TYTYKS

YKS 0.5 Net Kuralı Nedir? YKS’de Ham Puan Kuralı

ÖSYM YKS sınavı için pek çok kurala sahip. Bu kurallardan en yenisi ise 0.5 Net Kuralı olarak biliniyor. Pek çok öğrenci 0.5 ham puan kuralı nedir? Şu kadar net yapsam puanım hesaplanır mı? gibi sorular sormakta. Bu yazımızda bu sorulara açıklık getireceğiz.

YKS’de Ham Puan Kuralı Nasıl Olacak?

→ TYT’de puanlarının hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik testlerinden herhangi birisinden 0.5 net,
→ AYT puanlarının hesaplanabilmesi için puan türlerinin gerektirdiği testlerden en az birinden 0.5 net yapmaları puanlarının hesaplanabilmesi için yeterli olacaktır.

Örnek verecek olursak TYT sınavında Matematik testinden 0 net yaptınız fakat Türkçe testinden 25 net yaptınız. 0.5 net kuralına takılmazsınız ve puanınız hesaplanır. Ya da Türkçe testinden -2 net fakat Matematik testinden 28 net yaptınız puanınız yine hesaplanır. Fakat bu 2 testten 0 net yaptınız diğer testleri full bile çekseniz puanınız hesaplanmaz. Yani buradan anlayacağımız üzere ÖSYM’nin istediği testlerin herhangi birinden 0.5 net yapsanız puanınız hesaplanacaktır. Aşağıdaki tablo üzerinden hangi puan türleri hangi testler üzerinde 0.5 net yapmak zorunda öğrenebilirsiniz.

Tabi bunun dışında ÖSYM’nin pek çok kuralları var. YKS sınavı hakkında merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını “YKS Nedir” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. Link üzerinden yazıya ulaşabilirsiniz. https://www.unirehberi.com/yks-nedir/

0.5 net kuralı

93 Yorumlar

  1. Merhaba ben 2018 de yerleştim 2 yıllık üniversite mezun oldum, geçen sene sınava girdim fakat bir bölüm seçmedim, bu sene tekrar gireceğim acaba okul mezun puanım düşer mi?

  2. İyi günler.
    AYT sınavında sadece edebiyat, sosyal bilimler ve fen bilimleri çözsem eşit ağırlık puanım hesaplanır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu