. Fakat yerleştirme puanında sadece tyt puanı hesaplanmış. Acaba neden? Lütfen açıklar mısınız?

 18. iyi günler , benim kafamda netleşmemiş olan bir soru var cevaplayabilirseniz çok memnun olurum . ayt de puanın hesaplanması için 0,5 net olması lazım diyor. lakin 180 barajı için bu yeterli değil oradaki mantık nedir çözümleyemedim. benim tyt den 41,5 netim var diyelim ayt sayısaldan da 3,5 yapmışm özel üniversitede bir bölüm için tercih de bulunamıyor muyum

 19. Ilk defa sınava girecm birinci oturum(tyt) başvurdum açıköğretim iki yıllık Ilahiyat okumak istiyorum sözel bölüm mezunuyum Matematik şart mı yapmasam puan ım hesaplanırmı

 20. Hocam msü puan hesaplamaya girdim ama mattan hic netim yok puanim hesaplamaya calisinca hesaplanamadi uyarisi geliyor yani msu puanim hesaplanmayacakmi?

 21. Hocam benim ayt eşit ağırlık puanım hesaplanmadı yerleştirme puanı olarak geciyorum ham puan olarak 177 de kalıyor bu puan hesaplamalarında ham puan mı baraj olarak Esas alınıyor.

 22. Hocam ben tyt sınavında fen yetiştiremediğim için yapamadım fakat ayt de fenden yaptım aynı zamnda sayısalda yaptım fakat benim sayısal puanım hesaplanmamış bunun sebebi tyt de yapmamış olmam mı

 23. Merhabalar ben mf öğrencisiyim tyt mat 0,5 netin altına düşersem notum hesaplanır mı birde hiç mat hepsi yanlışsa Nike barajı geçermiyim açaba baraj için kaç net gerekli

 24. Hocam merhaba standart sapma da puan düşüyor mu yoksa yükseliş mi gösteriyor teşekkürler..

 25. hocam ayt herhangı bı ders0.5 yparsak hesaplanıyor mu yanı mesala sayısaldan degılde sosya yptın sayısalınkıde hesaplanır mı ikinci sorumda hocam alan sınavından sayısaldan 0.5 yptıgın 180 uan gelıyomus dogru hpcam lutfen ıkısı cewplayın

 26. hocam ben osymnın 1. oturumuna giremedim ama 2.ve 3. oturumuna gırdım. 2 oturum TYT’den acık ogretım yazabılırmıyım. 1. oturuma gıremedıgım ıcın 2. oturumu etkılıyormu puanları vs ve tercıh yapabılecekmıyım. cevaplarsanız sevınırım.

 27. Tercih yapabilmek için ham puanın mı 180 olması lazım ek puanla 180 olunca da oluyor mu. AYT puan hesaplamasında puanım 170 olarak çıkıyor sınavın zorluğunu da düşünürsek yanlış soru vb. durumlar olursa ham puanımın 180 olma ihtimali var mı?

 28. Merhabalar. TYT’de sadece 1 mat yaptım yanlış çıktı. AYT’de ise 1 doğru 1 yanlışım var. Her iki puanım da hesaplanır mı? Şimdiden teşekkür ederim…

 29. Hocam merhaba ben tyt matematiginden -0.5 net yaptım Türkçeden 15 doğru puanım hesaplanır mi ?

 30. Ben tytden 0.5 net yapıp aytden 0.5 net yapamazsam TYT puanım açıklanıyormu ve tyt puanı ile üniye gidebilirmiyim

 31. 11. Sınıf oldum. Tyt konularını çalışıyorum fakat biz felsefe dersi görmüyoruz ama tyt denemelerinde hep felsefe soruları çıkıyor felsefe çalışmalı mıyım ??

 32. Ben eşit ağırlık veya sözel olduğumu nasıl bilebilirim? Birde dinkulturu sorularını cevaplayacak yazıyor sınav giriş belgesinde ben ne yapacağımı anlayamadım açıkçası yardımcı olursanız sevinirim.

 33. Ben tm bölümünü seçtim ve pdr istiyorum ama boşuna okumuş olursun diyorlar. Işsiz kalırsın diyolar. Doğru muu

  1. 50’den fazla üniversite de PDR bölümü bulunmakta. Eğer kimse iş bulamasa bu bölümlerin hepsi olmazdı. Sen başkasının sözlerine bakma, mezunlarla iletişime geçmeye çalış.

 34. 2 yıllık Odyoloji ve fizioterapi bölümleri için kaç net gerekiyor
  Bilgi verebilir misiniz
  Şimdiden teşekkür ederim

 35. hocam istediğimiz puanı ve sıralamayı tutturmak için yapmamız gereken netler konusunda yardımcı olabilirmisiniz

 36. Hocam bi sorum daha olacakti. Matematikten bir neti bile olmayanin sınavı iptalmiş doğru mu hocam bir net çıkarmamız mı lazım şimdiden teşekkürler

 37. Hocam TYT ‘de matematikten 0.5 net yapmayınca eleniyorduk şimdi matematik çözmesem türkçe sosyal çözsem geçebiliyor muyum?
  Benim istediğim bölüm eşit ağırlıktan alım yapmakta. AYT sınavında matematik çözmesem olur mu?

 38. Lisans barajı var mı yani matematikten 0.5 netim var fenden 0 netim var sayısal puanım hesaplandı diyelim herhangi bir özel üniversiteye girebilmem için baraj puanı var mı ayt de

 39. Hocam ben simdi esit agirligim.
  Tytden sadece turkce ve sosyal yapıp
  Aytden de sadece edebiyat yapsam

  Esit agirlik puanim hesaplaniyo yani
  Yanlis miyim?

     1. eşit ağırlığım hocam bu durumda da sadece turkce sosyal edebiyat yapsam yetiyo anladığım kadarıyla.

      Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim
      Kolay gelsin…

 40. Merhaba hocam ben açıköğretimden çocuk gelişimi bölümünü okumak istiyorum.Benim tyt de kaç net yapmam lazım ve ayt ye girmek zorunda mıyım lütfen cevap verin

 41. Ayt den sayısal üzerinden sadece matematikten 0.5 net çıkarsam fen netim ise 0 olsa yine de sayısal puanım hesaplanacak mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu