KPSS

KPSS P4 Nedir?

KPSS’ye katılan adaylar pek çok testten sorular çözerek çözülen sorulardan elde edilen netler neticesinde çeşitli puan türleri elde etmiş olurlar. Kamu kuruluşlarında çeşitli pozisyonlarda memur olabilmek adına her yıl milyonlarca aday mezun olduğu bölüm ile ilgili olmak üzere KPSS sınavına girer.

KPSS P4 Nedir?

KPSS, kamu kurum ve tüm kuruluşlarının bazı pozisyon ve kadroları içerisine atacakların seçimi ile birlikte mesleklere atanacak olan kişilerin ön elemesinin de yapılması amacı ile ÖSYM tarafından gerçekleştirilen, personel istihdamının hem adaletli hem de şeffaf bir biçimde uygulanması adına personel kalitesini üst seviyelere çıkartmayı amaçlayan bir sınavdır. KPSS ‘nin açılımı ”Kamu Personeli Seçme Sınavı”dır ve ilk kez uygulandığı tarih 6-7 Temmuz 2002’dir. KPSS’de kamu görevlerine ilk kez atanacak kadrolar ikiye ayrılır;

 • A Grubu Kadrolar
 • B Grubu Kadrolar

Gruplar kendi içerisinde çeşitli kriterleri sağlamak üzere belirlenir.

KPSS Çeşitleri Nelerdir?

KPSS sınavı çeşitleri şunlardır;

 1. KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)
 2. KPSS Lisans (Alan Bilgisi)
 3. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)
 4. KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Önlisans Düzeyi)
 5. KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi)
 6. KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi
 7. EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı)

Olmak üzere ayrılmış olup, KPSS sınavına katılacak olan adayların kendi mesleklerine uygun olan KPSS alan sınavlarına girmeleri gerekir.

KPSS P4 Puan Türü Ne İşe Yarar?

KPSS sınavına katılım sağlayacak adaylar arasında en çok merak edilen konu da adayların mesleklerine uygun bölümler içerisinde yer alan kamu kuruluşlarına yerleşebilmeleri için almaları gereken puan türüdür. Bu puan türleri içerisinde kpss p4 nedir hangi bölümler için p4 puanı gerekir? Gibi sorular oldukça merak edilenlerdendir.

KPSS P4 ağırlıklı olarak üniversitelerin, kurumların Hukuk Fakültesi’nden mezun olan adayların istihdam sağlamak adına talep edebilecekleri puan türüdür.

Özellikli olarak kpss p4 puan türü hukuk alanındaki kamu kurumlarında yer alan mesleklere girmek isteyen adayların KPSS Lisans ve KPSS A Grubu (Alan Bilgisi) sınavlarına katılmaları sonucunda elde edecekleri puan türüdür. KPSS çıkmış sorular sayfasından eski çıkmış soruları çözebilirsiniz.

KPSS P4 Puan Türü Kaç Yıl Geçerli Sayılır?

KPSS Lisans ve KPSS A Grubu (Alan Bilgisi) oturumları içerisinde sınava giren adayların elde ettikleri KPSS P4 puan türünü 2 yıl kullanabilmeleri mümkündür.

Hangi Kurumlar KPSS P4 Puanı ile Alım Yapar?

KPSS P4 türüne göre bir kurum ve kuruluş içerisinde yer almak isteyen adayların en merak ettiği konu KPSS P4 ile alım yapan kurumlar ve bu kurumların bölümleri olmuştur. Bu puan türü ile alım yapacak olan kurumlar şunlardır;

 • TBMM Yasama Uzmanı
 • Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcısı
 • Kamu Denetçiliği Uzman Yardımcısı
 • Rekabet Kurumu Uzman Yardımcısı
 • RTÜK Uzman Yardımcısı

Gibi özellikle de Hukuk Fakültesi bölümlerinden mezun adaylar için alımlar yapılır. Adayların KPSS P4 puanlarını yüksek tutabilmeleri için %60 ağırlık içeren Hukuk testi içerisinden en yüksek neti yapması gerekir.

KPSS P4 Puan Türü İçin Hangi Derslere Ağırlık Vermek Gerekir?

KPSS P4 puan türü için başarılı olmak isteyen adaylar hukuk testlerinden geçerli bir net sağladığında P4 puanı artar. Bu sebep ile birlikte kpss p4 hangi dersler için başarıyı yakalamak zorundadır adaylar arasında bu sıklıkla merak edilir;

 • Genel Yetenek %20
 • Genel Kültür %20
 • Hukuk %60

Bir başarının elde edilmesi ile birlikte adaylar P4 puanını artırarak istediği kurum ve kuruluşlarda mesleklerini icra edebilmektedir. KPSS soru dağılımı tablosundan hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu