Rehber Yazılar

Psikoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları

Öğrencilerin gelecek planları yaparken hangi mesleği seçecekleri konusunda kişisel yeteneklerini tanıması oldukça önemlidir. Milyonlarca öğrenci üniversite sınavında gösterdiği başarıyla orantılı olarak çeşitli bölümlere yerleşirlerken Psikoloji nedir. Ne iş yapar, maaşları? Gibi konular adayların merak ettikleri arasında yer alır.

Meslek seçimi, insan yaşamının önemli bir aşamasıdır. Kişinin mutlu bir yaşam sürmesinde ve istediği yaşam standardını yakalamasında tercih ettiği çalışma alanının önemi oldukça fazladır. Bu sebeple de bireysel yeteneklerin iyi tanınması ve tercih yapılacağı zaman buna göre hareket edilmesi gerekir.

Kişinin yaptığı işte başarılı olması mesleğini severek yaptığında mümkündür. Hem kendi iç huzuru hem de çalıştığı alana katkısı bu sayede mümkün olur. Bu sebeple de erken yaşta bireysel yeteneklerin ve ilgi alanlarının doğru anlaşılması gerekir.

Her mesleğin kendine özgü yanları vardır. Bundan dolayı da tercih edilecek mesleğin sunduğu imkanlar, hangi alanda hizmet verileceği, yapılacak işin kapsamı doğru olarak anlaşılmak ister. Üniversite süreci mesleki eğitimin akademik ayağı olurken genellikle her meslekte pratik yapma süreçlerinde deneyim kazanılır.

Teorik kısmını diploma alarak tamamlayan öğrenci mesleğe adım attığı anda deneyim kazanmaya başlar. Bu süreç mesleki tecrübelerin kazanıldığı ve bu konuya yönelik olarak hizmet verilmeye başlanan bir dönemdir.

Psikoloji Bölümü Nedir?

Üniversitelerin psikoloji dalıyla ilgili olarak bölümleri bulunurken bu konuda eğitim almak isteyen öğrenciler açısından sınav sonuçlarına bağlı olarak tercih yapmak gereklidir. Psikoloji bölümü nedir? Meslek seçiminde arayış içerisinde olan adayların merak ettikleri arasında yer alır.

Bu bölüm canlı davranışlarının nedenlerini merak edenlerin tercih edebileceği, bilimsel yöntemlerin ışığında bu konuların araştırıldığı bir alandır. İnsan doğasını ve yanı sıra canlı doğasını anlama konusunda gayretleri olanların okuyabilecekleri bölümlerden biridir.

Sabırlı ve strese karşı dayanıklı öğrencilerin tercih etmesi gereken bölümlerden biri olan psikoloji araştırma merakını ve doğa bilimlerine karşı da ilgi duymayı gerektirmektedir. İnsanlarla çalışmaktan hoşlananlar açısından tercih edilebilecek bölümler arasında psikoloji de gelmektedir.

Psikolog Nasıl Olunur?

Psikolog olmak isteyen adayların öncelikle lise eğitiminin ardından 4 yıllık bir lisans eğitimi alması gerekir. Psikolog nasıl olunur? Merak edenler açısından üniversitede psikoloji bölümünde okumak gerekir.

Psikoloji bölümü Fen-Edebiyat fakültelerinde okutulan bir alandır. 4 yıllık bir eğitimin ardından mezun olan adaylar psikolog olarak adlandırılırlar. Terapist olarak görev yapabilen bu bölüm mezunlarının ilaç yazma yetkisi bulunmaz.

Üniversite sınavlarında eşit ağırlık puanı ile giriş yapılan bu bölümden mezun olan adaylar psikolog olarak adlandırılır. Uygulamalı alanlarda ve akademik sahada bu bölüm mezunlarının çalışma imkânı bulunmaktadır.

PDR adı verilen bölüm psikolojik danışman olarak adlandırılan meslek mensuplarının mezun olduğu bölümlerdir. Eğitim Fakültelerine bağlı olarak bulunan PDR bölümlerinden mezun olunduğunda eğitim ve danışmanlık hizmeti verilebilir.

Psikoloji Bölümü Hangi Puan Türü?

Psikoloji alanında tercih yapılacağı zaman öğrencilerin merak edecekleri arasında psikoloji bölümü hangi puan türü? Sorusu yer alır. Psikoloji bölümü, eşit ağırlık meslekleri içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca EA olarak adlandırılan puan türünde öğrenci almaktadır. Üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak psikoloji bölümünü bitirmek için yeterli olurken bazı üniversitelerde hazırlık sınıfı olursa bu süre 5 yıla çıkmaktadır.

Üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olan adayların psikolog unvanı kazandıkları görülürken bu bilim dalının bazı alt dalları da bulunur.

Psikolojinin Bazı Alt Dalları

Psikoloji bilimine ait alt dallar vardır ve bu alanlarda yapılan bilimsel çalışmaların konusu oldukça kapsamlıdır. Psikolojinin bazı alt dalları şunlardır:

 • Bilişsel psikoloji
 • Klinik psikoloji
 • Gelişim psikolojisi
 • Sosyal psikoloji
 • Deneysel psikoloji
 • Örgüt psikolojisi
 • Endüstri psikolojisi

Psikoloji bölümünden 4 yıllık lisans eğitimi alan adayların belirli bir alanda uzmanlaşması için yüksek lisans eğitimine ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin klinik psikolog olmak isteyen bir adayın lisans eğitiminin ardından yüksek lisans ve ardından da doktora gibi akademik çalışmaları yapması gerekir.

Psikoloji Bölümünden Mezun Olanların Çalışma Alanları

Psikoloji bölümünden mezun olan adayların 4 yıllık lisans eğitimini tamamladıklarında diploma almaya hak kazandıkları görülürken çeşitli çalışma alanlarında hizmet verebilirler. Psikoloji bölümünden mezun olanların çalışma alanları arasında insan kaynakları birimleri, reklam sektörü, eğitim sektörü gibi çeşitli örnekleri saymak mümkündür. Bunun yanı sıra devlet memuru kadrolarında da bu meslek mensupları çalışabilmektedir.

Üniversitelerin Fen- Edebiyat Fakültelerinde okuyan psikoloji mezunları pedagojik formasyon eğitimine sahip olduklarında da psikoloji derslerinde öğretmenlik yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra bu bölüm mezunları ilaç yazma yetkisine sahip değillerdir. Bu tür bir yetki uzmanlık isteyen bir konudur ve psikiyatristler tarafından uygulanır.

Psikolog olarak adlandırılan meslek çalışanları için farklı çalışma alanlarından söz etmek mümkün olurken bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Eğitim kurumları
 • Sağlık kuruluşları
 • Danışmanlık merkezleri
 • Rehabilitasyon merkezleri
 • Huzurevleri
 • Özel eğitim merkezleri
 • İnsan kaynakları
 • Endüstri kuruluşları
 • Kamu kurumları
Psikiyatrist Nedir?

Psikoloji mezunları Edebiyat Fakülteleri’ne bağlı olan Psikoloji bölümlerinde okurlar. Bu eğitim 4 yıllık bir lisans eğitimidir. Mezun olan adaylar psikoloji bölümü mezunu olarak adlandırılırlarken çalışma alanları da bellidir. Bunun yanı sıra psikiyatrist nedir? Sorusu psikoloji bölümünde okumayı isteyenlerin merak ettikleri arasında yer alır.

Psikiyatrist olmak için gerekli olan Tıp Fakültesinden mezun olmaktır. Mezun olan adayların TUS adı verilen Tıpta Uzmanlık Sınavına katılması gerekir. Adayın 4 yıllık bir eğitimi hastanelerde tamamlamasının ardından da psikiyatrist olarak adlandırılması mümkün olur. Psikoloji mezunu olan adaylar ise terapist hizmeti verebilmektedir. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümleri de bu tür bir eğitim veren alanlar arasında yer alır.

Psikoloji bölümlerinden ya da rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olan adaylar ilaç yazma yetkisine sahip değillerdir ve bu mezunlar terapist olarak çalışma alanına sahiptirler. Bundan dolayı da çeşitli sektörlere yönelik olarak hizmet verme seçenekleri bulunur.

Psikoloji Bölümünde Hangi Dersler Okunur?

Üniversite eğitimi sırasında psikoloji bölümünde okuyan adayların aldıkları çeşitli dersler bulunur. Psikoloji bölümünde hangi dersler okunur? Sorusunun yanıtı da merak edilenler arasında yer alırken bu bölüme eşit ağırlık puanı ile girilmektedir.

İlk iki yıl içerisinde psikolojiye giriş derslerinin okutulduğu görülürken istatistik, fizyoloji ve araştırma yöntemleri gibi dersler görülür. Bunun yanı sıra ikinci yıldan itibaren de deneysel psikoloji, klinik psikoloji, sosyal psikoloji ve gelişim psikolojisi gibi dersler de verilmektedir.

Bu dersler ana bilim dallarına ait olurken ayrıca seçmeli derslerle de öğrencilerin eğitimleri desteklenir. Felsefe, sosyoloji bu tür seçmeli derler arasında yer alır. Öğrenciler psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra istedikleri ana bilim dalında akademik eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Bu sayede bir konuda uzmanlaşmaları mümkün olur. Yüksek lisans ya da doktora yapma hakkına sahip olan öğrencilerin farklı anabilim dalları üzerine uzmanlık kazanmaları ve çeşitli alanlarda çalışma yapmaları söz konusu olur.

Bu sayede de uygulama alanları, hastanelerin psikiyatri servisleri, eğitim kurumları, cezaevleri, rehberlik ve danışma merkezleri gibi çeşitli birimlerde çalışma şansı elde ederler. Ayrıca bölüm mezunları akademik kariyerlerini sürdürmek istediklerinde bu tür imkanlara da sahip olmaktadır. Üniversitelerin kadrolarında yer alarak bilimsel çalışma yapma şansları da bulunur.

Psikoloji Bölümünden Mezun Olanların Maaşları

Her meslek kendine özgü yanları olan bir çalışma alanına sahiptir. Çalışılacak kuruma bağlı olarak çeşitli maaşlardan söz etmek mümkün olurken devlette ya da özel sektörde çalışanların maaşlarında bir farklılık olması kaçınılmazdır. Psikoloji bölümünden mezun olanların maaşları da farklı aralıklarda olabilmektedir.

Çalışılan alana ve verilen hizmete bağlı olarak maaşlarda değişiklik olurken ayrıca hizmet süresi ve bu alanda kazanılan deneyim de elde edilecek kazanç konusunda farklılıklara neden olur. Psikologlar insan davranışlarının yanı sıra canlı davranışlarını da anlamaya çalışan meslek çalışanlarıdır.

Bilimsel yöntemler ışığında hareket eden meslek mensupları ilk işe başlama aşamasında yaklaşık olarak 4500 TL tutarında bir maaş alabilmektedir. Bunun yanı sıra ilerleyen süreçlerde deneyim kazanıldıkça bu miktarda artış söz konusu olur.

Özel kuruluşlarda çalışan psikologların aldığı maaşlar ise bundan biraz daha farklı olurken yaklaşık olarak 3000 TL maaşla işe başladıkları görülür. Bu rakam özel sektörde görev yapan kuruluşun maaş politikalarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Psikologlar terapi ya da danışmanlık hizmeti konusunda yardım alınan kişilerdir. Maaşlarının başlangıçta devlet kurumlarında görev yapacaklarsa biraz daha yüksek olduğu görülür. Bunun yanı sıra özel sektörde deneyim kazanıldıkça bu oranlarda artış yakalanması mümkün olur.

Psikoloji bölümü taban puanları söz konusu olduğunda ise çeşitli üniversitelere göre bu durumda değişiklik olur. 2021 yılında en yüksek taban puanın Bilkent Üniversitesi’nde olduğu görülürken 504, 41171 puanla yerleştirme yapılmıştır. En düşük taban puan ise Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne aittir ve 188,69112’dir.

https://www.unirehberi.com/psikoloji-bolumu-taban-puanlari/ bu bölümle ilgili merak edilenlerin bulunabileceği adresler arasında yer alır. Psikoloji bölümü keyifle okunabilecek alanlar arasında yer alırken bu konuda eğitim almak isteyen adayların özellikle insan davranışlarını anlamaya yönelik olarak bir merak sahibi olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu